Wyjątkowe dzieła mistrzów baroku wymagały pilnych prac konserwatorskich. W 2015 r. remont przeszła elewacja. W tym roku dobiegają końca prace konserwatorskie malowideł.
Pawilon to drewniana budowla wzniesiona ok. 1730 r. pośrodku stawu. Było to miejsce wypoczynku krzeszowskich cystersów. Wzniesiono go na planie ośmioboku i nakryto ostrosłupowym dachem z latarnią. Dookoła biegnie drewniany ganek, połączony z brzegiem krytym mostem.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Wnętrze zdobią malowidła wykonane ok. 1731-1733 przez Georga Wilhelma Neunhertza, prawdopodobnie na polecenie opata Innocentego Fritscha. W dolnym rzędzie znajdują się sceny starotestamentowe związane z wodą. W środkowym przedstawiono króla Dawida i jego żołnierzy podczas zdobywania Jerozolimy i wojny z Filistynami. W pasie najwyższym, w latarni, umieszczono podobizny najdzielniejszych wodzów Dawida. Ideą powstania tego miejsca było ukazanie Betlejem – miasta Dawida, nieopodal którego narodził się Syn Boży. Tryumfujący król Dawid pojawia się jako zapowiedź Mesjasza i założonego przez Niego tryumfującego Kościoła.
Prace konserwatorskie polegały na uzupełnieniu ubytków malowideł i brakujących elementów. Do prac użyto specjalistycznych materiałów, dzięki którym te dzieła przetrwają dłuższy czas w trudnych warunkach. Obiekt ten nie jest ogrzewany, ponadto stoi na zbiorniku wodnym.
Ten etap prac możliwy był dzięki dotacjom z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.