Reklama

Niedziela Legnicka

Odnowiony kolejny zabytek

Obok trwających w Olszynie w czasie wakacji prac remontowo-rewaloryzacyjnych w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego, do parafii powrócił także odnowiony obraz Biczowanie Chrystusa z 1668 r.

Niedziela legnicka 31/2020, str. IV

[ TEMATY ]

renowacja

remont

Olszyna

Ks. Piotr Nowosielski

Obraz ze sceną biczowania Pana Jezusa

Obraz ze sceną biczowania Pana Jezusa

On również pochodzi z tego kościoła. Został zabrany z chwilą, kiedy przygotowywano kościół do oczekiwanego remontu, a ponieważ jego stan nie był najlepszy, został przekazany do renowacji.

Podjął się tej pracy konserwator z Krakowa, Jerzy Kowalski.

– Rama została poddana odnowieniu tutaj, na miejscu, natomiast płótno, które było bardzo zniszczone, zostało przewiezione do pracowni w Krakowie i tam poddane renowacji – mówi ks. Bogusław Wolański, proboszcz parafii.

Kopia miedziorytu

Reklama

Obraz przedstawia scenę biczowania Chrystusa. Ale okazuje się, że z obrazem związana jest także ciekawa historia jego powstania, którą na potrzeby renowacji odsłonił i opisał prof. Andrzej Kozieł z Uniwersytetu Wrocławskiego, znawca epoki baroku. Ma on być wzorowanym na miedziorycie przedstawiającym taką scenę biczowania i pochodzi z XVII w. Był on darem jednego z gryfowskich proboszczów dla tego kościoła.

W notce prof. Kozieła czytamy: „Obraz ten jest autentycznym obrazem z epoki baroku o dobrej (choć nie wybitnej) klasie artystycznej. Odkryta na ramie data jego powstania – 1668 – jest najprawdopodobniej autentyczna. Byłaby to jedna z najwcześniejszych fundacji artystycznych proboszcza Bartholomausa Gregera, odnotowanego w inskrypcji umieszczonej w dolnej części obrazu. Jak wiadomo, proboszcz ten swój urząd objął w 1666 r. i sprawował go przez kilkadziesiąt lat. Dzieło ukazujące scenę biczowania Chrystusa, było wiernie wzorowane na popularnym miedziorycie Lucasa Yostermana według Gerarda Seghersa o tym samym temacie, którym inspirowało się wielu artystów”.

Nie jest jedyny

W notatce profesora znajduje się także zapis, mówiący, że ten obraz powstał nieprzypadkowo, lecz jest częścią pewnej kolekcji. Profesor stwierdza: „Twórcą obrazu z Olszyny Lubańskiej był artysta, który jest bez wątpienia autorem czterech obrazów znajdujących się w kościele filialnym pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Szymocinie koło Głogowa. Obrazy te powstały w latach 1681-1682 i ukazują sceny pasyjne: Modlitwa w Ogrójcu, Biczowanie Chrystusa, Niesienie Krzyża i Ukrzyżowanie Chrystusa. Podobnie jak obraz z Olszyny, są one utrzymane w ekspresyjnej i linearnej konwencji stylistycznej, dość niezwykłej na tle ówczesnego malarstwa barokowego na Śląsku”.

Malarz znany i nieznany

Reklama

Na pytanie o autora obrazów, profesor odpowiada: „Nie możemy jednak wykluczyć przypadku, że mamy do czynienia z artystą, który nie został odnotowany w żadnych źródłach archiwalnych. Jedyne, co możemy na pewno o nim powiedzieć to to, że najprawdopodobniej był malarzem czynnym na terenie Głogowa, który w tamtym czasie stanowił najważniejszy ośrodek artystyczny w zachodniej części Śląska”.

Proboszcz parafii ma tu swoją opinię. – Wydaje mi się, że uratowaliśmy swoistą „perełkę” naszej parafii. Bo obraz naprawdę był w opłakanym stanie, nosił na sobie ślady palących się w jego pobliżu świec, były powypalane dziury itd. Gdyby nie inicjatywa konserwatora, że warto podjąć się jego odnowy teraz, nie wiem czy w najbliższej przyszłości wrócilibyśmy do niego, bo ciągle są pilne i inne potrzeby parafii. Tymczasowo obraz został powieszony na ścianie kościoła parafialnego, w którym pozostanie do czasu zakończenia remontu w kościele pomocniczym. Jesienią chcemy też dokonać uroczystego błogosławieństwa tego obrazu – dodaje ksiądz proboszcz.

2020-07-28 10:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Otoczyć troską zmarłych

[ TEMATY ]

parafia

dusze czyśćcowe

Olszyna

Artur Grabowski

4 października w parafię św. Józefa w Olszynie odwiedziła s. Anna Czajkowska ze Zgromadzenia Wspomożycielek Dusz Czyśćcowych. Mówiła wiernym o potrzebie modlitwy za zmarłych.

S. Anna przybyłą na zaproszenie ks. proboszcza Bogusława, aby spotkać się także z istniejącą od kilku miesięcy wspólnotą Apostolstwa Pomocy Duszom Czyśćcowym. Należy do niego blisko dwadzieścia osób, które każdego dnia podejmują modlitwę za zmarłych cierpiących w czyśćcu. Ponadto w każdy czwarty czwartek miesiąca sprawowane jest specjalne nabożeństwo przed Najświętszym Sakramentem.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: trwa 39. Pielgrzymka Ludzi Pracy

2021-09-19 09:48

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Karol Porwich/Niedziela

Pielgrzymka ludzi pracy

Pielgrzymka ludzi pracy

Pod hasłem „Tobie Matko zawierzamy Ojczyznę i Ludzi Pracy” na Jasnej Górze trwa 39. Pielgrzymka Ludzi Pracy. Główna Msza św. odprawiona zostanie o godz. 11.00 na Szczycie pod przewodnictwem abp. Józefa Kupnego, krajowego duszpasterza Ludzi Pracy, z kazaniem abp. Marka Jędraszewskiego, metropolity krakowskiego. Pielgrzymce towarzyszy wystawa bł. Ks. Jerzy Popiełuszko, kapłan i męczennik.

Na godz. 9.30 zaplanowane jest wystąpienie dr. Jarosława Szarka z IPN zatytułowane: „Wojna z Narodem”, potem wspólny różaniec i wystąpienie przewodniczącego KK NSZZ „Solidarność” Piotra Dudy.

CZYTAJ DALEJ

USA: wkrótce więcej ofiar śmiertelnych Covid-19 niż grypy hiszpanki

2021-09-20 20:12

[ TEMATY ]

USA

COVID‑19

pandemia

Adobe Stock

W Stanach Zjednoczonych w najbliższym czasie będzie już więcej ofiar śmiertelnych Covid-19 niż grypy hiszpanki przed 100 laty - podały media. Obecnie liczba zmarłych z powodu koronawirusa wynosi w kraju prawie 674 tys.

Jak przypomniał w niedzielę dziennik „Daily News”, grypa hiszpanka pochłonęła w 1918 roku w USA około 675 tys. istnień ludzkich. Była wówczas najbardziej śmiercionośną pandemią od powstania Stanów Zjednoczonych. Według danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, liczba zgonów w USA z powodu Covid-19 w poniedziałek około południa wynosiła 673 985.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję