Reklama

Prasa zagraniczna

Ślub on-line

W Singapurze w czasie pandemii COVID-19 uchwalono nowe prawo, które pozwala na zawieranie ślubów cywilnych przez internet. W tym celu wymagane jest, aby narzeczeni, świadkowie i urzędnik stanu cywilnego połączyli się on-line przez którąś z internetowych platform. W związku z tym pojawiło się oczekiwanie niektórych, że na podobną procedurę zezwoli także Kościół katolicki. W specjalnym oświadczeniu katoliccy biskupi z Singapuru stwierdzili, że ślubu kościelnego nie można zawrzeć on-line, a dla zawarcia małżeństwa sakramentalnego wymagana jest fizyczna, a nie tylko wirtualna obecność obydwu stron oraz urzędowych świadków.

Christian Headlines

Czy to koniec czasów?

Pozostające w naszej pamięci najbardziej dramatyczne obrazy z trwającej nadal epidemii COVID-19 skłaniają niektórych do szukania odniesień biblijnych. Czy koronawirus z Wuhan, jest sygnałem nadciągającego końca czasów? Amerykański autor specjalizujący się w tej tematyce (napisał na ten temat ponad 30 książek) Mark Hitchcock przypomina, że Pismo Święte mówi o plagach zagrażających ludzkości. Przytacza w tym kontekście Ewangelię według św. Łukasza i Apokalipsę. Przekonuje, że Biblia zapowiada na koniec czasów śmiertelne plagi, które uśmiercą dużą część ludzkości, i zaznacza przy tym, że COVID-19 nie jest wydarzeniem zapowiadanym w Biblii. – Na pewno jednak – mówi – ta pandemia powinna ludzi obudzić i skłonić do tego, aby wrócili do Chrystusa.

Canadian Conference of Catholic Bishops

Likwidacja diecezji

Reklama

Brak powołań kapłańskich skutkuje zwykle likwidacją lub łączeniem parafii. Zdarza się także, że z powodu braku księży znikają diecezje. Kanadyjska konferencja biskupów ogłosiła właśnie, że Ojciec Święty zdecydował o połączeniu dwóch diecezji w jeden organizm kościelny. Od 6 maja 2020 r. w Annuario Pontificio nie będzie już 2 diecezji na terenie Kanady: archidiecezji w Ottawie i diecezji Alexandria-Cornwall. Zamiast tego będzie jedna archidiecezja: Ottawa-Cornwall. Ponieważ likwidacja jednostki organizacyjnej Kościoła nie jest prostą sprawą, do tego konkretnego połączenia przygotowywano się od kilku lat. W ostatniej fazie, która rozpoczęła się w 2016 r., arcybiskup Ottawy – jezuita abp Terrence J. Prendergast został mianowany administratorem apostolskim diecezji Alexandria-Cornwall. Nastąpiła więc swoista unia personalna obydwu Kościołów lokalnych, która ułatwiła ostateczne połączenie dwóch diecezji w jedną, nową.

Christian Headlines

Religijne społeczeństwo?

Czy religia w USA jest w odwrocie? Jeśli porównamy dane o samoidentyfikacji religijnej czy uczestnictwie w niedzielnych nabożeństwach np. z lat 60. XX wieku do aktualnej sytuacji, może się wydawać, że tak jest, ale dane jeszcze wcześniejsze, np. z końca XVIII wieku, wskazują, że ocena amerykańskiej współczesnej religijności powinna być inna.

Szacuje się, że w końcu XVIII wieku tylko co 3. mieszkaniec Ameryki deklarował swoją przynależność do określonej wspólnoty religijnej, tylko co 5. uczestniczył w nabożeństwach w kościele czy zborze. Dziś aż trzy czwarte Amerykanów deklaruje w badaniach swoją religijną afiliację, a co 3. uczestniczy w modlitewnych celebracjach.

W ostatecznych wnioskach trzeba wziąć pod uwagę religijność w innych krajach bliskich kulturowo USA. Na ich tle wiara Amerykanów nadal wydaje się żywsza, a amerykańskie społeczeństwo można spokojnie nazwać religijnym.

2020-05-26 18:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Podano datę uroczystości pogrzebowych bp. Edwarda Janiaka

2021-09-25 20:56

[ TEMATY ]

bp Edward Janiak

KAI

Bp Edward Janiak

Bp Edward Janiak

Uroczystości pogrzebowe zmarłego w czwartek bp. Edwarda Janiaka odbędą się zgodnie z wolą Zmarłego i jego rodziny w środę 29 września we Wrocławiu. Msza św. pogrzebowa zostanie odprawiona w kościele pw. św. Wawrzyńca przy ul. Bujwida, po której nastąpi pogrzeb na miejscowym cmentarzu - poinformował kaliski biskup pomocniczy Łukasz Buzun w komunikacie opublikowanym na stronach diecezji kaliskiej.

Dzień wcześniej, we wtorek 28 września, zostanie odprawiona Msza św. żałobna w intencji śp. biskupa Edwarda Janiaka w katedrze pw. św. Mikołaja w Kaliszu o godz. 16.00.

CZYTAJ DALEJ

Solidarnie w obronie religii

2021-09-22 07:48

Niedziela Ogólnopolska 39/2021, str. 14-16

[ TEMATY ]

profanacja

profanacja kościoła

Jarosław Jakubczak,/ Twitter Max Martin Skalenius,/pkwp.org/newsy, /stopprofanacjom.pl

Obrażanie uczuć religijnych katolików, czy w ogóle ludzi wierzących w Boga, nasila się od lat, nie tylko w Polsce.

Zjawisko to, wskazuje na bardzo poważny i głęboki kryzys demokracji, przede wszystkim zaś na kryzys antropologiczny. Człowiek ceniący wartości ogólnoludzkie – prawdę, dobro, piękno – nie będzie obrażał innych ludzi, nie będzie naigrawał się z ich wiary, nie będzie kpił z symboliki religijnej, która jest dla nich święta. Nie będzie miotał bez opamiętania wulgaryzmami, wiedząc, że mogą je słyszeć dzieci oraz niepełnoletnia młodzież. Nie będzie obrażał uczuć religijnych osób wierzących, profanując np. krzyż albo wykorzystując go do celów pozareligijnych czy wręcz antyreligijnych (np. do promocji aborcji czy do prowadzenia sporów politycznych). Nie będzie atakował wolności religijnej, która jest jednym z podstawowych praw człowieka.

CZYTAJ DALEJ

Koronka na ulicach miast

2021-09-28 17:18

Fot. Niedziela Wrocławska

Koronka na ulicach miast w Oławie, przy parafii Miłosierdzia Bożego

Koronka na ulicach miast w Oławie, przy parafii Miłosierdzia Bożego

Na ulicach miast w całej Polsce modlono się Koronką do Miłosierdzia Bożego. W akcję włączyło się wiele parafii z archidiecezji wrocławskiej.

Jednym z takich miejsc był plac obok kościoła ojców kapucynów przy ul. Sudeckiej. Wierni zgromadzili się równo o godz. 15 aby odmówić Koronkę w intencjach podanych przez organizatorów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję