Miłość i nadzieja silniejsze od zła i okrucieństwa
Jak co roku, dzień Świętych Młodzianków był okazją do przypomnienia o świętości ludzkiego życia i potrzebie jego ochrony od poczęcia do naturalnej śmierci.
Taki cel przyświecał organizatorom i uczestnikom XVI Marszu Młodzianków, który 28 grudnia przeszedł ulicami Rzeszowa. Rozpoczął się on o 17.00 przy symbolicznym grobie Dzieci Nienarodzonych na Starym Cmentarzu. Przy śpiewie kolęd i z modlitwą dotarł do Bazyliki Ojców Bernardynów, gdzie po krótkim programie artystycznym bp Edward Białogłowski celebrował Eucharystię w intencji obrony i obrońców życia. Jak co roku, maszerującym towarzyszyły relikwie Świętych Młodzianków, które na co dzień znajdują się w Sanktuarium Matki Bożej Zawierzenia w Tarnowcu.
Historia Świętych Młodzianków trwa przez całe wieki. Ich niezwykła rola w Planie Zbawienia pozwala głębiej popatrzeć choćby na pytania o los dzieci zmarłych przed narodzeniem oraz tych, którzy zmarli bez chrztu, choć całe życie robili wszystko, żeby odnaleźć Boga. Młodziankowie uczą, że miłość i nadzieja są silniejsze od jakiegokolwiek zła i okrucieństwa.
Śmierć Betlejemskich Niewiniątek kieruje uwagę na niewiniątka współczesne, które codziennie padają ofiarą współczesnych Herodów. Podobieństwo jest uderzające i przerażające. Jak dwa tysiące lat temu, tak i dziś pojawia się lęk, egoizm i żądza władzy. Tak przed wiekami, jak i dziś, brak miłości i wrażliwości na drugiego człowieka skutkują niezauważaniem, lekceważeniem i w końcu zabijaniem najmniejszych i całkowicie bezbronnych.
Każdy prawdziwy chrześcijanin jest równocześnie obrońcą życia. Ta postawa jest szczególnie ważna dzisiaj i szczególnie w naszych czasach wymaga od nas nie tylko zdecydowanego świadectwa i pogłębionej formacji. Życia trzeba bronić gorliwie i mądrze. W jednym i drugim pomaga nam co roku Rzeszowski Marsz Młodzianków.
W Uroczystość Zwiastowania Pańskiego, 25 marca, Kościół w Polsce obchodzi Dzień Świętości Życia. „Ten dzień od lat jest połączony z Duchową Adopcją Dziecka Poczętego” – powiedział rzecznik Episkopatu Polski, ks. Paweł Rytel-Andrianik.
Duchowa Adopcja to modlitwa zainicjowana przez ojców paulinów ponad 30 lat temu, w warszawskim kościele pw. Świętego Ducha, który jest obecnie Sanktuarium Jasnogórskiej Matki Życia. „Istotą Duchowej Adopcji jest codzienna modlitwa za dziecko w łonie matki, trwająca przez dziewięć miesięcy. Polega ona na codziennym odmawianiu jednej tajemnicy (dziesiątki) różańca świętego oraz specjalnej, krótkiej modlitwy za dziecko, którego życie jest zagrożone” – zaznaczył ks. Rytel-Andrianik.
W czytaniu, które pochodzi z Księgi Amosa, prorok nawiązuje do realiów społecznych w jego czasach, czyli w VIII wieku przed Chrystusem. Mimo że upłynęło ponad 2700 lat, nauczanie to wcale nie straciło na aktualności, bo wciąż istnieje bezlitosne wyzyskiwanie biednych przez bogaczy.
Znamienne, że chodzi o bogaczy, którzy są religijni, ale zachowując dni święte, z niecierpliwością wyczekują ich końca, aby mogli wrócić do niesprawiedliwych praktyk, takich jak fałszowanie miar i wag. Najbardziej bezwzględni posuwają się o wiele dalej: „Będziemy kupować biednego za srebro, a ubogiego za parę sandałów, i plewy pszeniczne będziemy sprzedawać”.
– Eucharystia jest źródłem życia, miłości i siły społecznej – powiedział abp Andrzej Przybylski. 20 września metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. w kolegiacie Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Wieluniu podczas kolejnej stacji IX Kongresu Eucharystycznego w archidiecezji częstochowskiej, zorganizowanego z okazji 100-lecia Kościoła częstochowskiego.
W homilii abp Przybylski przypomniał, że nasza dusza, podobnie jak organizm, potrzebuje pożywienia, którym jest Eucharystia. – Kiedy przestaniemy jeść, przestaniemy żyć – zaznaczył hierarcha. Akcentował, że życie Kościoła i każdej wspólnoty zaczyna się od Eucharystii. Zauważył, że nieprzyjmowanie Chleba eucharystycznego prowadzi do utraty życia wiecznego. – Wszystkie lekarstwa kiedyś zawiodą, ale jest jeszcze jedno niezawodne lekarstwo na życie wieczne – Eucharystia – podkreślił metropolita katowicki.
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.