Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Pozwólcie dzieciom przyjść do mnie

Właśnie te słowa Jezusa były mottem spotkania w ramach II Archidiecezjalnej Pielgrzymki Dzieci do sanktuarium Dzieci Fatimskich na os. Kasztanowym w Szczecinie.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 39/2020, str. VI

[ TEMATY ]

pielgrzymka dzieci

Bp Henryk Wejman błogosławi dzieci

Bp Henryk Wejman błogosławi dzieci

Bp Henryk Wejman błogosławi dzieci

Dziś nabierają one jeszcze głębszej wymowy z uwagi na ich kontekst znaczeniowy, który zawiera pewne cechy wspólne wydarzeń z czasów, gdy Jezus ewangelizował, a podążały za Nim tłumy, z wydarzeniami aktualnymi, które są związane z reorganizacją życia w okresie pandemii koronawirusa. W jednym i drugim przypadku występowała próba ograniczenia dzieciom dostępu do Jezusa, który jednak zareagował wskazaniem, jak należy je traktować.

Świętość w codzienności

Obecna sytuacja wymusiła zmianę opracowanego wcześniej planu pielgrzymki. Jej przebieg ograniczono do radosnego spotkania uczestników przy ołtarzu eucharystycznym, które zakończyło się indywidualnym błogosławieństwem dzieci. Uroczystej Mszy św. przewodniczył bp Henryk Wejman, który w homilii podziękował przybyłym za wszelkie modlitwy kierowane do Boga za wstawiennictwem świętych pastuszków. Na przykładzie krótkiego życia Franciszka i Hiacynty Marto ukazał, jak świętość wyrasta z codzienności. Rodzeństwo z okolic Fatimy z otwartymi sercami przyjęło skierowaną do nich podczas prywatnych objawień prośbę Maryi, by modlili się i zachęcali innych do odmawiania Różańca jako zadośćuczynienia za grzechy i w intencji nawrócenia grzeszników. Dzieci wraz z kuzynką Łucją pomagały w gospodarstwie rodzinnym i pasły owce. Okres życia w poczuciu dziecięcej beztroski w sporej mierze wypełniały liczne domowe obowiązki. Obecny w rodzinie pierwiastek pobożności, pielęgnowany życiem religijnym i modlitwą, nie pozostawał bez wpływu na ich wrażliwość, co z pewnością przyczyniło się także do ochoczo i gorliwie realizowanej odpowiedzi na apel Maryi. Biskup Wejman przypomniał wezwanie s. Łucji dos Santos, która w dzieciństwie wraz z Franciszkiem i Hiacyntą doznawała objawień Matki Bożej, aby orędzie fatimskie było realizowane w rodzinach i przez rodziny, oraz by kierować swe spojrzenia w stronę Świętej Rodziny z Nazaretu, w której Bóg zechciał się narodzić, wzrastać i poświęcać się dla innych. – To dla nas wzór, jak mamy kroczyć ku niebu – powiedział biskup Henryk. Następnie zwrócił się do rodziców i dodał: – Orędzie fatimskie jest wezwaniem do obrony rodziny, zwłaszcza dziś, gdy jest ona zajadle atakowana i spychana na margines życia społecznego przez lewicowe i liberalne środowiska, przez które jest ukazywana jako relikt przeszłości i skazywana na niebyt za pomocą niesprawiedliwych regulacji prawnych, sprzecznych z naturalnym powołaniem człowieka. Godzą one w instytucję małżeństwa, prawo do życia i wychowania dzieci zgodne z przekonaniami rodziców – podkreślił ksiądz biskup. Wskazał jednocześnie, że w modlitwie i życiu sakramentalnym tkwi siła rodziny, która uzdalnia ją do odpierania wszelkich ataków na nią.

Dziecięce pielgrzymowanie

Reklama

Z wiadomych powodów II Archidiecezjalna Pielgrzymka Dzieci do sanktuarium Dzieci Fatimskich nie była zorganizowana z takim rozmachem, jak w roku ubiegłym. Jednak nawet w obecnych okolicznościach nie zabrakło na niej dzieci, które przybyły wraz z rodzicami, dziadkami, opiekunami.

Stałymi już gośćmi tego szczególnego sanktuarium są szczecińscy Skauci Europy, którzy tym razem przybyli we wzmocnionym składzie. W inauguracji dziecięcego pielgrzymowania wzięły udział same dziewczęta. Teraz przybyły w towarzystwie licznej grupy chłopców. – Przychodzimy do tego miejsca z dziękczynieniem za wszystko, co przyczyniło się do rozwoju szczecińskiej gromady Skautów Europy – powiedział Paweł Szumilas, Akela I Gromady Szczecińskiej.

– Że przybywa w niej wilczków, że idea skautingu, oparta na bliskich więziach z Bogiem, wciąż pociąga, dzięki czemu gromada się rozrasta. Pragniemy zawierzyć ją Bogu. Prosiliśmy dziś Maryję, aby wstawiła się za tymi, którzy czują powołanie do służby, którzy chcieliby coś dla bliźniego zrobić, by Bóg wlał w ich serca odwagę, aby to uczynili. Potrzeba nam wiele rąk do pracy w różnych grupach, zarówno u wilczków, czyli dzieci w wieku 9-12 lat, jak i u starszych już harcerzy i harcerek, czy w zasadzie dorosłych wędrowników (u mężczyzn) i przewodniczek (wśród kobiet).

Reklama

Do grona przyjaciół sanktuarium Dzieci Fatimskich bez wątpienia można zaliczyć Romcia Tomcia, pisarza, poetę, który zamienia z dziecięcą prostotą i radością Słowo Boże Nowego Testamentu na rymowane opowieści o Zbawicielu i Jego nauce. Jako uczestnik tegorocznej pielgrzymki, zaprezentował zgromadzonym w świątyni fragment napisanego wierszem opowiadania o sanktuarium na os. Kasztanowym. To kolejna już zapowiedź książki, nad którą pracuje wraz z przyjaciółmi. Będzie się ona składać z dwóch części, z których jedna przybliży historię objawień fatimskich, druga natomiast, pisana specjalnie dla dzieci wierszem i wzbogacona ilustracjami, będzie dotyczyć sanktuarium Dzieci Fatimskich.

Troska o dzieci – troską o rodziny

Słoneczna pogoda towarzyszyła młodym pielgrzymom tego roku. Dzieci zapatrzone w przykład życia pastuszków z Fatimy, zdominowanego modlitewną troską o nawrócenie grzeszników i zbawienie dla wszystkich ludzi, niosą w sercach swoje współczesne dziecięce troski, które trzeba uszanować.

Warto pamiętać, że zwierciadłem więzi z Bogiem w rodzinie, są dla dziecka rodzice. W nich są zapatrzone, darzą ich dziecięcym, bezgranicznym zaufaniem. Od nich uczą się miłości, szacunku dla drugiego człowieka, modlitwy i tęsknoty do Boga. To właśnie na rodzicach spoczywa ciężar odpowiedzialności za wprowadzenie ich w życie, w którym rodzina silna Bogiem będzie dla nich nie tylko normą, ale także wartością, której trzeba strzec i pielęgnować, a dziś – po prostu bronić.

2020-09-23 09:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Reklama w Tygodniku Katolickim „NIEDZIELA”

Karol Porwich/Niedziela

„Niedziela” to:

• ogólnopolski tygodnik katolicki, istniejący na rynku od 1926 roku

• informacje o życiu Kościoła w Polsce i na świecie, o sprawach społecznych, rodzinnych, gospodarczych i kulturalnych

• obecność w polskich parafiach w kraju i poza granicami (Włochy, USA, Kanada, Niemcy, Wielka Brytania), w sieciach kolporterskich i na Poczcie Polskiej

• szczególna obecność w 19 diecezjach w Polsce, w których ukazują się edycje diecezjalne: warszawska, krakowska, częstochowska, wrocławska, sosnowiecka, podlaska, bielska, świdnicka, szczecińska, toruńska, zamojska, przemyska, legnicka, zielonogórska, rzeszowska, sandomierska, łódzka, kielecka, lubelska

• 68 stron ogólnopolskich i 8 diecezjalnych

• portal www.niedziela.pl

• księgarnia (www.ksiegarnia.niedziela.pl) – ponad 350 publikacji książkowych

• studio radiowe Niedziela FM oraz telewizyjne Niedziela TV z możliwością przygotowania materiałów w jakości HD, własny kanał na YouTube, materiały na portalu www.niedziela.pl, zamówienia realizowane dla TV Trwam, TVP i lokalnej telewizji

• jest obecna w internecie, w rozgłośniach radiowych, w niektórych telewizjach regionalnych

Reklama w naszym Tygodniku jest potwierdzeniem wiarygodności firmy - do tego przyzwyczailiśmy naszych Czytelników.
Wyniki ankiety przeprowadzonej na zlecenie "Niedzieli" przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego pozwoliły ustalić profil Czytelników "Niedzieli":

• wiek - 28 - 65 lat

• wykształcenie - wyższe i średnie

• kobiety i mężczyźni w proporcjach 48% do 52%

• mieszkańcy dużych i średnich miast oraz wsi
Kolportaż - 60% parafie, 40% Poczta Polska, KOLPORTER i inne firmy kolporterskie;

Nakład: zmienny od 85 tys. do 115 tys. w zależności od okoliczności

Kontakt
Zamówienie reklamy lub ogłoszenia można przesłać:

Reklama
   Krzysztof Walaszczyk
   Dział Marketingu Tygodnika Katolickiego "Niedziela"
   tel. (34) 369 43 49, 603 701 615
   marketing@niedziela.pl

Ogłoszenia
   Barbara Kozyra
   tel. (34) 369 43 65
   tel. na centralę: (34) 365 19 17 w. 365
   ogloszenia@niedziela.pl

drogą pocztową pod adresem:
   Redakcja Tygodnika Katolickiego "Niedziela"
   ul. 3 Maja 12, 42-200 Częstochowa


CZYTAJ DALEJ

Sensacja prowadząca do Chrystusa

Niedziela Ogólnopolska 39/2020, str. 10-11

[ TEMATY ]

O. Pio

Biuro Prasowe OFMCap-Krka

Ojciec Pio miał swoje osobiste, pełne czułości zwroty, którymi odnosił się do swojej „Mateczki”, „Mateńki”, „Kochanej Matki”, „Pięknej Matki”, „Najbardziej Świętej Matki”

Ojciec Pio miał swoje osobiste, pełne czułości zwroty,
którymi odnosił się do swojej „Mateczki”, „Mateńki”,
„Kochanej Matki”, „Pięknej Matki”, „Najbardziej Świętej Matki”

Jest jednym z najpopularniejszych świętych. Książki poświęcone jego osobie wypełniłyby po brzegi kilka bibliotek. Wydawać by się mogło, że wiemy o nim wszystko, ale czy na pewno?

Zaczęło się skromnie – urodził się w ubogiej chłopskiej rodzinie Giuseppy i Grazia, w Pietrelcinie – małej, spalonej słońcem włoskiej miejscowości, w której życie upływało zgodnie z rytmem pracy w polu. Państwo Forgione, aby zapewnić utrzymanie dzieciom, pracowali bez wytchnienia. Giuseppa, gdy była w ciąży z Francescem (przyszłym Ojcem Pio), do samego rozwiązania pomagała mężowi na roli. Również pierwsze miesiące jego życia przebiegały pozornie typowo – jak każde dziecko dniami i nocami zanosił się płaczem. Dopiero po latach, do czego sam się przyznał, okazało się, że powodem permanentnego płaczu nie był banalny głód czy mokra pieluszka, ale atakujące go złe duchy, które już wtedy obrały go sobie za cel.

CZYTAJ DALEJ

Do Słubic trafi ziemia z grobu gen. Maczka

2021-06-16 12:42

[ TEMATY ]

Panteon Pamięci Żołnierza Polskiego

fb

Członkowie grupy rekonstrukcyjnej Pierwszej Polskiej Dywizji Pancernej „Antwerpia” 15 czerwca 2021 Na Polskim Wojskowym Cmentarzu Honorowym w Bredzie w obecności ks. Sławomir Klima - honorowego kapelana Federacji Organizacji Polskich Pancerniaków

Członkowie grupy rekonstrukcyjnej Pierwszej Polskiej Dywizji Pancernej „Antwerpia” 15 czerwca 2021 Na Polskim Wojskowym Cmentarzu Honorowym w Bredzie w obecności ks. Sławomir Klima - honorowego kapelana Federacji Organizacji Polskich Pancerniaków

Breda-Słubice. Do Panteonu Pamięci Żołnierza Polskiego trafi ziemia z grobu gen. Maczka.

Członkowie grupy rekonstrukcyjnej Pierwszej Polskiej Dywizji Pancernej „Antwerpia” 15 czerwca na Polskim Wojskowym Cmentarzu Honorowym w Bredzie w obecności ks. Sławomir Klima - honorowego kapelana Federacji Organizacji Polskich Pancerniaków, dokonali uroczystego pobrania grudki ziemi z grobu gen. Stanisława Maczka. - Ziemię wraz z certyfikatem autentyczności przekażemy do Panteonu Pamięci Żołnierza Polskiego, który powstał przy kościele Ducha Świętego w Słubicach, gdy będziemy w drodze do Kraśnika na święto 24 Pułku Ułanów. Już wkrótce dołączymy do tego grudkę ziemi z grobu Nieznanego Żołnierza z Polskiego Wojennego Cmentarza w Lommel – zapewniają członkowie grupy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję