Reklama

Niedziela Legnicka

Pielgrzymi nie zawiedli!

W niedzielę 13 września odbyła się kolejna pielgrzymka na górę Górzec, szlakiem Kalwarii wybudowanej przez cystersów.

Niedziela legnicka 39/2020, str. I

[ TEMATY ]

pielgrzymka

pielgrzymi

Górzec

Arch. parafii

Pielgrzymka na Górzec odbyła się mimo pandemii

Pielgrzymka na Górzec odbyła się mimo pandemii

Choć w tym roku pielgrzymów było mniej, mieli wielkie i gorące serca. Dochód z pielgrzymki znów trafi do wrocławskiej Kliniki Onkologii Dziecięcej.

Jak mówi ks. Marek Kluwak, historia pielgrzymowania na Górzec rozwija się od niemal 300 lat, kiedy to cystersi wybudowali stacje Męki Pańskiej. Dlatego miejsce to nosi dziś nazwę „Skarb Lasu Mnichów”. Tradycja pielgrzymowania jest zatem długa i wielonarodowa. Tą trasą wędrowali Niemcy, Czesi, Polacy, których łączyła jedna wiara.

Reklama

W tym roku ze względu na pandemię, pielgrzymka stała pod znakiem zapytania. Jednak organizatorzy, po konsultacjach z odpowiednimi służbami, zdecydowali się zaprosić pielgrzymów. Jak podkreśla ks. Marek, pielgrzymów było zdecydowanie mniej niż w poprzednich latach. Jednak w takiej sytuacji jest to zrozumiałe. – Cieszymy się, że mimo pandemii, było nas wielu. Prosiliśmy także tych, którzy postanowili pozostać w domach o łączność duchową i modlitwę w intencjach dzieci chorych na nowotwory. Wszystkich obecnych prosiliśmy o zachowanie zasad bezpieczeństwa – zaznacza ksiądz proboszcz.

Zmieniony został także plan pielgrzymki. Tym razem rozpoczęła się ona Mszą św. w kościele św. Andrzeja Apostoła, której przewodniczył ks. Bogusław Jeż, proboszcz z Paszowic. Po wspólnej modlitwie, przy dźwiękach orkiestry dętej Hanys Band z Wrocławia, wyruszyła kolumna pielgrzymów. – W tym roku towarzyszył nam kard. Stefan Wyszyński. Do tej postaci nawiązywała homilia ks. Jeża, jak również rozważania Drogi Krzyżowej – dodaje ks. Marek.

Po nabożeństwie, na szczycie góry pielgrzymi otrzymali błogosławieństwo. To jednak nie był koniec pielgrzymowania. W poprzednich latach na zakończenie, obok sztolni „Rudolf”, przygotowywany był piknik rodzinny. Jednak tym razem odbył się jedynie finał loterii fantowej. Wielu pielgrzymów wróciło do domów z cennymi nagrodami.

Widać było zmęczenie, ale i wielką radość na twarzach pielgrzymów, którzy przyszli. Dobrze, że nie przerwaliśmy tej tradycji - mówi ksiądz proboszcz.

Podziel się cytatem

Reklama

Również tym razem dochód z pielgrzymki zasili konto fundacji „Na ratunek dzieciom z chorobą nowotworową”. Taca zbierana podczas Mszy św., dochód z loterii oraz wpłaty z e-tacy, bo i taka możliwość była, trafią wkrótce do chorych dzieci. – Cieszę się, że obok wymiaru duchowego, jaki ma każda pielgrzymka, mamy również ten charytatywny. I tym razem pielgrzymi okazali wielką hojność, za co z serca wszystkim dziękuję – podkreśla ks. Kluwak.

Organizatorzy mają nadzieję, że w przyszłym roku wszystko odbędzie się, jak w poprzednich latach i już dziś zapraszają do wspólnego pielgrzymowania na Górzec.

2020-09-23 09:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rodacy szli do Matki

Niedziela bielsko-żywiecka 32/2015, str. 1

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Archiwum organizatorów pielgrzymki

Na czele Jadwiga i Franciszek Frankowie, niosą krzyż i znak pielgrzymki

Na czele Jadwiga i Franciszek Frankowie, niosą krzyż i znak pielgrzymki

Po raz 25. Polonusi z Zaolzia dotarli 23 lipca do sanktuarium na Jasnej Górze

W kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej zaolziańscy pielgrzymi wzięli udział w Mszy św. – 124 pieszych pątników ubranych w białe koszulki i chusty z wizerunkiem Maryi oraz w stroje regionalne, wraz z 30-osobową grupą cyklistów, uczestników 13. Pielgrzymki Rowerowej z Zaolzia.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych intencji Benedykta XVI i Jana Pawła II

2021-09-21 14:09

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Msza trydencka

ks. Mirosław Benedyk

Msza św. trydencka

Msza św. trydencka

Mam nadzieję, że dzięki decyzji o wstrzymaniu automatyzmu [wydawania pozwoleń na odprawianie Mszy według] starego rytu możemy wrócić do prawdziwych intencji Benedykta XVI i Jana Pawła II – powiedział papież Franciszek podczas spotkania ze słowackimi jezuitami 12 września w Bratysławie. Zapis tej rozmowy ukazał się we włoskim czasopiśmie „La Civiltà Cattolica”.

Ojciec Święty przypomniał, że jego decyzja „była owocem konsultacji ze wszystkimi biskupami świata”, jaka odbyła się w zeszłym roku. – Od tej pory ten, kto chce odprawiać według vetus ordo powinien poprosić Rzym o zgodę, tak jak się to dzieje w przypadku birytualizmu. Ale są młodzi [księża], którzy miesiąc po święceniach idą do biskupa, by o to prosić – podkreślił papież.

CZYTAJ DALEJ

Polichromie w Nidku pięknieją

2021-09-22 16:55

[ TEMATY ]

prace konserwatorskie

polichromie

Ks. dr Szymon Tracz

Polichromia na stropie nawy kościoła w Nidku.

Polichromia na stropie nawy kościoła w Nidku.

Drugi etap prac w kościele w Nidku został zakończony.

Ten etap obejmował prace konserwatorsko-restauratorskie polegające głównie na odczyszczeniu i uzupełnieniu dekoracji malarskich pokrywających nawę i strop we wnętrzu zabytkowego drewnianego kościoła Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza. Polichromię wykonał w 1877 roku malarz Jan Imitowski z Oświęcimia, co potwierdza sygnatura, jaką konserwatorzy odkryli na globie ziemskim znajdującym się na stropie w prezbiterium.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję