Reklama

Niedziela Wrocławska

Oleśnica czci św. Szarbela

Od 2014 r. w parafii Najświętszej Maryi Panny Matki Miłosierdzia w Oleśnicy rozwija się kult św. Szarbela. Teraz powstaje tam Bractwo.

Niedziela wrocławska 39/2020, str. IV

[ TEMATY ]

Szarbel Makhlouf

wstawiennictwo

Ks. Łukasz Romańczuk

Modlitwa za wstawiennictwem św. Szarbela

Modlitwa za wstawiennictwem św. Szarbela

Inicjatorem spotkań modlitewnych przez wstawiennictwo libańskiego świętego jest wikariusz parafii ks. Jakub Mazur. Kilka miesięcy po swoim przybyciu do parafii zaproponował wprowadzenie nabożeństwa. – Wszystko rozpoczęło się w 2014 r. Wcześniej słyszałem o kilku doświadczeniach uzdrowień i chciałem wprowadzić ten kult ze względu na znaki, które się działy – powiedział.

Spotkania modlitewne odbywają się w oleśnickiej świątyni raz w miesiącu. Uczestniczy w nich ok. 200 osób. Jak zaznacza ks. Jakub, jest już stałe grono czcicieli św. Szarbela, ale na każdym nabożeństwie są nowe osoby. – Pojawiają się osoby nie tylko z naszej parafii, ale także z okolicznych miejscowości, a nawet w Wrocławia – stwierdza.

Reklama

Gdy kult św. Szarbela pojawił się w Oleśnicy, namalowany został obraz świętego, który znalazł swoje miejsce w kościele przy kaplicy św. Antoniego. – Obraz powstał w 2015 r., a jego autorką jest Katarzyna Pabjan. Znajduje się on w takim miejscu, że każdy może swobodnie przyjść i się pomodlić – mówi ks. Jakub.

Duże zainteresowanie św. Szarbelem spowodowało potrzebę formacji i integracji jego czcicieli. – Chcemy, aby osoby z naszej archidiecezji, które czczą świętego z Libanu, działały we wspólnocie. Zapraszamy je bardzo serdecznie do Bractwa św. Szarbela, które, mamy nadzieję, niedługo stanie się stowarzyszeniem na prawie diecezjalnym – opowiada ks. Mazur.

Głównym zadaniem członków bractwa jest nie tylko życie na wzór św. Szarbela, ale także dostosowanie go do współczesności. – Chodzi o odnowę religijną na podstawie życia eucharystycznego, kultu maryjnego i modlitwy. Są to trzy filary, którymi żył św. Szarbel, dostosowane do naszego życia – mówi ks Jakub.

Reklama

Podczas wrześniowego spotkania obecny był bp Andrzej Siemieniewski, który pełni rolę prezydenta Maronickiej Fundacji Misyjnej, oraz Fabio Loutfi Pereira – prezes tej fundacji. Bp Siemieniewski zwracając się do wiernych, odniósł się do komunikatu Konferencji Episkopatu Polski z 5 lipca, gdzie znajdowała się zachęta skierowana do osób zainteresowanych życiem na wzór św. Szarbela, aby znajdowali oni kontakt z fundacją. Ma ona swoją siedzibę na wrocławskim Ostrowie Tumskim przy ul. Józefa 1/3. Do szczególnych działań fundacji należy m.in. rozprowadzanie tzw. oleju św. Szarbela czy też specjalnego modlitewnika poświęconego maronickim świętym.

Św. Szarbel żył w latach 1828-1898 i należał do Maronickiego Kościoła Katolickiego. 23 lata swojego życia spędził we wspólnocie klasztornej, aby przez kolejne 23 lata mieszkać w pustelni Świętych Piotra i Pawła. Każdego dnia sprawował Mszę św. w kaplicy eremu. Zanim jednak rozpoczął liturgię, długo się do niej przygotowywał, a po jej zakończeniu przez 2 godziny trwał w dziękczynieniu. Po śmierci z jego ciała wydobywał się tajemniczy płyn. Trwało to do kanonizacji, która nastąpiła w 1977 r. Ciało jego nie uległo rozkładowi.


Modlitwa do św. Szarbela
Boże, Ojcze uwielbiony w swoich świętych nieskończoną chwałą, który pociągnąłeś serce o. Szarbela, by obrał życie pustelnicze i obdarzyłeś go łaską i mocą do oderwania się od świata przez cnoty monastyczne, czystość, posłuszeństwo i ubóstwo, prosimy Cię, byś obdarzył nas łaską, abyśmy kochali Ciebie i służyli Tobie, jak on ukochał Ciebie i służył Tobie. Boże Wszechmocny, który objawiłeś moc wstawiennictwa św. Szarbela przez liczne cuda i łaski, obdarz nas za jego wstawiennictwem łaską, o którą prosimy (…). Amen.

2020-09-23 09:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pracowity błogosławiony

Niedziela warszawska 26/2020, str. V

[ TEMATY ]

bł. Ignacy Kłopotowski

wstawiennictwo

Magdalena Wojtak

Figura bł. ks. Ignacego Kłopotowskiego w Loretto

Figura bł. ks. Ignacego Kłopotowskiego w Loretto

Ksiądz Kłopotowski nie próżnuje. Jego orędownictwa doświadcza każdy, kto modli się za wstawiennictwem tego kapłana.

Opiekun ubogich, apostoł prasy katolickiej, niestrudzony duszpasterz i założyciel Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Loretańskiej wyprasza w niebie wiernym liczne łaski. W sanktuarium w Loretto przed jego sarkofagiem i słynącą łaskami figurą Matki Bożej Loretańskiej małżeństwa wymadlają dar potomstwa i zgodę w rodzinie, bezrobotni – pracę. Uzależnieni doświadczają uwolnienia z nałogów, a chorzy uzdrowienia.

CZYTAJ DALEJ

Serce Jezusa, w którym sobie Ojciec bardzo upodobał...

2021-06-15 21:30

[ TEMATY ]

rozważania

nabożeństwa czerwcowe

Najświętsze Serce Pana Jezusa

Photo by Lawrence OP on Foter.com

Rozważane dziś wezwanie litanii o Najświętszym Sercu Pana Jezusa, przywodzi na myśl biblijny opis chrztu Pana Jezusa w Jordanie. Łatwo możemy wyobrazić sobie tą scenę: otwierają się niebiosa, zstępuje Duch Święty w postaci gołębicy i rozlega się głos Boga Ojca: Ten jest mój Syn umiłowany w którym mam upodobanie” (Mt 3,17).

Po biblijnym opisie przejdźmy jeszcze do wydarzeń historycznych. W ciągu wieków raz po raz pojawiały się fałszywe, błędne nauki, powołujące się na przytoczony przed chwilą opis biblijny. Twierdzono m.in., że Jezus nie jest Synem Bożym od wieków, istotowo równym Ojcu, lecz dopiero podczas chrztu w Jordanie został on niejako zaadoptowany przez Boga Ojca. Kościół odrzucał tego rodzaju herezje, które nie mają oparcia w Piśmie Świętym. Jeśli słyszymy o Chrystusie, o Jego Sercu, które sobie upodobał Bóg Ojciec, to już jest dowodem na Boską godność Jezusa.

CZYTAJ DALEJ

Od podstawówki po uniwersytet. Katolickie szkoły zapraszają!

2021-06-16 09:08

KUL

Katolicka szkoła to świetny wybór.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję