Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Znak chrześcijańskiej nadziei

Niedziela szczecińsko-kamieńska 8/2020, str. I

[ TEMATY ]

modlitwa

Wielki Post

rozważania

Okres wielkopostny to dobry czas, by zmienić coś w swoim życiu duchowym

Okres wielkopostny to dobry czas, by zmienić coś w swoim życiu duchowym

Skoczek narciarski przed każdym startem nie wstydzi się publicznie przeżegnać – ufa, że Chrystus wesprze go w sportowym wysiłku. Doświadczony kierowca tira przed kolejną wielodniową podróżą z kosztownym ładunkiem czyni znak krzyża świętego. Profesor chirurg powierza swoje umiejętności Bogu przez przeżegnanie się, wierząc, że bez pomocy Boga nic się w życiu nie udaje.

Krzyż

Dla nich krzyż jest zawsze nadzieją we wszystkim, dzięki Chrystusowej Drodze Krzyżowej, o której najwięcej mówimy w Wielkim Poście. Wtedy w kościołach, w kapliczkach i przed przydrożnymi krzyżami szczególnie wyraźnie słyszalne są słowa starych pieśni wielkopostnych, jak choćby tej: „W krzyżu cierpienie, w krzyżu zbawienie,/ W krzyżu miłości nauka./ Kto Ciebie, Boże, raz pojąć może,/ Ten nic nie pragnie, nie szuka”.

Cierpienie i samotność

Reklama

A ileż ludzi cierpi samotnie, nie szukając Chrystusowej obecności w naszej doczesnej wędrówce przez życie:

– matka czuwająca przy szpitalnym łóżku śmiertelnie chorego dziecka;

– licealistka uzależniona od gier komputerowych, które sprawia, że w klasie jest najgorszą uczennicą;

Reklama

– maturzysta wywodzący się z domu nowobogackich, którego nic w życiu nie interesuje, poza bezmyślnym spędzaniem czasu w towarzystwie narkomanów i lekkoduchów;

– samotna, młoda matka, która nie wie, kto jest ojcem jej dziecka;

– aktorka występująca w przedstawieniach obrażających uczucia religijne Polaków;

– celebryta szczycący się tym, że już po raz czwarty się żeni…

Razem z Jezusem

Każdy w jakimś momencie swego ziemskiego pielgrzymowania znajdzie się na drodze krzyżowej, w której nikt mu nie pomoże. Ale warto na niej zobaczyć Syna Bożego niosącego krzyż i pomóc Mu go nieść, a przez to pomożemy samemu Zbawicielowi, a On w swojej Boskiej Mocy pozwoli nam rozwiązać swoje ziemskie problemy.

W okresie wielkopostnym Kościół daje nam znakomite narzędzia w celu naprawy naszego, nieraz bardzo pogmatwanego życia – rekolekcje, odprawienie Drogi Krzyżowej czy też uczestniczenie w nabożeństwach „Gorzkich żali”.

W Wielkim Poście łatwiej zauważyć Chrystusa upadającego pod krzyżem, bo nawet wiosna swoją powstającą do nowego życia przyrodą zaprasza wszystkich do odnowienia swego wnętrza, by wraz ze zmartwychwstałym Panem Jezusem cieszyć się sobą i najbliższymi. Łatwiej teraz zobaczyć w każdym bliźnim Jezusa Chrystusa i nigdy nie wstydzić się znaku naszej chrześcijańskiej nadziei – krzyża, który rozpoczyna nasze istnienie na ziemi i je kończy.

2020-02-18 10:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Modlitwa o łaski za przyczyną św. Ojca Pio

2020-09-23 07:17

[ TEMATY ]

modlitwa

Archiwum o. Kapucynów/Niedziela

O Jezu, pełen łaski i miłosierdzia, Ty dla zbawienia dusz ludzkich podjąłeś mękę i umarłeś na krzyżu, aby wyjednać przebaczenie grzechów; pokornie błagam Cię: za przyczyną św. Ojca Pio, kapłana i stygmatyka, który wielkodusznie Ci służył, poświęcał swe życie i cierpiał dla ratowania grzeszników, udziel mi przebaczenia moich win i łaski...       

Dla większej chwały Twojej racz go wsławić chwałą świętości i przyciągnij wszystkich ludzi do swego miłującego Serca. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków. Amen.             

"Chwała Ojcu..." - 3 razy.  

CZYTAJ DALEJ

Najlepszy kapitał

2020-09-23 15:24

[ TEMATY ]

Częstochowa

katolickie liceum

Krzysztof Ułamek

Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Matki Bożej Jasnogórskiej w Częstochowie obchodziło 18 września jubileusz 30-lecia działalności.

Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej przewodniczył bp Andrzej Przybylski, który uświadamiał nam, że jubileusz wzywa do zatrzymania się, dziękowania i świętowania, bo jest to powód do radości. Celebrans zostawił nam przesłanie na dziś i jutro. – Jesteście własnością Boga, jesteście z rodu Maryi, i to jest najlepszy kapitał na przyszłość. Bądźcie mu wierni – apelował. Dziękczynną Eucharystię zakończyło uroczyste zawierzenie wspólnoty szkolnej Matce Bożej Jasnogórskiej.

Na dzień jubileuszu zaplanowanych było więcej wydarzeń, m.in. spotkanie z absolwentami, które ze względu na warunki epidemiczne musiało zostać przełożone na późniejszy czas.

Jubileusz to nie tyko świętowanie, to świadomość wspólnoty, więzi, sukcesów, ale i trudnych, wspólnie przeżywanych chwil. Przez 30 lat wiele się zmieniło, jednak pozytywna energia, nadzieja i przyjazna atmosfera towarzyszą uczniom i nauczycielom od początku istnienia szkoły. Katolickie liceum niesie ze sobą dużo dobra. Wykształciło wiele wspaniałych osób i przyciąga do siebie licznie kolejne.

CZYTAJ DALEJ

Dożynki w folwarku

2020-09-23 23:08

[ TEMATY ]

dożynki

Joanna Ruchniewicz-Wywigacz

Niedziela 20 września br., to kolejna okazja do zasmakowania w regionalnych, naturalnych smakach, w wytworach z plonów tego roku.

W Zamkowym Folwarku w Żarach podczas Targu Śniadaniowego można było kupić: sery i inne wyroby z mleka koziego, chleb na zakwasie, pasty, pasztety i inne smakołyki z dyni, wina z lubuskich winiarni Saganum i Jakubów, wyroby masarskie od lokalnego wytwórcy. Nie zabrakło miodów, ciast, ręcznie robionych krówek, owoców i warzyw z własnej uprawy, piwa rzemieślniczego, olejów z dyni, lnu, rzepaku, wyrobów z dodatkiem lawendy i domowych przetworów z owoców i warzyw.

Zobacz zdjęcia: Dożynki w folwarku
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję