Reklama

Niedziela Rzeszowska

Ciekawe miejsca na wakacyjne pielgrzymowanie (7)

Krzyż na Grzywackiej

Z okazji wielkiego jubileuszu chrześcijaństwa powstało na terenie diecezji wiele tzw. „krzyży milenijnych”. Dziś zapraszamy do odwiedzenia Krzyża Papieskiego na Górze Grzywackiej w Kątach k. Nowego Żmigrodu.

Niedziela rzeszowska 34/2020, str. VI

[ TEMATY ]

Żmigród

Krzyż Milenijny

Ks. Grzegorz Nagi

Krzyż umieszczono na platformie, na którą prowadzą kręte schody

Krzyż umieszczono na platformie, na którą prowadzą kręte schody

Góra Grzywacka, licząca 567 m n.p.m., jest naturalnym punktem widokowym na Ziemi Żmigrodzkiej. Jeszcze do niedawana całe wzgórze było uprawiane przez rolników, co dawało turystom możliwość podziwiania niezwykle ciekawej panoramy, choć i dziś widok jest zachwycający. Stąd można dostrzec nie tylko pobliski Nowy Żmigród, ale także całe pasma górskie. Od północnego zachodu po północny wschód horyzont zamykają nam Pogórza: Ciężkowickie, Strzyżowskie i Dynowskie. Można dostrzec też pasma Gór Słonnych na wschodzie. Przed pogórzami rozciągają się Doły Jasielsko-Sanockie i Pogórze Jasielskie. Na zachodzie zaś widoczne jest długie pasmo Magury Wątkowskiej. Przy dobrej pogodzie możemy też dostrzec odległe szczyty Tatr. Dlatego miejsce to stało się naturalnym dla postawienia tam milenijnego krzyża. Jego historia jest bardzo ciekawa. Pracownicy rzeszowskiej Firmy Elektromontaż chcieli z okazji obchodów 2000 lat chrześcijaństwa zbudować krzyż papieski i ustawić na jednym ze szczytów w Tatrach.

Reklama

Jednak dyrekcja Tatrzańskiego Parku Narodowego nie wyraziła zgody na jego budowę. Dlatego za podpowiedzią bp. Kazimierza Górnego, inicjatorom spodobało się wskazane miejsce i krzyż postawiono właśnie na Górze Grzywackiej. Krzyż upamiętnia także postać św. Jana Pawła II i jego VII pielgrzymkę do Polski. Przez Kąty bowiem pielgrzymował jako młody ks. Karol Wojtyła. Wjeżdżając do Kątów od Nowego Żmigrodu, przy budynku nr 5 napotkamy kamienny obelisk upamiętniający pobyt Karola Wojtyły na szlaku prowadzącym na Górę Grzywacką. Tam ks. Wojtyła nocował z grupą studentów. Budowa krzyża wraz z platformą widokową, stała się nie lada wyzwaniem dla śp. ks. kan. Jana Cebulaka, ówczesnego proboszcza w Kątach, który dla tej idei zaangażował wiele osób, instytucji i firm, dzięki czemu udało się ją zrealizować. Krzyż umieszczono na 12-metrowej platformie, na którą prowadzą kręte schody. Krzyż ma 7 metrów wysokości. Został wykonany przez Elektromontaż Rzeszów, a autorami projektu byli inżynierowie Witold Buć i Zbigniew Sowa. Obok wieży znajduje się tablica informacyjna, na której też zaznaczone są widoczne wokół miejscowości i szczyty. Poniżej krzyża od strony wschodniej zbudowano niewielką kaplicę, gdzie można się schronić przed deszczem. Do krzyża zbudowano wzdłuż drogi z Kątów stacje drogi krzyżowej. Stacje zostały wykute z metalu i nawiązują do charakteru sztuki kowalskiej z okolic Nowego Żmigrodu. Projektantem tych ciekawych i bardzo oryginalnych, ażurowych stacji jest prof. Piotr Patoczka. Droga Krzyżowa rozpoczyna się przy cmentarzu w Kątach i przez 2 km stromo wznosi się w górę na szczyt (przewyższenie ok. 250 m). Obecnie droga jest utwardzona, co znacznie ułatwi jej pokonanie. Zarówno krzyż jak i stacje drogi krzyżowej są w nocy podświetlone.

Jak dojechać?

Do Kątów najlepiej dojechać z Nowego Żmigrodu. Zaparkować można na parkingu obok kościoła parafialnego. Wejście na Drogę Krzyżową, która prowadzi do krzyża papieskiego znajduje się obok szkoły i jest dobrze oznaczone. Trasę można pokonać z dziećmi. Koniecznie trzeba zabrać odpowiednie obuwie. Z Góry Grzywackiej możemy zejść tą samą drogą do Kątów lub przejść zielonym, a potem czerwonym szlakiem do Kątów. Zejdziemy na drogę w Kątach powyżej kościoła. Można też zejść zielonym szlakiem do Nowego Żmigrodu lub czerwonym – do Chyrowej.

Wydarzenia

Na Górze Grzywackiej w każdą drugą niedzielę miesiąca od maja do października o godz. 14 jest nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Rozpoczęcie w kościele parafialnym.

2020-08-18 14:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od św. Faustyny!

2021-09-13 08:44

[ TEMATY ]

duchowość

niebo

św. Faustyna

Mazur/episkopat.pl

Cela s. Faustyny Kowalskiej

Cela s. Faustyny Kowalskiej

Każdy z nas przynajmniej kilka razy zastanawiał się „jak tam będzie?”. Czy Niebo to miejsce czy stan? Czy w Niebie może być nudno? Czy można być tam szczęśliwym będąc z dala od bliskich na Ziemi? Przekonajmy się! Oto kilka cytatów św. Faustyny mówiących o wizji Nieba.

„Dziś w duchu byłam w niebie i oglądałam te niepojęte piękności i szczęście, jakie nas czeka po śmierci. Widziałam, jak wszystkie stworzenia oddają cześć i chwałę nieustannie Bogu; widziałam, jak wielkie jest szczęście w Bogu, które się rozlewa na wszystkie stworzenia, uszczęśliwiając je, i wraca do Źródła wszelka chwała i cześć z uszczęśliwienia, i wchodzą w głębie Boże, kontemplują życie wewnętrzne Boga – Ojca, Syna i Ducha Św., którego nigdy ani pojmą, ani zgłębią” (Dz. 777)

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek na Węgrzech: rodzina to mama, tata i dziecko „i kropka”

2021-09-17 09:59

[ TEMATY ]

Węgry

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Wizyta papieża Franciszka podniosła znaczenie Węgier – oświadczył w piątek premier tego kraju Viktor Orban w Radiu Kossuth. Dodał, że rozmowa z papieżem utwierdziła go osobiście w słuszności jego polityki dotyczącej rodzin. Jak zaznaczył, papież powiedział, że rodzina to mama, tata i dziecko „i kropka”, „nie ma o czym dyskutować”.

„Do przyjazdu tutaj nie zmuszały go żadne względy protokolarne ani inne. Przyjechał, bo chciał przyjechać. Dlatego przyjechał na (52. Międzynarodowy) Kongres (Eucharystyczny), bo odbywał się on na Węgrzech. Chciał nas odwiedzić. Można powiedzieć – chociaż sam jestem kalwinem – że jesteśmy dla niego ważni i dlatego przyjechał. To wielka sprawa, to podnosi znaczenie Węgier” – powiedział Orban.

CZYTAJ DALEJ

Nasze życie jest pielgrzymką - Eucharystia na Jasnej Górze pod przewodnictwem bp. Jacka Kicińskiego

2021-09-18 01:19

ks. Łukasz Romańczuk

Pasterka Maryjna

Pasterka Maryjna

W ramach Pielgrzymki Duchowieństwa i Wiernych Archidiecezji Wrocławskiej na Jasną Górę o północy została odprawiona Pasterka Maryjna, której przewodniczył bp Jacek Kiciński. 

Na początku homilii bp Jacek mówił o celu pielgrzymki - Bardzo się cieszę i Bogu dziękuję, że możemy wspólnie przybywać do naszej Matki i powierzyć jej nasze intencje. Przychodzimy na Jasną Górę, bo jesteśmy powodowani miłością i wdzięcznością. Pragniemy zawierzyć nasze rodziny i nas samych opiece Maryi.
Przywołując Ewangelię o odnalezieniu Pana Jezusa w świątyni, w której to Jezus, Maryja i Józef udają się do Jerozolimy, bp Kiciński mówił o życiu ludzkim, jako pielgrzymce - Wszyscy pielgrzymujemy do domu Ojca. Pielgrzymką jest nasze życie i na tej drodze nie jesteśmy sami. Pielgrzymujemy z innymi, a od Chrztu Świętego, w naszej pielgrzymce wiary jest obecny Jezus, Maryja i Józef. Jednak w tej pielgrzymce może być tak, że gdzieś zagubimy Jezusa. Dzieje się, to gdy zatrzymujemy się na sprawach ziemskich, doczesnych. Jakże często jesteśmy zamyśleni, zapatrzeni. Mamy wiele spraw do załatwienia. Żyjemy pod presją spraw pilnych. To wszechobecne „muszę” sprawia, że nie mamy czasu na sprawy Boże. W dzisiejszym świecie jesteśmy świadkami duchowej acedii. To sprawia, że wchodzimy w przestrzeń letniości, bylejakości - nauczał hierarcha.
Biskup Jacek zauważył różnicę pomiędzy zagubieniem Jezusa, a Jego znalezieniem - To są pewne proporcje. Żeby Go odnaleźć potrzeba wysiłku. Dziś Maryja podpowiada nam, co trzeba czynić, aby odnaleźć Jezusa. Na pierwszym miejscu trzeba podjąć wysiłek poszukiwania. Nie można popaść w rozpacz. Dalej, należy szukać Go we wspólnocie. Nie ustawaj w poszukiwaniach i nie zniechęcaj się w działaniu. Gdy ktoś kogoś kocha, to szuka go nawet w ciemności nocy i nie ustaje w drodze. Prawdziwa miłość nie zna ograniczeń - mówił biskup i pytał: - Jeśli zgubię Jezusa, czy chce Go szukać? A jeśli szuka, to gdzie Go szukam? Co jest naszą Jerozolimą i gdzie jest nasza świątynia?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję