Reklama

Niedziela Rzeszowska

Wyjść ze strefy ciszy

W czwartą niedzielę września od 1958 r. obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Niesłyszących, a od 2012 r. również Języka Migowego. Dzień ten ma uświadomić nam problemy, z jakimi borykają się osoby niesłyszące i pomóc w zapobieganiu ich społecznemu wykluczeniu.

Niedziela rzeszowska 39/2020, str. VII

[ TEMATY ]

osoby niesłyszące

Międzynarodowy Dzień Niesłyszących

Maria Reizer

Pałac w Nozdrzcu, gdzie urodził się Franciszek Ksawery Prek

Pałac w Nozdrzcu, gdzie urodził się Franciszek Ksawery Prek

Wiele osób wybitnych udowodniło, że ludzie niesłyszący mogą wiele osiągnąć, przykładem może być życie galicyjskiego głuchoniemego artysty Franciszka Ksawerego Preka. W 2019 r. odwiedziłam wieś Nozdrzec koło Dynowa, gdzie w malowniczo położonym pałacu nad Sanem, w 1801 r. urodził się Franciszek Prek, syn Amelii, hrabianki z Bukowskich oraz Tadeusza Preka, szambelana królewskiego. Na obelisku w parku znajduje się tablica pamiątkowa poświęcona temu artyście.

Malarz i pisarz

Dzieciństwo i młodość Prek spędził w Nozdrzcu. Dzięki matce opanował naukę czytania i pisania w kilku językach. Duży wpływ na jego wszechstronny rozwój miał pięcioletni pobyt na dworze w Sieniawie. Książę Czartoryski dostrzegł talent plastyczny chłopca i umożliwił mu studiowanie rysunku i malarstwa.

Reklama

W wieku 17 lat zaczął pisać dzienniki, które prowadził przez blisko 40 lat. Jego wizerunki znakomitych ludzi były pierwszym wydawnictwem portretowo-historycznym w kraju. Zainteresowania Preka były szerokie, dużo podróżował, pozostawiając opisy z miejsc, które odwiedzał. Jego pamiętniki pt. Czasy i ludzie zostały wydane w 1959 r. przez Ossolineum.

Podczas pobytu w Warszawie w lutym 1830 r. odwiedził ks. Jakuba Falkowskiego i zapoznał się z działalnością Instytutu Głuchoniemych oraz prowadzoną przez ks. Falkowskiego pierwszą w Polsce szkołą dla dzieci niesłyszących. Zmarł w 1863 r. i został pochowany na cmentarzu w Sędziszowie Małopolskim.

Duszpasterstwo w języku migowym

Episkopat Polski we współpracy z Polskim Związkiem Głuchych powołał w 1958 r. Ogólnopolski Sekretariat Duszpasterstwa Głuchoniemych. To stało się inspiracją do zorganizowania w diecezjach duszpasterstw dla niesłyszących, nabożeństw odprawianych w języku migowym, przygotowania tych osób do sakramentów świętych oraz organizowania pielgrzymek, dni skupienia i wycieczek.

Reklama

W diecezji rzeszowskiej przy kościołach farnych w Rzeszowie, Gorlicach i Jaśle są ośrodki duszpasterskie z językiem migowym. W seminarium rzeszowskim działa koło kleryckie, skupiające się na problemach osób niesłyszących. W tym roku święcenia kapłańskie przyjęli dwaj diakoni, którzy znają język migowy.

Wiele uwagi osobom niesłyszącym poświęcał św. Jan Paweł II. W czasie drugiej pielgrzymki do Ojczyzny w czerwcu 1983 r. spotkał się w Katowicach z niesłyszącymi z całego kraju. Na audiencjach w Watykanie przyjmował pielgrzymów z dysfunkcją słuchu, a 12 maja 1996 r. beatyfikował ks. Filipa Smaldone, który został patronem niesłyszących.

Pomimo wielu rozwiązań, społeczna sytuacja osób z dysfunkcją słuchu jest nadal trudna. W Polsce niewiele takich osób zdobywa wyższe wykształcenie. Wpływ na to ma również środowisko, które skazuje je na wykluczenie i lęk przed zatrudnianiem osoby z niepełnosprawnością słuchu. Na przykładzie Preka widać, jak ważna jest właściwa rehabilitacja oraz przyjazne podejście środowiska do osób z dysfunkcją słuchu.

2020-09-23 09:47

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wolontariusze Fundacji "Redemptoris Missio" będą przywracać słuch w Afryce

[ TEMATY ]

dzieci

fundacja

Kamerun

osoby niesłyszące

Fundacja "Redemptoris Missio"

Fundacja Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio” już w lutym planuje wyjazd czwórki wolontariuszy do Kamerunu w ramach Akcji „Protetyk słuchu w Afryce”. Wolontariusze będą przywracać do świata dźwięków niesłyszące dzieci. Jest to projekt organizowany przy współpracy z Uniwersytetem Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu i Diecezją Tarnowską.

Na poniedziałek 20 stycznia zaplanowano spotkanie z prof. Dorotą Hojan-Jezierską, prodziekan Wydziału Lekarskiego UM i dr Olgierdem Stielerem, wykładowcą akademickim, którzy znajdą się w składzie wyprawy. Spotkanie wyjątkowo odbędzie się w Collegium Chemicum (ul. Grunwaldzka 6 w Poznaniu) w Zakładzie Protetyki Słuchu Katedry Biofizyki, w sali nr 135 o godz. 10.00. Będzie mozliwość zapoznania się z tym, jak przebiegają badania słuchu. Polska jest krajem, na którym wzoruje się reszta świata, jeśli chodzi o skryning słuchu u noworodków, dzięki czemu do 6. miesiąca życia niemal każde dziecko z wykrytą wadą słuchu ma dobraną odpowiednią protezę słuchową.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany proboszczów w Archidiecezji Warszawskiej

Nowy rektor kościoła akademickiego św. Anny i trzej proboszczowie obejmą z dniem 26 czerwca nowe funkcje. Dziś odebrali dekrety z rąk kard. Kazimierza Nycza kierujące ich do nowych zadań. Kameralna uroczystość odbyła się w Domu Arcybiskupów Warszawskich.

1. Ks. Mateusz Gawarski dotychczasowy wikariusz i duszpasterz akademicki kościoła św. Anny mianowany rektorem kościoła akademickiego św. Anny w Warszawie

CZYTAJ DALEJ

Łódź: To, co dostajecie jest ziarnem!

2021-06-16 11:01

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Justyna Kunikowska

W sobotni wieczór podczas uroczystej Mszy Świętej z rąk Arcybiskupa Grzegorza Rysia 16 mężczyzn przyjęło posługę akolitatu. Grupa przygotowywała się w Łódzkim Ośrodku Formacji Diakonów Stałych do posługi pomocników kapłanów, służąc jako nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję