Reklama

Wiadomości

Katolicka ankieta wyborcza

Chcieliśmy poznać poglądy wszystkich kandydatów na prezydenta RP pod kątem wartości katolickich. Niestety, wiele sztabów zignorowało nasze pytania.

Do wszystkich sztabów wyborczych rozesłaliśmy ankietę z trzema prostymi pytaniami dotyczącymi ochrony życia, relacji państwo-Kościół i związków jednopłciowych. Poprosiliśmy ponadto o krótką wypowiedź na temat hierarchii wartości przy podejmowaniu decyzji. Adresy poczty elektronicznej zostały wzięte z Państwowej Komisji Wyborczej albo ze stron internetowych poszczególnych kandydatów.

Choć do największych sztabów – Andrzeja Dudy, Małgorzaty Kidawy-Błońskiej i Władysława Kosiniaka-Kamysza – dzwoniliśmy, by potwierdzić, czy ankieta dotarła, to jednak nie od wszystkich otrzymaliśmy, mimo zapewnień, odpowiedzi zwrotne. Przyczyniły się do tego zapewne sytuacja pandemii i ostra dyskusja polityczna co do samego terminu wyborów, ale brak odpowiedzi może być także przejawem lekceważenia katolickiej opinii publicznej.

Reklama

Jedynie sztab Szymona Hołowni oficjalnie odmówił udzielenia odpowiedzi; wytłumaczono, że na tak poważne pytania nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi. „Nie skorzystamy jednak z propozycji. Naszym zdaniem, ograniczenie odpowiedzi do TAK lub NIE na tak fundamentalne pytania, bez możliwości uzasadnienia swojej odpowiedzi, nie zapewnia kandydatowi realnej swobody wypowiedzi, co sprzyja szufladkowaniu i czarno-białemu widzeniu rzeczywistości” – odpisała Iwona Zaczek, rzecznik prasowy sztabu wyborczego Szymona Hołowni.

Ograniczenia w ankietach wyborczych są czymś naturalnym z uwagi na liczbę kandydatów, a w wyścigu o fotel prezydenta RP zarejestrowanych jest aż dziesięć osób. W związku z tym pokazanie całego spektrum politycznego umożliwia tylko ankieta. Dlatego dziwne jest, że pytania od katolickiej opinii publicznej zostały zignorowane przez sztaby wyborcze kandydatów Lewicy, Polskiego Stronnictwa Ludowego i Platformy Obywatelskiej. Na nasze pytania odpowiedziały jedynie sztaby Krzysztofa Bosaka, Mirosława Piotrowskiego i Andrzeja Dudy.

Urzędujący prezydent już wcześniej na łamach Niedzieli otwarcie mówił o katolickich wartościach w życiu społecznym i ochronie życia. „Jestem zdecydowanym przeciwnikiem aborcji eugenicznej i uważam, że zabijanie dzieci z niepełnosprawnością jest po prostu morderstwem” – podkreślił prezydent.

Na zamknięte pytanie w ankiecie o ochronę życia od poczęcia do naturalnej śmierci prezydent uniknął odpowiedzi, ale dopisał, że jest za wprowadzeniem ograniczenia możliwości tzw. aborcji eugenicznej. Jeśli taki projekt trafi do niego w następnej kadencji, to go podpisze. Jednoznaczne poglądy na temat ochrony życia zadeklarowali Mirosław Piotrowski i Krzysztof Bosak. Prezydent oraz pozostali ankietowani politycy opowiedzieli się za podtrzymaniem relacji państwo-Kościół zapisanymi w konkordacie, a także przeciwko jednopłciowym związkom partnerskim.

Nadesłane odpowiedzi oznaczają, że na ankietę Tygodnika Katolickiego Niedziela odpowiedzieli tylko ci kandydaci, którzy podzielają nauczanie Kościoła w kwestiach etycznych i doceniają jego zaangażowanie w życiu publicznym w Polsce. Zlekceważenie naszych pytań przez pozostałych kandydatów na urząd prezydenta może oznaczać, że nie zabiegają oni o katolicki elektorat.

2020-04-28 12:23

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Premier: dziękuję Polakom za mobilizację

Dziękuję Polakom za ogromną mobilizację i rekordową frekwencję; jestem przekonany, że ostatecznie wygra prezydent Andrzej Duda - napisał w niedzielę na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.

Popierany przez PiS prezydent Andrzej Duda zwyciężył w drugiej turze wyborów prezydenckich z wynikiem 50,4 proc. głosów. Kandydat KO Rafał Trzaskowski uzyskał 49,6 proc. - wynika z sondażu exit poll Ipsos dla TVP, TVN i Polsat.

CZYTAJ DALEJ

Bp Ignacy Dec wspomina bp. Adama Dyczkowskiego

2021-01-26 00:18

[ TEMATY ]

bp Ignacy Dec

bp Adam Dyczkowski

WSD Świdnica

Bp Adam Dyczkowski na zaproszenie bp Ignacego Deca 31 marca 2008 roku przewodniczył Mszy św. w katedrze świdnickiej w czwartą rocznicę powstania naszej diecezji

Bp Adam Dyczkowski na zaproszenie bp Ignacego Deca 31 marca 2008 roku przewodniczył Mszy św. w katedrze świdnickiej w czwartą rocznicę powstania naszej diecezji

W niedzielny poranek 10 stycznia br., w wieku 88 lat zmarł biskup senior diecezji zielonogórsko-gorzowskiej bp Adam Dyczkowski, który wcześniej był biskupem pomocniczym diecezji legnickiej, a także archidiecezji wrocławskiej.

Biskup Adam wielokrotnie odwiedzał diecezję świdnicką. Na zaproszenie biskupa Ignacego Deca brał udział w różnego rodzaju uroczystościach. Ostatnio gościł w Świdnicy podczas złotego jubileuszu kapłaństwa bp Ignacego 22 czerwca 2019 roku. Na łamach Niedzieli Świdnickiej bp Ignacy Dec wspomina zmarłego pasterza.

CZYTAJ DALEJ

27 stycznia: ingres bp. Marka Solarczyka

2021-01-26 15:23

[ TEMATY ]

Bp Marek Solarczyk

BP KEP

W środę 27 stycznia odbędzie się ingres biskupa Marka Solarczyka. Będzie to uroczyste objęcie władzy pasterskiej przez biskupa nad diecezją radomską. Początek o godz. 11.00 w kościele katedralnym Opieki Najświętszej Maryi Panny w Radomiu. Mszy świętej będzie przewodniczył metropolita częstochowski abp Wacław Depo. Z powodu norm sanitarnych ograniczono liczbę uczestników liturgii.

Komentarz w trakcie uroczystości będzie prowadził ks. prał. dr Jacek Mizak, wicerektor Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję