Reklama

Wiadomości

Obserwator

Watykan

Wielki wstyd

Biskup Marcelo Sánchez Sorondo, kanclerz Papieskiej Akademii Nauk, skrytykował banki, które – jak uważa – stają się głównymi wspólnikami sieci handlu ludźmi. Wiedzą, skąd pochodzą pieniądze i dokąd są przekazywane. – Obserwacja źródeł pochodzenia tych pieniędzy pokazuje, że w przypadku Meksyku to nie tam, lecz w Londynie jest mózg procederu. Tam trafia najwięcej kobiet z Ameryki Łacińskiej – powiedział bp Sorondo. Przebywał w Meksyku, aby wesprzeć starania o delegalizację prostytucji, która sprzyja handlowi ludźmi i niewolnictwu, a także pomóc wypracować politykę społeczną, by ułatwić reintegrację uratowanych ofiar tego procederu. Hierarcha podkreślił, że handel ludźmi jest zbrodnią przeciwko ludzkości, za którą państwo niezauważające jej ponosi współodpowiedzialność. To powinno budzić wielki wstyd. Meksykańskiemu pismu Milenio wyjaśnił kulisy procederu w Kanadzie, gdzie banki zmuszono do współpracy w śledztwach w sprawach handlu ludźmi i prostytucji. Wiele państw współdziała z instytucjami finansowymi, wpisując do swoich rocznych bilansów m.in. środki pochodzące z handlu ludźmi. Biskup podkreślił, że strategia stosowana przez meksykański rząd federalny w walce z przestępczością zorganizowaną jest kluczem do jej osłabienia.

w.d.

Nowa Zelandia

Parodia praw

Nie przebierali w słowach biskupi Nowej Zelandii, gdy komentowali nową regulację, która wyklucza aborcję z listy przestępstw podlegających karze. To „parodia praw człowieka” – ocenili biskupi. Nie kryją oni rozczarowania uchwaleniem nowego prawa i stwierdzają, że również wiele kobiet będzie nim zawiedzionych – chodzi o „te, które mają doświadczenie we wspieraniu kobiet z tzw. niechcianymi ciążami lub kobiet, które dokonały aborcji pod wpływem przymusu, a potem bardzo tego żałowały”. Nowe prawo w żaden sposób nie pomaga kobietom, które z różnych powodów wybierają aborcję, ponieważ uważają one, że nie mają innej drogi wyjścia czy to z powodu presji partnera, czy z powodów ekonomicznych bądź społecznych. Regulacja nie jest jednak zaskoczeniem, bo premier Jacinda Ardern podnosiła tę kwestię już podczas kampanii wyborczej i obiecywała depenalizację aborcji. Nowa Zelandia była dotychczas jedynym zachodnim krajem, który faktycznie uznawał aborcję za nielegalną. Parlament odrzucił wcześniejszą propozycję poddania tego tematu ogólnokrajowemu referendum.

w.d.

Papież do Polaków

Gotowi do przebaczenia?

– Czas Wielkiego Postu zaprasza nas do refleksji nad tajemnicą Bożego Miłosierdzia. Otrzymując je, możemy się nauczyć, jak we właściwy sposób przebaczać i miłować naszych braci. Gotowość do przebaczania niech będzie dla was nie tylko postanowieniem wielkopostnym, ale również stałym usposobieniem w waszym chrześcijańskim postępowaniu – powiedział Franciszek do Polaków podczas audiencji generalnej 18 marca br. Na zakończenie nawiązał do uroczystości św. Józefa. Papież zachęcił, aby szczególnie w chwilach trudnych wzywać tego świętego z ufnością i zawierzać mu swoje życie.

Reklama

j.k.

Nikozja

Chrystianizacja Turcji

Bartłomiej, patriarcha Konstantynopola i honorowy zwierzchnik światowego prawosławia, zapowiedział, że chce chrystianizować obszary „oczyszczone” z prawosławia w Turcji podczas I wojny światowej i po niej. Chce odbudować zniszczone kościoły i diecezje, choćby na swoje dawne ziemie mieli wrócić tylko nieliczni potomkowie dawnych przesiedleńców. W Turcji przebywa dziś wielu prawosławnych migrantów ekonomicznych z byłego bloku wschodniego, którymi trzeba się zaopiekować – podkreślił Bartłomiej. Z jego ojczystej ziemi – wyspy Imbros w pobliżu cieśniny Dardanele – chrześcijan usunięto w 1964 r. – Dziś jesteśmy świadkami nowego początku – zaznaczył patriarcha. Nowym metropolitą Imbrosu mianował on doświadczonego w nowej ewangelizacji w Izmirze (dawnej Smyrnie) biskupa Cyryla. Tam powraca najwięcej chrześcijan, działają prawosławne szkoły. – Młodzież to przyszłość Kościoła, ale także najważniejszy czynnik jego teraźniejszości, jak ujął to sobór na Krecie w 2016 r. – powiedział dziennikarzom patriarcha. Rok 2020 ogłosił on rokiem młodych i chce zorganizować w tym roku prawosławny kongres młodzieży w Turcji.

w.d.

Tarcza antykryzysowa

Pakietem w wirusa

Tak nazwano rządowy pakiet pomocowy, który ma złagodzić skutki kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa i wspierać przedsiębiorców. – Program ma dać nadzieję Polakom, że wkrótce będzie lepiej – powiedzieli dziennikarzom podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki i prezydent Andrzej Duda. – Proponujemy instrumenty, które mają amortyzować negatywny wpływ epidemii na gospodarkę, a przede wszystkim na ludzi – zaznaczył szef rządu. Na tarczę składa się pięć filarów: bezpieczeństwo pracowników (o wartości 30 mld zł), finansowanie przedsiębiorstw (74 mld zł), ochrona zdrowia (7,5 mld zł), wzmocnienie systemu finansowego (70 mld zł) oraz program inwestycji publicznych (30 mld zł). Jednym z założeń jest częściowe, czasowe pokrycie kosztów wynagrodzeń pracowników przez państwo, skierowane do najbardziej potrzebujących firm. Przedsiębiorcy, którzy spełnią kryteria związane ze znaczącym spadkiem obrotów, będą mogli liczyć na zapłatę 40% wynagrodzeń swoich pracowników – do wysokości wynagrodzenia średniego w gospodarce krajowej. Jak powiedział premier Morawiecki, ,,co najmniej drugie 40% pokrywa pracodawca, ponieważ zależy to od woli pracodawców i ich możliwości finansowych, czy nie chcą pokryć więcej”. Wartość pakietu oszacowano na ponad 210 mld zł.

w.d.

USA

Najstarszy prezydent

W jesiennych wyborach prezydenckich z Donaldem Trumpem zetrze się najpewniej Joe Biden, bo to on otrzyma nominację Partii Demokratycznej. 77-letni polityk wygrał właśnie z 78-letnim Berniem Sandersem w prawyborach w Illinois, Arizonie i na Florydzie. W tym ostatnim stanie Biden, były wiceprezydent USA, wyprzedził Sandersa o 40%, a w Illinois – o ponad 20. Łatwe zwycięstwa wskazują, że wyborcy są gotowi się zjednoczyć wokół Bidena przeciw Trumpowi. Efektem będzie silna presja na Sandersa, by wycofał się z wyścigu, tym bardziej że jego szanse bardzo stopniały. Wielu demokratów obawia się powtórki z 2016 r., gdy długa walka między Sandersem i Hillary Clinton ułatwiła zwycięstwo Trumpowi. Ostatnio Biden wygrał prawybory w szesnastu z dwudziestu jeden stanów; przyciągnął najpewniej część młodszych wyborców, którzy wcześniej sympatyzowali z bardziej lewicowym Sandersem. Jeszcze pół roku temu o nominację Demokratów ubiegało się dwadzieścia osób. Liczny udział kobiet mógł zapowiadać kolejny – po Baracku Obamie, który był pierwszym czarnoskórym prezydentem Ameryki – przełom w historii wyborów. Przełomu jednak nie będzie. Bez względu na to, który z trzech polityków (Biden, Sanders czy 74-letni Trump) zostanie prezydentem, zapisze się w historii USA jako najstarszy polityk obejmujący ten urząd.

Reklama

w.d.

Akcja

Adoptuj medyka

To pomysł, który pojawił się w różnych środowiskach i różnych miejscach w Polsce, ale wszędzie był i jest odpowiedzią na apel o modlitewne wsparcie służb medycznych. Odpowiedzieli na niego m.in. krakowscy i łódzcy franciszkanie. Jak wyjaśnia o. Jan M. Szewek, krakowski franciszkanin, chodzi o „modlitewną adopcję” tych, którzy w trudnym czasie z narażeniem życia służą innym, o regularną codzienną modlitwę w intencji konkretnego pracownika służby zdrowia: lekarza, pielęgniarki, technika, laboranta, ratownika, recepcjonistki, sprzątaczki itd. Akcję wsparł już modlitwą m.in. bp Tadeusz Lityński, ordynariusz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, który zachęca innych do jej podjęcia.

w.d.

Kolumbia

Bez procesji

Po raz pierwszy od 464 lat w kolumbijskim Popayán nie odbędzie się tradycyjna procesja wielkanocna. Decyzję podjął komitet organizacyjny „Pro Semana Santa de Popayán”. Procesja wielkanocna jest tradycyjnie jednym z najważniejszych wydarzeń Wielkiego Tygodnia w całej Kolumbii. Przez całe miasto niesione są figury i wizerunki świętych ze wszystkich miejscowych kościołów. Komitet organizacyjny tłumaczy, że celem decyzji o odwołaniu procesji jest spowolnienie fali zakażeń koronawirusem. Do 16 marca br. w Kolumbii zarejestrowano oficjalnie kilkadziesiąt infekcji.

j.k.

Wybory 2020

Wysypało kandydatów

Rekordowo długa jest w tym roku kolejka do Pałacu Prezydenckiego. Aż 40 osób zgłosiło w PKW chęć kandydowania na prezydenta; komisja dokonała rejestracji 34 z nich i wydała 6 decyzji odmownych. Tylu pretendentów nie było nigdy, ale gdy komitety będą musiały złożyć 100 tys. podpisów popierających ich kandydatów, pozostanie ich w grze tylko kilku.

Na razie wśród pretendentów mogli błysnąć: Grzegorz Sowa – przedsiębiorca z Piotrkowa Trybunalskiego, który wypowiedział umowę ZUS i przestał płacić składki; Jan Potocki – posądzany o przywłaszczenie sobie tytułu hrabiowskiego; Piotr Bakun – były kaznodzieja metodystów; Marek Jakubiak – były poseł Kukiz’15; Paweł Tanajno – propagator demokracji bezpośredniej; Szymon Hołownia, który jest za aborcją, a nawet przeciw; Kajetan Pyrzyński – konsul honorowy Republiki Peru – najpewniej jest jedynym kandydatem na prezydenta w historii, który swój program wyborczy napisał wierszem; ponadto liderzy nieznanych prawie nikomu ugrupowań: Wiesław Lewicki (Normalny Kraj), Leszek Samborski (Odpowiedzialność), Zbigniew Adamczyk (Związek Słowiański) oraz Sławomir Grzywa (Sami Swoi). Jak pokazują badania i podpowiada zdrowy rozsądek, o drugą turę wyborów (jeśli do niej dojdzie) i rywalizację z urzędującym prezydentem Andrzejem Dudą będzie się ubiegać Małgorzata Kidawa-Błońska.

j.k.

Autostrady

Gotowe za 5 lat

Takie zapowiedzi w czasie, gdy cała Polska, ba! – prawie cały świat zatrzymał się i stoi, wydają się przesadne, ale spróbujmy. Do 2025 r. zakończony zostanie program budowy autostrad w Polsce, a budowa sieci dróg ekspresowych ma być zakończona w 2030 r. – zapewnia resort infrastruktury. W ramach Programu Budowy Dróg Krajowych w latach 2014-23 zbudowano dotychczas 1177 km dróg. Inwestycje dotyczące dróg krajowych realizowane są obecnie zgodnie z powyższym programem (z perspektywą do 2025 r.), który został zatwierdzony rządową uchwałą we wrześniu 2015 r. Dokument ten zakłada dokończenie budowy ciągów dróg ekspresowych i autostrad oraz budowę obwodnic w ciągach dróg krajowych. Ich koniec pozwoli na domknięcie sieci autostrad oraz dróg ekspresowych. – Obecnie realizowany program budowy dróg to największy w historii program pod względem skali zaangażowania środków finansowych, która w tej chwili wynosi 142,5 mld zł – poinformował wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

w.d.

Unia Europejska

Bez jeżdżenia

Nadzwyczajna sesja Parlamentu Europejskiego odbędzie się bez eurodeputowanych. Nie muszą oni przyjeżdżać do Brukseli, głosowania mają być przeprowadzane przez e-mail. Poprzedzające głosowania posiedzenia komisji merytorycznych, a także spotkania grup politycznych miały się odbywać zdalnie. Posiedzenie 26 marca br. zastąpi sesję zaplanowaną na 1-2 kwietnia. Liczba spotkań europarlamentu jest ściśle określona w traktatach UE.

w.d.

Powązki

Bez komunistów

Powązki Wojskowe powinny być narodową nekropolią – uważa Jan J. Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, i zapowiada przygotowanie projektu ustawy na ten temat. Wydawałoby się, że powinno być już tak dawno. A jednak... Wydaje się, że sprawę przesądzają ostatnie pochówki na tej najbardziej prestiżowej nekropolii Warszawy – gdzie chowane są najważniejsze postaci polityki, sztuki, nauki i sportu – działaczy komunistycznych: ostatnio Stanisława Kani, byłego I sekretarza PZPR, nieco wcześniej – wiceministra obrony gen. Zbigniewa Nowaka i Franciszka Ruska, prokuratora generalnego z czasów stanu wojennego. – Gdy zostaną rozwiązane problemy w tej chwili najistotniejsze dla Polski, dołożę wszelkich starań, by powstała ustawa, która Powązki Wojskowe uczyni narodową nekropolią, zarządzaną przez państwo – mówi Jan J. Kasprzyk. Jego zdaniem, warszawska nekropolia powinna być wyjęta z zasobu cmentarzy komunalnych, tak jak to było w okresie międzywojennym.

j.k.

W sieci

Gorące linie

Polacy dużo częściej i więcej rozmawiają teraz przez telefon i korzystają z internetu. Telekom obserwuje znaczący wzrost wykorzystania telefonii i sieci internetowej. W niemieckiej T-Mobile Polska ruch głosowy wzrósł w ciągu kilku dni o połowę, a wykorzystanie internetu – o jedną czwartą. Podobnie jest we francuskiej sieci Orange. W Play rozmowy zwiększyły się „tylko” o jedną trzecią, a użycie internetu prawie o połowę.

j.k.

2020-03-25 12:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Obserwator

Karta Rodziny

Duży krok do przodu

Deklaracja, którą jest Karta Rodziny, pojawiła się w gorącym czasie kampanii wyborczej, ale tylko teraz mogła się pojawić. Zapisano w niej prorodzinne zasady, którymi ma się kierować starający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda, m.in. w decyzjach o podpisaniu ustaw uchwalanych przez parlament. Karta to krok w dobrym kierunku – twierdzą zwolennicy urzędującego prezydenta; jego przeciwnicy natomiast uznają to za błąd. – Rodzina buduje społeczeństwo, a bez społeczeństwa państwo nie istnieje – powiedział Duda podczas prezentacji karty.

W dokumencie zapewniono o tym, że zostaną utrzymane programy prorodzinne, zawiera on także deklarację wprowadzenia kolejnych programów wspierających rodziny i seniorów, m.in. bonu wakacyjnego dla dzieci; w karcie przewidziano objęcie szczególną opieką rodzin wychowujących niepełnosprawne dzieci, obronę instytucji małżeństwa, ochronę dzieci przed ideologią LGBT i zapowiedziano rynek pracy przyjazny rodzinie.

W części dotyczącej obrony instytucji małżeństwa prezydent stwierdził, że nie ma i nie będzie małżeństwa w żadnej innej postaci niż związek kobiety i mężczyzny. I dodał, że nie ma jego zgody na adopcję dzieci przez pary homoseksualne. – Takie rozwiązanie nie może być wprowadzone. To jest obca ideologia. To jest zjawisko, które owszem, pojawia się w innych państwach, ale wzbudza ogromne wątpliwości w różnych aspektach. I nie ma dziś zgody na to, aby w jakiejkolwiek formule mogło to być wprowadzone w naszym kraju – powiedział. Ta deklaracja wywołała absurdalne zarzuty ze strony lewicy, że to przejaw homofobii. Tymczasem Duda zapowiedział ochronę dzieci przed ideologią LGBT – m.in. zakaz jej propagowania w instytucjach publicznych i prawo rodziców do decydowania, w jakim duchu chcą kształcić i wychowywać swoje dzieci.

Dla Andrzeja Dudy Karta Rodziny stanowi dobry pomysł na tę część kampanii, w której rywale przedstawili swoje – niezbyt oryginalne – pomysły; pozwoli mu to zawalczyć o bardziej tradycyjnych wyborców, w tym o prawicę. Po czasie politycznego uśpienia wywołanego słabością innych kandydatów Duda wyraźnie się ożywił – wskazują komentatorzy.

Wojciech Dudkiewicz

Aborcja

Szokujące dane ONZ

Te dane zatrważają: według ONZ, w wyniku aborcji od stycznia do maja br. zginęło na świecie 14,2 mln dzieci. Liczba ta przekracza o 2 mln łączną liczbę ofiar COVID-19 czy innych chorób zakaźnych, a także samobójstw, wypadków drogowych i głodu. Aborcja jest wciąż najczęstszą przyczyną śmierci. Według szacunków, w skali roku można się spodziewać 45-50 mln zabiegów. – W czasie pandemii wydawałoby się, że chronimy zagrożone życie. Nagle jednak się okazuje, że według WHO, aborcja jest podstawową usługą medyczną. Próbuje się to łączyć z pomocą humanitarną – mówi Ewa Kowalewska z Human Life International Polska. Liczba wykonywanych aborcji może przekraczać oficjalne dane, bo jako alternatywę przedstawia się aborcję farmakologiczną – bez konieczności wizyty w szpitalu. Ze względu na zagrożenie koronawirusem zamknięto wiele ośrodków aborcyjnych, ale promuje się aborcje farmakologiczne bez kontroli medycznej. W ramach planu ONZ pomocy w walce z pandemią m.in. na promowanie takiego rodzaju aborcji przekazano 120 mln dol. Także WHO propaguje aborcje farmakologiczne bez nadzoru medycznego.

j.k.

List Kaczyńskiego

Apel o mobilizację

Prezes PiS Jarosław Kaczyński w liście do członków ugrupowania napisał, że ponowne zwycięstwo wyborcze prezydenta Andrzeja Dudy leży w elementarnym interesie Polski. Podkreślił, że wybór kandydata KO oznaczałby ciężki kryzys polityczny, społeczny i moralny. „Opozycja poniosła w ostatnich pięciu latach liczne porażki, nie zdołała odzyskać władzy, niemniej ciągle ma bardzo duże możliwości i jest w stanie zaszkodzić nie tylko PiS, ale przede wszystkim Polsce” – napisał Kaczyński. „Mamy dziś stan alertu, który się skończy dopiero wtedy, gdy odniesiemy zwycięstwo” – mobilizuje zwolenników przed wyborami prezydenckimi prezes PiS.

j.k.

Ostrzeżenie z USA

Wirusowy pretekst

Departament Stanu ostrzega, że rządy niektórych krajów mogą wykorzystać koronawirusa do zamykania miejsc kultu także po pandemii. Ochrona zdrowia obywateli może się stać narzędziem walki z religią. Takie wnioski można wyciągnąć z radykalnych obostrzeń wobec instytucji religijnych wprowadzonych w czasie pandemii – zaznaczył Sam Brownback, amerykański nadzwyczajny ambasador ds. wolności religijnej. Przypomina zarazem, że w wielu krajach wierzący byli stygmatyzowani i oskarżani o rozpowszechnianie koronawirusa. Szczególny niepokój amerykańskiej Komisji ds. Międzynarodowej Wolności Religijnej (USCIRF) wzbudziła sytuacja w Chinach i Iranie, gdzie doszło do nasilenia prześladowań mniejszości religijnych. W Państwie Środka jednym z wymogów ponownego otwarcia kościołów po pandemii jest obowiązek głoszenia „patriotyzmu”. Obawy budzi też sytuacja muzułmańskich Ujgurów. Pojawiły się doniesienia o stosowaniu wobec nich tortur, zmuszaniu ich do wyrzeczenia się wiary i przymusowej pracy w obozach. Brownback stwierdził, że może to być zapowiedź tego, jak będzie wyglądał ucisk w wirtualnym państwie policyjnym, gdzie praktyki religijne zostaną zakazane. Wyraził także niepokój z powodu pogarszającej się sytuacji chrześcijan w Nigerii i braku reakcji miejscowego rządu na islamski terror. Brownback zaapelował do rządów całego świata o zwrócenie szczególnej uwagi na przestrzeganie wolności religijnej w czasie wychodzenia z pandemii.

j.k.

Watykan

Przyszłość po pandemii

Trwa intensywna praca komisji ds. Covid-19, która ma przygotować przyszłość po pandemii. Na pierwszej linii frontu zaangażowana jest Caritas Internationalis, dzięki której Kościół dociera z pomocą do poszkodowanych. Zdaniem kard. Petera Turksona, prefekta Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka, Kościół musi sobie uświadomić konieczność szczególnej posługi duszpasterskiej.

Dotyczy to m.in. rodzin, które straciły najbliższych i czują się zranione uniemożliwieniem pożegnania się z krewnymi, ich pojednania się z Bogiem i godnego pogrzebu. – Zbieramy informacje i doświadczenia ze świata i je analizujemy. Przygotowujemy się też intelektualnie do przyszłości – zaznaczył kard. Turkson. – Zajmują się tym grupy ds. ekologii i środowiska, służby zdrowia, pracy. Wszyscy starają się dojść do wniosków, którymi można się podzielić z innymi i w ten sposób ułatwić budowanie światowego braterstwa.

j.k.

Papież do Polaków

Ocean Miłosierdzia

Zwracając się do Polaków podczas audiencji ogólnej, Franciszek zachęcił do powierzania się Sercu Jezusowemu. – Czerwiec jest wam szczególnie drogi, bo jest poświęcony Najświętszemu Sercu Jezusowemu – powiedział. – Temu Sercu, napełnionemu pokojem i miłością, możemy powierzyć wszystkie niepokoje naszych serc oraz naszą niedoskonałą miłość. Z przebitego Serca Zbawiciela wypływa dla ludzkości źródło wszelkiej pociechy i ocean Bożego Miłosierdzia. Niech Jezus, cichy i pokornego Serca, uczyni nasze serca według Serca swego! – dodał. Na zakończenie, w związku z uroczystością Bożego Ciała, zwrócił uwagę, że w tym roku publiczne oddawanie czci Eucharystii jest mocno ograniczone, ale zawsze jest możliwe „życie eucharystyczne”. – Konsekrowana Hostia uobecnia Chrystusa – podkreślił Ojciec Święty. – Jesteśmy wezwani, aby szukać Go przed tabernakulum w kościele, ale także w tabernakulum, którym są cierpiący, osamotnieni, ubodzy i marginalizowani – zaznaczył i przypomniał, że to w Eucharystii znajdujemy energię potrzebną do mężnego przeżywania trudnych chwil życiowych.

w.d.

Francja

W obronie wolności

Ze stanowczą obroną wolności Kościoła wystąpił przewodniczący Episkopatu Francji abp Éric de Moulins-Beaufort. Podczas przygotowywania się do znoszenia kwarantanny władze utrzymały bowiem zakaz zgromadzeń w miejscach kultu, podczas gdy w innych miejscach było to już możliwe. – Kościół nie chce się uchylać od praw państwowych i żądać przywilejów – podkreślił arcybiskup. – Wolność jest dla niego możliwością swobodnego praktykowania i głoszenia własnej wiary. We Francji państwo pozostawia religiom swobodę organizowania kultu, byle nie naruszało to porządku publicznego. Podczas stopniowego znoszenia kwarantanny reguła ta została jednak naruszona: władze wydały normy sanitarne, ale chciały też decydować, w jaki sposób one mają być wypełniane w życiu wspólnot religijnych.

j.k.

RAPORT

Pokolenie Lockdown

Źle jeszcze nie było. Kryzys spowodowany pandemią COVID-19 będzie miał długoterminowy wpływ na kariery zawodowe osób przed 25. rokiem życia, czyli dopiero wchodzących na rynek pracy – uważają analitycy Deloitte. Na świecie już ponad 15 proc. osób w tym przedziale wiekowym straciło pracę. Międzynarodowa Organizacja Pracy (ILO – International Labour Organization) nazwała tę grupę demograficzną Pokoleniem Lockdown. Według ILO, pokolenie to jest narażone na potrójny szok na rynku pracy. Częściej grozi mu utrata pracy niż reszcie ludności aktywnej zawodowo; istnieje większe prawdopodobieństwo doznania przez nie zakłóceń w edukacji lub przerwania szkoleń zawodowych; gorsza koniunktura oznacza, że młodzi napotkają większe bariery przy wejściu na rynek pracy, spowodowane mniejszym popytem ze strony pracodawców. Spośród tych, którzy dalej pracują, co czwarty miał skrócone godziny pracy, co odbiło się na wynagrodzeniu. Znacznie częściej osoby te pracują w najbardziej narażonych segmentach gospodarki. W Polsce w sektorach bezpośrednio dotkniętych przez restrykcje związane z pandemią – w hotelarstwie, gastronomii, handlu detalicznym i hurtowym – pracuje aż 30 proc. aktywnych zawodowo młodych osób. Pogarszająca się koniunktura i ograniczony dostęp do pracy czy nauki, będą miały długoterminowe negatywne konsekwencje; jak głębokie – będzie zależało nie tylko od działań organów publicznych, ale również od gotowości do zmian ze strony pracodawców – podkreślają analitycy Deloitte.

w.d.

Rosja

Referendum z loterią

Kilkuset członków rosyjskich komisji wyborczych sprzeciwia się organizowaniu 1 lipca referendum. Powód nie jest polityczny – boją się zarażenia koronawirusem. W Rosji codziennie notuje się tysiące nowych zakażeń. Referendum zdecyduje o przyjętych zmianach w konstytucji, w tym zmianie umożliwiającej prezydentowi Władimirowi Putinowi ubieganie się o kolejne kadencje. Nieoficjalnie wiadomo, że Putin forsuje lipcowy termin, by skorzystać z patriotycznych nastrojów po paradzie w Moskwie, dobrej pogody i łagodzenia ograniczeń w związku z epidemią. Nastroje ma też poprawić przekupywanie wyborców przez ludzi Kremla. Urzędnicy prześcigają się w organizowaniu akcji. W Kraju Krasnojarskim prowadzona jest loteria, w której można wygrać m.in. 10 mieszkań i 10 samochodów. Podobne przedsięwzięcia przygotowywane są w wielu innych regionach Rosji.

w.d.

Wolność

Tylko na siebie

Od 27 lat Centrum im. Adama Smitha oblicza dzień w którym „uwolnimy się od podatków”. W tym roku dzień ten wypada 4 tygodnie wcześniej niż jeszcze w latach 90. XX wieku – 10 czerwca. Dzień Wolności Podatkowej to symboliczny moment w roku, gdy przestajemy pracować na zobowiązania wobec państwa, a zaczynamy pracować na własne potrzeby. Najdłużej pracowaliśmy na potrzeby rządu w 1995 r., ponieważ dopiero od 6 lipca mogliśmy się cieszyć wolnością podatkową. Od kilku lat w Polsce ten dzień przypada w pierwszej dekadzie czerwca. Najwcześniej wypadł on 2 lata temu – było to 6 czerwca. W Unii Europejskiej Polska znajduje się pod tym względem mniej więcej w środku. Najkrócej na własne rządy pracują Cypr, Malta i Irlandia, a najdłużej – obywatele Belgii, Francji i Austrii.

j.k.

Libia

Apel o pokój

Papież Franciszek jest zaniepokojony sytuacją w tym kraju. Odniósł się do niej po niedzielnej modlitwie Anioł Pański. Libia jest areną wojny domowej, a zarazem konfliktu międzynarodowego z licznym udziałem zagranicznych najemników. Wrogie ośrodki władzy w Trypolisie i Benghazi są popierane przez dwa bloki państw: z jednej strony przez Turcję, Katar i Włochy, a z drugiej – Rosję, Francję, Emiraty Arabskie, Egipt i Jordanię. Stawką konfliktu jest dostęp do złóż surowców energetycznych. – Modlę się za tysiące migrantów, uchodźców, osób ubiegających się o azyl i przesiedleńców wewnętrznych w Libii – powiedział Franciszek. Zaapelował do wspólnoty międzynarodowej o stanowcze działania prowadzące do położenia kresu przemocy, które przyniosłyby pokój, stabilność i jedność w tym kraju oraz konkretną pomoc dla uchodźców.

j.k.

Postępy postępu

Zrywanie boków

To było najgłośniejsze usunięcie, ale nie tylko film Przeminęło z wiatrem z 1939 r. usunięto ze społecznego obiegu, w tym przypadku z platformy strumieniowej HBO Max. Stacja przeprowadziła analizę oferty po masowych protestach przeciwko rasizmowi i brutalności policji. – Film przedstawia niektóre z etnicznych i rasowych uprzedzeń, które były powszechne w amerykańskim społeczeństwie – powiedział rzecznik HBO. Obraz nagrodzony dziewięcioma Oscarami, z Vivien Leigh i Clarkiem Gable’em w rolach głównych, miał powrócić wraz z dyskusją o jego historycznym kontekście.

UKTV, stacja należąca do BBC, usunęła z oferty odcinek serialu komediowego Hotel Zacisze, stwierdzono bowiem, że zawiera on rasistowskie zwroty. – Jeśli ludzie są zbyt głupi, by rozróżnić między popieraniem czyichś poglądów a ich wyśmiewaniem, to co można zrobić? – skomentował to współtwórca serialu John Cleese. Także Netflix i inne serwisy z filmami i serialami usunęły z oferty kolejne seriale komediowe, które zostały przez niektórych uznane za zawierające elementy rasistowskie. W serwisach Netflix, Sky i NOW TV nie są już dostępne seriale The Mighty Boosh, The League of Gentlemen i Little Britain. W niektórych skeczach biali aktorzy występowali ucharakteryzowani na ludzi o innym niż własny kolorze skóry, co ma być przejawem rasizmu.

w.d.

Protesty w USA

Bez litości

Nie ma litości dla wrogów wolności. Ofiarą protestów po śmierci czarnoskórego George’a Floyda padły pomniki kojarzące się z rasizmem i niewolnictwem. Zaczęto usuwać monumenty upamiętniające wybitnych konfederatów, którzy w połowie XIX wieku walczyli o autonomię Południa i utrzymanie niewolnictwa. W Richmond w Wirginii, stolicy konfederatów, usunięto posąg ich przywódcy Jeffersona Davisa, w Montgomery w Alabamie przewrócono pomnik Roberta E. Lee – słynnego generała konfederatów – który stał obok liceum noszącego jego imię. Z krajobrazu amerykańskich miast, w tym m.in. Louisville w Kentucky, Jacksonville na Florydzie i Alexandrii w Wirginii, zniknęły dziesiątki posągów upamiętniających przywódców i żołnierzy konfederackich.

w.d.

Watykan

Kobiety na stanowiska

Zwiększa się obecność kobiet na kierowniczych stanowiskach w Stolicy Apostolskiej. Franciszek mianował nowego członka Rady Kierowniczej Urzędu Informacji Finansowej oraz nowego szefa biura Biblioteki Watykańskiej. Pierwszą z funkcji powierzył prof. Antonelli Sciarrone Alibrandi, prorektor Uniwersytetu Katolickiego Najświętszego Serca w Mediolanie. Zadaniem Urzędu Informacji Finansowej jest zapobieganie praniu brudnych pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Szefową biura Biblioteki Watykańskiej została natomiast Raffaella Vincenti, która do tej pory pracowała w tej instytucji w randze sekretarza.

j.k.

CZYTAJ DALEJ

Patron Europy

2020-06-30 10:09

Niedziela Ogólnopolska 27/2020, str. VIII

[ TEMATY ]

św. Benedykt z Nursji

Giotto di Bondone – św. Benedykt

Święty Benedykt z Nursji, opat, to jedna z najwybitniejszych postaci w dziejach Kościoła. Jego siostrą była św. Scholastyka.

Pierwsze nauki Benedykt pobierał w Nursji. Na dalsze studia udał się do Rzymu, jednak wkrótce opuścił Wieczne Miasto i udał się w kierunku Tivoli. Osiadł w przysiółku Enfide (dzisiaj Affile) przy kościele Świętych Piotra i Pawła u stóp wzgórz Prenestini. Następnie przeniósł się do Subiaco i tu tak naprawdę rozpoczął życie mnicha, pełne ascezy. Z czasem zaczęli się do niego przyłączać uczniowie.

Pod jego kierunkiem utworzono 12 małych klasztorów po 12 uczniów każdy. Klasztory stały się kolebką humanistycznego, kulturowego, religijnego, a także gospodarczego odrodzenia europejskiego kontynentu. Około 525 lub 529 r. Benedykt wraz z kilkoma uczniami przeniósł się z Subiaco na Monte Cassino, gdzie zbudował kościół i klasztor.

Na Monte Cassino napisał też słynną Regułę, w której określa życie monastyczne jako „szkołę służby Pańskiej”. Podkreśla, że całe życie mnicha, jego wszystkie chwile i czynności winny głosić chwałę Stworzyciela. Dewizą Benedykta było: Ora et labora – Módl się i pracuj. Reguła wskazuje również na szczególne znaczenie kultu liturgicznego. Dużą część dnia zakonnik przeznaczał na lectio divina – czytanie Pisma Świętego.

Reguła św. Benedykta wywarła poważny wpływ na całe życie Europy Zachodniej – Benedykt XVI podkreślił, że Reguła jest „światłem dla Europy”, a św. Benedykt „swoim życiem i dziełem wywarł zasadniczy wpływ na rozwój cywilizacji i kultury europejskiej”. Święty Paweł VI, ogłaszając św. Benedykta patronem Europy 24 października 1964 r., wyraził uznanie dla wielkiego dzieła, którego dzięki Regule dokonał ten święty w zakresie kształtowania cywilizacji i kultury europejskiej.

Jako ojciec monastycyzmu zachodniego św. Benedykt czerpał również z doświadczeń pustelników (ojców pustyni) ze Wschodu, którzy żyli w IV wieku w Egipcie, Syrii i Azji Mniejszej i osiedlali się na pustyni. Najbardziej znanym polskim opactwem benedyktyńskim jest opactwo tynieckie. Do Polski benedyktyni przybyli wraz ze św. Wojciechem.

Św. Benedykt, opat, ur. ok. 480 r. w Nursji, zm. 21 marca 547 r. na Monte Cassino

CZYTAJ DALEJ

Takim go zapamiętam…

2020-07-11 22:24

Maria Fortuna- Sudor

W poniedziałek 6 lipca br., w wieku 69 lat, zmarł Zbigniew Kruk - Strzeboński, były działacz „Solidarności” (także struktur podziemnych), internowany w stanie wojennym, związany z Duszpasterstwem Ludzi Pracy – tzw. Kamieniołomem przy kościele św. Józefa w Podgórzu, odznaczony m.in. Krzyżem Wolności i Solidarności (2017), członek Stowarzyszenia Sieć Solidarności.

W stanie wojennym Zbigniew Strzeboński- Kruk został internowany – więziony w ZK w Załężu. Nawet tam protestował przeciwko złemu traktowaniu więźniów, brał udział w głodówkach, nie pozwolił sobie odebrać pamiątkowego krzyża, za co otrzymał dodatkową karę więzienia. Po wyjściu na wolność, 24 lipca 1982 r. pozostawał bez pracy. W końcu dzięki pomocy ks. K. Jancarza, został zatrudniony w Zakładzie Pszczelnictwa AR w Krakowie. W kolejnych latach był prześladowany, co przejawiało się m.in. zwalnianiem z pracy lub zmuszaniem do odejścia z niej. W latach 1982 – 1989 był współinicjatorem i współorganizatorem powstania grupy duszpasterstwa ludzi pracy przy parafii św. Józefa w Krakowie Podgórzu. Był to Zespół Apostolstwa Świeckich – tzw. Kamieniołom.

Pana Zbigniewa poznałam przy okazji pisania artykułu, w którym opowiedział on o wprowadzaniu stanu wojennego w Krakowie. W 2014 roku, przybliżając naszym czytelnikom postać Polaka- patrioty, napisałam m.in. : „Do grona osób, na los których tamten czas ( stan wojenny- przyp. red.) wpłynął w sposób szczególny, należy Zbigniew Kruk-Strzeboński. W latach 70. i na początku 80. asystent w Biurze Projektów Przemysłu Skórzanego Biproskór, gdzie zorganizował Komitet Założycielski „Solidarności”, a później pracownik MKZ Małopolska. Dziś człowiek schorowany, nadal jednak aktywny, zatroskany o los Polski, o jej teraźniejszość i przyszłość.”

I takim go zapamiętam. Otwartym na ludzi, szczerym, uważnie obserwującym otaczający świat. Gdy przy okazji spotkania zapytałam, czy po raz kolejny zdecydowałby się tak angażować w walkę z komunistyczną władzą PRL- u , gdyby znał, jakie będą losy tamtej Solidarności, zapewnił bez chwili namysłu: „No pewnie, że tak!” Wtedy też stwierdził: „…obserwuję świat, zmiany, które zachodzą, i jestem przekonany, że drugiej takiej „Solidarności” jak tej w latach 80. XX wieku, już nie będzie. Nie ta sytuacja, nie ten układ, nie tacy ludzie…”

Kilka lat później ktoś zapytał mnie, czy nie znam człowieka, którego warto by wytypować do konkretnej nagrody - nie pamiętam już dokładnie, o jaką nagrodę chodziło, ale uważałam, że pan Zbigniew jest idealnym kandydatem, więc opowiedziałam o nim, o jego roli w „Solidarności” i podałam numer telefonu do niego. Po pewnym czasie dowiedziałam się, że gdy usłyszał propozycję, najpierw był nią zaskoczony, a potem stwierdził, że on nie robił tego dla nagród czy uznania. I prosił, aby tak pozostało…

Śp. Zbigniew Kruk – Strzeboński zostanie pochowany na cmentarzu w Grębałowie. Pogrzeb odbędzie się w najbliższy poniedziałek 13 lipca 2020 r. (godz. 13.40).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję