Reklama

Niedziela Świdnicka

Nowy biskup świdnicki

Ojciec Święty Franciszek mianował bp. Marka Mendyka, dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji legnickiej, nowym ordynariuszem diecezji świdnickiej. Zastąpi on odchodzącego na emeryturę bp. Ignacego Deca.

Niedziela Ogólnopolska 15‑16/2020, str. 76

Ks. Mirosław Benedyk

Bp Marek Mendyk podczas złotego jubileuszu kapłaństwa bp. Ignacego Deca w katedrze świdnickiej

Bp Marek Mendyk podczas złotego jubileuszu
kapłaństwa bp. Ignacego Deca w katedrze świdnickiej

Decyzję papieża ogłosiła we wtorek 31 marca w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce. Długo wyczekiwaną nominację ogłoszono nie tylko na stronach internetowych nuncjatury, lecz także, z uwagi na zaostrzone regulacje sanitarne w walce z koronawirusem, w kaplicy domowej Świdnickiej Kurii Biskupiej.

Na Słowo Twoje

Biskup Marek ma 59 lat, urodził się w Głuszycy. Po otrzymaniu święceń kapłańskich w 1987 r. przez 4 lata pracował jako wikariusz w Dzierżoniowie w parafii św. Jerzego. Potem odbył studia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, które zwieńczył doktoratem z katechetyki. Przez rok studiował też na Uniwersytecie Eichstätt w Niemczech. Po ustanowieniu diecezji legnickiej pełnił tam m.in. funkcję wicerektora seminarium i wykładowcy katechetyki, a także był dyrektorem wydziału katechetycznego.

Reklama

W 2008 r. papież Benedykt XVI mianował ks. prał. Marka Mendyka biskupem pomocniczym diecezji legnickiej. Święcenia biskupie przyjął 31 stycznia 2009 r. w katedrze legnickiej z rąk bp. Stefana Cichego. Od 2013 r. bp Mendyk zasiada w Radzie Stałej Konferencji Episkopatu Polski, w ramach której przewodniczy Komisji Wychowania Katolickiego, i dzięki temu jest bardzo blisko związany z katechetami. Jego zawołanie biskupie brzmi In Verbo Tuo, Domine, czyli: „Na Twoje Słowo, Panie”.

Moja Galilea

– Pan Bóg wybiera najpierw, kogo chce, i wyznacza takie czasy i okoliczności, a potem posyła, by mocą Jego słowa iść do ludu i być świadkiem Zmartwychwstałego Pana. I to jest to przekonanie, które mi obecnie towarzyszy, w nowych dniach, które mnie czekają – powiedział Niedzieli bp Mendyk w dniu nominacji. – Po trzydziestu kilku latach kapłaństwa i przeszło 11 latach biskupiej posługi wracam do tej swojej Galilei, aby odważnie dzielić się słowem życia. Można powiedzieć, że wracam do swego domu, tam wszystko się zaczęło. Tam są miejsca, w których nie tylko się urodziłem, wychowywałem, ale też odczytywałem swoje życiowe powołanie.

Najbliższe Święta Wielkanocne bp Marek spędzi jeszcze w seminarium w Legnicy, gdzie do tej pory mieszkał. – Objęcie kanoniczne diecezji może się dokonać w każdym czasie i pewnie nastąpi to najszybciej, natomiast sam ingres i uroczystości z tym związane dokonają się wtedy, kiedy to będzie dla wszystkich bezpieczne – wytłumaczył biskup nominat.

W miłości Chrystusa

Reklama

W czasie ogłoszenia nominacji bp Dec, który został mianowany przez papieża Franciszka administratorem apostolskim diecezji świdnickiej do czasu kanonicznego objęcia urzędu przez nowego ordynariusza, podziękował kapłanom, osobom konsekrowanym i wiernym świeckim za minione 16 lat wspólnej drogi i zachęcił zebranych do modlitwy w intencji nowego pasterza.

– Jako ustępujący biskup chcę wyrazić wielką radość i wdzięczność wobec Ojca św. za niniejszą decyzję. Równocześnie bp. Markowi, mojemu następcy, składam serdeczne gratulacje i najlepsze życzenia. Cieszy nas fakt, że bp Marek urodził się i wychował, a także jako młody kapłan posługiwał na terenie diecezji świdnickiej i zna dobrze jej realia. W imieniu duchowieństwa i wiernych świeckich oraz własnym winszuję księdzu biskupowi obfitości Bożych łask, opieki Matki Bożej Świdnickiej, św. Stanisława BM, patrona diecezji oraz św. Marka Ewangelisty, osobistego patrona księdza biskupa. Ad multos annos in Christi caritate inter nos! – podsumował bp Ignacy.

2020-04-07 14:12

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Wiesław Śmigiel: nowy biskup bydgoski to doświadczony duszpasterz

2021-09-21 13:57

[ TEMATY ]

Bp Wiesław Śmigiel

Bp Krzysztof Włodarczyk

Karol Porwich/Niedziela

Bp Krzysztof Włodarczyk

Bp Krzysztof Włodarczyk

„Nowy Biskup Bydgoski to doświadczony duszpasterz, gorliwy biskup i dobry człowiek” – napisał w swoim słowie do diecezjan bp Wiesław Śmigiel, dziękując jednocześnie za możliwość wypełnienia misji administratora apostolskiego.

Poniżej treść komunikatu

CZYTAJ DALEJ

Bp Krzysztof Włodarczyk: oddaję dla diecezji bydgoskiej swoje serce, talenty, charyzmaty i siły

2021-09-21 16:53

[ TEMATY ]

biskup

papież Franciszek

Bp Krzysztof Włodarczyk

Karol Porwich/Niedziela

Bp Krzysztof Włodarczyk

Bp Krzysztof Włodarczyk

„Oddaję dla diecezji bydgoskiej swoje serce, talenty, charyzmaty i wszystkie siły. Chcę służyć całym sobą” – powiedział w rozmowie biskup nominat Krzysztof Włodarczyk.

O woli Ojca Świętego dowiedział się na kilka dni przed ogłoszeniem nominacji. – Było to dla mnie zaskoczenie. Po ludzku pojawiły się również lęk i strach. Jednak natychmiast usłyszałem od nuncjusza apostolskiego słowa, w których przypomniał mi moje biskupie zawołanie „Łaska, miłosierdzie, pokój”. Trochę ochłonąłem i wyraziłem zgodę – dodał.

CZYTAJ DALEJ

Czas naszego nawiedzenia

2021-09-21 21:29

Marzena Cyfert

Inauguracja nowenny przed beatyfikacją Sióstr Elżbietanek

Inauguracja nowenny przed beatyfikacją Sióstr Elżbietanek

W katedrze wrocławskiej abp Józef Kupny zainaugurował nowennę przed beatyfikacją 10 Sióstr Elżbietanek zamordowanych w 1945 r. przez żołnierzy Armii Czerwonej.

Nabożeństwo eucharystyczne poprowadził ks. Paweł Cembrowicz, proboszcz parafii katedralnej. Uroczystej Eucharystii przewodniczył metropolita wrocławski, homilię wygłosił ks. Piotr Wawrzynek. Kaznodzieja zauważył, że Bóg działa tu i teraz, gdy sprawujemy Eucharystię, gdy głoszone jest słowo Boże, gromadzi się wspólnota Kościoła, w której obecny jest Zmartwychwstały Pan.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję