Reklama

Niedziela Rzeszowska

Umocnieni modlitwą u Pani Rzeszowa

Od kilkunastu już lat przypadający 12 września odpust w sanktuarium Pani Rzeszowa, Patronki Miasta, trwa kilka dni. W tym roku świętowaniu towarzyszyło hasło: „Maryjo, dopomóż nam uwielbiać Twojego Syna i nieść pociechę strapionym”.

Niedziela rzeszowska 39/2020, str. IV

[ TEMATY ]

Rzeszów

odpust parafialny

O. Kajetan Kowalski

Sumę odpustową koncelebrowało ponad trzydziestu kapłanów

Sumę odpustową koncelebrowało ponad trzydziestu kapłanów

Świętowanie odpustowe rozpoczęło się już 7 września – w wigilię Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Odprawiane następnego dnia Msze św. zgromadziły parafian i liczne rzesze czcicieli Matki Najświętszej. Kazania głosił wikariusz biskupi ks. prał. Jan Szczupak, który przypomniał m.in., ogromną wartość, którą ma dla nas udział w uroczystości odpustowej i zyskiwanie odpustów. Kaznodzieja mocno zaakcentował fakt, że uroczystość Narodzenia Matki Bożej, to święto rodzinne. Wpatrując się w Świętą Rodzinę, chrześcijanin musi postawić pytanie o rodzinę własną, zastanowić się, jakie są współczesne rodziny. Przez narodzenie Maryi uczmy się również dziękować za każde nowe życie, bo człowiek jest najwspanialszym owocem miłości. Macierzyństwo to dar i skarb.

Wobec fali współczesnych zagrożeń, Różaniec jest najlepszym orężem prowadzącym do zwycięstwa.

W kolejnym dniu do Pani Rzeszowa pielgrzymowali osobiście i duchowo uczniowie szkół podstawowych, To w ich intencji została odprawiona Msza św. o godz. 12.00. Natomiast wieczorem na odpustowym świętowaniu zgromadzili się przedstawiciele Kół Żywego Różańca. Liturgii przewodniczył bp Kazimierz Górny. Przypomniał historyczne rocznice, które świętuje naród polski i wskazał, że wobec różnorodnych współczesnych zagrożeń, fali sekularyzacji i zgubnych ideologii, Różaniec jest najlepszym orężem prowadzącym do zwycięstwa.

Wiara, modlitwa i post

Reklama

Kolejny dzień był czasem pielgrzymowania duszpasterstwa młodzieży, grup Liturgicznej Służby Ołtarza, grup oazowych, Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, RAM i harcerzy. Mszy św. przewodniczył bp Edward Białogłowski. Kaznodzieja przypomniał, że o. Gabriele Amorth, egzorcysta z Watykanu, ukazał trzy środki, które pomagają, by nie ulec szatanowi: wiarę prawdziwą, modlitwę gorliwą i post z pobudek religijnych. Siłę czerpał z Mszy św., adoracji Najświętszego Sakramentu, lektury Ewangelii i modlitwy różańcowej. Wszystkie te źródła są nam dostępne, zwłaszcza w tej świątyni. A powinniśmy się starać, by nasze serca były coraz bardziej wrażliwe. Jest to bardzo ważne, bo wtedy człowiek jest w stanie usłyszeć słowa Jezusa: „Pójdź za mną” i zrealizować je.

Po Mszy św. młodzież uczestniczyła w adoracji Najświętszego Sakramentu. Dzień zakończył się śpiewem Apelu Maryjnego i zasłonięciem figury Matki Bożej Rzeszowskiej.

Obierając Maryję za patronkę, bardziej uświadamiamy sobie jej interwencję w nasze życie.

W przeddzień uroczystości odpustowej Matki Bożej Rzeszowskiej przybyli do Matki Najświętszej ludzie starsi, chorzy i borykający się z cierpieniem. Przybywali, by tutaj u jej stóp szukać pociechy w strapieniu. Mszy św. przewodniczył ks. Piotr Potyrała, dyrektor Caritas Diecezji Rzeszowskiej.

Reklama

Wieczornej pielgrzymce diecezjalnych grup apostolskich, ruchów i stowarzyszeń przewodniczył i homilię wygłosił bp Jan Wątroba, ordynariusz rzeszowski. Zachęcał wiernych, by dbali o wrażliwość swojego sumienia, bo ono jest naszym wewnętrznym przewodnikiem i sędzią naszych czynów.

Patronka – to nasze zobowiązanie

W uroczystość Matki Bożej Rzeszowskiej sumie pontyfikalnej odprawionej w Ogrodach Bernardyńskich przewodniczył i wygłosił homilię bp Krzysztof Chudzio z Przemyśla, w koncelebrze z biskupami rzeszowskimi i kapłanami oraz Ojcami Bernardynami. Podkreślił m.in., że tytuł Pani Rzeszowa to większe zobowiązanie, bo obierając Maryję za patronkę, bardziej uświadamiamy sobie jej interwencję w nasze życie. Jej figura jest czytelnym znakiem, że ona postanowiła na tym miejscu wysłuchiwać swoich dzieci i nieść pociechę strapionym.

W Mszy św. uczestniczyli przedstawiciele władz m.in.: Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki, Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego, Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa i Józef Jodłowski, starosta rzeszowski. Członkowie Rzeszowskiego Porozumienia na Rzecz Trzeźwości przekazali księgę z 670 rocznymi deklaracjami abstynencji. Oprawę muzyczną przygotowała Orkiestra Wojska Polskiego 21. Brygady Strzelców Podhalańskich. Uroczyste świętowanie zwieńczył koncert orkiestry wojskowej i koncert pieśni religijnych i patriotycznych zespołu wokalnego Unanime pod dyrekcją Anny Marek-Kamińskiej.

2020-09-23 09:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Z Rzeszowa na Jasną Górę

Pod hasłem „Patrz w Maryję i zobacz Jezusa” 4 sierpnia z Rzeszowa wyruszyła 38. Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Pielgrzymowanie rozpoczęła Msza św. pod przewodnictwem księży biskupów oraz kapłanów, którzy wyruszyli wraz z pielgrzymami na pątniczy szlak. Na pl. Farnym nie zabrakło pielgrzymów zarówno tych, którzy na własnych nogach zamierzają dotrzeć na Jasną Górę, jak i tych, którzy w wędrówce będą im towarzyszyć duchowo. Nie brakowało wzruszenia, radości i życzeń dobrego pielgrzymowania. – Wzruszenie odbiera mowę – zapewniali pielgrzymi, którzy z różnych przyczyn nie mogli wyruszyć w trasę. – Ofiarujemy im swoje intencje, obiecujemy, że będziemy pamiętać w modlitwie i pielgrzymować duchowo. Wśród żegnających pielgrzymów obecni byli włodarze województwa, powiatu i miasta. – To dla nas wzruszający moment – mówi Józef Jodłowski, starosta rzeszowski, pielgrzymi zabierają ze sobą nasze intencje, ale także wymadlają sprawy społeczne, regionu czy miasta.

CZYTAJ DALEJ

Chińska zaraza

W genomie i morfologii wirusa SARS-CoV-2 znajdują się partie aminokwasów, które naturalnie nie występują w takiej konfiguracji.

Kiedy w marcu 2020 r. rozpocząłem cytowanie – pochodzących z renomowanych kalifornijskich i nowojorskich laboratoriów – badań mówiących o tym, że istnieje niewielkie prawdopodobieństwo, aby wirus SARS-CoV-2 powstał na drodze naturalnej ewolucji z nietoperzy jaskiniowych na człowieka, spotkała mnie za to fala deprecjonowania i szyderstw. Obowiązywała wszak wtedy teza – lansowana wprost przez Chińską Partię Komunistyczną – że światowa pandemia zaczęła się przypadkiem, z końcem 2019 r., na tzw. mokrym targu w Wuhan, a powodem wybuchu zarazy był zwyczaj jedzenia przez Chińczyków tzw. zupek z nietoperzy. Na nic zdały się świadectwa naukowców i badania, które cytowałem, na nic były także proste pytania, jak to możliwe, aby koronawirus z nietoperzy tak szybko przeniósł się na bardziej wyspecjalizowany układ oddechowy człowieka.

CZYTAJ DALEJ

Wernisaż wystawy plenerowej „Sąsiedzi w Europie” [ZAPROSZENIE]

2021-06-16 10:38

wikipedia.pl

Helmut Kohl w Krzyżowej

Helmut Kohl w Krzyżowej

17 czerwca 2021 mija 30 lat od podpisały traktat o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy pomiędzy Polską a Niemcami. Z tej okazji na ul. Oławskiej zostanie zaprezentowana wystawa plenerowa „Sąsiedzi w Europie” ukazująca historię stosunków polsko-niemieckich od II wojny światowej do czasów współczesnych.

Traktat o Dobrym Sąsiedztwie i Przyjaznej Współpracy został podpisany 17 czerwca 1991 roku przez premiera Jana Krzysztofa Bieleckiego i kanclerza Helmuta Kohla oraz przez ministrów spraw zagranicznych Polski i Niemiec, Krzysztofa Skubiszewskiego i Hansa-Dietricha Genschera. Był on tym trzecim elementem w triadzie budującej fundamenty nowej jakości relacji polsko-niemieckich: Msza Pojednania w Krzyżowej otworzyła nowe możliwości dialogu, Traktat graniczy z 1990 r. ostatecznie uregulował kwestie terytorialne, a Traktat dobrosąsiedzki stworzył trwałe podstawy zbliżenia politycznego, gospodarczego, społecznego, naukowego i kulturowego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję