Reklama

Wiadomości

Nie pozwolę na naruszanie autonomii rodziny

Z Mikołajem Pawlakiem, rzecznikiem praw dziecka, rozmawia Magdalena Korzekwa-Kaliszuk.

Niedziela Ogólnopolska 37/2020, str. 18-19

[ TEMATY ]

rodzina

Karta Praw Rodziny

Adobe Stock

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Magdalena Korzekwa-Kaliszuk: Czy polskie prawo wystarczająco chroni dzieci przed ideologią LGBT i jaka jest w tym zakresie rolą rzecznika praw dziecka?

Mikołaj Pawlak: Polskie prawo jasno i wyraźnie określa, że szczególnie chronione przez państwo i jego instytucje powinny być dzieci oraz rodzina, którą tworzą przez małżeństwo kobieta i mężczyzna. Rzecznik Praw Dziecka jest jedną z tych instytucji, które w tę ochronę są zaangażowane. Moją rolą jest ochrona praw dzieci w każdym aspekcie – w tym przez ochronę konstytucyjnego prawa rodziców do wychowania dziecka zgodnie ze swoimi przekonaniami i religią. Bo to wychowanie w rodzinie, w atmosferze pełnej wzajemnej miłości matki i ojca, jest gwarantem zapewnienia odpowiednich warunków dla rozwoju dziecka. Zawarte w konstytucji prawa rodziców i dzieci są wzmocnione przez odpowiednie postanowienia przyjętej przez ONZ Konwencji o prawach dziecka oraz Ustawy o Rzeczniku Praw Dziecka. Wytyczają one zobowiązania organów państwa. Wytyczają też granice, których żaden przedstawiciel państwa, a tym bardziej organizacji pozarządowych czy międzynarodowych, nie powinien przekraczać.

Czy wspomniane akty prawa, w Pańskiej opinii, stawiają rodzinę i prawa rodziców odpowiednio wyżej niż prawa innych podmiotów mających do czynienia z dziećmi?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Jak stanowi konwencja ONZ, żadne dziecko nie może podlegać arbitralnej lub bezprawnej ingerencji w sferę jego życia prywatnego, rodzinnego lub domowego, i ma prawo do ochrony prawnej przed tego rodzaju ingerencjami. To rodzice ponoszą główną odpowiedzialność za wychowanie oraz rozwój dziecka. A państwa sygnatariusze konwencji zobowiązują się do rozwijania w dziecku szacunku dla rodziców, tożsamości kulturowej, języka i wartości narodowych. Niestety, często niektóre środowiska usiłują podważać uprawnienia rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami.

Czy może Pan wskazać jakiś przykład takiego działania?

Drastycznymi tego przejawami są: Deklaracja LGBT+ oraz wszelkie próby wprowadzania do szkół, pod przykrywką nauczania tolerancji, zajęć naszpikowanych szkodliwą ideologią. Jako Rzecznik Praw Dziecka nie pozwolę na naruszanie autonomii rodziny i prawa do wychowania dziecka zgodnie ze światopoglądem rodziców, dlatego stanowczo zareagowałem na niebezpieczne działania podjęte w stolicy, na bieżąco też sprawdzam sprawy zgłaszane przez rodziców, którzy są zaniepokojeni naruszaniem praw ich dzieci i zgodnie z prawem skarżą się zarówno Ministerstwu Edukacji Narodowej, jak i kuratorom oświaty czy właśnie Rzecznikowi Praw Dziecka.

Czy są jakieś konkretne sprawy, w których podjął Pan działania?

Reklama

Obecnie moje biuro bada m.in. sprawę szkoleń nauczycieli i personelu niepedagogicznego w stołecznych szkołach podstawowych w ramach programu „Szkoła przyjazna prawom człowieka”, przeprowadzanego przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, oraz ich wpływu na bezpieczeństwo psychiczne uczniów. Zwróciłem się do kuratorium oświaty z prośbą o dokonanie merytorycznej oceny, z perspektywy organu nadzoru pedagogicznego materiałów realizowanych w ramach tego programu – ponieważ otrzymałem informacje, że pod pozorem treści o prawach człowieka naciskano na kadrę szkół, żeby wdrażała ideologię gender wobec dzieci. Nauczyciele są też zachęcani do tworzenia koedukacyjnych toalet, by mogły korzystać z nich osoby twierdzące, że mają inną płeć niż biologiczna, a uczniów zachęca się do kwestionowania swojej płciowości. Moje biuro zajmuje się też zgłoszeniem w sprawie organizacji promujących ideologię LGBT w internecie, wspieranych finansowo przez samorządy.

Jakich pozytywnych rozwiązań potrzebujemy, aby wzmocnić ochronę dzieci i rodziny oraz uniemożliwić ideologizowanie dzieci podczas zajęć w szkołach?

Niestety, zapisy prawa to jedno, a ich egzekwowanie to już inna sprawa. Dlatego popieram inicjatywę wprowadzania przez samorządy Karty Praw Rodziny, będącej odpowiedzią na ofensywę promocji obcych kulturowo ideologii. Karta ta powinna pełnić w sferze edukacji i wychowania najmłodszych rolę środowiskowej konstytucji – szczegółowo przekładać na warunki lokalnej społeczności prawa rodziny zawarte w Konstytucji i Konwencji Praw Dziecka. Bardzo ważne jest wprowadzenie w życie zmian zaproponowanych przez Prezydenta RP w prawie oświatowym. Moim zdaniem, trzeba by też poszerzyć kompetencje rad rodziców, m.in. o możliwość zatwierdzania lub odrzucania programów stowarzyszeń lub innych organizacji, które chcą działać na terenie placówek oświatowych, oraz wspomagać wyegzekwowanie prawa rodziców do decydowania o uczestniczeniu dziecka w zajęciach organizowanych na terenie szkoły przez stowarzyszenia.

2020-09-09 11:43

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Życie ludzkie biznesem

Niedziela Ogólnopolska 30/2015, str. 46-47

[ TEMATY ]

rodzina

społeczeństwo

in vitro

Graziako

25 czerwca 2015 r. Sejm, a 10 lipca br. Senat przegłosował projekt liberalnej Ustawy o leczeniu niepłodności. O licznych jej wadach, niekonstytucjonalności i niezgodności z prawem europejskim z dr Joanną Banasiuk – wiceprezesem zarządu Instytutu na rzecz Kultury Prawnej „Ordo Iuris” oraz analitykiem Karoliną Dobrowolską rozmawia Iwona Galińska

IWONA GALIŃSKA: – Ustawa została przyjęta przez Sejm i Senat. Środowiska liberalne triumfują, a premier rządu Ewa Kopacz jest szczęśliwa, że zwyciężyła wolność. Ale wolność na zasadzie „róbta, co chceta” jest bardzo niebezpieczna. Projekt tej ustawy jest jednym z najbardziej liberalnych w Europie. Czym zasłużył sobie na taką opinię?
CZYTAJ DALEJ

Bóg, widząc cierpienie lituje się nad człowiekiem

Rozważanie do Ewangelii Mt 9, 27-31

Czytania liturgiczne na 8 lipca 2025;
CZYTAJ DALEJ

Tomasz Królak rezygnuje z funkcji wiceprezesa KAI

2025-07-08 17:29

[ TEMATY ]

KAI

rezygnacja

wiceprezes

YouTube/KAI

Tomasz Królak, wieloletni dziennikarz Katolickiej Agencji Informacyjnej, złożył dziś rezygnację z funkcji wiceprezesa tej instytucji. 62-letni Królak pracuje w KAI od chwili jej powstania 32 lata temu. Wraz z Marcinem Przeciszewskim współuczestniczył w tworzeniu Agencji i opracowywaniu zasad jej funkcjonowania.

Po złożeniu rezygnacji z funkcji prezesa KAI przez Marcina Przeciszewskiego w dniu 3 lipca br., 4 lipca na to stanowisko został powołany dotychczasowy członek Zarządu, o. Stanisław Tasiemski OP.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję