Reklama

Z Watykanu

Audiencja generalna

Zachęta dla chrześcijańskich małżonków

O znaczeniu wkładu osób świeckich, a zwłaszcza małżonków w dzieło ewangelizacji przypomniał Ojciec Święty 13 listopada 2019 r. podczas audiencji generalnej. Kontynuując cykl katechez na temat Dziejów Apostolskich, przypomniał wzór małżonków Akwili i Pryscylli, którzy ugościli św. Pawła i byli jego współpracownikami w tworzeniu Kościoła domowego w Koryncie, Efezie i Rzymie.

Ojciec Święty przypomniał, że Akwila i Pryscylla (Pryska) byli Żydami zmuszonymi do przeniesienia się z Rzymu do Koryntu, kiedy cesarz Klaudiusz nakazał wydalenie Żydów z Wiecznego Miasta (por. 18, 2). Zaznaczył, że przez udzielanie gościny Pawłowi przyjmowali oni nie tylko osobę Apostoła, ale także głoszone przez niego orędzie – Ewangelię Chrystusa. W ich domu św. Paweł zaczął budować Kościół koryncki – miejsce słuchania słowa Bożego i sprawowania Eucharystii. Po ich przeprowadzce do Efezu także tam ich dom stał się miejscem katechezy.

Na zakończenie Ojciec Święty zachęcił zgromadzonych do modlitwy, aby wszystkie małżeństwa chrześcijańskie umiały „otwierać drzwi swoich serc Chrystusowi i braciom oraz przekształciły swoje domy w Kościoły domowe, w których przeżywana jest komunia i składany jest kult życia przeżywanego z wiarą, nadzieją i miłością”.

Reklama

VN

Ekumenizm

Wspólnie do Sudanu

Ojciec Święty i arcybiskup Canterbury zgodzili się, że jeśli sytuacja polityczna w kraju pozwoli na utworzenie przejściowego rządu jedności narodowej w ciągu najbliższych 100 dni, zgodnie z harmonogramem określonym w niedawno podpisanym porozumieniu w Entebbe w Ugandzie, zamierzają wspólnie odwiedzić Sudan Południowy” – czytamy w komunikacie opublikowanym po audiencji Franciszka dla prymasa Kościoła anglikańskiego abp. Justina Welby’ego, któremu towarzyszył dyrektor Centrum Anglikańskiego w Rzymie i przedstawiciel Wspólnoty Anglikańskiej przy Stolicy Apostolskiej abp Ian Ernest.

VN

Ojciec Święty do Polaków

Życzenia dla rodzin

Małżonkowie, którzy kochają i rodzą życie, są „żywą figurą”, zdolną ukazać Boga Stwórcę i Zbawiciela. Ich miłość staje się symbolem intymnej rzeczywistości Boga. Życzę wam, by wasze domy były miejscami, które przenika miłość, gdzie słucha się głosu Boga i ludzi. Niech będą „domowym Kościołem”, napełnionym duchem wiary, nadziei i otwartości na nowe życie. Z serca błogosławię wam i waszym rodzinom.

Audiencja generalna, 13 listopada 2019 r.

Reklama

RV

Nominacje

Nowy „minister finansów”

Ojciec Święty mianował prefektem Sekretariatu ds. Ekonomii ks. Juana Antonia Guerrero Alvesa SJ, radnego generalnego Towarzystwa Jezusowego – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej. Zastąpi on na tym stanowisku Australijczyka – kard. George’a Pella.

Nowy prefekt urodził się w Mérida (Hiszpania) w 1959 r. Święcenia kapłańskie przyjął w 1992 r. Od 2017 r. jest delegatem przełożonego generalnego ds. domów i dzieł międzyprowincjalnych w Rzymie oraz radnym generalnym Jezuitów.

RV

Pielgrzymki zagraniczne

Plany Franciszka

Ojciec Święty zapowiedział w rozmowie z rzymskim korespondentem portalu Religión Digital, że w 2020 r. pojedzie do Papui-Nowej Gwinei. Podróż objęłaby także najmłodsze państwo Azji – Timor Wschodni i być może Indonezję. Dotychczas Franciszek odwiedził 47 państw, do których wkrótce dołączą Tajlandia i Japonia. Na 2020 r. planowane są także jego wizyty w Iraku i Sudanie Płd. Wciąż niepewna jest podróż Franciszka do ojczystej Argentyny.

RV

* * *

Z twittera papieża Franciszka

Bóg jest miłosierny dla tego, kto uznaje się za słabego.

2019-11-19 12:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Gądecki apeluje o stworzenie możliwości przyjmowania Komunii Świętej na rękę

2020-08-07 12:35

[ TEMATY ]

abp Stanisław Gądecki

Episkopat.pl

Apeluję ponownie do wszystkich wiernych o ścisłe przestrzeganie zaleceń służb sanitarnych, a zwłaszcza o zakrywanie ust i nosa podczas nabożeństw religijnych – napisał Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w Apelu.

Przewodniczący Episkopatu zaapelował również do kapłanów, aby przypominali uczestnikom zgromadzeń religijnych o obowiązku zakrywania ust i nosa oraz aby stwarzali wiernym możliwość przyjmowania Komunii Świętej na rękę.

Jednocześnie podziękował za konsekwentne i sumienne przestrzeganie zaleceń w ostatnich miesiącach, „dzięki czemu parafie – choć w trudniejszych warunkach – mogą dalej, bez przeszkód prowadzić swoją aktywność duszpasterską i służyć nam wszystkim”.

„Wakacyjny czas sprzyja wypoczynkowi, podróżowaniu i spotkaniom z najbliższymi, może on jednak osłabić naszą czujność. Epidemia się nie skończyła i dlatego – w trosce o zdrowie wszystkich, zwłaszcza osób bardziej narażonych – proszę o roztropność i konsekwentne stosowanie zaleceń sanitarnych” – podkreślił Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, błogosławiąc na dalszy czas wypoczynku i pracy.

BP KEP

Publikujemy pełną treść Apelu:

Warszawa, dnia 7 sierpnia 2020 roku

Apel Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski

o przestrzeganie zaleceń sanitarnych

W ostatnich dniach docierają do nas informacje o wzroście zakażeń koronawirusem.

W poczuciu odpowiedzialności za życie i zdrowie Polaków, apeluję ponownie do wszystkich wiernych o ścisłe przestrzeganie zaleceń służb sanitarnych, a zwłaszcza o zakrywanie ust i nosa podczas nabożeństw religijnych.

Apeluję do kapłanów, aby przypominali uczestnikom zgromadzeń religijnych o tym obowiązku oraz by stwarzali wiernym możliwość przyjmowania Komunii Świętej na rękę, według szczegółowych przepisów diecezjalnych.

Dziękuję za konsekwentne i sumienne przestrzeganie zaleceń w ostatnich miesiącach, dzięki czemu parafie – choć w trudniejszych warunkach – mogą dalej, bez przeszkód prowadzić swoją aktywność duszpasterską i służyć nam wszystkim.

Wakacyjny czas sprzyja wypoczynkowi, podróżowaniu i spotkaniom z najbliższymi, może on jednak osłabić naszą czujność. Epidemia się nie skończyła i dlatego – w trosce o zdrowie wszystkich, zwłaszcza osób bardziej narażonych – proszę o roztropność i konsekwentne

stosowanie zaleceń sanitarnych.

Na dalszy czas wypoczynku i pracy wszystkim z serca błogosławię,

+ Stanisław Gądecki

Arcybiskup Metropolita Poznański

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

CZYTAJ DALEJ

Węgry: Wypadek polskiego autokaru na autostradzie; zginęła 1 osoba, 34 ranne, w tym - kilka poważnie

2020-08-09 10:45

[ TEMATY ]

wypadek

wypadek

Węgry

Adobe Stock

Węgierskie służby ratownicze skierowały do akcji dwa helikoptery i 14 karetek pogotowia. Przyczyny wypadku nie są na razie znane - podała w swym komunikacie węgierska policja. Węgierskie media nie podały, gdzie doszło do katastrofy. (PAP)

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję