Reklama

Słowa malowane

Zbiór różnorodnych tematycznie utworów, skłaniających do refleksji, na pewno zabarwi szare jesienne wieczory.

Wydany niedawno przez wydawnictwo Arcana tomik poetycki Justyny Chłap-Nowakowej Malowane ochrą, zaskakuje czytelnika bogactwem tematów, uczuć i refleksji zamkniętych w syntetycznych, często kilku- lub kilkunastowersowych utworach. Wiersze, jak podkreśla w posłowiu Leszek Długosz, uchylają się kryteriom nowoczesności – są „niezależne”, mają rymy, rytmikę i staroświecką śpiewność frazy.

Od pierwszych stron czytelnik czuje się zaproszony do dialogu z autorką, bowiem Justyna Chłap-Nowakowa chętnie porusza się w kręgu tego, co jest nam bliskie i codzienne. Motywu do napisania wiersza dostarcza jej nawet tak błahe zdarzenie, jak przepalona żarówka nad schodami. Zdarzenie to prowadzi jednak do metaforycznej refleksji: skoro bez światła trudno jest nam trafić do mieszkania, to „co dopiero iść przez życie!”.

Reklama

W wielu wierszach autorka kreśli wspomnienia: dzieciństwa, które miało smak krakowskiej „napoleonki”, czasów szkolnych, a także o mieszkających „w serca składziku” pamiątkach przeszłości, którymi są „stare zabawki, różne sprawy i sprawki/ pocztówki trójwymiarowe, okładki papierowe”. To echa minionego czasu, które pozwalają zapalić nieobecnym świeczkę pamięci oraz niosą refleksję nad przemijaniem.

Wspomnienia autorki to także pamięć naszej historii. W poetyckim zapisie dziejów jest „nasz dziadek”, który „bolszewika bił w Kijowie” i uczył, „że kraju kochać letnio nie wystarczy”. Jest też bolesne wspomnienie rodzinnego domu, gdzie w piwnicach było więzienie NKWD, a nocami, przez mur, spod podłogi słychać było skowyt.

W tak różnorodnym tematycznie zbiorze na szczególną uwagę zasługują utwory religijne, które stanowią sporą jego część. Wiersze: Jak niewierny Tomasz, Przejść przez groblę, O, niebieskie duchy, Przed konfesjonałem, pozwalają nam wejść w obszar przemyśleń i duchowych poszukiwań autorki, jej poetyckiej modlitwy.

Tomik wzbogaca płyta CD, na której znajdują się utwory Justyny Chłap-Nowakowej, czytane przez Halinę Łabonarską, i muzyka skomponowana przez Piotra Łabonarskiego. O tomiku Malowane ochrą aktorka powiedziała: „Strumień emocji i uczuć zamkniętych w formę wiersza! Ale ten strumień przerywa wszelkie bariery i dociera do mojego serca, które wchłania każdą myśl i obrazy niosące proste ludzkie losy. Piękne! I takie polskie! I również moje... Wiersze Justyny Chłap-Nowakowej dają nadzieję, że wyobraźnia poety uratuje nasz świat duchowy, bo w nim widzimy Boga i odnajdujemy nasze człowieczeństwo”.

2020-09-23 09:43

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Diecezja Warszawsko-Praska: Zmiany księży 2021

2021-06-14 12:40

[ TEMATY ]

zmiany księży

zmiany personalne

Magdalena Pijewska/Niedziela

Na mocy decyzji podjętych przez ks. bp. Romualda Kamińskiego, Biskupa Warszawsko-Praskiego, w naszej Diecezji dokonają się następujące zmiany personalne:

Na emeryturę przechodzą:

CZYTAJ DALEJ

Koszalin: po niemowlę z okna życia zgłosił się ojciec

2021-06-16 09:01

[ TEMATY ]

okno życia

Karol Porwich

Zaledwie następnego dnia po pozostawieniu dziecka w koszalińskim oknie życia zgłosił się po nie ojciec.

14 czerwca alarm na parterze Domu Samotnej Matki przywołał opiekunki okna, siostry ze Wspólnoty Dzieci Łaski Bożej, do okna życia. Siostry znalazły w nim, jako wstępnie oceniły, dwumiesięczną dziewczynkę. Po przewiezieniu jej do szpitala lekarze ocenili jej wiek na półtorej miesiąca. Dziewczynka, po wstępnych badaniach oceniona jako zdrowa, trafiła pod opiekę tymczasowej rodziny zastępczej.

CZYTAJ DALEJ

Wernisaż wystawy plenerowej „Sąsiedzi w Europie” [ZAPROSZENIE]

2021-06-16 10:38

wikipedia.pl

Helmut Kohl w Krzyżowej

Helmut Kohl w Krzyżowej

17 czerwca 2021 mija 30 lat od podpisały traktat o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy pomiędzy Polską a Niemcami. Z tej okazji na ul. Oławskiej zostanie zaprezentowana wystawa plenerowa „Sąsiedzi w Europie” ukazująca historię stosunków polsko-niemieckich od II wojny światowej do czasów współczesnych.

Traktat o Dobrym Sąsiedztwie i Przyjaznej Współpracy został podpisany 17 czerwca 1991 roku przez premiera Jana Krzysztofa Bieleckiego i kanclerza Helmuta Kohla oraz przez ministrów spraw zagranicznych Polski i Niemiec, Krzysztofa Skubiszewskiego i Hansa-Dietricha Genschera. Był on tym trzecim elementem w triadzie budującej fundamenty nowej jakości relacji polsko-niemieckich: Msza Pojednania w Krzyżowej otworzyła nowe możliwości dialogu, Traktat graniczy z 1990 r. ostatecznie uregulował kwestie terytorialne, a Traktat dobrosąsiedzki stworzył trwałe podstawy zbliżenia politycznego, gospodarczego, społecznego, naukowego i kulturowego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję