Reklama

Niedziela Lubelska

Lublin: pogrzeb dwóch ofiar zamachu w Tunisie

W archikatedrze lubelskiej odbyły się 26 mara uroczystości pogrzebowe płk. Artura Nowosada i kpt. Dominika Nowickiego - funkcjonariuszy Służby Więziennej, którzy zginęli w zamachu terrorystycznym w Tunisie. Uroczystościom z udziałem władz państwowych przewodniczył bp Ryszard Karpiński. "Ta śmierć przyszła tak nieoczekiwanie, zaskoczyła nas wszystkich" – powiedział w homilii ks. Wojciech Pęcherzewski, diecezjalny duszpasterz urzędów państwowych i instytucji samorządowych. Ciała zabitych spoczęły na cmentarzach w ich rodzinnych miastach: Kraśniku i Świdniku.

[ TEMATY ]

pogrzeb

Lublin

Łukasz Głowacki

"Z głębi serca chcemy podziękować za dar życia Artura i Dominika" – zaznaczył kaznodzieja. Przypomniał, że jest to najodpowiedniejsza chwila, aby powiedzieć ostatnie „dziękuję, wybacz i do zobaczenia”.

Ks. Pęcherzewski podkreślił też, że śmierć funkcjonariuszy Służby Więziennej powinna uświadamiać rodzinie, przyjaciołom i wszystkim uczestniczącym w ceremonii, jak kruche jest ludzkie życie. "Każdemu z nas Pan Bóg może przygotować taką niespodziankę" – zauważył kapłan. Zwrócił uwagę, że to smutne wydarzenie jest najwspanialsza katechezą dla każdego chrześcijanina. "Ci nasi bracia swoją milczącą obecnością dają nam katechezę swoich czynów, decyzji, które podejmowali w swoim życiu" – zaznaczył duszpasterz. Było to nawiązanie do wcześniej odczytanego fragmentu Ewangelii o uczynkach miłosierdzia. "Będziemy sądzeni nie z naszych słów czy deklaracji, ale z czynów, które pokazują prawdziwą wiarę" – wyjaśnił.

Reklama

Płk Artur Nowosad w Służbie Więziennej od dnia 1 marca 1988 pełnił służbę kolejno na stanowiskach: młodszego wychowawcy, wychowawcy, starszego wychowawcy i kierownika w dziale penitencjarnym Aresztu Śledczego w Krasnymstawie. Od 1 marca 2003 pełnił służbę w Okręgowym Inspektoracie Służby Więziennej na stanowisku specjalisty. 1 lipca 2009 został powołany na zastępcę dyrektora Zakładu Karnego w Opolu Lubelskim. Od 1 stycznia był zastępcą dyrektora Aresztu Śledczego w Lublinie.

Podczas służby w Służbie Więziennej został odznaczony srebrnym medalem „Za długoletnią służbę” nadanym przez Prezydenta RP, odznaką „Za zasługi w pracy penitencjarnej” – brązową, srebrną i złotą. Wielokrotnie był nagradzany i wyróżniany za wzorową postawę i zaangażowanie w wykonywaniu obowiązków służbowych. Był też dziennikarzem, historykiem, samorządowcem. Pozostawił w żałobie najbliższych członków rodziny: żonę, córkę (studentkę prawa na Uniwersytecie Warszawskim), matkę i brata.

Kpt. Dominik Nowicki w Służbie Więziennej pracował od 1 października 2008 kolejno jako młodszy inspektor Zakładu Karnego w Opolu Lubelskim, od 1 października 2010 młodszy inspektor Aresztu Śledczego w Lublinie i od 1 czerwca 2012 jako inspektor działu informatyki, techniki i łączności Aresztu Śledczego w Lublinie. Wielokrotnie był nagradzany i wyróżniany za wzorową postawę i zaangażowanie w wykonywaniu obowiązków służbowych. Pozostawił rodziców, żonę i syna.

Reklama

W uroczystościach w Lublinie wzięli udział minister sprawiedliwości Cezary Grabarczyk, dyrektor generalny Służby Więziennej płk Jacek Kitliński, naczelny kapelan więziennictwa w Polsce ks. prał. dr Paweł Wojtas oraz bliscy i przyjaciele ofiar.

Do zamachu w Tunisie doszło 18 marca br. w Muzeum Narodowym Bardo. Terroryści strzelali zarówno do zwiedzających w środku budynku, jak i do turystów w autobusach zaparkowanych przed placówką. Wśród zwiedzających muzeum w tym czasie była grupa 36 polskich obywateli, z których trzech zginęło, w tym dwóch z Lublina. Ponadto dziesięciu obywateli Polski zostało rannych. Do zamachu, w którym zginęły 23 osoby z różnych krajów, przyznali się dżihadyści z Państwa Islamskiego.

2015-03-26 18:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W Rzymie zmarł nestor Polonii we Włoszech

[ TEMATY ]

pogrzeb

W wigilię Bożego Narodzenia zmarł w Rzymie w wieku 97 lat Stanisław August Morawski, mieszkający od 50 lat we Włoszech legendarny działacz polonijny, współzałożyciel Związku Polaków we Włoszech oraz prezes Fundacji Rzymskiej im. Margrabiny J. S. Umiastowskiej.

W czasach komunistycznych Fundacja skupiła się na udzielaniu stypendiów młodym naukowcom oraz działaczom kulturalnym i spolecznym z Polski, dzięki czemu mogli oni zetknąć się osobiście z kulturą włoską i europejską, pogłębiając w ten sposób kwalifikacje zawodowe.

CZYTAJ DALEJ

Szef MSWiA: będę rekomendował rządowi przedłużenie stanu wyjątkowego na granicy polsko-białoruskiej

2021-09-27 12:48

[ TEMATY ]

Białoruś

PAP/Radek Pietruszka

KONFERENCJA PRASOWA

KONFERENCJA PRASOWA

Sytuacja na granicy białorusko-polskiej jest niezwykle napięta; dochodzi do masowych prób łamania integralności granicy - powiedział szef MSWiA Mariusz Kamiński. Jak poinformował, od sierpnia tego roku doszło do 9,4 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy.

W poniedziałek w siedzibie Komendy Głównej Straży Granicznej w Warszawie zorganizowano wspólną konferencję prasową ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego, szefa resortu obrony narodowej Mariusza Błaszczaka oraz komendanta głównego Straży Granicznej gen. dyw. SG Tomasza Pragi w sprawie sytuacji na granicy z Białorusią. Podczas konferencji dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa Narodowego KPRM Stanisław Żaryn pokazał prezentację dotyczącą osób zatrzymanych przez polskie służby.

CZYTAJ DALEJ

Wielka radość. Wierni z naszej diecezji o beatyfikacji

2021-09-28 04:44

Katarzyna Artymiak

Dane nam było uczestniczyć w tak ważnym dla Polski i Kościoła wydarzeniu. Gaude, mater Polonia! Ta pieśń wprowadziła nas w uroczystą i podniosłą atmosferę Mszy św. beatyfikacyjnej, na której kard. Stefan Wyszyński i matka Elżbieta Róża Czacka zostali ogłoszeni błogosławionymi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję