Reklama

Niedziela Przemyska

Świętość jest możliwa

W tegoroczne pielgrzymowanie śladami bł. Bronisława Markiewicza wpisane było również dziękczynienie za 100-lecie kościelnego zatwierdzenia Zgromadzenia Księży Michalitów.

Niedziela przemyska 39/2020, str. I

[ TEMATY ]

pielgrzymka

bł. ks. Bronisław Markiewicz

S. Monika Sudy CSSMA

Wędrowali śladami bł. Markiewicza

Wędrowali śladami bł. Markiewicza

W sobotę 12 września obyła się IX Piesza Pielgrzymka z Pruchnika do Przemyśla – dziękczynna za dar bł. ks. Bronisława Markiewicza. Trasa pielgrzymki nie jest przypadkowa, rozpoczyna się w miejscu, gdzie urodził się bł. Bronisław, a kończy w  archikatedrze przemyskiej, gdzie 15 września 1867 r. rozpoczęło się jego kapłaństwo. Na trasie pielgrzymki ks. Kazimierz Szydło przybliżył pątnikom michalicki charyzmat wyrażony w hasłach: Któż jak Bóg! oraz Powściągliwość i praca jako aktualny i możliwy do realizacji nie tylko przez duchowych synów i córki bł. Bronisława.

Reklama

– W 2012 r., gdy obchodziliśmy 100. rocznicę śmierci bł. ks. Bronisława Markiewicza, powzięliśmy taką myśl, by dziękować Bogu nie tylko za jego świątobliwą śmierć, beatyfikację, ale również dziękować za jego dzieła, bo dziełem bł. ks. Bronisława Markiewicza są zgromadzenia: sióstr i księży michalitów, dlatego odtąd co roku w drugą sobotę września wyruszamy z Pruchnika i idziemy do katedry w Przemyślu – mówił organizator pielgrzymki ks. Mariusz Marciniec, michalita, proboszcz parafii w Tuligłowach.

W modlitwę na pielgrzymim szlaku włączone zostały intencje osobiste pielgrzymów oraz dziękczynienie za wszystkich ludzi młodych i za dzieci, które znalazły opiekę, wychowanie, wykształcenie i przygotowanie do życia dzięki posłudze braci i księży michalitów na przestrzeni minionych stu lat. Z powodu ograniczeń sanitarnych w pielgrzymce nie mogły uczestniczyć grupy z parafii i placówek michalickich z całej Polski, jak bywało to w poprzednich latach. Reprezentowała je młodzież z Oratorium prowadzonego przez siostry michalitki w Przemyślu, która zaznaczyła swoją obecność szczególnie poprzez piękny śpiew podczas Eucharystii w archikatedrze. W grupie kilkudziesięciu pielgrzymów nie zabrakło sióstr michalitek, zwłaszcza tych najmłodszych, które animowały śpiew i modlitwę, mieszkańców Pruchnika, Tuligłów i okolicznych miejscowości oraz władz samorządowych i strażaków z Pruchnika.

Już po raz 9. odbyła się dziękczynna michalicka piesza pielgrzymka z Pruchnika do Przemyśla.

Podziel się cytatem

Jedną z ważnych intencji pielgrzymowania była prośba do Pana żniwa o nowe powołania kapłańskie i zakonne, zwłaszcza do michalickich zgromadzeń, aby dzieło bł. ks. Markiewicza mogło się dalej rozwijać i nieść Chrystusa ubogim tego świata w Polsce i poza jej granicami. Za pracę w michalickim charyzmacie podziękował michalitom i michalitkom bp Stanisław Jamrozek, który przewodniczył Eucharystii. W  homilii Ksiądz Biskup zachęcił do kroczenia drogą prowadzącą do świętości, jak Maryja i jak bł. Bronisław. Powiedział, że prawdziwa świętość wyraża się w słuchaniu Boga i Kościoła, podkreślił potrzebę osobistego świadectwa życia, aby mogły się zrealizować słowa: Pójdziemy za wami, bo widzieliśmy, że z wami jest Bóg (por. Za 8, 23).

2020-09-23 09:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

II Archidiecezjalna Pielgrzymka Ludzi Pracy do Henrykowa

Niedziela wrocławska 22/2017, str. 1

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Anna Buchar

Pielgrzymka ludzi pracy w Henrykowie

Pielgrzymka ludzi pracy w Henrykowie

Piękna pogoda, boisko sportowe przy klasztorze Ojców Cystersów, setki osób. Starsi, młodsi, rodziny, działacze Związku Zawodowego „Solidarność”, przedsiębiorcy, pracodawcy i pracownicy – tak wyglądała II Archidiecezjalna Pielgrzymka Ludzi Pracy w Henrykowie. Entuzjazm i radość, towarzyszące ubiegłorocznej pielgrzymce oraz pragnienie ponownego spotkania się w tym niezwykłym miejscu sprawiły, że wydarzenie to na stałe wpisało się w życie Kościoła na Dolnym Śląsku. – Chcemy nawiązać do chlubnych tradycji spotkań, łączących przedstawicieli różnych zawodów i grup społecznych, skupiających zarówno pracowników, jak i pracodawców. Wielką radość sprawiacie mi dzisiaj przybywając do Henrykowa z całej metropolii wrocławskiej. Tym większą, że przybyliście tu z duszpasterzami świata ludzi pracy – rozpoczął spotkanie abp Józef Kupny. To właśnie Metropolita wrocławski był inicjatorem tej jakże ważnej dla ludzi pracy pielgrzymki. – Chcemy w tym czasie modlić się o Boże błogosławieństwo dla naszych rodzin oraz dla tych wszystkich, którzy podejmują działania na rzecz świata bardziej sprawiedliwego i solidarnego. Wierzę, że dzięki tym spotkaniom uda się na Dolnym Śląsku przywrócić słowu „solidarność” prawo istnienia w życiu społecznym. Solidarność bowiem nie jest postawą nadzwyczajną, ale wartością społeczną i jedynym antidotum na kryzysy, na które choruje współczesny świat. Nie ma prawdziwego rozwiązywania problemów społeczno-gospodarczych bez odniesienia do uniwersalnych wartości chrześcijańskich wynikających z nauki Ewangelii. Nigdy nie znajdziemy w sobie dość wewnętrznej motywacji, determinacji do kształtowania porządku gospodarczego, odpowiadającego godności człowieka, jeśli nie będzie nam towarzyszyła świadomość obecności Boga w naszym życiu – mówił w homilii abp Józef Kupny. Arcypasterz zaznaczył, że na fundamencie wartości podstawowych, uznawanych przez ogół społeczeństwa możemy budować właściwe relacje między pracownikami a pracodawcami. – Pragnę w tym miejscu wyrazić wielkie uznanie dla działaczy Związku Zawodowego „Solidarność”, dla przedsiębiorców, że tutaj na Dolnym Śląsku wraz z przedstawicielami świata akademickiego wypracowują godny rozpowszechnienia model współpracy i dialogu. Obecność jednych i drugich na tej pielgrzymce świata ludzi pracy jest tego wymownym przykładem – reasumował Metropolita wrocławski. Po Eucharystii na pielgrzymów czekał ciepły posiłek oraz liczne atrakcje, jak m.in. koncert zespołu „Lombard”.

CZYTAJ DALEJ

"Rzeczpospolita": Paszport dla wybranych

2021-07-28 07:27

[ TEMATY ]

COVID‑19

COVID

Materiał prasowy

Tysiące ozdrowieńców nie może otrzymać certyfikatu covidowego, nawet jeśli wirusa wykryto u nich testem antygenowym - pisze w środowym wydaniu "Rzeczpospolita".

Jak czytamy na łamach "Rz", Komisja Europejska nie uznaje za ozdrowieńców osób, którym zdiagnozowano zakażenie COVID-19 na podstawie testu antygenowego – najbardziej popularnego m.in. w Polsce. Przez to nie mogą otrzymać paszportu covidowego. Spotkało to Marcina T. ze Szczecina. "Miałem kaszel i wysoką gorączkę, której niczym nie mogłem zbić. Wezwałem karetkę, ratownicy w domu zrobili mi test, który potwierdził COVID-19" – opowiada "Rzeczpospolitej" Marcin T. Został zabrany do szpitala na oddział covidowy, gdzie spędził półtora tygodnia. Wypis potwierdził, że przeszedł „obustronne zapalenie płuc w przebiegu covid”.

CZYTAJ DALEJ

Nawałnice nad Polską. IMGW wydaje pomarańczowe alerty

2021-07-28 16:22

[ TEMATY ]

pogoda

nawałnica

IMGW

Adobe.Stock

IMGW wydał alerty pierwszego i drugiego stopnia przed burzami z gradem dla 13 województw. Podczas burz opady mogą wynieść 40 mm, a porywy wiatru osiągać 100 km/h.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformował, że ostrzeżenia pierwszego stopnia dotyczą województw: pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, wielkopolskiego i opolskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję