Reklama

Niedziela Legnicka

Być uczniem Jezusa jak Maryja

W sobotę, 12 września odbył się ingres bp. Marka Mendyka, drugiego biskupa świdnickiego.

Niedziela legnicka 39/2020, str. IV

[ TEMATY ]

ingres

bp Marek Mendyk

Ks. Piotr Nowosielski

Bp Marek Mendyk w otoczeniu księży biskupów w drodze do katedry

Bp Marek Mendyk w otoczeniu księży biskupów w drodze do katedry

Uroczystość odbyła się w świdnickiej katedrze w gronie 15 hierarchów, z udziałem Nuncjusza Apostolskiego w Polsce, abp. Salvatore Pennacchio, a także m.in.: biskupa seniora i pomocniczego diecezji świdnickiej, Metropolity Wrocławskiego, biskupów Metropolii Wrocławskiej, a wśród nich biskupa legnickiego, Zbigniewa Kiernikowskiego i biskupa seniora, Stefana Cichego.

Bp Marek Mendyk po mianowaniu w grudniu 2008 r. biskupem pomocniczym diecezji legnickiej, pełnił tę funkcję do marca bieżącego roku, kiedy został ogłoszony biskupem świdnickim, stąd też nie zabrakło wśród uczestników uroczystości, księży i osób świeckich z naszej diecezji, którzy przybyli z modlitwą i gratulacjami.

Reklama

Powitany w drzwiach katedry, po odczytaniu bulli nominacyjnej papieża Franciszka i przekazaniu pastorału przez swego poprzednika, zajął miejsce biskupie, katedrę-krzesło biskupa diecezjalnego. Tu przyjął homagium złożone przez przedstawicieli diecezji.

– Jesteśmy dziećmi niespokojnych czasów, pełnych napięć, w jakimś stopniu dziedziczymy jego ducha i mentalność – mówił bp Mendyk w homilii. – To świat, który chciałby od razu i we wszystkim widzieć efekty. Świat, który bardzo wierzy w swój intelekt, ręce, zdolność efektywnego organizowania, ale nie zawsze wierzy w potrzebę duchowego dojrzewania. Ten świat nie lubi ciszy, nie wierzy w moc słowa, nie wierzy w potrzebę modlitwy. Nikt z nas nie chce identyfikować się z tym światem, ale w nim żyjemy i jego mentalność nam się udziela. Nietrudno zatem o przeobrażenie się w zwolennika ideologii aktywizmu w naszych codziennych apostolskich działaniach. Tak łatwo w życiu i pracy dla Jezusa zgubić Jego samego.

Ponieważ uroczystość odbyła się w liturgiczne wspomnienie Imienia Najświętszej Maryi Panny, nie zabrakło akcentów maryjnych: – W tym szczególnym dniu zapraszam was z całego serca, abyśmy wspólnie z Maryją, podjęli na nowo drogę ucznia, podążającego za Panem. Być uczniem Jezusa jak Maryja, to zgodzić się na przedziwną, ale i piękną drogę, jaką proponuje Jezus. Pozwólmy prowadzić się słowu Boga. Niech On zajmie się nami. Powierzam Jezusowi Chrystusowi, przez wstawiennictwo Matki Najświętszej, całe piękne duchowe dziedzictwo diecezji świdnickiej. Maryi, Strażniczce Wiary powierzam naszą codzienność – mówił ksiądz biskup.

Bp Marek Mendyk jest 2. biskupem świdnickim.

Reklama

Odczytano też listy z gratulacjami z okazji ingresu przesłane przez abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski oraz prezydenta RP, Andrzeja Dudę.

Na koniec uroczystości, dziękując wszystkim za obecność i modlitwę, nowy biskup świdnicki udzielił pasterskiego błogosławieństwa.

Ingres był uroczystym dopełnieniem kanonicznego objęcia diecezji, które odbyło się wcześniej, 23 kwietnia. Ze względu na trwającą epidemię został przesunięty na wrzesień.

Biskup Marek zastąpił pierwszego biskupa świdnickiego, Ignacego Deca, który pełnił tę funkcję od chwili ustanowienia diecezji świdnickiej w 2004 r.

2020-09-23 09:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Mendyk: Umartwienie ma nam pomóc wejść w postawę pokory

[ TEMATY ]

bp Marek Mendyk

Środa Popielcowa

Katedra Świdnicka

ks. Mirosław Benedyk

bp Marek Mendyk podczas obrzędu posypania głowy popiołem

bp Marek Mendyk podczas obrzędu posypania głowy popiołem

- Pozwólmy się Panu Bogu pokochać. Odkryjmy jak wielki jest dar wielkopostnej drogi za Jezusem – mówił bp Marek Mendyk w czasie liturgii Środy Popielcowej w katedrze świdnickiej.

Tegoroczne obrzędy Środy Popielcowej w mieście biskupim były skromniejsze. Nie było tradycyjnej procesji pokutnej z kościoła św. Józefa do katedry, a ze względu na trwającą pandemię i obrzęd posypania głów popiołem wyglądał nieco inaczej. Przewodniczący liturgii biskup tylko raz, do wszystkich, wypowiedział formułę „Pamiętaj, że jesteś prochem i w proch się obrócisz”.

CZYTAJ DALEJ

Serce Jezusa, w którym sobie Ojciec bardzo upodobał...

2021-06-15 21:30

[ TEMATY ]

rozważania

nabożeństwa czerwcowe

Najświętsze Serce Pana Jezusa

Photo by Lawrence OP on Foter.com

Rozważane dziś wezwanie litanii o Najświętszym Sercu Pana Jezusa, przywodzi na myśl biblijny opis chrztu Pana Jezusa w Jordanie. Łatwo możemy wyobrazić sobie tą scenę: otwierają się niebiosa, zstępuje Duch Święty w postaci gołębicy i rozlega się głos Boga Ojca: Ten jest mój Syn umiłowany w którym mam upodobanie” (Mt 3,17).

Po biblijnym opisie przejdźmy jeszcze do wydarzeń historycznych. W ciągu wieków raz po raz pojawiały się fałszywe, błędne nauki, powołujące się na przytoczony przed chwilą opis biblijny. Twierdzono m.in., że Jezus nie jest Synem Bożym od wieków, istotowo równym Ojcu, lecz dopiero podczas chrztu w Jordanie został on niejako zaadoptowany przez Boga Ojca. Kościół odrzucał tego rodzaju herezje, które nie mają oparcia w Piśmie Świętym. Jeśli słyszymy o Chrystusie, o Jego Sercu, które sobie upodobał Bóg Ojciec, to już jest dowodem na Boską godność Jezusa.

CZYTAJ DALEJ

Prof. Valerio Marinelli opowiada o bilokacjach Natuzzy Evolo

2021-06-16 09:27

[ TEMATY ]

mistycy

Włodzimierz Rędzioch

Natuzza Evolo

Natuzza Evolo

Natuzza Evolo to jedna z największych mistyczek naszych czasów - miała wizje Jezusa, Maryi i świętych, rozmawiała z aniołami stróżami, spotkała dusze zmarłych, miała stygmaty i dar bilokacji. Jej głównym biografem jest prof. Valerio Marinelli, naukowiec, fizyk, który opublikował już wiele książek na temat kalabryjskiej mistyczki.

W przeddzień jedenastej rocznicy śmierci Natuzzy (1 listopada 2020 r.) prof. Marinelli wydał swoją nową książkę poświęconą bilokacjom mistyczki, zjawisku, które zawsze go fascynowało. Opisał w niej 300 przypadków tego zjawiska. Oto nasza rozmowa o jego dziele.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję