Reklama

Procesja inna niż zwykle

W 2020 r. mijają 703 lata, odkąd papież Jan XXII w 1317 r. zarządził wprowadzenie święta Bożego Ciała w całym Kościele. Jak w tym roku, w czasie epidemii COVID-19, może wyglądać nasze publiczne wyznanie wiary? Co z procesjami eucharystycznymi?

Niedziela Ogólnopolska 22/2020, str. 22-23

Bożena Sztajner/Niedziela

W uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (Boże Ciało) oddajemy należną cześć i uwielbienie Chrystusowi. Dziękujemy za łaski płynące przez sakrament Eucharystii oraz w pokorze błagamy Chrystusa o wybaczenie wszelkich zniewag wyrządzonych przez ludzi z powodu ich słabości, oziębłości i grzechów. To nasze publiczne wyznanie wiary przez procesję Bożego Ciała ma swoją długą historię. W tym roku jednak, 11 czerwca, prawdopodobnie będzie inaczej, a to wszystko z powodu epidemii COVID-19.

Bez procesji centralnych

Ze względu na obowiązujące obostrzenia w tym roku najpewniej nie będzie tradycyjnych centralnych procesji w naszych miastach. Obchody mają się odbywać tylko w parafiach. W archidiecezji częstochowskiej procesje eucharystyczne w Boże Ciało będą poprowadzone wokół kościoła, w obrębie placu przykościelnego. Ołtarze mają być urządzone na placu kościelnym, jeśli to możliwe – z wykorzystaniem istniejących kaplic lub krzyży. „W procesji, będącej kontynuacją Mszy św., mogą wziąć udział tylko uczestnicy poprzedzającej ją Eucharystii, w liczbie, jaka może, stosownie do aktualnych przepisów, gromadzić się wewnątrz kościoła” – przypomniano w komunikacie częstochowskiej Kurii. Również tradycyjne procesje eucharystyczne organizowane z racji dawnej oktawy Bożego Ciała – zarówno w poszczególne jej dni, jak i na zakończenie – mogą się odbywać wokół kościoła, ale bez urządzania ołtarzy. Podobnie w Toruniu, Rzeszowie i archidiecezji warszawskiej obchody Bożego Ciała mają się odbyć tylko w wymiarze parafialnym. Arcybiskup Stanisław Gądecki również wskazał w specjalnym dekrecie, że na terenie archidiecezji poznańskiej, „biorąc pod uwagę aktualnie obowiązujący stan prawny, nie organizuje się procesji Bożego Ciała ulicami parafii. W uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa możliwa jest skromna procesja eucharystyczna po Mszy św. wokół kościoła – należy jednak zadbać o zachowanie stosownego dystansu między uczestnikami”. Metropolita wrocławski abp Józef Kupny podkreślił: „Pewne jest jedno: chcę, żeby procesje Bożego Ciała się odbyły. To nie tylko piękna tradycja, ale przede wszystkim znak, że zapraszamy Jezusa Chrystusa do naszej codzienności, że zależy nam na tym, by nasz Bóg był z nami w miejscach, w których pracujemy, mieszkamy, jednym słowem – gdzie toczy się nasze życie. W tym roku raczej zrezygnujemy we Wrocławiu z tzw. centralnej procesji. Natomiast jak będą one odbywały się w parafiach? Wszystko zależy od obowiązujących w tym czasie uregulowań prawnych oraz wymogów dotyczących zapewnienia bezpieczeństwa”.

Adoracje Najświętszego Sakramentu

Reklama

Bieżący rok duszpasterski obchodzimy w Kościele w Polsce pod hasłem: „Wielka tajemnica wiary”. Jest to okazja do odnowienia naszej wiary w prawdziwą i rzeczywistą obecność Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. Dlatego w informacjach z poszczególnych diecezji zwraca się uwagę na adorację Najświętszego Sakramentu. W Toruniu uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa ma być dniem adoracji Najświętszego Sakramentu. W archidiecezji częstochowskiej, jeśli urządzenie procesji na placu kościelnym nie będzie możliwe, po Mszy św. można zorganizować uroczystą adorację eucharystyczną, przedłużoną i poszerzoną o rozważanie słowa Bożego i tekstów mówiących o Eucharystii, zakończoną błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem. Końcowego błogosławieństwa na cztery strony świata kapłan może udzielić sprzed drzwi świątyni.

Nieszpory eucharystyczne

W wielu naszych świątyniach kultywowana jest tradycja odprawiania uroczystych Nieszporów eucharystycznych, najczęściej w dawnej oktawie Bożego Ciała. Warto przypomnieć, że w kalendarzu liturgicznym formalnie nie ma oktawy Bożego Ciała, istnieje ona natomiast zwyczajowo i polega na praktyce procesji eucharystycznej, zachowywanej na zasadzie tradycji. W Polsce zaleca się zachowanie procesji eucharystycznych przez 8 dni, aż do uroczystości Najświętszego Serca Pana Jezusa. W tym roku zwraca się szczególnie uwagę na znaczenie Nieszporów eucharystycznych.

Modlitwa przez śpiew pieśni eucharystycznych

Boże Ciało to także pieśni eucharystyczne, które zazwyczaj wyśpiewujemy na ulicach miast. Tym razem powinny one zabrzmieć nie tylko podczas procesji eucharystycznej wokół kościoła, ale również w kościele podczas adoracji Najświętszego Sakramentu, a także, jak proponuje Fundacja Orszak Trzech Króli, w gronie rodzinnym w domu.

2020-05-26 18:00

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Paglia: w kontekście pandemii Papież upomniał się o nienarodzonych

2021-09-28 15:32

[ TEMATY ]

aborcja

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

To ważne, że Papież sytuuje kwestię aborcji i eutanazji w kontekście zdrowia publicznego. Jeśli opieka zdrowotna ma być rzeczywiście publiczna, powszechna, to nie może wykluczać nienarodzonych i starców. Tak papieskie słowa komentuje abp Vincenzo Paglia, przewodniczący Papieskiej Akademii Życia. Zwracając się wczoraj do członków Akademii Franciszek ponownie w mocnych słowach wypowiedział się przeciw aborcji i eutanazji.

Papież zauważył, że aborcyjne prawo nie tylko przyzwala na zabójstwo, ale także oswajają nas z tym, że zabójstwo, uciekanie się do usług płatnego mordercy jest sposobem na rozwiązywanie naszych problemów. Zdaniem Franciszka jest to straszny nawyk, przejaw kultury odrzucenia, która zabija również osoby starsze za pomocą eutanazji. Zdaniem abp. Paglii to bardzo ważne, że słowa te padły właśnie w kontekście zmagania się z pandemią.

CZYTAJ DALEJ

Masz gorszy czas? Te modlitwy mogą ci pomóc!

2021-09-28 08:59

[ TEMATY ]

modlitwa

modlitewnik

Adobe Stock

Cierpienie, ból, życiowe zawirowania i trudności - kto z nas ich nie zna? Próbowałeś już wszystkiego i nic nie pomaga? Może najwyższy czas poprosić o pomoc Stwórcę?

Jezus obiecał: "O cokolwiek prosić mnie będziecie w imię moje, Ja to spełnię." Nie masz pomysłu w jaki sposób rozpocząć modlitwę do Boga w twoich utrapieniach? Prezentujemy zbiór skutecznych modlitw w potrzebie.

CZYTAJ DALEJ

Kraków: jubileuszowa edycja konkursu „Indeks marzeń” dla niepełnosprawnych

2021-09-28 17:01

[ TEMATY ]

niepełnosprawni

mimowszystko.org

To już ostatnie dni, by wziąć udział w jubileuszowej, 10. edycji konkursu stypendialnego „Indeks marzeń” Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”. Jest on skierowany do maturzystów i studentów z niepełnosprawnościami.

W ramach konkursu zostanie wyłonionych 9 laureatów z niepełnosprawnością - maturzystów lub studentów - którzy otrzymają 9-miesięczne stypendia w wysokości 1000 zł na naukę w wybranej przez siebie uczelni w roku akademickim 2021/2022. Przyznawanie stypendium odbywa się w ramach Akademii Odnalezionych Nadziei.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję