Reklama

Niedziela Lubelska

Lublin: pogrzeb dwóch ofiar zamachu w Tunisie

W archikatedrze lubelskiej odbyły się 26 mara uroczystości pogrzebowe płk. Artura Nowosada i kpt. Dominika Nowickiego - funkcjonariuszy Służby Więziennej, którzy zginęli w zamachu terrorystycznym w Tunisie. Uroczystościom z udziałem władz państwowych przewodniczył bp Ryszard Karpiński. "Ta śmierć przyszła tak nieoczekiwanie, zaskoczyła nas wszystkich" – powiedział w homilii ks. Wojciech Pęcherzewski, diecezjalny duszpasterz urzędów państwowych i instytucji samorządowych. Ciała zabitych spoczęły na cmentarzach w ich rodzinnych miastach: Kraśniku i Świdniku.

[ TEMATY ]

pogrzeb

Lublin

Łukasz Głowacki

"Z głębi serca chcemy podziękować za dar życia Artura i Dominika" – zaznaczył kaznodzieja. Przypomniał, że jest to najodpowiedniejsza chwila, aby powiedzieć ostatnie „dziękuję, wybacz i do zobaczenia”.

Ks. Pęcherzewski podkreślił też, że śmierć funkcjonariuszy Służby Więziennej powinna uświadamiać rodzinie, przyjaciołom i wszystkim uczestniczącym w ceremonii, jak kruche jest ludzkie życie. "Każdemu z nas Pan Bóg może przygotować taką niespodziankę" – zauważył kapłan. Zwrócił uwagę, że to smutne wydarzenie jest najwspanialsza katechezą dla każdego chrześcijanina. "Ci nasi bracia swoją milczącą obecnością dają nam katechezę swoich czynów, decyzji, które podejmowali w swoim życiu" – zaznaczył duszpasterz. Było to nawiązanie do wcześniej odczytanego fragmentu Ewangelii o uczynkach miłosierdzia. "Będziemy sądzeni nie z naszych słów czy deklaracji, ale z czynów, które pokazują prawdziwą wiarę" – wyjaśnił.

Płk Artur Nowosad w Służbie Więziennej od dnia 1 marca 1988 pełnił służbę kolejno na stanowiskach: młodszego wychowawcy, wychowawcy, starszego wychowawcy i kierownika w dziale penitencjarnym Aresztu Śledczego w Krasnymstawie. Od 1 marca 2003 pełnił służbę w Okręgowym Inspektoracie Służby Więziennej na stanowisku specjalisty. 1 lipca 2009 został powołany na zastępcę dyrektora Zakładu Karnego w Opolu Lubelskim. Od 1 stycznia był zastępcą dyrektora Aresztu Śledczego w Lublinie.

Podczas służby w Służbie Więziennej został odznaczony srebrnym medalem „Za długoletnią służbę” nadanym przez Prezydenta RP, odznaką „Za zasługi w pracy penitencjarnej” – brązową, srebrną i złotą. Wielokrotnie był nagradzany i wyróżniany za wzorową postawę i zaangażowanie w wykonywaniu obowiązków służbowych. Był też dziennikarzem, historykiem, samorządowcem. Pozostawił w żałobie najbliższych członków rodziny: żonę, córkę (studentkę prawa na Uniwersytecie Warszawskim), matkę i brata.

Reklama

Kpt. Dominik Nowicki w Służbie Więziennej pracował od 1 października 2008 kolejno jako młodszy inspektor Zakładu Karnego w Opolu Lubelskim, od 1 października 2010 młodszy inspektor Aresztu Śledczego w Lublinie i od 1 czerwca 2012 jako inspektor działu informatyki, techniki i łączności Aresztu Śledczego w Lublinie. Wielokrotnie był nagradzany i wyróżniany za wzorową postawę i zaangażowanie w wykonywaniu obowiązków służbowych. Pozostawił rodziców, żonę i syna.

W uroczystościach w Lublinie wzięli udział minister sprawiedliwości Cezary Grabarczyk, dyrektor generalny Służby Więziennej płk Jacek Kitliński, naczelny kapelan więziennictwa w Polsce ks. prał. dr Paweł Wojtas oraz bliscy i przyjaciele ofiar.

Do zamachu w Tunisie doszło 18 marca br. w Muzeum Narodowym Bardo. Terroryści strzelali zarówno do zwiedzających w środku budynku, jak i do turystów w autobusach zaparkowanych przed placówką. Wśród zwiedzających muzeum w tym czasie była grupa 36 polskich obywateli, z których trzech zginęło, w tym dwóch z Lublina. Ponadto dziesięciu obywateli Polski zostało rannych. Do zamachu, w którym zginęły 23 osoby z różnych krajów, przyznali się dżihadyści z Państwa Islamskiego.

2015-03-26 18:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziś pogrzeb arcybiskupa Tadeusza Gocłowskiego

[ TEMATY ]

pogrzeb

Dziś w Gdańsku odbędzie się pogrzeb arcybiskupa Tadeusza Gocłowskiego. O godzinie 11.00 w katedrze oliwskiej mszy w jego intencji przewodniczyć będzie arcybiskup Sławoj Leszek Głódź. Kazanie wygłosi arcybiskup Henryk Muszyński. Duchownym towarzyszyć będzie polski Episkopat. Po mszy trumna z ciałem arcybiskupa Gocłowskiego zostanie złożona w Krypcie Biskupów Gdańskich.

To nie jedyna msza, która dziś zostanie odprawiona w intencji zmarłego w ostatni wtorek pierwszego metropolity gdańskiego. O godzinie 7.00 rano zaplanowano modlitwę pątników Pieszej Pielgrzymki Oliwskiej. Dwie godziny później rozpocznie się jutrznia z udziałem księży.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Duda przybył na Maltę; weźmie udział w spotkaniu Grupy Arraiolos

2022-10-05 17:22

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

Malta

Agata Kornhauser‑Duda

PAP/Mateusz Marek

Prezydent Andrzej Duda przybył w środę na Maltę, gdzie weźmie udział w spotkaniu prezydentów państw Grupy Arraiolos. Polski przywódca odbędzie także spotkania bilateralne z prezydentami Portugalii i Niemiec. Prezydentowi towarzyszy pierwsza dama Agata Kornhauser–Duda.

Głównym punktem wizyty Dudy na Malcie będzie udział w czwartkowym spotkaniu prezydentów państw Grupy Arraiolos. Prezydent weźmie udział w dwóch sesjach roboczych, a także w konferencji prasowej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję