Reklama

Niedziela Częstochowska

Miejsca kultu i kultury

Potrzeby religijne wyrażają się również w wartościach estetycznych.

Niedziela częstochowska 25/2020, str. VII

[ TEMATY ]

sztuka

sztuka sakralna

Michał Janik/TV Niedziela

Przemienienie Pańskie Jerzego Dudy-Gracza w głównym ołtarzu kościoła w Toporowie

Przemienienie Pańskie Jerzego Dudy-Gracza w głównym ołtarzu kościoła w Toporowie

Parafie to miejsca, jakby przedsionki nieba, w których świat nadprzyrodzony styka się z ludzką rzeczywistością. Świątynie parafialne, z ich z całym bogactwem duchowym i materialnym, są znakiem głębokiej tęsknoty człowieka, by w jakiś sposób uczestniczyć w Bożej rzeczywistości już tu na ziemi.

Parafia NMP Królowej Polski w Radomsku

Wielu znawców uznaje go za jeden z najpiękniejszych nowych kościołów w archidiecezji częstochowskiej. Wnętrze świątyni jest obszerne i rozświetlone jasnymi, ciepłymi kolorami. Pomimo sporej przestrzeni wierny czuje się tutaj bezpiecznie i przytulnie. W bocznej części świątyni znajduje się ściana poświęcona pamięci ofiar Katynia i katastrofy smoleńskiej z 2010 r. W dolnej części świątyni usytuowano efektowną salę pamięci poświęconą Janowi Pawłowi II z pamiątkami po papieżu i z rzeczami osobistymi. Nasza uwagę obok fotografii, medali, znaczków, książek, ornatu i welonu naramiennego zwróciły białe papieskie skarpety. Zawsze w ostatni piątek miesiąca organizowany jest w parafii wieczór poświęcony wielkiemu Polakowi. Obok sali jest przepiękna kaplica całodziennej adoracji.

Reklama

– Bardzo się wspieramy – mówi ksiądz proboszcz i wymienia liczne grupy i stowarzyszenia, angażujące się na rzecz życia codziennego parafii. Zaznacza, że kościół jest przede wszystkim dziełem wiernych, którzy w różnoraki sposób wspierali budowę. Parafianie wiedzą, że świątynia ma służyć przede wszystkim w zdobywaniu nieba, ma służyć zbawieniu.

Parafia św. Franciszka z Asyżu w Toporowie

Dla młodego wikarego ks. Mariana Morgi Toporów znajdował się na końcu świata. Jednak wolą biskupią został tutaj w parafii św. Franciszka z Asyżu proboszczem i trwa na tej placówce już od wielu lat, opiekując się kościołem parafialnym, w którym nad głównym ołtarzem wisi obraz Jerzego Dudy-Gracza.

Kiedy budowano świątynię, w pobliskiej miejscowości Kamion odbywały się plenery malarskie. Wybitny artysta, zaglądając na budowę, postanowił namalować obraz dla powstającego kościoła. Ksiądz Marian Morga może pochwalić się jeszcze kilkoma obrazami Dudy-Gracza, które są do obejrzenia na plebanii, m.in. obrazem przedstawiającym Częstochowską Madonnę, ze znamienną dedykacją: „Z prośbą o modlitwę – Jerzy Duda-Gracz”. A ponieważ ksiądz proboszcz jest niezwykle gościnny i towarzyski, szansa na ich obejrzenie jest spora.

Więcej na: www.tv.niedziela.pl

2020-06-17 11:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sercem malowane. Jak powstaje malarstwo na szkle?

[ TEMATY ]

sztuka sakralna

malarstwo na szkle

MJscreen MOK Jastrzębie-Zdrój

Artysta opowiada, jak powstaje malarstwo na szkle. Fot.

Artysta opowiada, jak powstaje malarstwo na szkle. Fot.

Zbigniew Micherdziński wystawia swoje prace obecnie w Żywcu oraz w Jastrzębiu-Zdroju. Można tam zobaczyć malarstwo sakralne na szkle. A w internecie dostępne są nagrania, na których artysta opowiada, jak powstaje malarstwo na szkle.

Artysta z Żywiecczyzny, który na co dzień kieruje Galerią Sztuki Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej, podkreśla na wernisażach, że malowanie jest dla niego wielką przygodą i radością. – Staram się malować w sposób nowoczesny: przestrzegam pewnych zasad, zwracając uwagę na kolor tła, kontury, dekoracje kwietne. Jednocześnie staram się, aby nie była to kopia tego, co było, ale żeby zaprezentować coś nowego. Moim ulubionym tematem są anioły, wizerunki Matki Boskiej i wybrani święci. Najbardziej lubię malować Madonny z elementami sztuki ludowej – zaznacza.

Wspomniana wystawa pt. „Sercem malowane” jest pierwszą ekspozycją jego twórczości po przerwie, która wynikła wskutek epidemii koronawirusa. W bielskiej Książnicy Beskidzkiej wystawa była dostępna końca lipca br. Do połowy września można ją oglądać w Klubie MCK Śrubka w Żywcu, a do 30 października – w Miejskim Ośrodku Kultury w Jastrzębiu-Zdroju.

Artysta poprowadził również w Żywcu warsztaty malarstwa na szkle podczas 57. Tygodnia Kultury Beskidzkiej.

Dla zainteresowanych tą tematyką w internecie są dostępne nagrania na kanałach YouTube: MCK Żywiec – „Sercem i ręką malowane” oraz MOK Jastrzębie-Zdrój – „Sercem malowane" – obrazy na szkle Zbigniewa Micherdzińskiego. Na filmikach Zbigniew Micherdziński przybliża historię malarstwa na szkle i opowiada o tym, jak powstaje taki obraz.

Więcej na ten temat mogą Państwo przeczytać w najnowszej papierowej Niedzieli – Niedzieli na Podbeskidziu nr 34 na 23 sierpnia 2020 r.

CZYTAJ DALEJ

PRENUMERATA TYGODNIKA KATOLICKIEGO „NIEDZIELA”

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

PRENUMERATA KRAJOWA
494,00 zł roczna
247,00 zł półroczna
123,50 zł kwartalna

Cena prenumeraty zawiera koszt wysyłki 1 egzemplarza.

Numer konta dla prenumeraty krajowej (złotówkowe):
86 1020 1664 0000 3102 0019 7418

PRENUMERATA ZAGRANICZNA (kwartalna)
237,90 zł pocztą zwykłą do krajów Europy
285,87 zł pocztą lotniczą do krajów Europy
285,87 zł pocztą lotniczą do krajów Ameryki

Przy zamawianiu prenumeraty zagranicznej półrocznej należy kwotę za prenumeratę kwartalną pomnożyć przez 2, a zagranicznej rocznej – przez 4.
Numer konta dla prenumeraty zagranicznej (dla wpłat złotówkowych):
kod BIC (SWIFT) BPKOPLPW PL 86 1020 1664 0000 3102 0019 7418

Zamów

TELEFONICZNIE:
tel. (34) 324-36-45,
centrala: tel. (34) 369-43-00
lub (34) 365-19-17

LISTOWNIE:
Redakcja Tygodnika Katolickiego „Niedziela”
ul. 3 Maja 12,
42-200 Częstochowa

E-MAILEM:
kolportaz.niedziela@niedziela.pl

Wpłaty należy kierować na konto:
PKO BP I/O Częstochowa 86 1020 1664 0000 3102 0019 7418
lub przekazem pocztowym pod adresem Redakcji:
Tygodnik Katolicki „Niedziela”
ul. 3 Maja 12,
42-200 Częstochowa.
W tytule przelewu należy wpisać rodzaj prenumeraty i edycję diecezjalną, którą chcą Państwo zamówić.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek zachęcił Polaków do obrony życia ludzkiego

2020-09-23 11:30

[ TEMATY ]

Franciszek

PAP

Do wrażliwości sumień i pamiętaniu o wartości życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci zachęcił papież Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.

Oto słowa Ojca Świętego:

Pozdrawiam serdecznie wszystkich Polaków.

Za chwilę pobłogosławię dzwon, noszący imię “Głos Nienarodzonych”, wykonany przez Fundację “Życiu Tak”. Będzie on towarzyszył wydarzeniom mającym na celu przypominanie o wartości życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci. Niech jego głos budzi sumienia stanowiących prawo i wszystkich ludzi dobrej woli w Polsce i na świecie. Niech Bóg, jedyny i prawdziwy Dawca życia błogosławi Wam i Waszym rodzinom. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus.

Papieską katechezę streścił po polsku O. Marek Viktor Gongalo OFM z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej:

Drodzy bracia i siostry, aby wyjść lepszymi z obecnego kryzysu, będącego zarówno kryzysem społecznym, politycznym i gospodarczym, każdy z nas jest wezwany do podjęcia swojej cząstki odpowiedzialności. Musimy zareagować nie tylko jako poszczególne osoby, ale także jako społeczność.

Aby uzdrowić i odnowić nasze narody, słuszne jest zastosowanie zasady pomocniczości, która posiada podwójną dynamikę: odgórną i oddolną.

Z jednej strony, kiedy poszczególne jednostki nie są w stanie osiągnąć podstawowych celów, wówczas najwyższe szczeble organu społecznego, takie jak państwo, muszą zainterweniować w celu zapewnienia niezbędnych środków.

Z drugiej jednak strony, przywódcy społeczeństwa muszą respektować poziomy niższe, które właściwymi im zasobami kulturowymi, religijnymi, ekonomicznymi, ożywiają i umacniają tkankę społeczną.

Dziś ten brak poszanowania dla zasady pomocniczości rozprzestrzenił się jak wirus. Bardziej słuchamy dużych koncernów finansowych, niż ludzi. Albo pomyślmy też o sposobie leczenia wirusa: bardziej słuchane są wielkie koncerny farmaceutyczne, niż pracownicy służby zdrowia, zaangażowani na pierwszej linii frontu w szpitalach czy obozach dla uchodźców. To nie jest właściwa droga. W jednej z poprzednich katechez widzieliśmy, że solidarność jest drogą wyjścia z kryzysu, ale ona potrzebuje pomocniczości. Jesteśmy wezwani do budowania przyszłości, w której wymiar lokalny i globalny wzajemnie się ubogacają, i gdzie ci, którzy mają więcej angażują się, aby służyć tym, którzy mają mniej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję