Reklama

Niedziela Legnicka

Pielgrzymi nie zawiedli!

W niedzielę 13 września odbyła się kolejna pielgrzymka na górę Górzec, szlakiem Kalwarii wybudowanej przez cystersów.

Niedziela legnicka 39/2020, str. I

[ TEMATY ]

pielgrzymka

pielgrzymi

Górzec

Arch. parafii

Pielgrzymka na Górzec odbyła się mimo pandemii

Pielgrzymka na Górzec odbyła się mimo pandemii

Choć w tym roku pielgrzymów było mniej, mieli wielkie i gorące serca. Dochód z pielgrzymki znów trafi do wrocławskiej Kliniki Onkologii Dziecięcej.

Jak mówi ks. Marek Kluwak, historia pielgrzymowania na Górzec rozwija się od niemal 300 lat, kiedy to cystersi wybudowali stacje Męki Pańskiej. Dlatego miejsce to nosi dziś nazwę „Skarb Lasu Mnichów”. Tradycja pielgrzymowania jest zatem długa i wielonarodowa. Tą trasą wędrowali Niemcy, Czesi, Polacy, których łączyła jedna wiara.

Reklama

W tym roku ze względu na pandemię, pielgrzymka stała pod znakiem zapytania. Jednak organizatorzy, po konsultacjach z odpowiednimi służbami, zdecydowali się zaprosić pielgrzymów. Jak podkreśla ks. Marek, pielgrzymów było zdecydowanie mniej niż w poprzednich latach. Jednak w takiej sytuacji jest to zrozumiałe. – Cieszymy się, że mimo pandemii, było nas wielu. Prosiliśmy także tych, którzy postanowili pozostać w domach o łączność duchową i modlitwę w intencjach dzieci chorych na nowotwory. Wszystkich obecnych prosiliśmy o zachowanie zasad bezpieczeństwa – zaznacza ksiądz proboszcz.

Zmieniony został także plan pielgrzymki. Tym razem rozpoczęła się ona Mszą św. w kościele św. Andrzeja Apostoła, której przewodniczył ks. Bogusław Jeż, proboszcz z Paszowic. Po wspólnej modlitwie, przy dźwiękach orkiestry dętej Hanys Band z Wrocławia, wyruszyła kolumna pielgrzymów. – W tym roku towarzyszył nam kard. Stefan Wyszyński. Do tej postaci nawiązywała homilia ks. Jeża, jak również rozważania Drogi Krzyżowej – dodaje ks. Marek.

Po nabożeństwie, na szczycie góry pielgrzymi otrzymali błogosławieństwo. To jednak nie był koniec pielgrzymowania. W poprzednich latach na zakończenie, obok sztolni „Rudolf”, przygotowywany był piknik rodzinny. Jednak tym razem odbył się jedynie finał loterii fantowej. Wielu pielgrzymów wróciło do domów z cennymi nagrodami.

Widać było zmęczenie, ale i wielką radość na twarzach pielgrzymów, którzy przyszli. Dobrze, że nie przerwaliśmy tej tradycji - mówi ksiądz proboszcz.

Reklama

Również tym razem dochód z pielgrzymki zasili konto fundacji „Na ratunek dzieciom z chorobą nowotworową”. Taca zbierana podczas Mszy św., dochód z loterii oraz wpłaty z e-tacy, bo i taka możliwość była, trafią wkrótce do chorych dzieci. – Cieszę się, że obok wymiaru duchowego, jaki ma każda pielgrzymka, mamy również ten charytatywny. I tym razem pielgrzymi okazali wielką hojność, za co z serca wszystkim dziękuję – podkreśla ks. Kluwak.

Organizatorzy mają nadzieję, że w przyszłym roku wszystko odbędzie się, jak w poprzednich latach i już dziś zapraszają do wspólnego pielgrzymowania na Górzec.

2020-09-23 09:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pielgrzymi nie zawiedli!

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Męcinka

Górzec

arch. parafii

Choć w tym roku pielgrzymów było mniej, mieli wielkie i gorące serca. Dochód z pielgrzymki trafi do wrocławskiej Kliniki Onkologii Dziecięcej.

Jak mówi ks. Marek Kluwak, historia pielgrzymowania na Górzec rozwija się od niemal 300 lat, kiedy to cystersi wybudowali stacje Męki Pańskiej. Dlatego miejsce to nosi dziś nazwę „Skarb Lasu Mnichów”. Tradycja pielgrzymowania jest zatem długa i wielonarodowa. Tą trasą wędrowali Niemcy, Czesi Polacy, których łączyła jedna wiara.

CZYTAJ DALEJ

Serce Jezusa, w którym sobie Ojciec bardzo upodobał...

2021-06-15 21:30

[ TEMATY ]

rozważania

nabożeństwa czerwcowe

Najświętsze Serce Pana Jezusa

Photo by Lawrence OP on Foter.com

Rozważane dziś wezwanie litanii o Najświętszym Sercu Pana Jezusa, przywodzi na myśl biblijny opis chrztu Pana Jezusa w Jordanie. Łatwo możemy wyobrazić sobie tą scenę: otwierają się niebiosa, zstępuje Duch Święty w postaci gołębicy i rozlega się głos Boga Ojca: Ten jest mój Syn umiłowany w którym mam upodobanie” (Mt 3,17).

Po biblijnym opisie przejdźmy jeszcze do wydarzeń historycznych. W ciągu wieków raz po raz pojawiały się fałszywe, błędne nauki, powołujące się na przytoczony przed chwilą opis biblijny. Twierdzono m.in., że Jezus nie jest Synem Bożym od wieków, istotowo równym Ojcu, lecz dopiero podczas chrztu w Jordanie został on niejako zaadoptowany przez Boga Ojca. Kościół odrzucał tego rodzaju herezje, które nie mają oparcia w Piśmie Świętym. Jeśli słyszymy o Chrystusie, o Jego Sercu, które sobie upodobał Bóg Ojciec, to już jest dowodem na Boską godność Jezusa.

CZYTAJ DALEJ

Starszy brat. O towarzyszeniu młodym w przygodzie życia

2021-06-16 08:36

[ TEMATY ]

książka

młodzi

młodzież

braterstwo

Materiał prasowy

Towarzyszenie... Jedno, niepozorne słowo, które skrywa w sobie wiele tajemnic i krętych dróg do odkrycia. O tym właśnie jest nowość Wydawnictwa POMOC "Starszy Brat", autorstwa ks. Sebastiana Koseckiego.

W książce przeczytasz, jak niesamowita przygoda ukryta jest w sercu każdego młodego człowieka i jak można mu w niej towarzyszyć. Przeczytasz o tym, jak ofiarować swoje serce drugiemu, otrzymując przy tym jeszcze więcej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję