Reklama

Kultura

Sztuka na wyciągnięcie ręki

Wymuszone sytuacją długotrwałe siedzenie w domu = nuda? Niekoniecznie. Być może właśnie teraz mamy najlepszą okazję, by odwiedzić miejsca, do których nigdy jakoś nie było nam po drodze, czy nadrobić książkowe zaległości. I to wszystko w domowym zaciszu.

Niedziela Ogólnopolska 15‑16/2020, str. 40

[ TEMATY ]

sztuka

koronawirus

Włodzimierz Rędzioch

Zbiory historyczne, sztuka współczesna, sztuka sakralna – to wszystko staje przed nami otworem. W związku z zamknięciem muzeów, teatrów czy filharmonii zainicjowano akcję #zostanwdomu – sztuka przyjdzie do Ciebie. Włączyły się w nią instytucje kultury prowadzone lub współprowadzone przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Proponowana przez nie rozbudowana oferta sprosta nawet najbardziej wymagającym gustom.

Dla każdego coś

Reklama

I tak bez ruszania się sprzed komputera mamy możliwość zwiedzania muzeów – za sprawą wirtualnych spacerów (udostępniły je m.in.: warszawskie Muzeum Narodowe, Muzeum Historii Polski, Muzeum Łazienki Królewskie, Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach, Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku czy Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu). Możemy się zapoznać ze zdigitalizowanymi publikacjami książkowymi, prasą czy innymi drukami, takimi jak fotografie, nuty, pocztówki itp. (prym wiedzie tu Polona – jedna z najnowocześniejszych bibliotek cyfrowych na świecie i jednocześnie największa tego typu biblioteka w Polsce, administrowana przez Bibliotekę Narodową). Posłuchamy koncertów, obejrzymy opery czy sztuki teatralne (m.in. dzięki zasobom Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, Teatru Polskiego w Warszawie czy Teatru Muzycznego w Łodzi)... Słowem – mamy okazję kontemplować sztukę przez duże S. Nie zapomniano także o najmłodszych – proponowane są np. programy edukacyjne w formie e-learningu, które udostępniło m.in. Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście, działające w ramach Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Nie tylko nad Wisłą

Wirtualną ofertę stworzyły nie tylko polskie instytucje – swoje zbiory udostępniły też m.in. londyńskie British Museum, paryskie Musée d’Orsay czy Rijksmuseum w Amsterdamie (dostęp do nich i wielu innych kolekcji można uzyskać za pośrednictwem projektu Google Arts & Culture – wirtualny spacer umożliwia funkcja Street View, znana głównie z Map Google’a). On-line możemy się też przenieść za Spiżową Bramę, by zajrzeć do wnętrz Muzeów Watykańskich. W ramach siedmiu wirtualnych wycieczek proponuje się odwiedzenie Kaplicy Sykstyńskiej, Muzeum Pio Clementino, Muzeum Chiaramonti, Braccio Nuovo, Pokoi Rafaela, Kaplicy Niccolina i Sali dei Chiaroscuri. Ponadto na oficjalnym koncie na Instagramie @vaticanmuseums codziennie podawane są szczegółowe informacje o arcydziełach Watykanu oraz krótkie podpisy, które przybliżają historię i znaczenie wielu mniej lub bardziej znanych dzieł.

* * *

Oczywiście, wirtualny spacer po muzeum nie zastąpi realnego obcowania z liczącymi czasem setki lat eksponatami, nie pozwoli dogłębnie się przyjrzeć strukturze płótna obrazu; książka na ekranie nie jest tą samą, którą możemy wziąć do ręki, by delektować się jej zapachem, a sztuka teatralna obejrzana przez internet to tylko namiastka klimatu prawdziwego teatru. Obecna sytuacja ma jednak pewne dobre strony – np. tę, że jednego dnia możemy znaleźć się w dziesiątkach przeróżnych instytucji, nierzadko dalekich od naszego miejsca zamieszkania, poza tym nie musimy tracić czasu na przemieszczanie się między nimi czy stanie w kolejkach ani kupować biletów.

2020-04-07 14:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kicz – znaczy udawany

Niedziela sosnowiecka 28/2015, str. 5

[ TEMATY ]

sztuka

Ks. Tomasz Zmarzły

Czy kicz może mieć odniesienie do życia wiary? Kicz jest tworem o miernej wartości, schlebiający popularnym gustom. A byle jaka wiara czy ma wartość przed Bogiem? Takie pytania nurtują również zwyczajnych ludzi...

Sztuka nie jest drogą do podświadomości, ale do większej jeszcze świadomości. Sztuka otwiera człowieka na samego siebie i czyni go bardziej człowiekiem” – przypominał artystom św. Jan Paweł II na spotkaniu w Wenecji w 1985 r.

CZYTAJ DALEJ

W Sejmie projekt ustawy „Stop aborcji 2021”

2021-09-22 14:54

[ TEMATY ]

aborcja

pro‑life

Karol Porwich/Niedziela

130 tys. podpisów zebrali autorzy projektu ustawy "Stop aborcji 2021". Zgodnie z wniesionym dziś do Sejmu projektem, dzieci poczęte będą chronione na podstawie tych samych przepisów, co inni ludzie, ponieważ dziecko poczęte jest człowiekiem - poinformowała odpowiedzialna za inicjatywę ustawodawczą Fundacja Pro-prawo do życia.

Autorzy projektu i podpisani pod nim obywatele uważają, że prawna ochrona życia dzieci poczętych jest w Polsce fikcją. Wskazują m.in. na wadliwe zapisy kodeksu karnego powodujące, że "co roku tysiące dzieci w Polsce są bezkarnie zabijane".

CZYTAJ DALEJ

Rozpoczęło się diecezjalne pielgrzymowanie maturzystów na Jasną Górę

2021-09-22 19:44

[ TEMATY ]

Jasna Góra

maturzyści

pielgrzymka maturzystów

Karol Porwich/Niedziela

Pielgrzymką maturzystów diecezji rzeszowskiej na Jasnej Górze rozpoczyna się tegoroczne diecezjalne spotkanie młodych z Matką Bożą Częstochowską.

Przez najbliższe miesiące, jeśli tylko sytuacja epidemiczna na to pozwoli, do Sanktuarium przybywać będą teraz uczniowie ostatnich klas szkół średnich, by zawierzyć nie tylko egzaminy, ale swoje dalsze wybory i życiową drogę.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję