Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 22/2020, str. 9

Mazur/episkopat.pl

Jasna Góra

Jasna Góra

Sanktuarium w 100. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II

Na Jasnej Górze w przeddzień 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II – 17 maja br. Mszy św. dziękczynnej przewodniczył o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów. – W 100. rocznicę urodzin papieża Polaka przypominamy sobie nie tylko jego niezwykłą postać, ale nade wszystko wielkiego świadka wiary, człowieka, który swoim życiem i posługą zmienił oblicze świata – powiedział w homilii o. Chrapkowski. – Dla wielu z nas pontyfikat Karola Wojtyły był przecież ogromną integralną częścią naszego codziennego życia, naszego powołania. I chociaż już od 15 lat nie ma go z nami, to wiemy, że jego przykład wiary, jego słowa dalej rozbrzmiewają w sercach ludzi na całym świecie. Tu, na Jasnej Górze, nieustannie brzmią papieskie słowa zawierzenia: Totus Tuus. To był program życia Jana Pawła II, jego sposób na życie. Święty papież przemawia do nas także po swojej śmierci, również dziś woła: Nie lękajcie się! Otwórzcie drzwi Chrystusowi!

Adam Kwiatkowski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP, odczytał list prezydenta Andrzeja Dudy nadesłany na Jasną Górę: „Dziękuję za to, że niezwykły pontyfikat, nauczanie i dziedzictwo papieża Polaka są pamiętane i rozwijane w całym naszym kraju, a zwłaszcza tutaj, na Jasnej Górze, gdzie u progu swego pontyfikatu Jan Paweł II zawierzył samego siebie Matce Bożej Jasnogórskiej i gdzie później wielokrotnie pielgrzymował, odwiedzając Ojczyznę”.

Reklama

W przededniu 100. urodzin św. Jana Pawła II Telewizja Polska zorganizowała koncert poświęcony pamięci papieża Polaka pt. „Cała Polska śpiewa dla św. Jana Pawła II”. Występy gwiazd polskiej estrady były transmitowane z miejsc szczególnie związanych z Janem Pawłem II: Wadowic, Krakowa, Jasnej Góry oraz bazyliki Mariackiej w Gdańsku. W bazylice na Jasnej Górze wystąpili: Justyna Steczkowska, Piotr Cugowski i Andrzej Lampert, a także Chór Filharmonii Częstochowskiej „Collegium Cantorum”. Zabrzmiała m.in. Czarna Madonna w wykonaniu Justyny Steczkowskiej. Zapis koncertu dostępny jest na kanale TVP VOD.

Z okazji papieskiej rocznicy na Jasną Górę w dniach 14-15 maja br. przybyła ambasador Węgier w Polsce Orsolya Zsuzsanna Kovács wraz z rodziną. – Chcieliśmy godnie uczcić 100. rocznicę urodzin Ojca Świętego, polskiego papieża, a przecież nie ma godniejszego miejsca. Tutaj, na Jasnej Górze, jest tyle wątków węgierskich! – powiedziała ambasador w rozmowie z Radiem Jasna Góra.

Z comiesięczną pielgrzymką 16 maja przybyli mieszkańcy Wadowic, rodzinnego miasta świętego papieża Polaka. Wraz z pielgrzymami przybył ks. inf. Jakub Gil, emerytowany proboszcz parafii Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach, który przewodniczył modlitwie Apelu Jasnogórskiego.

Czuwanie on-line w Duchu Świętym

Ogólnopolskie czuwania Odnowy w Duchu Świętym gromadziły co roku na jasnogórskich błoniach dziesiątki tysięcy wiernych. W tym roku z powodu epidemii COVID-19 modlitwa odbywała się on-line. W dniach 15-16 maja br. przybyli tylko nieliczni przedstawiciele, m.in. wierni z jasnogórskiej wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym „Kana” z opiekunem o. Tomaszem Chmielewskim. – Jesteśmy obecni, duchowo na pewno – to jest zresztą specyfika Ducha Świętego, że jest mało widoczny, a jednocześnie tak mocno działa. Wierzymy więc, że inaczej, ale jesteśmy i odnawiamy jak zawsze tę moc, i wołamy w imieniu własnym, w imieniu Kościoła i w imieniu Polski o dary Ducha Świętego – powiedział bp Andrzej Przybylski z Częstochowy, delegat KEP ds. Ruchu Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym. Apel Jasnogórski poprowadził ks. Artur Potrapeluk, przewodniczący Krajowego Zespołu Koordynatorów Odnowy w Duchu Świętym.

2020-05-26 18:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Brązowa medalistka z Tokio Justyna Iskrzycka: z wiarą można góry przenosić

2021-09-28 11:14

[ TEMATY ]

IO Tokio

Facebook Justyny Iskrzyckiej

- Myślę, że wszystko, czego doświadczamy, może nas czegoś nauczyć - jeżeli tylko potrafimy wyciągać wnioski – mówi Justyna Iskrzycka. W rozmowie z KAI brązowa medalistka tegorocznych Igrzysk Olimpijskich w Tokio – opowiada m.in. o wpływie sportu na relacje z drugim człowiekiem, życiu religijnym na Igrzyskach oraz Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

Hubert Szczypek (KAI): Na igrzyskach w Tokio zdobyłaś brązowy medal w kajakarstwie klasycznym 500 m. To historyczne osiągnięcie, bo w tej konkurencji Polki nie zdobyły wcześniej medalu.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Młoda Polska Husaria

2021-09-28 20:27

[ TEMATY ]

ślubowanie

Katolickie Liceum Ogólnokształcące w Henrykowie

Magdalena Lewandowska

28 uczniów włączonych zostało do społeczności Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Henrykowie, gdzie dziś odbyło się ślubowanie klas pierwszych – jednej o profilu mundurowym, drugiej o profilu ratowniczym. Na uroczystości obecny był m.in. abp Józef Kupny, który przewodniczył Eucharystii.

W homilii ks. Marcin Werczyński, wychowawca i kierownik internatu KLO, przypomniał o sile i wyjątkowości polskiej husarii. I właśnie do nowych hufców husarskich przyrównał młodzież składającą ślubowanie: – Dzisiaj stanęliście po raz pierwszy w tej świątyni w nowych, czyściutkich mundurach. To wasze husarskie skrzydła, które mają wam przypominać, że jesteście dumą naszej ojczyzny, kwiatem naszego narodu, że jesteście tymi, którzy mają kształtować swoje serca, sumienia i umysły tak, aby Polska mogła cieszyć się lepszym jutrem. Bo to właśnie w waszych sercach jest zamknięta nasza nadzieja na lepsze jutro Polski i Kościoła!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję