Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Kolejarze u Matki

Kościół parafialny pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Wożuczynie od czterech lat w styczniu gromadzi brać kolejarską. W tym roku, w niedzielę 19 stycznia, odbyło się spotkanie opłatkowe dla środowiska kolejarzy diecezji zamojsko-lubaczowskiej.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 6/2020, str. VI

[ TEMATY ]

spotkanie

spotkanie opłatkowe

kolejarze

Dawid Frańczuk

Wspólna fotografia uczestników spotkania

Spotkanie kolejarzy rozpoczęło się o godz. 12 Mszą św., której przewodniczył krajowy duszpasterz kolejarzy ks. kan. Eugeniusz Zarębiński z Lublina. Koncelebrowali: ks. kan. Zbigniew Pietrzak z Wożuczyna, ks. Marcin Jakubiak, dyrektor diecezjalnej Caritas z Zamościa i ks. Bogdan Jaworowski, proboszcz parafii Wożuczyn i diecezjalny duszpasterz kolejarzy. W homilii ks. Marcin wskazał na bardzo ważne przesłanie płynące z Betlejem do każdego człowieka. Prawdziwym powodem przyjścia Syna Bożego na ziemię było ukazanie bezgranicznej miłości Boga do człowieka. Jego ofiara na krzyżu zupełnie zmieniła sens naszej ludzkiej egzystencji. Nie tylko wiara i modlitwa stały się czynnikami uświęcającymi nasze życie. Również praca, codzienne obowiązki, także te zawodowe, stały się drogą do zdobycia świętości. Dlatego konieczne jest kroczenie przez życie drogą miłości i służby. Pracę kolejarza od dawna określa się jako służbę. Można więc dzisiaj, w świątecznej atmosferze spotkania, życzyć wszystkim kolejarzom, by wypełniając zawodowe obowiązki, jak najwierniej służyli Bogu i bliźniemu.

Prawdziwym powodem przyjścia Syna Bożego na ziemię było ukazanie bezgranicznej miłości Boga do człowieka.

Po zakończeniu Eucharystii uczestnicy spotkania udali się na drugą część uroczystości do lokalu „Orfeusz” w Tyszowcach. Tam miało miejsce dzielenie się opłatkiem i świąteczny posiłek. Słowa życzeń do kolejarzy i gości skierowały sekretarz Gminy Rachanie Agata Niedziółka i przewodnicząca Rady Powiatu Tomaszowskiego Teresa Semczyszyn. Głos zabrał także prezes PKP LHS z siedzibą w Zamościu Zbigniew Tracichleb, wyrażając swoją radość ze świątecznego spotkania oraz z możliwości pochwalenia pracy kolejarzy i sukcesów firmy.

Reklama

Ks. Eugeniusz Zarębiński na koniec oficjalnych wystąpień życzył uczestnikom spotkania, aby miłość Boga ukazana „wśród nocnej ciszy” w Betlejem, zawsze była obecna w naszych sercach.

Pięknym i wzruszającym wykonaniem kolęd, pastorałek i pieśni ludowych zachwycał uczestników spotkania zespół śpiewaczy Zaburzanki z Zaburza z parafii Mokrelipie. Niecodzienną niespodziankę i prezent dla kolejarzy sprawili właściciele lokalu, państwo Lizunowie. Przygotowali pyszny tort w kształcie parowozu i wagonu, który przy dobywających się z głośników dźwiękach sygnału lokomotywy na koniec spotkania wjechał do sali.

2020-02-04 10:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wrocław modlił się za kolejarzy

[ TEMATY ]

kolejarze

Anna Majowicz

Eucharystii przewodniczył diecezjalny duszpasterz kolejarzy

W uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata, w parafii św. Franciszka we Wrocławiu modlono się w intencji pracowników kolei. Eucharystii przewodniczył ks. Jan Kleszcz, duszpasterz kolejarzy archidiecezji wrocławskiej.

-Gość w dom, Bóg w dom. Dlatego cieszymy się, że możemy was dziś gościć i wam służyć - w imieniu rodziny parafialnej, wrocławskich kolejarzy powitał proboszcz wspólnoty św. Franciszka, ks. Kazimierz Sroka.

W homilii, ks. prof. Michał Chłopowiec wskazał, że klucz do interpretacji święta Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata dostarcza towarzysz męki Pana Jezusa, zwany ,,Dobrym Łotrem”. - Kto by przypuszczał, że właśnie on rozpozna Jezusa ukrytego pod postacią przestępcy, skazanego na śmierć ze złoczyńcami. Łotr rozpoznaje Chrystusa Króla nie w chwili triumfu, ale w chwili porażki. W chwili, kiedy wojska, które przyrzekały Jezusowi wierność rozsypały się. Łotr przeniknął wzrokiem ciemności porażki i dotarł aż do rozpoznania w Chrystusie rysów oblicza Bożego. To jego wielki wyczyn – mówił kaznodzieja, dodając, że nie trudno iść za Jezusem wtedy, gdy dokonuje On cudów, kiedy staje się autorem niezwykle wielkich objawień, gdy otaczają Go tłumy. Trudniej iść za Nim wtedy, kiedy jest ukryty, bezbronny i pozwala, ażeby Go wyśmiano. - Na tym polega paradoks życia chrześcijańskiego. Mamy wierzyć w zwycięstwo i opowiedzieć się po stronie Króla, kiedy On według ocen ludzkich jest Królem przegranym – nauczał ks. prof. Michał Chłopowiec. 

Zobacz zdjęcia: Msza Święta w intencji wrocławskich pracowników kolei

Na zakończenie Mszy św. diecezjalny duszpasterz kolejarzy wspomniał o kaplicy św. Katarzyny Aleksandryjskiej, patronki kolejarzy, której otwarcie na Dworcu Głównym zaplanowano na koniec roku. - Kaplica będzie służyć zarówno kolejarzom, jak i każdemu, kto korzysta z usług PKP. Będzie miejscem wieczystej adoracji Najświętszego Sakramentu, znajdzie się w niej także konfesjonał z dyżurującymi kapłanami – zaznaczył  ks. Jan Kleszcz. 

O kaplicy pisaliśmy tutaj: https://wroclaw.niedziela.pl/artykul/145768/nd/Zywy-Bog-na-Dworcu-Glownym

Po Eucharystii środowisko wrocławskich kolejarzy spotkało się na wspólnej agapie.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa o uzdrowienie za przyczyną św. Jana Pawła II

2020-04-02 07:09

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

modlitwa

Grzegorz Gałązka

Za przyczyną św. Jana Pawła II uzdrowionych zostało wiele osób. W czasie pandemii koronawirusa można się zwrócić do Boga za wstawiennictwem świętego o uzdrowienie z tej choroby. Dziś przypada 15. rocznica śmierci Jana Pawła II.

Publikujemy tekst modlitwy:

Boże, który jesteś Stwórcą człowieka oraz Panem życia i śmierci, bądź uwielbiony! Jeśli jest Twoją wolą, Panie, abym wyzdrowiał, proszę Cię za przyczyną świętego Jana Pawła II o uzdrowienie mnie z tej choroby. Niech Duch Święty, którego otrzymałem w sakramencie chrztu i bierzmowania, pomoże mi przyjąć Twoją świętą wolę. Niech On mnie prowadzi; niech mnie obdarzy męstwem, abym potrafił przyjąć i dźwigać swój krzyż. Uwielbiam Cię, Panie, za wszystkie łaski, którymi mnie obdarzyłeś i ciągle obdarzasz. Chcę wykonać do końca zadanie, jakie mi zleciłeś. Przez zasługi Twojego Syna, który cierpiał na krzyżu, proszę Cię: obdarz mnie zdrowiem ciała i duszy Amen.

Modlitwa pochodzi z: Nowenna do św. Jana Pawła II, O rozwiązanie trudnych spraw, Marianie, Warszawa 2014.

CZYTAJ DALEJ

Wstań! - Niedziela Młodych

2020-04-04 19:20

Fot. Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży we Wrocławiu

Plakat zapraszający na Niedzielę Młodych 2020

Zakończyła się internetowa rejestracja do wydarzenia, które już na stałe wpisało się w życie religijne miasta. Niedziela Młodych w diecezji wrocławskiej odbędzie się. Tym razem on-line. Oficjalnie zarejestrowało się 70 osób. Nieoficjalnie dużo więcej!

Już jutro, 5 kwietnia młodzi z Wrocławia i okolic spotkają się wirtualnie, aby rozważać Słowo Boże i cieszyć się swoją obecnością. Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży przygotowało specjalne materiały do wykorzystania. Nie są one obowiązkowe, ale stanowią pewien drogowskaz, w którym kierunku powinny grupy podążać. Organizatorzy pozostawiają dowolność w wyborze komunikatora, za pomocą którego przeprowadzone będą spotkania. Takie działanie to postawienie na kreatywność młodego pokolenia.

Podczas Niedzieli Młodych rozważany będzie rozdział 7 z Ewangelii wg św. Łukasza. Jest tam opisana historia Młodzieńca z Nain. Tylko trzy razy w Ewangeliach możemy znaleźć opis wskrzeszenia – córka Jaira, Łazarz i chłopak z Nain. Jezus mówi w powyższym fragmencie do umarłego: „Młodzieńcze, tobie mówię, wstań!”. Uczestnicy Niedzieli Młodych będą odpowiadać do czego to zdanie zachęca, z kim lub z czym dzisiaj chcieliby wstać.

W tym samym kontekście napisane jest orędzie papieża Franciszka na XXXV Światowy Dzień Młodzieży 2020. - Jezus zwraca się do ciebie, do mnie, do każdego z nas i mówi: „Wstań!”. Dobrze wiemy, że także my, chrześcijanie, upadamy i zawsze musimy powstawać. Tylko ten, kto nie chodzi, nie upada, ale też nie idzie dalej. Dlatego trzeba przyjąć działanie Chrystusa i dokonać aktu wiary w Boga. Pierwszym krokiem jest zgodzić się, aby wstać. Nowe życie, które On nam da, będzie dobre i warte, by je przeżyć, ponieważ będzie wspierane przez Kogoś, kto będzie nam towarzyszył również w przyszłości, nigdy nas nie opuszczając, pomagając nam przeżyć nasze życie w sposób godny i owocny – czytam w orędziu Ojca Świętego.

Spotkanie on-line rozpocznie się w Niedzielę Palmową o godzinie 16:00. Po zakończeniu wszyscy młodzi zachęceni są do podzielenia się ważnymi myślami i uwagami w komentarzach w mediach społecznościowych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję