Reklama

Parafia św. Stanisława BM w Świniarach

Od wieków pod opieką św. Stanisława

Niedziela kielecka 18/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Historia

W dekanacie nowokorczyńskim, przy południowej granicy diecezji kieleckiej, leży parafia Świniary, której patronem jest św. Stanisław - biskup i męczennik. Według dziejopisów, początki parafii sięgają 1250 r. Niewiele informacji zachowało się jednak do dnia dzisiejszego. Wiemy, że w 1326 r. plebanem parafii był ks. Mikołaj. Długosz zapisał w swojej Kronice: "...Jan Grot, bp Krakowski, nadał kościołowi w Świniarach dziesięcinę z Włosinowic, czyli Włosnowic, w 1346 r. za zgodą swej kapituły".
Pierwsza, większa wzmianka o kościele w Świniarach pochodzi z 1440 r.: "Stał w Świniarach kościół parafialny, drewniany, którego plebanem był x. Maciej z Błogiego". Parafii nie ominęła klęska reformacji, podczas której właściciele ziemscy i szlachta przechodzili na protestantyzm. Pod koniec XVI w. tamtejszy dziedzic, Jan Palanowski, wypędziwszy plebana, zagarnął kościół wraz z uposażeniem.
Ciekawą postacią, która w XVII w. dobrze zapisała się w historii niniejszej parafii, był Michał Zieliński. W Kronice czytamy o nim:" będąc świeckim i dziedzicem, został duchownym i na lat dwa wziął od władzy duchownej tej parafii komendę". W ciągu dwóch lat, z dochodów kościelnych i własnych funduszy, zbudował nowy kościół, a także szpital i plebanię. W tym czasie przyjął też święcenia.
Drewniany kościół w Świniarach przez wieki stał jedynie na podmurówce. Drewniane zabudowania są nietrwałe, często dochodziło do pożarów: szczególnie w czasie wojen i na skutek uderzeń pioruna; w 1728 r. od takiego uderzenia spłonęła plebania wraz pobliskimi zabudowaniami. Chociaż kolejni dziedzice stale, w miarę możliwości, upiększali świątynię, zakupując dla niej sprzęt lub umieszczając na ścianach kościoła ozdobne epitafia, wciąż brakowało fundatora, który sfinansowałby budowę murowanej świątyni.

Zasłużeni księżą

Wielkie zasługi w rozbudowie Domu Bożego pozostawili kolejni proboszczowie. Na przełomie XIX i XX w. w Świniarach opiekę duszpasterską sprawował ks. Bartłomiej Stefański. Wybudował on kaplicę, a od strony plebani postawił dzwonnicę. Jego następca, ks. Paweł Wołoszyn, wybudował nową plebanię oraz budynki gospodarcze. Od 1935 r. posługę duszpasterską w parafii pełnił ks. Jan Zieliński, który przyozdobił kościół malowidłami, zachowanymi do dzisiaj.
Podczas II wojny światowej Niemcy złupili kościół, zrabowali dzwon, spalili plebanię wraz z zabudowaniami gospodarskimi. W 1942 r. proboszczem zniszczonej parafii Świniary został mianowany ks. Jan Olesiński. Wsławił się on tym, że uratował od śmierci kilkudziesięciu parafian, których prowadzono na rozstrzelanie. Na klęczkach prosił hitlerowców o darowanie im życia. Ks. Olesiński chronił też ludzi z wioski Parchocin przed wywiezieniem do obozów koncentracyjnych i na roboty do Niemiec. Po wojnie ofiarnie pracował przy odbudowie zniszczonego mienia parafialnego. Nie był w tym osamotniony, bowiem kapłańską solidarność okazywali też inni księża, m.in. ks. Paweł Wołoszyn, który będąc już wtedy proboszczem w Wiślicy, ofiarował służący do dnia dzisiejszego dzwon.
Każdy z kolejnych proboszczów parafii pw. św. Stanisława pozostawił po sobie jakieś dzieło, które świadczy o zatroskaniu o Dom Boży. Długo można wymieniać przedsięwzięcia kolejnych pasterzy parafii. Dzięki ich wysiłkowi kościół zmieniał swój wygląd i dobrze służył parafianom.

Dzień dzisiejszy

W sierpniu 1997 r. parafię w Świniarach objął ks. Leopold Michalski. Swą troskę o dobro parafian rozpoczął od ułożenia chodnika - aby wszyscy mogli łatwiej dotrzeć do kościoła. W pracach remontowych pomagali mu parafianie, wśród których szczególnie zasłużyli się: Marek Dziekan z Zielonek - fundator bramy głównej, Krzysztof Dziekan z Zielonek, który ufundował dwie bramy na nowo ogrodzony cmentarz, a także okna i drzwi do kościoła, pan Bonar z Włosnowic - ofiarodawca Stacji Drogi Krzyżowej oraz Helena Wojtowicz-Dmowska, która w testamencie przekazała swe oszczędności dla wyremontowania i wyzłocenia kielichów i monstrancji.
W 1998 r. wykonano trzy wjazdy na cmentarz, a w prezbiterium kościoła sprawiono nową podłogę pod ołtarz. Od wielu lat swoją pracą bezinteresownie wspiera Księdza Proboszcza kościelny - Jan Soboń, który angażuje się we wszystkie prace.
Problemem, który dotyka tę parafię, jest powolne jej "starzenie się" i "wymieranie". Spośród 830 wiernych, ponad 350 to osoby w wieku ok. 70 lat. Rodzi się coraz mniej dzieci. Wielodzietne rodziny odeszły w niepamięć; rodzice nie decydują się na powiększenie rodziny, motywując to trudną sytuacją materialną. Efekt - w przeszłości w parafii było 7 szkół, obecnie nie ma ani jednej. Niektórzy parafianie, załamani trudną sytuacją materialną, uciekają w alkoholizm, który tylko powiększa kryzys rodziny.
Ksiądz Proboszcz stara się jednak rozbudzać żywą wiarę wśród parafian, organizując misje i modlitewne czuwania. Parafianie wspominają niedawną peregrynację figury Matki Bożej Fatimskiej na zakończenie roku 2000 i peregrynację obrazu Miłosierdzia Bożego na rozpoczęcie trzeciego tysiąclecia. Dla upamiętnienia 2000 lat chrześcijaństwa, na terenie parafii postawiono kilka kapliczek, m.in.: Miłosierdzia Bożego w Świniarach i Serca Pana Jezusa w Ludwikowie.
Ksiądz Proboszcz twierdzi, że jeszcze wiele zostało do zrobienia w podległej mu parafii - tak od strony materialnej, jak i duszpasterskiej, ale najważniejszym celem jego posługi jest "za wszelką cenę uratować dobro, które tu jest".
Szczególnym momentem dla parafian ze Świniar będą w tym roku uroczystości majowe. Będzie tu bowiem miała miejsce inauguracja kultu relikwii św. Stanisława. Relikwie te zostały przywiezione w ubiegłym roku z Katedry Wawelskiej podczas pielgrzymki parafialnej. 8 maja, o godzinie 12.00, bp Kazimierz Ryczan odprawi uroczystą Mszę św., inaugurującą publiczny kult relikwii. Do Świniar przyjadą księża z całego dekanatu. Uroczystości zapowiadają się niezwykle okazale, mija bowiem 750 lat kultu św. Stanisława w tutejszym kościele. Z tą szczególną rocznicą zbiegają się także obchody podwójnego jubileuszu bp. Kazimierza Ryczana: 40-lecia święceń kapłańskich i 10-lecia posługi biskupiej. Wraz z Pasterzem diecezji swe jubileusze świętować będą również: ks. dziekan Marian Czajka i Ksiądz Proboszcz, obchodzący 30. rocznicę święceń kapłańskich.
Dostojnym Jubilatom, jak i wszystkim Parafianom ze Świniar życzymy, aby św. Stanisław otoczył ich szczególną opieką i wyprosił wszelkie łaski potrzebne dla służby Bogu i Ojczyźnie!

Proboszczowie parafii w Świniarach w XX w.

Ks. Bartłomiej Stefański 1890-1920
Ks. Paweł Wołoszyn 1920-1935
Ks. Jan Zieliński 1935-1938
Ks. Bronisław Rajche 1938-1943
Ks. Jan Olesiński 1943-1958
Ks. Józef Stachurski 1958-1971
Ks. Stanisław Kruszyński 1971-1976
Ks. Jan Tytko 1976-1984
Ks. Michał Wójs 1984-1989
Ks. Edward Kupis 1989-1994
Ks. Jerzy Klimas1994-1997
Ks. Leopold Jerzy Michalski 1997-

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do opactwa

2024-04-30 07:47

[ TEMATY ]

świadectwo

fr.wikipedia.org

Ludovic Duée

Ludovic Duée

Kapitan drużyny Saint-Nazaire - nowych zdobywców tytułu mistrzów Francji w siatkówce, 32-letni Ludovic Duee kończy karierę sportową i wstępuje do opactwa Lagrasse. Jak poinformował francuski dziennik „La Croix”, najlepszy sportowiec rozegrał swój ostatni mecz w niedzielnym finale z reprezentacją Tours 28 kwietnia i teraz poprosi o dołączenie do tradycjonalistycznej katolickiej wspólnoty kanoników regularnych w południowo-francuskim departamencie Aude.

Według „La Croix”, Duee poznał wspólnotę niedaleko Narbonne w regionie Occitanie, gdy przebywał tam podczas pandemii koronawirusa. Mierzący 1,92 m mężczyzna powiedział, że zakonnicy byli bardzo przyjaźni, otwarci i dynamiczni, mieli też odpowiedzi na wiele jego pytań. Siatkarz przyznał, że spotkanie z duchowością braci zmieniło również jego relację z Bogiem.

CZYTAJ DALEJ

Świdnica. Siejba Słowa na Peryferiach. Głos prawdy w erze dezinformacji

2024-04-29 08:46

[ TEMATY ]

Świdnica

bp Ignacy Dec

siejba słowa na peryferiach

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Siejba słowa na peryferiach

Siejba słowa na peryferiach

"Życzę, aby Czytelnicy tych codziennych sentencji znaleźli coś dla siebie, co ich przybliży do Pana Boga i drugiego człowieka" – napisał bp Ignacy Dec w siódmym tomiku Siejby Słowa na Peryferiach.

W najnowszej publikacji bp Ignacy Dec zbiera swoje refleksje i myśli, które regularnie publikuje w przestrzeni medialnej, głównie na popularnej Platformie X, dawniej znanej jako Twitter. Siódmy już tom serii prezentuje Twitty z roku 2023, ukazujące się w postaci cyfrowej, a teraz zebrane i opublikowane w wersji papierowej.

CZYTAJ DALEJ

Rozpoczęła się nowenna do św. Stanisława

2024-04-30 08:10

[ TEMATY ]

św. Stanisław Biskup i Męczennik

pl.wikipedia.org

Św. Stanisław, biskup i męczennik

Św. Stanisław, biskup i męczennik

Potrzebujemy wiary i męstwa na jego wzór, aby móc jasno i dobitnie opowiadać się po stronie prawdy i nie pozwalać na bezbożnictwo, demoralizację, niesprawiedliwość i by umieć podejmować te wyzwania, które stają przed nami jako ludźmi wierzącymi i jako Polakami - powiedział o. Grzegorz Prus OSPPE w pierwszym dniu nowenny do św. Stanisława w katedrze na Wawelu.

Mszy św. przewodniczył ks. Jan Kabziński, kanonik kapituły katedralnej, który razem z innymi kapłanami swojego rocznika świętował 45. rocznicę święceń kapłańskich przyjętych 29 kwietnia 1979 r. z rąk kard. Franciszka Macharskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję