Reklama

W wolnej chwili

Choinka w donicy. Jak ją zachować po świętach?

Alternatywą dla choinki ciętej jest drzewko w donicy. Pięknie przybrane cieszy nasze oczy. Ale co zrobić z rośliną po świętach?
Jeśli właściwie o nią zadbamy, będzie służyć w Boże Narodzenie przez co najmniej kilka lat.

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 79

[ TEMATY ]

choinka

Boże Narodzenie

porady

pixabay.com

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Bardzo ważne jest, aby kupić drzewko, które rosło w donicy, a nie w gruncie. Różnica uprawy wpływa na dalszy wzrost rośliny. Drzewko z gruntu rośnie w glebie, rozwija system korzeniowy na nieograniczonej powierzchni; przed świętami jest wykopywane, a korzenie drastycznie się przycina, aby zmieściły się do donicy. Niestety, większość drzewek oferowanych nam w sezonowych punktach sprzedaży pochodzi właśnie z takiej uprawy, marnieją więc z dnia na dzień i nie mają szans, by przeżyć. Drzewko z donicy od początku było uprawiane w pojemniku, jego system korzeniowy jest zdrowy i niezniszczony, co daje roślinie idealne warunki do dalszego wzrostu. Za takie drzewko warto nieco więcej zapłacić w sklepie ogrodniczym lub szkółce – będzie nam długo służyć.

Drzewko trzeba przyzwyczajać do zmiany temperatury przed wniesieniem do domu oraz wyniesieniem na zewnątrz. Nie wolno dopuścić do rozhartowania choinki, dlatego nie należy trzymać jej w mieszkaniu dłużej niż 10 dni.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

W okresie Bożego Narodzenia temperatury na zewnątrz są bliskie 0°C, w domu natomiast utrzymujemy temperaturę ok. 20°C. Taka różnica dla naszego drzewka jest bardzo niekorzystna, dlatego musimy je odpowiednio przygotować. Kupiona przed świętami choinka w doniczce powinna stać na balkonie lub tarasie. Następnie na kilka dni przenosimy ją do pomieszczenia, gdzie jest ok. 10°C – w ten sposób przyzwyczai się do tego, co ją czeka w mieszkaniu. Do pokoju o temperaturze ok. 20°C – z dala od kaloryfera – drzewko wnosimy tuż przed strojeniem. Po Nowym Roku choinkę trzeba jak najszybciej wynieść z pokoju, by przyzwyczaić ją znowu do niskich temperatur. Przez kilka dni trzymamy drzewko w pomieszczeniu, gdzie jest ok. 10°C, a następnie w miarę możliwości obniżamy temperaturę.

Posiadacze ogrodów mogą zadołować doniczkę z choinką w ziemi.

Jeżeli zima jest ciepła i ziemia nie jest zamarznięta, wystarczy wykopać dołek i umieścić w nim dobrze podlaną choinkę w doniczce. Ziemię wokół pieńka okryć korą lub torfem. Wiosną drzewko przesadzamy do nieco większej doniczki, dodając ziemi do iglaków i wraz z doniczką znów je zakopujemy. Przed kolejnym Bożym Narodzeniem wykopujemy pojemnik z choinką, powoli dostosowujemy drzewko do temperatury w mieszkaniu – itd.

2019-12-19 09:41

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zabłysła choinka przed Papieskim Oknem

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Kraków

choinka

TADEUSZ WARCZAK

Pod Oknem Papieskim przy ul. Franciszkańskiej 3 w Krakowie po raz szósty zabłysła choinka, której lampki włączył kard. Stanisław Dziwisz w asyście dzieci. 21-metrowe drzewko przyjechało z włoskiego Trydentu, a najmłodsi Włosi, za pośrednictwem krakowskiej Caritas przekazali potrzebującym dzieciom w Polsce paczki żywnościowe i zabawki.
CZYTAJ DALEJ

Zmarła Katarzyna Herbert, wdowa po Zbigniewie Herbercie

2025-02-16 14:00

[ TEMATY ]

zmarła

PAP

W wieku 95 lat zmarła Katarzyna Herbert z domu Dzieduszycka, tłumaczka, wdowa po Zbigniewie Herbercie, fundatorka Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta - poinformowała w niedzielę PAP Fundacja im. Zbigniewa Herberta.

Katarzyna Herbert urodziła się w 1929 roku w Zarzeczu. W latach 50. weszła w warszawski krąg artystyczny, gdzie w 1956 roku poznała Zbigniewa Herberta.
CZYTAJ DALEJ

Szklanka Dobrej Rozmowy Otrzymuje Srebrny Przycisk YouTube!

2025-02-16 21:20

[ TEMATY ]

ks. Studenski

ks. Marek Studenski

Diecezja Bielsko-Żywiecka

Dziś jest wyjątkowy dzień dla naszej społeczności! Otworzyliśmy tajemniczą przesyłkę – długo wyczekiwany srebrny przycisk YouTube! To niezwykłe wyróżnienie, które jest owocem kilkuletniej pracy, wspólnej modlitwy i zaangażowania całej społeczności Szklanki Dobrej Rozmowy.

Nagroda ta to nie tylko symbol sukcesu, ale przede wszystkim dowód na to, jak wielu ludzi znalazło w naszym kanale inspirację, wsparcie duchowe i wspólnotę. Właściciel YouTube’a, przekazując nam to wyróżnienie, podkreślił, że to dopiero początek naszej drogi i że mamy jeszcze wiele historii do opowiedzenia. I tak właśnie jest – nie zamierzamy przestawać!
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję