Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 39/2020, str. 9

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Krzysztof Świertok/BPJG

W 40. rocznicę narodzin Solidarności

38. Pielgrzymka Ludzi Pracy trwała w dniach 19-20 września. Główne uroczystości odbywały się na szczycie jasnogórskim.

– Kochani bracia i siostry, ludzie ciężkiej fizycznej pracy, jesteście dzisiaj tutaj, bo chcecie być wierni przesłaniu bł. ks. Jerzego Popiełuszki, kapelana Solidarności, który przyprowadził was tu po raz pierwszy w 1983 r. po smutnym czasie stanu wojennego i drugiej pielgrzymce Jana Pawła II do Polski – powiedział do pielgrzymów o. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry. – Przywiódł was wtedy przed oblicze Maryi, bo doskonale wiedział, że aby nie dać się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężać, trzeba być blisko serca Matki. To Ona wskazuje na szacunek dla wysiłku drugiego człowieka, na potrzebę samoograniczenia w konsumpcji, racjonalnej oszczędności i na poszanowanie każdej własności. Uczy nas solidarności i wrażliwości na potrzeby innych.

Reklama

Eucharystii przewodniczył bp Jan Wątroba, ordynariusz rzeszowski, a homilię wygłosił abp Adam Szal, metropolita przemyski. – Dziś dziękujemy za 40 lat istnienia NSZZ „Solidarność”, dziękujemy także Opatrzności za to, że w dziejach naszej ojczyzny byli ludzie, ojcowie, matki, siostry i bracia, którzy kierowali się nie tylko dobrem swoim, tym najbardziej prozaicznym – wysokością wynagrodzenia i warunkami pracy, ale także chcieli, by były poszanowane godność ludzka oraz aspekt duchowy ludzkiej pracy – podkreślił abp Szal.

W dorocznej modlitwie udział wzięła rodzina bł. ks. Jerzego Popiełuszki: siostra Teresa oraz bracia Józef i Stanisław z bliskimi. List do pielgrzymów wystosował prezydent Andrzej Duda.

Leśnicy zachowali tradycję

24. Pielgrzymka Leśników i Pracowników Ochrony Środowiska odbyła się 19 września pod hasłem: „Leśnicy wdzięczni za Cud nad Wisłą 1920 – 2020”. W dorocznej modlitwie uczestniczyło zawsze kilka tysięcy osób. W tym roku, ze względu na pandemię, liczba uczestników pielgrzymki została ograniczona jedynie do zaproszonych gości. Obecni byli m.in.: Michał Woś, minister środowiska, Andrzej Konieczny, dyrektor generalny Lasów Państwowych oraz Krystyna Szyszko, małżonka śp. ministra środowiska Jana Szyszko. – Tematem pielgrzymki jest szczególna wdzięczność za zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej, za Cud nad Wisłą – przypomniał bp Tadeusz Lityński, krajowy duszpasterz leśników. – Jako środowisko leśników stajemy w tym duchu wdzięczności za to świadectwo odwagi, poświęcenia i wielkiej miłości do ojczyzny całego środowiska związanego z polskimi lasami.

Reklama

Jesteśmy im winni pamięć, szacunek, ale też dar modlitwy.

Trudny czas ludzi morza

38. Pielgrzymka Ludzi Morza odbyła się 19 września z udziałem przedstawicieli tego środowiska.

– W tym roku jest taki dodatkowy nurt dziękczynienia za 100-lecie Zaślubin Polski z Morzem, 100-lecie Uczelni Morskiej (Uniwersytetu Morskiego), 100-lecie Cudu nad Wisłą, a także 40-lecie Solidarności – powiedział o intencjach pielgrzymowania bp Ryszard Kasyna, delegat Episkopatu ds. Duszpasterstwa Ludzi Morza. – To jest coroczne dziękczynienie za wszelkie dobro, za pracę, za posługę, myślę tu o kapelanach, za budowanie wspólnoty ludzi morza, i jednocześnie zawierzenie na kolejny rok, kolejny czas, który Pan Bóg daje, pomimo różnych trudów.

2020-09-23 09:43

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: o wolności i niewoli w Akcie Milenijnym

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

Na jedno ze źródeł dynamizmu, który nadał katolicyzmowi kard. Stefan Wyszyński, a którym było jego przymierze z Maryją Jasnogórską – „niewola miłości” zwrócono uwagę podczas kolejnego spotkania na Jasnej Górze „W oczekiwaniu na beatyfikację Prymasa Jasnogórskiego”. Treścią tegorocznych rozważań jest Milenijny Akt Oddania w Macierzyńską Niewolę Maryi, Matce Kościoła, za wolność Kościoła Chrystusowego. W tym roku mija 55. Rocznica Aktu.

Czesław Ryszka, pisarz, publicysta, autor m.in. książki „Prymas Wyszyński. Ojciec Ojczyzny” przypomniał, że wielkość Prymasa w dużej mierze ukształtowały doświadczenia, jakie stały się udziałem Kościoła w naszej części Europy, w której tysiącletnie chrześcijaństwo starło się ze współczesną odmianą systemu ateistycznego.

CZYTAJ DALEJ

Diecezja opolska: neoprezbiterzy posłani do parafii

2021-06-09 10:14

[ TEMATY ]

Opole

zmiany księży

zmiany personalne

diecezja.opole.pl

3 neoprezbiterów z diecezji opolskiej zostało posłanych na parafie.

Ks. Michał Banaś pochodzi z parafii św. Marii Magdaleny w Łambinowicach. Urodził się 25 lutego 1992 r. jako syn Sławomira i Joanny. Ma dwójkę młodszego rodzeństwa – brata i siostrę. Szkołę średnią ukończył w Nysie, a po zdaniu egzaminu maturalnego studiował na Uniwersytecie Opolskim na kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna uzyskując licencjat. Pracę magisterską pt. „Stosowanie nowych mediów w głoszeniu słowa Bożego na przykładzie działalności o. Adama Szustaka OP” napisał na seminarium naukowym z homiletyki, mediów i komunikacji pod kierunkiem ks. prof. Marka Lisa. Na obrazku prymicyjnym umieścił słowa pochodzące z Listu do Rzymian „Albowiem z Niego i przez Niego, i dla Niego jest wszystko. Jemu chwała na wieki! Amen”. Zainteresowaniami teologicznymi są teologia pastoralna oraz zagadnienia związane z homiletyką oraz mediami. Poza tym interesuje się turystyką, lotnictwem cywilnym, gotowaniem, majsterkowaniem, oraz lubi jazdę na rowerze.

CZYTAJ DALEJ

Od podstawówki po uniwersytet. Katolickie szkoły zapraszają!

2021-06-16 09:08

KUL

Katolicka szkoła to świetny wybór.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję