Reklama

Głos z Torunia

Duchowa adopcja medyka

Duchowa Adopcja Medyka – modlitewną akcję o takiej nazwie zainicjowała niedawno toruńska wspólnota „Słowo Życia” wraz ze Stowarzyszeniem im. Ani Bicz „Święci z sąsiedztwa”.

Niedziela Ogólnopolska 15‑16/2020, str. 77

Archiwum redakcji

Dziękujemy za otoczenie nas modlitwą, która daje pokój serca, nadzieję i siły do walki – mówią medycy

Dziękujemy za otoczenie nas modlitwą, która daje pokój serca,
nadzieję i siły do walki – mówią medycy

Inicjatywa modlitewna jest wsparciem dla pracowników służby zdrowia, którzy każdego dnia narażają swoje zdrowie i życie w walce z groźną chorobą. To wyraz wdzięczności dla tych, którzy poświęcają się dla drugiego człowieka i angażują się w ratowanie życia chorych i cierpiących. – Dla mnie Duchowa Adopcja Medyka jest modlitwą nie tylko pojedynczej osoby, lecz także całego Kościoła za mnie. Dodaje mi siły i wytrwałości w kontakcie z pacjentami – mówi br. Bernardyn Franc, franciszkanin posługujący w szpitalu w Szamotułach.

Czym jest DAM?

Marianna Mucha, lider wspólnoty „Słowo Życia” z Torunia, zaznacza, że „każdemu, kto chce się włączyć w DAM, zostanie przydzielona znana z imienia, nazwiska i funkcji osoba, za którą będzie się modlił codziennie, aż do ustania epidemii. Modlitwa jest dowolna. Może to być dziesiątka Różańca, Koronka do Bożego Miłosierdzia, litania itp. Ważne, by każdego dnia wspierać duchowo swojego medyka”.

Reklama

Na stronie www.dam.diecezja-torun.pl można przyłączyć się i otoczyć codzienną modlitwą wylosowaną osobę. Pracownicy służby zdrowia także mogą zgłosić się do objęcia ich modlitwą pod adresem e-mail: dam@diecezja-torun.pl .

Biskup toruński Wiesław Śmigiel również podkreśla wartość modlitwy za medyków i zachęca do wzięcia udziału w akcji: – Proszę o modlitwę w intencji ustania epidemii, za chorych i cierpiących oraz za służbę zdrowia, by Pan Bóg ich chronił i dodawał sił.

Świadectwa

Jak akcję oceniają sami medycy?

Reklama

– Duchowa Adopcja Medyka w dzisiejszych realiach to wysoko postawiona poprzeczka. Przyjmujesz ze mną na barki ciężar naszej pracy i pośrednio bierzesz w niej udział. Jesteś z każdym z nas w sytuacjach trudnych i niebezpiecznych. Potrzebujemy waszej modlitwy, bo sami jesteśmy słabi. Na froncie codziennej walki i niesienia pomocy chorym myśl o tym, że mamy takie wsparcie, napełnia nas odwagą i pokojem serca. Dziękuję! – mówi Hubert Śliwiński, ratownik medyczny z Torunia.

– My, pracownicy służby zdrowia, zawsze stykamy się z cierpieniem i śmiercią, ale nigdy nie doświadczyliśmy tego w takim wymiarze. Nigdy też nasza praca nie była związana z narażeniem swojego zdrowia, a nawet życia. Jesteśmy ludźmi, boimy się, mamy rodziny i bliskich, których kochamy. Zdajemy sobie sprawę, że tam, gdzie człowiek nic nie może zrobić, potrzebujemy Boga i prosimy Go o pomoc. Dziękujemy za otoczenie nas modlitwą, która daje pokój serca, nadzieję i siły do walki o najcenniejszy skarb, jakim jest zdrowie i życie wszystkich ludzi bez wyjątku – podkreśla Renata Kopycińska, lekarz anestezjolog z toruńskiego szpitala, objęta duchową adopcją.

2020-04-07 14:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: trwa 37. pielgrzymka małżeństw i rodzin

2021-09-26 12:42

[ TEMATY ]

Jasna Góra

rodzina

Karol Porwich/Niedziela

Pod hasłem: „Pójdźcie do Józefa” na Jasnej Górze trwa 37. Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin. Stanowi centralne w Polsce obchody Roku św. Józefa i Roku Rodziny Amoris laetitia. Jest okazją do podkreślenia niezastąpionej roli rodziny oraz znaczenia więzi wspólnotowych między rodzinami. Centralnym jej punktem będzie Msza św. o godz. 11.00 pod przewodnictwem abp. Grzegorza Rysia, metropolity łódzkiego.

Dzisiejszy dzień od godz. 9.00 rozpoczęło spotkanie w Sali o. Kordeckiego. W jego ramach zaplanowano m.in. konferencję Moniki i Marcina Gomułków – o małżeńskich potrzebach; o Roku Rodziny mówić będzie ks. Przemysław Drąg, dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin KEP; temat wsparcia dla rodzin w specjalistycznych poradniach rodzinnych podejmie ks. Paweł Landwójtowicz, wykładowca na Wydziale Teologii Uniwersytetu Opolskiego.

CZYTAJ DALEJ

USA: Proboszcz parafii odwiedzonej przez pierwszą damę RP: to wyróżnienie

2021-09-24 19:09

[ TEMATY ]

parafia

wizyta

Agata Kornhauser‑Duda

Nowy Jork

PAP

Agata Kornhauser-Duda podczas wizyty w USA

Agata Kornhauser-Duda podczas wizyty w USA

Agata Kornhauser-Duda złożyła wizytę w polskiej parafii p.w. św. Stanisława Biskupa i Męczennika na nowojorskim Manhattanie. Proboszcz 150-letniej parafii o. Karol Jarząbek w rozmowie z PAP nazwał wizytę pierwszej damy "wyróżnieniem".

W czasie czwartkowej wizyty w najstarszej rzymskokatolickiej polskiej parafii w archidiecezji Nowy Jork pierwsza dama RP przekazała parafii polską flagę wraz z listem gratulacyjnym od prezydenta Andrzeja Dudy.

CZYTAJ DALEJ

Abp Tadeusz Wojda otrzymał paliusz z rąk nuncjusza apostolskiego w Polsce

2021-09-26 16:13

[ TEMATY ]

abp Tadeusz Wojda

Karol Porwich/Niedziela

W niedzielę 26 września podczas Mszy św. sprawowanej w archikatedrze oliwskiej w Gdańsku abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce, w imieniu papieża Franciszka nałożył abp. Tadeuszowi Wojdzie paliusz. Eucharystii przewodniczył metropolita gdański.

Uroczystą Eucharystię koncelebrowali biskupi pomocniczy Wiesław Szlachetka i Zbigniew Zieliński, biskup senior diecezji toruńskiej Andrzej Suski, kapłani diecezjalni i zakonni. Uczestniczyli w niej przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, siostry zakonne, klerycy Gdańskiego Seminarium Duchownego, reprezentanci innych religii i wyznań chrześcijańskich, rodzina i przyjaciele metropolity oraz wierni świeccy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję