Reklama

Niedziela Częstochowska

Dłonie Pana Boga

– Bardzo ważne jest, aby Duch Święty kierował naszymi pragnieniami – mówił w homilii abp Wacław Depo, który 17 września przewodniczył Mszy św. w parafii św. Stanisława, biskupa i męczennika, w Witkowicach-Nieznanicach.

Niedziela częstochowska 39/2020, str. V

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

bierzmowanie

Michał Janik/TV Niedziela

Niech Duch Święty kieruje waszymi pragnieniami – powiedział abp Depo

Niech Duch Święty kieruje waszymi pragnieniami – powiedział abp Depo

Podczas Eucharystii metropolita częstochowski udzielił sakramentu bierzmowania i poświęcił nowy ołtarz. – Jesteśmy małą wspólnotą, ale pełną radości i mocy, która się modli. Ten nowy ołtarz to takie dłonie Pana Boga wyciągnięte do nas – powiedział na początku Mszy św. proboszcz ks. Tomasz Dyjan.

Rozpoczynając Liturgię, abp Depo podkreślił, że „świątynia pięknieje, ale bardzo ważne jest to, aby ludzie byli piękni przede wszystkim od strony sumienia i serca. Krzyż zawieszony na sercu to nie pamiątka, ale moc idąca od Chrystusa”.

Reklama

W homilii arcybiskup nawiązał do sakramentu chrztu. – Prosząc o chrzest, prosimy o Boga, który jest życiem i dał nam życie – stwierdził i zapytał: – Dlaczego tutaj dzisiaj jesteśmy? I odpowiedział: – Dlatego, żeby potwierdzić w sobie, w ludzkiej naturze pragnienie Boga. To jest dzisiaj bardzo ważne, aby Duch Święty kierował naszymi pragnieniami. Ludzkie serce i ludzka natura, wychodząc od Boga, idą do Boga.

– Święty Augustyn przeszło 30 lat swojego życia błądził, szukał wśród różnych systemów mądrościowych i filozoficznych, aż znalazł Chrystusa i przyjął chrzest. A potem napisał w swoich Wyznaniach: „Stworzyłeś nas, Boże, i ukierunkowałeś ku sobie i niespokojne jest serce człowieka, dopóki nie spocznie w Tobie” – kontynuował arcybiskup.

Metropolita częstochowski podkreślił, że „ten święty pisał te słowa w V wieku”. – Dzisiaj w odniesieniu Bóg – człowiek nic się nie zmieniło, tylko świat się zmienił. Pan Bóg stworzył człowieka jako niewiastę i mężczyznę, a dzisiaj mówimy, że jest 56 płci i mogę sobie wymieniać, co tylko chcę. W imię wolności sprzeciwiam się samemu Bogu. Ci, którzy nam tę formę proponują i demonstrują na ulicach, mówią nam: „Nie straszcie nas śmiercią”.

Reklama

– Ten sam Bóg, który nas stworzył i dał nam życie, mimo że przemijamy, daje nam życie. Pan Bóg dał nam Syna, żeby naprawił utracony dawniej porządek, kiedy człowiek odwrócił się od Boga – dodał i wskazał młodym ludziom, że w dzisiejszych czasach bardzo potrzebny jest dar mądrości od Ducha Świętego.

– Kolejne obdarowanie przez Boga to wspólnota, którą stanowimy, wspólnota Kościoła. Tak wielu ludzi mówi nam: „Zobacz, ile jest zła w Kościele”. A do kogo ma pójść grzesznik, jeśli nie do Kościoła i pod krzyż? Bo to nie Kościół odpuszcza grzech jako instytucja, urząd, tylko Chrystus – zaznaczył.

Na zakończenie arcybiskup przypomniał młodym ludziom, że „tajemnica Kościoła to wzrastanie przez nawrócenie, powrót do Boga”. – Karmimy się Jego słowem i Jego Ciałem, żebyśmy mieli siłę do pokonania zła. Mocą Boga trzeba zło zwyciężać i nazywać je po imieniu – powiedział.

2020-09-23 09:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo: Największym grzechem naszego czasu jest utrata poczucia grzechu

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

bierzmowanie

Stanisław Barczyński

„Dzisiaj świat Was młodych zaprasza do zasmakowania w złu. A św. Jan Paweł II natrudził się, żebyśmy świadomie i w sposób wolny wybierali Boga”- mówił 21 października w homilii abp Wacław Depo metropolita częstochowski, który przewodniczył Mszy św. w kościele pw. Narodzenia Pańskiego w Częstochowie. Msza św. połączona była z udzieleniem sakramentu bierzmowania 13 młodym ludziom.

CZYTAJ DALEJ

Diecezja opolska: neoprezbiterzy posłani do parafii

2021-06-09 10:14

[ TEMATY ]

Opole

zmiany księży

zmiany personalne

diecezja.opole.pl

3 neoprezbiterów z diecezji opolskiej zostało posłanych na parafie.

Ks. Michał Banaś pochodzi z parafii św. Marii Magdaleny w Łambinowicach. Urodził się 25 lutego 1992 r. jako syn Sławomira i Joanny. Ma dwójkę młodszego rodzeństwa – brata i siostrę. Szkołę średnią ukończył w Nysie, a po zdaniu egzaminu maturalnego studiował na Uniwersytecie Opolskim na kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna uzyskując licencjat. Pracę magisterską pt. „Stosowanie nowych mediów w głoszeniu słowa Bożego na przykładzie działalności o. Adama Szustaka OP” napisał na seminarium naukowym z homiletyki, mediów i komunikacji pod kierunkiem ks. prof. Marka Lisa. Na obrazku prymicyjnym umieścił słowa pochodzące z Listu do Rzymian „Albowiem z Niego i przez Niego, i dla Niego jest wszystko. Jemu chwała na wieki! Amen”. Zainteresowaniami teologicznymi są teologia pastoralna oraz zagadnienia związane z homiletyką oraz mediami. Poza tym interesuje się turystyką, lotnictwem cywilnym, gotowaniem, majsterkowaniem, oraz lubi jazdę na rowerze.

CZYTAJ DALEJ

Wernisaż wystawy plenerowej „Sąsiedzi w Europie” [ZAPROSZENIE]

2021-06-16 10:38

wikipedia.pl

Helmut Kohl w Krzyżowej

Helmut Kohl w Krzyżowej

17 czerwca 2021 mija 30 lat od podpisały traktat o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy pomiędzy Polską a Niemcami. Z tej okazji na ul. Oławskiej zostanie zaprezentowana wystawa plenerowa „Sąsiedzi w Europie” ukazująca historię stosunków polsko-niemieckich od II wojny światowej do czasów współczesnych.

Traktat o Dobrym Sąsiedztwie i Przyjaznej Współpracy został podpisany 17 czerwca 1991 roku przez premiera Jana Krzysztofa Bieleckiego i kanclerza Helmuta Kohla oraz przez ministrów spraw zagranicznych Polski i Niemiec, Krzysztofa Skubiszewskiego i Hansa-Dietricha Genschera. Był on tym trzecim elementem w triadzie budującej fundamenty nowej jakości relacji polsko-niemieckich: Msza Pojednania w Krzyżowej otworzyła nowe możliwości dialogu, Traktat graniczy z 1990 r. ostatecznie uregulował kwestie terytorialne, a Traktat dobrosąsiedzki stworzył trwałe podstawy zbliżenia politycznego, gospodarczego, społecznego, naukowego i kulturowego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję