Reklama

Niedziela Przemyska

Cisza jest mądrością

Ostatnie tygodnie tworzą nową jakość życia. Covid-19 stał się czynnikiem niepokoju do potęgi tak niezwykłej, jak niezwykły jest los rodzaju ludzkiego.

Tak niedawno była Wielkanoc. Pełna dostojeństwa biblijnego i ciszy. Tej szczególnej ciszy, która wypełniała wnętrze Piotrowej świątyni w Watykanie i wielu innych kościołów, bez żywego uczestnictwa w liturgii. Kiedy spoglądam przez okno, to widzę także pustkę. W moim mieście również cisza. Dziecięcy plac zabaw pusty jak nigdy. Tylko rudzik, wilga, świergotek i szpak sygnalizują osiedlowemu otoczeniu swoją obecność.

Reklama

Dziś już trzeci maja. Ten miesiąc tak barwnie wpisany w tradycję jeszcze potęguje ten smutek. Nie słychać dziecięcych głosów śpiewających litanie. Smutne! Straszne! Nieliczni moi rozmówcy banalizują obecny stan rzeczy, inni na powitanie uaktywniają nie dłonie, a łokcie. Psychologowie już dawno stwierdzili, że mamy coraz częściej do czynienia ze zjawiskiem zmniejszenia kontaktów emocjonalnych. W rodzinie, w sąsiedztwie. W innych środowiskach.

Pod dachem nieba bagatelizowane jest i relatywizowane uczucie miłości. Coś się jednak zmienia. Potrafimy być jeszcze dobrzy, otwarte serca wielu sprawiają, że w tych trudnych chwilach do potrzebujących docierają zakupy poczynione przez sąsiadów. Także potrzeby natury urzędowej rozwiązuje ktoś, kto ma w sobie głębokie poczucie służby wobec bliźniego. Dla otuchy powstała pieśń Wszystko będzie dobrze w wykonaniu artystów sceny polskiej.

Statystyki zachorowań i zgonów są zatrważające. W telewizji i radiu co pewien czas słowa suplikacji Święty Boże zmuszają do modlitwy błagalnej. Bo tylko w Bogu Wszechmogącym jest nasza nadzieja.

2020-04-28 12:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łączyć pracę z modlitwą

Niedziela toruńska 22/2016, str. 8

[ TEMATY ]

majówka

Aleksandra Wojdyło

Uczestnicy patronalnego święta św. Izydora w kościele w Wielkim Czystem

Uczestnicy patronalnego święta św. Izydora w kościele w Wielkim Czystem

Praca i modlitwa oraz ich łączenie są ponadczasowe. Św. Izydor z Madrytu potrafił łączyć sprawy ziemskie ze sprawami Boskimi. Współcześni rolnicy i mieszkańcy wsi, wpatrujący się w swojego patrona, unikną błędów i przezwyciężą wszelkie kryzysy, jeśli będą starać się trwać blisko Boga

Dnia 15 maja, na niedzielę Zesłania Ducha Świętego, którą w tradycji rolniczej w Polsce określa się jako Zielone Świątki, parafia pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Wielkim Czystem zaprosiła członków duszpasterstwa rolników, wspólnotę Bractwa św. Izydora oraz mieszkańców polskiej wsi wraz z ich duszpasterzami na doroczne święto ku czci św. Izydora, patrona rolników chrześcijańskiej Europy.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Jacek Wawrzyniak w stanie krytycznym

2021-01-18 15:00

Maciej Rajfur/Gość Wrocławski

Ks. Jacek Wawrzyniak

Ks. Jacek Wawrzyniak

Wspólnota salwatoriańska, trwa na modlitwie i prosi o nią w intencji ks. Jacka Wawrzyniaka SDS, proboszcza parafii pw. św. Judy Tadeusza i św. Antoniego Padewskiego w Obornikach Śląskich.

Według informacji, którą otrzymała nasza redakcja “stan ks. Jacka jest krytyczny i decydujące będą najbliższe godziny. Lekarze, robią wszystko, co mogą, aby uratować życie ks. Jacka. 

CZYTAJ DALEJ

Znana data pogrzebu ks. Jacka Wawrzyniaka

2021-01-21 11:16

FB parafii

+ ks. Jacek Wawrzyniak

+ ks. Jacek Wawrzyniak

W sobotę 23 stycznia o godz. 12 w Sanktuarium św. Antoniego Padewskiego Husiatyńskiego w Obornikach Śląskich odbędzie się pogrzeb ks. Jacka Wawrzyniaka, salwatorianina.

Mszę św. pogrzebową poprzedzi nabożeństwo różańcowe.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję