Reklama

Felietony

Obserwator

Karta Rodziny

Duży krok do przodu

Deklaracja, którą jest Karta Rodziny, pojawiła się w gorącym czasie kampanii wyborczej, ale tylko teraz mogła się pojawić. Zapisano w niej prorodzinne zasady, którymi ma się kierować starający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda, m.in. w decyzjach o podpisaniu ustaw uchwalanych przez parlament. Karta to krok w dobrym kierunku – twierdzą zwolennicy urzędującego prezydenta; jego przeciwnicy natomiast uznają to za błąd. – Rodzina buduje społeczeństwo, a bez społeczeństwa państwo nie istnieje – powiedział Duda podczas prezentacji karty.

W dokumencie zapewniono o tym, że zostaną utrzymane programy prorodzinne, zawiera on także deklarację wprowadzenia kolejnych programów wspierających rodziny i seniorów, m.in. bonu wakacyjnego dla dzieci; w karcie przewidziano objęcie szczególną opieką rodzin wychowujących niepełnosprawne dzieci, obronę instytucji małżeństwa, ochronę dzieci przed ideologią LGBT i zapowiedziano rynek pracy przyjazny rodzinie.

W części dotyczącej obrony instytucji małżeństwa prezydent stwierdził, że nie ma i nie będzie małżeństwa w żadnej innej postaci niż związek kobiety i mężczyzny. I dodał, że nie ma jego zgody na adopcję dzieci przez pary homoseksualne. – Takie rozwiązanie nie może być wprowadzone. To jest obca ideologia. To jest zjawisko, które owszem, pojawia się w innych państwach, ale wzbudza ogromne wątpliwości w różnych aspektach. I nie ma dziś zgody na to, aby w jakiejkolwiek formule mogło to być wprowadzone w naszym kraju – powiedział. Ta deklaracja wywołała absurdalne zarzuty ze strony lewicy, że to przejaw homofobii. Tymczasem Duda zapowiedział ochronę dzieci przed ideologią LGBT – m.in. zakaz jej propagowania w instytucjach publicznych i prawo rodziców do decydowania, w jakim duchu chcą kształcić i wychowywać swoje dzieci.

Reklama

Dla Andrzeja Dudy Karta Rodziny stanowi dobry pomysł na tę część kampanii, w której rywale przedstawili swoje – niezbyt oryginalne – pomysły; pozwoli mu to zawalczyć o bardziej tradycyjnych wyborców, w tym o prawicę. Po czasie politycznego uśpienia wywołanego słabością innych kandydatów Duda wyraźnie się ożywił – wskazują komentatorzy.

Wojciech Dudkiewicz

Aborcja

Szokujące dane ONZ

Te dane zatrważają: według ONZ, w wyniku aborcji od stycznia do maja br. zginęło na świecie 14,2 mln dzieci. Liczba ta przekracza o 2 mln łączną liczbę ofiar COVID-19 czy innych chorób zakaźnych, a także samobójstw, wypadków drogowych i głodu. Aborcja jest wciąż najczęstszą przyczyną śmierci. Według szacunków, w skali roku można się spodziewać 45-50 mln zabiegów. – W czasie pandemii wydawałoby się, że chronimy zagrożone życie. Nagle jednak się okazuje, że według WHO, aborcja jest podstawową usługą medyczną. Próbuje się to łączyć z pomocą humanitarną – mówi Ewa Kowalewska z Human Life International Polska. Liczba wykonywanych aborcji może przekraczać oficjalne dane, bo jako alternatywę przedstawia się aborcję farmakologiczną – bez konieczności wizyty w szpitalu. Ze względu na zagrożenie koronawirusem zamknięto wiele ośrodków aborcyjnych, ale promuje się aborcje farmakologiczne bez kontroli medycznej. W ramach planu ONZ pomocy w walce z pandemią m.in. na promowanie takiego rodzaju aborcji przekazano 120 mln dol. Także WHO propaguje aborcje farmakologiczne bez nadzoru medycznego.

j.k.

List Kaczyńskiego

Apel o mobilizację

Prezes PiS Jarosław Kaczyński w liście do członków ugrupowania napisał, że ponowne zwycięstwo wyborcze prezydenta Andrzeja Dudy leży w elementarnym interesie Polski. Podkreślił, że wybór kandydata KO oznaczałby ciężki kryzys polityczny, społeczny i moralny. „Opozycja poniosła w ostatnich pięciu latach liczne porażki, nie zdołała odzyskać władzy, niemniej ciągle ma bardzo duże możliwości i jest w stanie zaszkodzić nie tylko PiS, ale przede wszystkim Polsce” – napisał Kaczyński. „Mamy dziś stan alertu, który się skończy dopiero wtedy, gdy odniesiemy zwycięstwo” – mobilizuje zwolenników przed wyborami prezydenckimi prezes PiS.

Reklama

j.k.

Ostrzeżenie z USA

Wirusowy pretekst

Departament Stanu ostrzega, że rządy niektórych krajów mogą wykorzystać koronawirusa do zamykania miejsc kultu także po pandemii. Ochrona zdrowia obywateli może się stać narzędziem walki z religią. Takie wnioski można wyciągnąć z radykalnych obostrzeń wobec instytucji religijnych wprowadzonych w czasie pandemii – zaznaczył Sam Brownback, amerykański nadzwyczajny ambasador ds. wolności religijnej. Przypomina zarazem, że w wielu krajach wierzący byli stygmatyzowani i oskarżani o rozpowszechnianie koronawirusa. Szczególny niepokój amerykańskiej Komisji ds. Międzynarodowej Wolności Religijnej (USCIRF) wzbudziła sytuacja w Chinach i Iranie, gdzie doszło do nasilenia prześladowań mniejszości religijnych. W Państwie Środka jednym z wymogów ponownego otwarcia kościołów po pandemii jest obowiązek głoszenia „patriotyzmu”. Obawy budzi też sytuacja muzułmańskich Ujgurów. Pojawiły się doniesienia o stosowaniu wobec nich tortur, zmuszaniu ich do wyrzeczenia się wiary i przymusowej pracy w obozach. Brownback stwierdził, że może to być zapowiedź tego, jak będzie wyglądał ucisk w wirtualnym państwie policyjnym, gdzie praktyki religijne zostaną zakazane. Wyraził także niepokój z powodu pogarszającej się sytuacji chrześcijan w Nigerii i braku reakcji miejscowego rządu na islamski terror. Brownback zaapelował do rządów całego świata o zwrócenie szczególnej uwagi na przestrzeganie wolności religijnej w czasie wychodzenia z pandemii.

j.k.

Watykan

Przyszłość po pandemii

Trwa intensywna praca komisji ds. Covid-19, która ma przygotować przyszłość po pandemii. Na pierwszej linii frontu zaangażowana jest Caritas Internationalis, dzięki której Kościół dociera z pomocą do poszkodowanych. Zdaniem kard. Petera Turksona, prefekta Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka, Kościół musi sobie uświadomić konieczność szczególnej posługi duszpasterskiej.

Dotyczy to m.in. rodzin, które straciły najbliższych i czują się zranione uniemożliwieniem pożegnania się z krewnymi, ich pojednania się z Bogiem i godnego pogrzebu. – Zbieramy informacje i doświadczenia ze świata i je analizujemy. Przygotowujemy się też intelektualnie do przyszłości – zaznaczył kard. Turkson. – Zajmują się tym grupy ds. ekologii i środowiska, służby zdrowia, pracy. Wszyscy starają się dojść do wniosków, którymi można się podzielić z innymi i w ten sposób ułatwić budowanie światowego braterstwa.

j.k.

Papież do Polaków

Ocean Miłosierdzia

Zwracając się do Polaków podczas audiencji ogólnej, Franciszek zachęcił do powierzania się Sercu Jezusowemu. – Czerwiec jest wam szczególnie drogi, bo jest poświęcony Najświętszemu Sercu Jezusowemu – powiedział. – Temu Sercu, napełnionemu pokojem i miłością, możemy powierzyć wszystkie niepokoje naszych serc oraz naszą niedoskonałą miłość. Z przebitego Serca Zbawiciela wypływa dla ludzkości źródło wszelkiej pociechy i ocean Bożego Miłosierdzia. Niech Jezus, cichy i pokornego Serca, uczyni nasze serca według Serca swego! – dodał. Na zakończenie, w związku z uroczystością Bożego Ciała, zwrócił uwagę, że w tym roku publiczne oddawanie czci Eucharystii jest mocno ograniczone, ale zawsze jest możliwe „życie eucharystyczne”. – Konsekrowana Hostia uobecnia Chrystusa – podkreślił Ojciec Święty. – Jesteśmy wezwani, aby szukać Go przed tabernakulum w kościele, ale także w tabernakulum, którym są cierpiący, osamotnieni, ubodzy i marginalizowani – zaznaczył i przypomniał, że to w Eucharystii znajdujemy energię potrzebną do mężnego przeżywania trudnych chwil życiowych.

w.d.

Francja

W obronie wolności

Ze stanowczą obroną wolności Kościoła wystąpił przewodniczący Episkopatu Francji abp Éric de Moulins-Beaufort. Podczas przygotowywania się do znoszenia kwarantanny władze utrzymały bowiem zakaz zgromadzeń w miejscach kultu, podczas gdy w innych miejscach było to już możliwe. – Kościół nie chce się uchylać od praw państwowych i żądać przywilejów – podkreślił arcybiskup. – Wolność jest dla niego możliwością swobodnego praktykowania i głoszenia własnej wiary. We Francji państwo pozostawia religiom swobodę organizowania kultu, byle nie naruszało to porządku publicznego. Podczas stopniowego znoszenia kwarantanny reguła ta została jednak naruszona: władze wydały normy sanitarne, ale chciały też decydować, w jaki sposób one mają być wypełniane w życiu wspólnot religijnych.

j.k.

RAPORT

Pokolenie Lockdown

Źle jeszcze nie było. Kryzys spowodowany pandemią COVID-19 będzie miał długoterminowy wpływ na kariery zawodowe osób przed 25. rokiem życia, czyli dopiero wchodzących na rynek pracy – uważają analitycy Deloitte. Na świecie już ponad 15 proc. osób w tym przedziale wiekowym straciło pracę. Międzynarodowa Organizacja Pracy (ILO – International Labour Organization) nazwała tę grupę demograficzną Pokoleniem Lockdown. Według ILO, pokolenie to jest narażone na potrójny szok na rynku pracy. Częściej grozi mu utrata pracy niż reszcie ludności aktywnej zawodowo; istnieje większe prawdopodobieństwo doznania przez nie zakłóceń w edukacji lub przerwania szkoleń zawodowych; gorsza koniunktura oznacza, że młodzi napotkają większe bariery przy wejściu na rynek pracy, spowodowane mniejszym popytem ze strony pracodawców. Spośród tych, którzy dalej pracują, co czwarty miał skrócone godziny pracy, co odbiło się na wynagrodzeniu. Znacznie częściej osoby te pracują w najbardziej narażonych segmentach gospodarki. W Polsce w sektorach bezpośrednio dotkniętych przez restrykcje związane z pandemią – w hotelarstwie, gastronomii, handlu detalicznym i hurtowym – pracuje aż 30 proc. aktywnych zawodowo młodych osób. Pogarszająca się koniunktura i ograniczony dostęp do pracy czy nauki, będą miały długoterminowe negatywne konsekwencje; jak głębokie – będzie zależało nie tylko od działań organów publicznych, ale również od gotowości do zmian ze strony pracodawców – podkreślają analitycy Deloitte.

w.d.

Rosja

Referendum z loterią

Kilkuset członków rosyjskich komisji wyborczych sprzeciwia się organizowaniu 1 lipca referendum. Powód nie jest polityczny – boją się zarażenia koronawirusem. W Rosji codziennie notuje się tysiące nowych zakażeń. Referendum zdecyduje o przyjętych zmianach w konstytucji, w tym zmianie umożliwiającej prezydentowi Władimirowi Putinowi ubieganie się o kolejne kadencje. Nieoficjalnie wiadomo, że Putin forsuje lipcowy termin, by skorzystać z patriotycznych nastrojów po paradzie w Moskwie, dobrej pogody i łagodzenia ograniczeń w związku z epidemią. Nastroje ma też poprawić przekupywanie wyborców przez ludzi Kremla. Urzędnicy prześcigają się w organizowaniu akcji. W Kraju Krasnojarskim prowadzona jest loteria, w której można wygrać m.in. 10 mieszkań i 10 samochodów. Podobne przedsięwzięcia przygotowywane są w wielu innych regionach Rosji.

w.d.

Wolność

Tylko na siebie

Od 27 lat Centrum im. Adama Smitha oblicza dzień w którym „uwolnimy się od podatków”. W tym roku dzień ten wypada 4 tygodnie wcześniej niż jeszcze w latach 90. XX wieku – 10 czerwca. Dzień Wolności Podatkowej to symboliczny moment w roku, gdy przestajemy pracować na zobowiązania wobec państwa, a zaczynamy pracować na własne potrzeby. Najdłużej pracowaliśmy na potrzeby rządu w 1995 r., ponieważ dopiero od 6 lipca mogliśmy się cieszyć wolnością podatkową. Od kilku lat w Polsce ten dzień przypada w pierwszej dekadzie czerwca. Najwcześniej wypadł on 2 lata temu – było to 6 czerwca. W Unii Europejskiej Polska znajduje się pod tym względem mniej więcej w środku. Najkrócej na własne rządy pracują Cypr, Malta i Irlandia, a najdłużej – obywatele Belgii, Francji i Austrii.

j.k.

Libia

Apel o pokój

Papież Franciszek jest zaniepokojony sytuacją w tym kraju. Odniósł się do niej po niedzielnej modlitwie Anioł Pański. Libia jest areną wojny domowej, a zarazem konfliktu międzynarodowego z licznym udziałem zagranicznych najemników. Wrogie ośrodki władzy w Trypolisie i Benghazi są popierane przez dwa bloki państw: z jednej strony przez Turcję, Katar i Włochy, a z drugiej – Rosję, Francję, Emiraty Arabskie, Egipt i Jordanię. Stawką konfliktu jest dostęp do złóż surowców energetycznych. – Modlę się za tysiące migrantów, uchodźców, osób ubiegających się o azyl i przesiedleńców wewnętrznych w Libii – powiedział Franciszek. Zaapelował do wspólnoty międzynarodowej o stanowcze działania prowadzące do położenia kresu przemocy, które przyniosłyby pokój, stabilność i jedność w tym kraju oraz konkretną pomoc dla uchodźców.

j.k.

Postępy postępu

Zrywanie boków

To było najgłośniejsze usunięcie, ale nie tylko film Przeminęło z wiatrem z 1939 r. usunięto ze społecznego obiegu, w tym przypadku z platformy strumieniowej HBO Max. Stacja przeprowadziła analizę oferty po masowych protestach przeciwko rasizmowi i brutalności policji. – Film przedstawia niektóre z etnicznych i rasowych uprzedzeń, które były powszechne w amerykańskim społeczeństwie – powiedział rzecznik HBO. Obraz nagrodzony dziewięcioma Oscarami, z Vivien Leigh i Clarkiem Gable’em w rolach głównych, miał powrócić wraz z dyskusją o jego historycznym kontekście.

UKTV, stacja należąca do BBC, usunęła z oferty odcinek serialu komediowego Hotel Zacisze, stwierdzono bowiem, że zawiera on rasistowskie zwroty. – Jeśli ludzie są zbyt głupi, by rozróżnić między popieraniem czyichś poglądów a ich wyśmiewaniem, to co można zrobić? – skomentował to współtwórca serialu John Cleese. Także Netflix i inne serwisy z filmami i serialami usunęły z oferty kolejne seriale komediowe, które zostały przez niektórych uznane za zawierające elementy rasistowskie. W serwisach Netflix, Sky i NOW TV nie są już dostępne seriale The Mighty Boosh, The League of Gentlemen i Little Britain. W niektórych skeczach biali aktorzy występowali ucharakteryzowani na ludzi o innym niż własny kolorze skóry, co ma być przejawem rasizmu.

w.d.

Protesty w USA

Bez litości

Nie ma litości dla wrogów wolności. Ofiarą protestów po śmierci czarnoskórego George’a Floyda padły pomniki kojarzące się z rasizmem i niewolnictwem. Zaczęto usuwać monumenty upamiętniające wybitnych konfederatów, którzy w połowie XIX wieku walczyli o autonomię Południa i utrzymanie niewolnictwa. W Richmond w Wirginii, stolicy konfederatów, usunięto posąg ich przywódcy Jeffersona Davisa, w Montgomery w Alabamie przewrócono pomnik Roberta E. Lee – słynnego generała konfederatów – który stał obok liceum noszącego jego imię. Z krajobrazu amerykańskich miast, w tym m.in. Louisville w Kentucky, Jacksonville na Florydzie i Alexandrii w Wirginii, zniknęły dziesiątki posągów upamiętniających przywódców i żołnierzy konfederackich.

w.d.

Watykan

Kobiety na stanowiska

Zwiększa się obecność kobiet na kierowniczych stanowiskach w Stolicy Apostolskiej. Franciszek mianował nowego członka Rady Kierowniczej Urzędu Informacji Finansowej oraz nowego szefa biura Biblioteki Watykańskiej. Pierwszą z funkcji powierzył prof. Antonelli Sciarrone Alibrandi, prorektor Uniwersytetu Katolickiego Najświętszego Serca w Mediolanie. Zadaniem Urzędu Informacji Finansowej jest zapobieganie praniu brudnych pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Szefową biura Biblioteki Watykańskiej została natomiast Raffaella Vincenti, która do tej pory pracowała w tej instytucji w randze sekretarza.

j.k.

2020-06-17 11:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Obserwator

Niedziela Ogólnopolska 23/2020, str. 5-8

[ TEMATY ]

obserwator

stock.adobe.com

Watykan

Rok „Laudato si’”

Papież Franciszek ogłosił, że najbliższe 12 miesięcy, do 24 maja przyszłego roku, Kościół poświęci refleksji nad encykliką Laudato si’, przez którą starał się – jak sam mówi – zwrócić uwagę na wołanie Ziemi i ubogich. Do włączenia się w inicjatywę obchodów Jubileuszowego Roku Laudato si’ – aby był to czas szczególnej troski o nasz wspólny dom i naszych najsłabszych braci i siostry – zachęcił wszystkich ludzi dobrej woli. Rok Laudato si’ został ogłoszony w 5. rocznicę wydania encykliki pod tym tytułem, na zakończenie tygodnia jej poświęconego. Organizacją zajmie się Dykasteria ds. Integralnego Rozwoju Człowieka. Jak podkreśla ks. Joshtrom Kureethadam, odpowiedzialny za ekologię w tej dykasterii, inicjatywy roku mają się przyczynić do ekologicznego nawrócenia. Będzie on przebiegał w kilku etapach. Pierwszy już się zakończył, a był nim Tydzień Laudato si’. – Na połowę czerwca br. planowana jest konferencja w internecie. Od 1 września do 4 października będzie Czas Stworzenia – mówi ks. Kureethadam. Punktem kulminacyjnym Roku Laudato si’ będzie międzynarodowa konferencja w maju przyszłego roku.

Ojciec Święty podkreśla, że Rok Laudato si’ będzie specjalnym czasem refleksji nad encykliką: – Zachęcam wszystkich ludzi do włączenia się w tę inicjatywę, aby zatroszczyć się o nasz wspólny dom i naszych najsłabszych braci i siostry.

– Encyklika stanowi nowy krok w nauce społecznej Kościoła i mapę drogową dla budowania bardziej sprawiedliwych społeczeństw, zdolnych do ochrony życia ludzkiego i całego stworzenia – przypomina dyrektor programowy mediów watykańskich Andrea Tornielli. Uważa on, że upamiętnienie Laudato si’ nie jest rytualnym świętem. Rok poświęcony encyklice stanowi swego rodzaju weryfikację w celu zebrania inicjatyw, doświadczeń oraz dobrych praktyk. – Są one sposobem na dzielenie się tym, co dokument ten uruchomił we wspólnotach na całym świecie. Warto się zastanowić nad jego znaczeniem dziś, gdy cały świat walczy z pandemią COVID-19 – zachęca Tornielli.

Wojciech Dudkiewicz

Sondaże

Wybory, szybko!

Prawo i Sprawiedliwość przekonuje, że wybory prezydenckie powinny się odbyć 28 czerwca br. Według IBRiS, aż 56,6% Polaków chce, by wybory odbyły się jak najszybciej, czyli 28 czerwca. Jedynie 9% badanych uważa, że trzeba je odłożyć – do listopada albo nawet na później. W lipcu, sierpniu, we wrześniu albo w październiku chciałoby wyborów od 5,8 do 7,3% badanych.

Jak wynika z najnowszego sondażu pracowni Social Changes, w wyścigu o fotel prezydenta prowadzi Andrzej Duda – może on liczyć na poparcie 41% badanych. Serwis wskazuje, że w poprzednim badaniu wynik ten wynosił 49%. Na 2. miejscu plasuje się Rafał Trzaskowski, cieszący się poparciem 21% ankietowanych. Zanosi się na to, że Duda wygra wybory dopiero w drugiej turze. Sondaż zakłada frekwencję na poziomie 65%.

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w niedzielę 24 maja, wzięłoby w nich udział co najmniej 47% respondentów – wynika z sondażu IBRiS. Na PiS chce dziś głosować 40% ankietowanych, na Koalicję Obywatelską – 23%, na Koalicję Polską (PSL+Kukiz’15) – 13%. Na Lewicę zagłosowałoby 8% respondentów, a na Konfederację – 6%.

w.d.

Praca

Bezrobocie młodych

Kryzys związany z koronawirusem sprawił, że pracę straciła jedna szósta młodych ludzi na świecie. Z badań Międzynarodowej Organizacji Pracy (MOP) wynika, że wskutek kryzysu szanse młodych na zdobycie pracy znacznie się zmniejszą. Mimo że nie ma jeszcze wystarczających danych, informacje z niektórych regionów (np. z Ameryki Północnej) każą sądzić, iż zostaną oni dotknięci bezrobociem w dużo większym stopniu niż osoby starsze. Według MOP, przed kryzysem związanym z pandemią COVID-19 bezrobocie wśród ludzi młodych wynosiło 14% i było wyższe niż przed światowym kryzysem finansowym w 2008 r. Eksperci MOP uważają, że młode osoby, które straciły pracę podczas kryzysu finansowego, wciąż nie zdołały „dogonić” swoich rówieśników, którzy w tym czasie pracowali.

j.k.

Norwegia

Prawo do rodziców

Norweski parlament niewielką liczbą głosów uchwalił prawo, które zezwala samotnym kobietom na zapłodnienie in vitro; na testy prenatalne, które umożliwiają eliminację dzieci chorych lub o niechcianej płci; a także uprawnia kobiety do przekazywania komórek jajowych. Eksperci powołani przez diecezję Oslo nie mają wątpliwości: uchwalone prawo krzywdzi dzieci, więcej – depcze prawa dzieci, a zostało podjęte bez pogłębionej dyskusji. „Mówi się o potrzebie wyjścia naprzeciw pragnieniom ludzi oraz o prawie do świadomego wyboru przyszłego potomstwa, a przecież nikt nie ma prawa do posiadania dzieci, bo one są darem” – czytamy w dokumencie przygotowanym przez ekspertów.

j.k.

Papież do Polaków

Niech zstąpi...

W perspektywie zbliżającej się uroczystości Pięćdziesiątnicy Franciszek wezwał do bycia uległymi na działanie Ducha Świętego, aby życie każdego było zawsze ogrzewane i rozświetlane przez miłość, którą On rozlewa w naszych sercach. – W trakcie nowenny przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego prośmy Boskiego Pocieszyciela, żeby był obecny w nas, by przez swoje dary, jakże konieczne, pomógł nam wzrastać w wierze chrześcijańskiej – zaznaczył papież. Zachęcił też do modlitwy słowami Jana Pawła II, wypowiedzianymi w Warszawie na początku czerwca 1979 r. – W tym trudnym czasie, który przeżywa świat, módlmy się słowami: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi! Tej ziemi!”.

j.k.

Niemcy

Nie po drodze

Biskup pomocniczy archidiecezji kolońskiej Dominik Schwaderlapp zawiesił – jako jedyny – uczestnictwo w drodze synodalnej, czyli trwającym procesie dialogu na temat wewnętrznych reform w Kościele w Niemczech. Powiedział, że wycofuje się z prac synodalnego forum dyskusyjnego „Życie w udanych związkach”, które zajmuje się moralnością seksualną, bo linia, którą podąża większość, ma na celu zmianę moralności seksualnej Kościoła, a „ta droga nie jest jego”. – Ujawniła się duża różnica zdań w kluczowych kwestiach. W opozycji do obecnego nauczania Kościoła większość uczestników forum podtrzymuje tezę, że z seksualnością łączą się nie tylko płodność i miłość, ale także inne wartości, takie jak pożądanie i tożsamość.

Nie ma hierarchii w ramach tych wartości, które muszą być realizowane równocześnie – wyjaśnił bp Schwaderlapp. Jest on przekonany, że nauczanie Kościoła „prowadzi do wolności, miłości i szczęścia”, ale jego zdaniem, stanowisko większości uczestników forum jest, niestety, budowane na „ruchomych piaskach”. W zaplanowanej debacie nad reformami uczestniczy 230 osób – biskupów i świeckich.

w.d.

Kuba

Nowy kościół

W stolicy – Hawanie wybudowano pierwszy kościół od ponad 60 lat, czyli od czasu, gdy Fidel Castro przejął rządy na wyspie. Świątynia została poświęcona św. Janowi Pawłowi II. Na zgodę na jej wybudowanie czekano 25 lat. Fundusze pochodziły od różnych organizacji, budowę wspierało także Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Na konstrukcję kościoła wykorzystano m.in. materiały, które wcześniej były użyte do wybudowania ołtarza, przy którym Mszę św. sprawował Benedykt XVI. Wewnątrz znajduje się m.in. obraz Bożego Miłosierdzia, któremu poświęcona jest tamtejsza wspólnota. Po dojściu do władzy Fidel Castro zarekwirował wszystkie dobra kościelne, a misjonarzy usunął z kraju po tym, jak wprowadził państwowy ateizm. Po upadku muru berlińskiego rozpoczął się powolny proces otwierania się Kuby na relacje z Kościołem i ze Stolicą Apostolską.

w.d.

Francja

Skarb wiary

W czasie pandemii COVID-19 Francuzi przepisują Biblię. Przewodniczący Episkopatu Francji abp Éric de Moulins-Beaufort i pastor François Clavairoly, kierujący Federacją Protestancką w tym kraju, włączyli się w akcję kopiowania Biblii. To inicjatywa Francuskiego Towarzystwa Biblijnego (FTB). Aby włączyć się w tę akcję, trzeba się zarejestrować na stronie internetowej FTB i wybrać jeden ze 150 Psalmów lub 260 rozdziałów Nowego Testamentu. Następnie należy wybrany fragment Pisma własnoręcznie przepisać, można też tekst zilustrować lub udekorować. Gotowe dzieło do połowy czerwca br. należy odesłać w formie cyfrowej do organizatorów akcji. Przepisywane fragmenty zostaną zebrane w pandemiczne wydanie Biblii i opublikowane w sieci. – Biblia jest wspólnym skarbem wiary i dziedzictwem kulturowym łączącym protestantów, katolików i prawosławnych, dlatego w tym trudnym czasie chcieliśmy, by to ona stanowiła dla nas źródło nowej siły – powiedziała Valérie Duval-Poujol, baptystka, teolog, odpowiedzialna za projekt.

j.k.

Wenezuela

Lewe raporty

Według Human Rights Watch i Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, liczby przypadków zachorowań i zgonów wywołanych w Wenezueli przez koronawirusa mogą być tysiące razy wyższe niż te podawane oficjalnie przez rząd. Socjalistyczny rząd prezydenta Nicolása Maduro poinformował o 10 zgonach osób z COVID-19 oraz 1120 zakażeniach w kraju liczącym 30 mln mieszkańców, co w raporcie HRW i Uniwersytetu Hopkinsa określono jako absurd. – Tak niewielka liczba ofiar w kraju, w którym lekarze nie mają nawet wody do mycia rąk i system opieki zdrowotnej jest całkowicie załamany, jest niewiarygodna – ocenia dyrektor HRW José Miguel Vivanco. Prof. Kathleen Page z Uniwersytetu Hopkinsa uważa, że rząd Wenezueli poinformował, iż przeprowadził ponad 300 tys. testów, jednak stosowana w tym kraju forma badań może dawać błędne wyniki. Zakażonych może być ok. 300 tys., czyli 1% mieszkańców Wenezueli.

w.d.

Ziemia Święta

Nie ma życia

Ponowne otwarcie Bazyliki Narodzenia Pańskiego w Betlejem to nadzieja dla mieszkańców Ziemi Świętej, zarówno chrześcijan, jak i muzułmanów – ocenia o. Ibrahim Faltas, franciszkanin z Kustodii Ziemi Świętej. Świątynia była zamknięta przez prawie 3 miesiące z powodu epidemii. Nie było pielgrzymów, turystów, a Betlejem z nich żyje. – Bez turystyki, bez pielgrzymów nie ma życia. Ponad 90% mieszkańców Betlejem pracuje w turystyce – zaznacza o. Ibrahim. Przypuszcza się, że pielgrzymi, turyści pojawią się we wrześniu br.

w.d.

Hongkong

Bez autonomii

Przyjęcie przez Ogólnochińskie Zgromadzenie Przedstawicieli Ludowych (komunistyczny parlament) ustawy o bezpieczeństwie narodowym w Hongkongu oznacza początek wchłonięcia autonomicznego dotychczas regionu. Chiny nie chcą czekać do 2047 r., do którego zgodziły się utrzymać autonomię. Jak powiedział szef chińskiego parlamentu Li Zhanshu, nowe prawo utrzyma i poprawi układ „jeden kraj, dwa systemy”. Mieszkańcy autonomii mają jednak przeciwne zdanie. Ustawa zakłada, że Hongkong znajdzie się pod nadzorem chińskiego wymiaru sprawiedliwości, a chińskie sądy oraz agencje bezpieczeństwa będą mogły tam swobodnie operować. Ściganiu mają podlegać działania wywrotowe i separatystyczne, a także np. znieważanie chińskich symboli narodowych, namawianie do nieposłuszeństwa wobec Pekinu i śpiewanie wywrotowych piosenek.

Oznacza to, że Hongkong traci specjalny status, który uzyskał w 1997 r. Według umowy, Hongkong oraz nieodległe Makau miały przez następne 50 lat cieszyć się bardzo szeroką autonomią w kwestiach gospodarczych i politycznych.

j.k.

Hiszpania

Manifest antykomunistyczny

Ponad sześćdziesięciu intelektualistów podpisało „Manifest na rzecz ruchu oporu narodowego” wymierzony w socjalistyczno-komunistyczny rząd Pedra Sáncheza. Na liście oburzonych figurują nazwiska pisarzy, publicystów i osobistości nauki. Wzywają oni rząd do dymisji; w jego miejsce powstałby rząd techniczny, który kierowałby działaniami antykryzysowymi do czasu nowych wyborów. Rząd Sáncheza oceniają jako skorumpowany i skrajnie zideologizowany, dopuszczający się ustawicznych kłamstw na temat pandemii COVID-19 i jej skutków, i całkowicie wobec niej nieudolny. Zdaniem sygnatariuszy manifestu, fatalne zarządzanie kryzysem doprowadziło Hiszpanię do niechlubnych czołowych miejsc w światowych rankingach pod względem śmiertelności, liczby zakażonych, w tym największej liczby zakażonych pracowników personelu medycznego. Intelektualiści wzywają do „pokojowego demonstrowania, oczywiście przy utrzymaniu najwyższej dyscypliny sanitarnej, aby wspólnie przyczynić się do zmian, które przywrócą nam wolność i nadzieję”.

w.d.

ROSJA

Epidemia w tajdze

W Rosji odnotowywane są przypadki ucieczki przed koronawirusem do lasu. W lasach nad Pacyfikiem złapano ojca z trójką dzieci, którzy skryli się tam przed epidemią. Czworo ludzi zniknęło na początku maja br. – policji udało się ich wyśledzić po 2 tygodniach. Jeszcze w kwietniu uciekła do tajgi pięcioosobowa rodzina z obwodu swierdłowskiego. W tym samym czasie matka z dwójką synów uciekła w tajgę z Leninogorska w Tatarstanie. Uciekinierom – rodzicom grozi kara za „niewykonywanie obowiązków rodzicielskich” i umieszczenie ich dzieci w ośrodku wychowawczym.

j.k.

Wenecja

Nie będą narzekać

Burmistrz miasta – Luigi Brugnaro zachęca do odwiedzenia Wenecji. Jego zdaniem, to wyjątkowa okazja, bo co prawda turyści wracają do miasta, ale nie ma ich zbyt wielu. Jak powiedział dziennikarzom, stojąc przed Pałacem Dożów wśród gondolierów i osób zwiedzających Wenecję, trzeba nauczyć się żyć z koronawirusem; potrzebna jest cierpliwość, ale wrócić do życia trzeba. Wywodzący się z opozycyjnej centroprawicy Brugnaro wypowiadał się krytycznie o rządzie w Rzymie: – Rząd nic nie robi, ale to nawet lepiej.

Ostatnie miesiące były szczególnie trudne dla Wenecji. W listopadzie ub.r. doszło tam do powodzi, która spowodowała wielomiliardowe straty. W końcu lutego br. z powodu wybuchu epidemii COVID-19 konieczne było skrócenie karnawału. Na kilka miesięcy branża turystyczna zamarła, a miasto żyjące z turystów wyludniło się. W pierwszy weekend, gdy można już było podróżować bez ograniczeń po swoim regionie, tylko niektóre bary i restauracje się zapełniły. Władze miasta mają nadzieję, że otwierane właśnie granice regionów Włoch i całego kraju, na razie dla turystów z krajów europejskich, oznaczają przyjazd tłumów gości. Nikt z pewnością nie będzie na nich narzekał, jak jeszcze 2-3 lata temu, gdy Wenecja przyciągała rocznie 25-30 mln zagranicznych turystów. W ub.r. wprowadzono nawet opłatę dla tych, którzy przyjeżdżają na jeden dzień i nie zatrzymują się w tamtejszych hotelach i pensjonatach.

Burmistrz Brugnaro tłumaczył, że ma ona na celu ograniczenie masowego napływu turystów. Teraz nic o niej nie słychać.

w.d.

Francja

Postępy postępu

Tegoroczne wybory samorządowe we Francji okazały się szczególnie owocne. Merami zostali, po raz pierwszy w tym kraju, osoba transpłciowa i 19-latek, najpewniej najmłodszy we Francji urzędnik tego szczebla. 55-letnia transpłciowa Marie Cau, inżynier, została merem w liczącej 550 mieszkańców miejscowości Tilloy-lez-Marchiennes na północy kraju. Hugo Biolley, student nauk politycznych na uniwersytecie w Grenoble, został wybrany na mera liczącej ok. 450 mieszkańców miejscowości Vinzieux, położonej w departamencie Ardéchois w regionie Owernia-Rodan-Alpy, tuż przed swoimi 19. urodzinami. Rada nominowała go na mera jednogłośnie. Biolley stwierdził, że jest szczęśliwy, choć spodziewa się wielu obowiązków z powodu pandemii COVID-19. Za priorytet na najbliższe dni uznał rozdanie mieszkańcom miejscowości masek ochronnych.

w.d.

Watykan

Moneta z Beethovenem

W końcu czerwca br. zostaną wyemitowane nowe monety okolicznościowe. Będą to numizmaty z herbem papieża Franciszka oraz monety okolicznościowe z okazji 250. rocznicy urodzin kompozytora Ludwika van Beethovena. Popularne wśród kolekcjonerów monety z papieskim herbem będą miały nominał 2 euro, a moneta z okazji urodzin Beethovena – 5 euro. Inne monety okolicznościowe dotyczą chrztu – o wartości nominalnej 10 euro, a złota, upamiętniająca konstytucję apostolską Dei Verbum Soboru Watykańskiego II, będzie miała nominał 100 euro.

j.k.

CZYTAJ DALEJ

Wieliczka: koronawirus w klasztorze ojców franciszkanów

2020-08-04 20:23

[ TEMATY ]

koronawirus

franciszkanie.pl

"Jeden z naszych ojców przebywa w szpitalu z powodu zarażenia koronawirusem" - piszą na stronie internetowej i w mediach społecznościowych franciszkanie z klasztoru w Wieliczce. Kościół, w którym znajduje się m.in. cudowny obraz Matki Bożej Łaskawej, został zdezynfekowany.

Jeden z zakonników trafił do szpitala, a czterech innych objęto kwarantanną. Bracia objęci kwarantanną mieszkają w odosobnionej części klasztoru, zaś pozostali, którzy pełnią posługę w kościele, mieszkają w Liceum Franciszkańskim z oddzielnym wejściem, kuchnią i refektarzem, i nie mają kontaktu ze współbraćmi objętymi kwarantanną.

Kościół został poddany dezynfekcji. Msze św. i nabożeństwa są sprawowane przez tych kapłanów, którzy byli w ostatnim czasie na urlopie i nie mieli styczności z pozostałymi, przebywającymi do tej pory w klasztorze.

Franciszkanie apelują, aby przed wejściem do świątyni zakładać maski i dezynfekować dłonie. Osoby, które w ostatnim czasie miały bezpośredni kontakt z chorym o. Arturem, winny zgłosić się do wielickiego sanepidu.

"Informujemy również, że współbracia objęci kwarantanną nie mają żadnych objawów choroby i czują się dobrze. Będą przebywać w klasztorze przez dwa tygodnie bez możliwości kontaktu z innymi" - dodają zakonnicy, zawierzając Matce Bożej Łaskawej Księżnej Wieliczki przebywającego w szpitalu kapłana oraz braci objętych kwarantanną.

Franciszkanie w Wieliczce są kustoszami sanktuarium Matki Bożej Łaskawej, która otaczana jest czcią przez mieszkańców miasta, zwłaszcza górników. Tutaj spoczywa również sługa Boży Alojzy Kosiba. Zakonnicy prowadzą także w Wieliczce liceum ogólnokształcące.

CZYTAJ DALEJ

Rzecznik PSP: zgłosiliśmy gotowość do natychmiastowego wyjazdu do działań ratowniczych w Libanie

2020-08-05 09:50

[ TEMATY ]

Liban

ratowanie

Tomasz Lewandowski

Zgłosiliśmy gotowość do natychmiastowego wyjazdu do działań ratowniczych w Libanie - poinformował w środę rzecznik komendanta głównego PSP st. kpt. Krzysztof Batorski. Dodał, że na miejsce może zostać wysłanych 39 ratowników z 4 psami oraz moduł ratownictwa chemicznego - łącznie ok. 50 ratowników.

Zgłoszenie gotowości PSP to odpowiedź na wniosek o pomoc, który w ramach Mechanizmu Ochrony Ludności zgłosiły władze Libanu. Jak przekazała PAP Państwowa Straż Pożarna, zgodę na wyjazd polskich ratowników wyraziło już Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Obecnie strona polska czeka na akceptację strony zgłaszającej; po jej uzyskaniu ratownicy są w stanie wylecieć do Libanu jeszcze w środę. Transport ma się odbyć samolotem LOT.

Z informacji przekazanych przez rzecznika PSP st. kpt. Krzysztofa Batorskiego wynika, że do Libanu może wyjechać tzw. moduł MUSAR, czyli średnia grupa poszukiwawczo-ratownicza z 39 ratownikami i 4 psami. Dodatkowo wysłany zostanie najprawdopodobniej moduł ratownictwa chemicznego - łącznie około 50 strażaków-ratowników.

MUSAR to moduł grupy poszukiwawczo-ratowniczej przeznaczonej do działań na terenach miejskich w konfiguracji ciężkiej lub średniej. Jest tworzony doraźnie na bazie pięciu grup poszukiwawczo-ratowniczych PSP.

Jak dowiedziała się PAP, pomoc do tej pory zaoferowały m.in. Holandia, Grecja i Czechy.

Libański oddział Czerwonego Krzyża poinformował w środę, że w wyniku eksplozji, do jakiej doszło we wtorek w Bejrucie, zginęło co najmniej sto osób, zaś liczbę osób, które doznały obrażeń, oceniono na co najmniej 4 tys.

Do eksplozji doszło w składach bejruckiego portu, gdzie od kilku lat przechowywano saletrę amonową, zmagazynowaną tam bez niezbędnych zabezpieczeń. Wybuch był tak silny, że było go słychać na Cyprze oddalonym od Bejrutu o 240 km.

Jako przyczynę tragedii władze libańskie podały prace spawalnicze w składach, gdzie trzymano 2750 ton saletry amonowej (azotanu amonu) wcześniej skonfiskowanej przez władze. (PAP)

autor: Marcin Chomiuk

mchom/ lena/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję