Uroczystej Mszy św. 24 maja przewodniczył ks. Piotr Filas SDS, proboszcz parafii św. Bartłomieja Apostoła i św. Jadwigi w Trzebnicy. Na błoniach przed bazyliką ustawiono wystawę zdjęć dokumentujących obecność u grobu patronki Śląska kard. Wojtyły i kard. Wyszyńskiego.
Otwarcie instalacji zbiegło się w czasie z uroczystością Wniebowstąpienia Pańskiego. – Chrystus wstąpił do nieba. Nam też powinno zależeć, aby się tam znaleźć. Poważną przeszkodą w pielęgnowaniu tego pragnienia są infantylne obrazy nieba, które skutecznie blokują duchowość dorosłych ludzi. Kto wymyślił tęskniące za niebem serce? Bóg. I On, który jest Miłością, Życiem i Doskonałością, pociąga nas do siebie. Problemem naszym jest to, że zamiast iść do Boga z naszymi pragnieniami i marzeniami, szukamy ich zaspokojenia poza Bogiem – mówił w homilii ks. Piotr Zeman SDS.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Na początku Eucharystii wszyscy zgromadzeni zaśpiewali papieską pieśń pt. Barka. Można było też usłyszeć fragmenty kazań św. Jana Pawła II. Uroczystości miały historyczny wymiar, ponieważ Trzebnica wielokrotnie znalazła się na szlakach posługi biskupiej kard. Wojtyły i kard. Wyszyńskiego.
Reklama
– Dwukrotnie byli razem w naszym mieście. Było to w 1965 r. z racji dwudziestolecia organizacji Kościoła na ziemiach zachodnich oraz rok później, na uroczystościach milenijnych. Karol Wojtyła był czterokrotnie u grobu św. Jadwigi, kardynał Wyszyński prawdopodobnie pięć razy – wylicza ks. Bogdan Giemza SDS. Dlaczego prawdopodobnie? Trwa jeszcze kwerenda dokumentów potwierdzających wizyty, dlatego może się okazać, że ta liczba się zwiększy.
W trakcie otwarcia wystawy ks. Giemza nawiązał do książki Jana Pawła II pt. Pamięć i tożsamość, która porusza te dwa ważne zagadnienia, zarówno w kwestii przynależności do danej społeczności, narodu, jak i wartości duchowych. – Z lektury zapisków naszego Rodaka możemy powiedzieć, że odszukanie własnej tożsamości możliwe jest wyłącznie poprzez pamięć o dziejach minionych i dotarcie do źródeł. Przywołuję te myśli, ponieważ inspiracją do przygotowania otwieranej dziś wystawy była 100. rocznica urodzin Jana Pawła II, i przewidziana na 7 czerwca br. beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Polski, nazywanego także Prymasem Tysiąclecia – mówił ks. Bogdan Giemza SDS.
– Mam nadzieję, że wystawa dostarczy nam wielu wspomnień i wzruszeń, być może bardzo osobistych. Ale uważam, że jej znaczenie wykracza poza obszar wzruszeń, ponieważ leży w obszarze religijnym i narodowym, czyli aktualnych potrzeb Ojczyzny i Kościoła – dodał ks. Giemza.
Do końca czerwca wystawa będzie dostępna na placu przed bazyliką, następnie na trzebnickim deptaku. Organizatorem jest Międzynarodowe Sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej i Urząd Gminy Trzebnica. Patronat honorowy nad wystawą objęli abp Józef Kupny, Metropolita Wrocławski i Jarosław Obremski, Wojewoda Dolnośląski.