Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Przyjdź na warsztaty muzyczne

W parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Dąbrowie Górniczej oraz w dąbrowskim Zespole Szkół Muzycznych im. Michała Spisaka odbędzie się 18-20 września 4. edycja Zagłębiowskich Warsztatów Wokalno-Instrumentalnych.

Niedziela sosnowiecka 36/2020, str. VIII

[ TEMATY ]

muzyka

Archiwum parafii św. Maksymiliana

Muzykowanie na chwałą Bożą zawsze gromadzi sporo utalentowanych osób

Muzykowanie na chwałą Bożą zawsze gromadzi sporo utalentowanych osób

Wśród tylu i tak wielkich darów, którymi Bóg, będący sam najdoskonalszą w sobie harmonijną jednością, ozdobił stworzonego na swój obraz i podobieństwo człowieka, poczesne miejsce zajmuje muzyka, która wespół z innymi sztukami wyzwolonymi przyczynia się do radości ducha i rozkoszy umysłowej. O niej to słusznie pisał Augustyn: „Aby ludzie, rozumną duszą obdarzeni, zdawali sobie sprawę z tej wielkiej rzeczy (mowa tu o harmonii stworzenia), szczodrobliwość Boża obdarzyła ich muzyką, czyli zdolnością i umiejętnością śpiewania” – czytamy w encyklice Musicae sacrae disciplina.

Reklama

Niebagatelna jest też rola muzyki w liturgii – według tego samego dokumentu spełnia ona uprzywilejowaną rolę w samym sprawowaniu świętych ceremonii i obrzędów. – Śpiew w liturgii zawsze ma pomóc stworzyć wspólnotę. W czasach, w których jest w nas wiele lęku, izolacji, w których powstają między nami bariery, nie tylko ze względu na pandemię koronawirusa, chyba wszystkim nam potrzebne są chwile, podczas których możemy się wspólnie uczyć, modlić, cieszyć, dzielić się talentami i je pielęgnować – mówi ks. Paweł Krawczyk, wikariusz parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Dąbrowie Górniczej.

To właśnie w tej parafii oraz w dąbrowskim Zespole Szkół Muzycznych im. Michała Spisaka odbędzie się czwarta edycja Zagłębiowskich Warsztatów Wokalno-Instrumentalnych. Do Dąbrowy w dniach 18-20 września (piątek-niedziela) organizatorzy zapraszają wokalistów (organistów, katechetów, siostry zakonne, osoby śpiewające w scholach, chórach i innych zainteresowanych śpiewem), a także osoby grające na różnych instrumentach. Wspólne muzykowanie na chwałą Bożą zgromadzi osoby, które ukończyły 14 lat (osoby młodsze mogą zostać dopuszczone do udziału w imprezie po wcześniejszym kontakcie z organizatorami).

Ostatnie Zagłębiowskie Warsztaty Wokalno-Instrumentalne odbyły się 4 lata temu. Jak podkreślają ich uczestnicy, była to wspaniała przygoda i spotkanie z wybitną muzyką sakralną w ciekawych opracowaniach. Tegoroczne warsztaty będą prowadzone przez Piotra Pałkę oraz Jakuba Tomalaka. Obaj to znani muzycy, dyrygenci, kompozytorzy i autorzy aranżacji, mający na koncie współpracę z wybitnymi artystami oraz setki godzin doświadczenia w nauce śpiewu. Spotkanie będzie okazją nie tylko do ćwiczeń muzycznych, ale także udziału w konferencjach i modlitwie. Zakończeniem warsztatów będzie niedzielna Eucharystia o godz. 12.00, podczas której uczestnicy warsztatów zaprezentują zdobyte umiejętności. Zgłoszenia przyjmowane są przez specjalny formularz https://forms.gle/pj4D5V4fPHN4LZzM7 do dnia 11 września.

2020-09-02 10:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kołysanka dla mamy - Psalmy Józefa

Z okazji uroczystości św. Józefa oraz z okazji Dnia Świętości Życia 25 marca - a jak wiemy, święty Józef patronuje również Nienarodzonym, publikujemy utwór pochodzący z płyty "Psalmy Józefa".

CZYTAJ DALEJ

Sakramentalia - akt wiary czy magiczne myślenie?

2021-09-17 10:13

[ TEMATY ]

duchowość

Karol Porwich/Niedziela

Błogosławieństwo przy użyciu dwóch poświęconych świec w dzień św. Błażeja (3 lutego) wyprasza ochronę od chorób gardła i języka, a poświęcony chleb św. Agaty (5 lutego) - przypomina, że Bóg ma władzę zachować nas od pożaru. Jak korzystać z sakramentaliów, by nie mylić ich z sakramentami, ani nie ulegać magicznemu myśleniu o nich?

Różnica pomiędzy sakramentami i sakramentaliami jest zasadnicza. Sakramenty to spotkanie z żywym Bogiem. Podczas ich przyjmowania mamy pewność, że Bóg przychodzi przez nie z konkretną łaską, typową dla danego sakramentu (np. podczas godnie przyjętego sakramentu pokuty otrzymujemy m.in. odzyskanie łaski uświęcającej, Eucharystia pogłębia nasze zjednoczenie z Bogiem i chroni przed grzechem; podczas bierzmowania otrzymujemy moc Ducha Świętego do szerzenia wiary słowem i czynem). To, na ile łaska objawia się w naszym życiu, zależy od naszego usposobienia i dojrzałości.

CZYTAJ DALEJ

Wystawa poświęcona bł. kard. Wyszyńskiemu przy kościele św. Rodziny we Wrocławiu

2021-09-18 09:33

ks. Łukasz Romańczuk

Wystawa przy kościele św. Rodziny we Wrocławiu - Sępolnie

Wystawa przy kościele św. Rodziny we Wrocławiu - Sępolnie

Przy kościele pw. św. Rodziny we Wrocławiu - Sępolnie można zobaczyć wystawę "Wyszyńskiego i Wojtyły gramatyka życia"

Wystawę okolicznościową skomponowano, zestawiając zdjęcia archiwalne i cytaty. Kluczem do jej zrozumienia jest otwarty katalog pojęć będących filarami, na których opiera się – jak to nazwał Karol Wojtyła –„gramatyki życia” zarówno jednostek jak i całych społeczności. Także obchodzącej niedawno 100 lecie niepodległości Polski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję