Reklama

Wiadomości

Lekarz radzi

Seniorzy a koronawirus

Przed koronawirusem powinny się chronić zwłaszcza osoby starsze, u których występuje największe ryzyko zakażenia i powikłań po chorobie COVID-19. Jak się zabezpieczyć, by nie zachorować, wyjaśnia geriatra.

Niedziela Ogólnopolska 34/2020, str. 57

Adobe.Stock.pl

Dlaczego seniorzy są najbardziej narażeni na zachorowania i tak ciężko przechodzą infekcje?

Osoby starsze mają obniżoną sprawność układu immunologicznego, często wolniej reagują na infekcje, czasami przechodzą je bez gorączki. Ich rozpoznanie jest zatem trudniejsze i przebiega z opóźnieniem kilkugodzinnym, a nawet kilkudniowym. Ponadto osoby starsze są zazwyczaj obciążone chorobami przewlekłymi, takimi jak: cukrzyca, miażdżyca, niewydolność krążenia czy choroby płuc, np. astma. Często są to osoby samotne, niesprawne fizycznie, odwodnione, niedożywione. To powoduje, że każda infekcja przebiega u nich dużo ciężej i z dużo większym ryzykiem co do ich życia.

W jaki sposób osoby starsze powinny się chronić przed zachorowaniem?

Musimy sobie uzmysłowić, że infekcje COVID-19 będą trwały latami, a już na pewno temat ten nie zniknie do czasu wynalezienia szczepionki. I musimy nauczyć się z nim żyć. Powinniśmy wdrażać dyscyplinę życia społecznego i przestrzegać zasad higieny. Ważne jest zachowanie dystansu społecznego – najlepiej do 2 m w stosunku do innych osób, jeżeli to możliwe, należy ograniczyć przebywanie w miejscach publicznych i unikać dużych skupisk ludzkich. Korzystanie z maski ew. przyłbicy zabezpiecza osoby wokół nas i w ten sposób ogranicza ogniska infekcyjne. Ważne jest częste mycie rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości – dezynfekowanie ich płynami/żelami na bazie alkoholu (min. 60%). Istnieje ryzyko przeniesienia na rękach wirusa z zanieczyszczonych powierzchni. Dlatego częste mycie rąk zmniejsza ryzyko zakażenia. Osoby starsze powinny bardziej zadbać o siebie. Muszą pamiętać o zdrowym odżywianiu, codziennym jedzeniu warzyw i owoców, a także o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Należy pić ok. 2 l płynów dziennie (najlepiej wodę). Seniorzy powinni też pamiętać o aktywności ruchowej na świeżym powietrzu, wskazany jest np. codzienny spacer trwający ok. 30 min. To wszystko daje szansę na utrzymanie lepszej kondycji biologicznej, a co za tym idzie – łatwiejsze zwalczenie potencjalnej infekcji. Nie zaniedbujmy leczenia innych przewlekłych chorób, starajmy się stosować systematycznie leki, by nie pogłębiać choroby i w ten sposób nie osłabiać siebie.

Reklama

Czy seniorzy powinni się szczepić na grypę, a jeżeli tak, to co to daje?

Zbliża się jesień i od września będą dostępne szczepionki przeciwko grypie i przeciwko pneumokokom. Uważa się, że ok. 80% infekcji, tzw. gorączek sezonowych, jest spowodowanych grypą. W obecnej sytuacji to nałoży się na infekcję COVID-19. Dlatego też szczepienie na grypę jest zalecane osobom po 60. roku życia, teraz nawet osobom po 50. roku życia.

Czy szczepienie przeciwko pneumokokom nie dotyczy dzieci?

Same infekcje pneumokokowe kojarzą się głównie z dziećmi, ale w tym momencie dochodzi też do nadkażeń wirusami pneumokokowymi u osób, które zachorują na COVID-19. Szczepienie jest zalecane, pozwala bowiem uniknąć zakażeń pneumokokowych. Jeśli zaszczepimy się przeciwko grypie i przeciwko pneumokokom, wyeliminujemy ryzyko złapania dodatkowych infekcji gorączkowych.

Czy szczepionki są odpłatne?

Były pomysły, by szczepionki przeciwko grypie dla seniorów były refundowane, ale niestety, póki co są odpłatne. Można je kupić w aptekach. Ale przychodnie POZ, w których większość pacjentów jest zarejestrowana, często mają możliwość zakupu szczepionek w większych ilościach, po niższych kosztach, dlatego trzeba pytać w swoich przychodniach, bo wtedy może być taniej.

Rozmawiała Jolanta Marszałek

2020-08-18 14:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Maryjny wrześniowy tydzień

2021-08-31 12:08

Niedziela Ogólnopolska 36/2021, str. 24-25

[ TEMATY ]

Maryja

Bożena Sztajner/Niedziela

Być może dla wielu ludzi – nawet żarliwych chrześcijan – tytuły Maryjne to tylko „inne nazwy tego samego” albo, co gorsza, jakiś przerost gorliwości czcicieli. Tymczasem to coś zupełnie innego. Mamy do czynienia z niezwykłym teologicznym zjawiskiem.

Matka Boża jest jedna, ale ma Ona wiele sanktuariów; w setkach liczymy też Jej święta. Jest wciąż ta sama, a co chwilę inna – Niepokalana, Różańcowa, Fatimska, Jasnogórska... Nawet w swych objawieniach wciąż przychodzi inaczej. Bywa czarnolica albo jasnowłosa, ubrana w szaty ciemne jak nocne niebo albo odziana w słoneczną biel... Wciąż inna, bo niewypowiedziana, nieskończona w swej tajemnicy. Ma w sobie coś z... Boga i podobnie jak On jest dla nas niepojęta. Krótko wyjaśnił to św. Maksymilian: „Maryja jest nie tylko «Matką» – Ona jest Matką «Bożą». Bóg, który jest nieogarniony i nawet wszystkie ludzkie słowa nie są w stanie oddać Jego tajemnicy, jest owocem Jej żywota! Stąd i Maryja pozostaje dla nas wielką świętą tajemnicą.

CZYTAJ DALEJ

Menedżerka Heynena: praca z Polkami wydaje się Vitalowi być bardzo ciekawym wyzwaniem

2021-09-20 16:07

[ TEMATY ]

sport

siatkówka

PAP/Andrzej Grygiel

Vital Heynen

Vital Heynen

Menedżerka Vitala Heynena Ola Piskorska potwierdziła PAP, że będący dotychczas trenerem polskich siatkarzy Belg bardzo chciałby spróbować sił w pracy z kobiecą reprezentacją tego kraju. "Lubi wyzwania, a to mu się wydaje być bardzo ciekawym wyzwaniem" - zaznaczyła.

Polscy siatkarze w niedzielny wieczór w katowickim Spodku wywalczyli pod wodzą Heynena brązowy medal mistrzostw Europy. Umowa szkoleniowca, który rozpoczął współpracę z tym zespołem w 2018 roku, wkrótce wygasa. Prezes PZPS Jacek Kasprzyk po nieudanych igrzyskach w Tokio przekazał, że nie zostanie ona przedłużona, a Belg musiałby startować ponownie w konkursie na to stanowisko. Ten od jakiegoś czasu już dość wyraźnie sugerował, że nie zamierza tego robić, a po zakończeniu występu w czempionacie Starego Kontynentu w szatni właściwie pożegnał się z podopiecznymi.

CZYTAJ DALEJ

Archidiecezja krakowska: Dzień Modlitwy za Młodzież

2021-09-21 18:40

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

młodzież

archidiecezja krakowska

ks. Paweł Klys

26 września po raz pierwszy w archidiecezji krakowskiej będzie obchodzony Dzień Modlitwy za Młodzież ogłoszony przez abp. Marka Jędraszewskiego. Będzie to okazja do wsparcia młodych ludzi w odkrywaniu w ich życiu Bożego działania.

– Ogłoszony przez abp. Marka Jędraszewskiego Dzień Modlitwy za Młodzież jest okazją do tego, aby otoczyć modlitwą wszystkich młodych – od tych, którzy są zaangażowani w Kościele, po tych, którzy nie mogą odnaleźć w nim swojego miejsca – zwraca uwagę ks. Marcin Filar, który ma nadzieję, że włączenie modlitw za młodych w parafialną liturgię i zaangażowanie w nią wspólnot młodzieżowych pobudzi całe parafie do gorliwej modlitwy za młodzież. – Ta modlitwa będzie szczególnym wsparciem dla wszystkich pracujących z młodzieżą – księży, sióstr zakonnych, katechetów, animatorów, liderów – dodaje archidiecezjalny duszpasterz młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję