Reklama

Niedziela Małopolska

Spotkanie największej wspólnoty

Ponad 4 tysiące czcicieli modlitwy różańcowej zrzeszonych w Różach Różańcowych spotkało się 5 października w archiopactwie cystersów w Jędrzejowie w ramach XI Diecezjalnej Pielgrzymki Wspólnot Żywego Różańca. Jest to zapewne jedna z najliczniejszych wspólnot diecezji, obecna bodaj we wszystkich parafiach. Biskup kielecki określił ją jako „niecodzienną wspólnotę, największą w diecezji”

Niedziela kielecka 43/2019, str. 1, 6

[ TEMATY ]

różaniec

Pielgrzymka Żywego Różańca

TD

Tysiące czcicieli Różańca spotkało się w Jędrzejowie

Uczestnicy pielgrzymki wysłuchali konferencji, okolicznościowego koncertu patriotycznego zespołu „Górnianecki”, była modlitwa różańcowa, zwiedzanie najstarszego klasztoru cysterskiego w Polsce i Msza św. pod przewodnictwem bp. Jana Piotrowskiego, w asyście kilkudziesięciu kapłanów.

W homilii biskup kielecki przypominał, jak bardzo ważną modlitwą dla Kościoła pozostaje Różaniec, i jak mocno wpisuje się on w dzieła misyjne.

– Zakony męskie i żeńskie to miejsce modlitwy różańcowej, dziś jest to także ulubiona modlitwa ludzi na całym świecie, ludzi młodych, starszych, prostych i będących w środku wielkich spraw świata – mówił bp Piotrowski, przypominając, że „Różaniec jest drogą głoszenia i zgłębiania tajemnicy Chrystusa (...), zaś Matka Boża Różańcowa jako nauczycielka prowadzi swoje dzieło głoszenia Chrystusa”.

Reklama

– Historia Różańca pokazuje, jak używać tej modlitwy i jak używano jej z wiarą, gdy Kościół przeżywał różne zagrożenia – mówił bp Piotrowski, zauważając, że dzisiaj także stoimy wobec różnych groźnych wyzwań cywilizacyjnych, które uświadamiają, że „trzeba wziąć różaniec do ręki”.

– Różaniec pokazuje swą moc i jest narzędziem nie do pominięcia przez każdego głosiciela Ewangelii – podkreślał bp Piotrowski, zachęcając do tego szczególnie w Nadzwyczajnym Miesiącu Misyjnym, jakim październik ogłosił papież Franciszek. Proponował, aby „odczytywać piękno tajemnicy odkupienia przez Różaniec”.

– Słuchanie i medytacja potrzebują milczenia i ciszy. Nam też jej potrzeba, aby przyjąć tę prawdę, którą rozważamy w tajemnicach tej pięknej modlitwy – zauważył biskup kielecki, przypominając zarazem nowennę pompejańską, która „daje wiele nadziei, wyprowadza z kryzysu trudności i wyprasza ogromne łaski”.

Reklama

– Przychodząc tutaj z bliższych i dalszych zakątków diecezji, jesteśmy wszyscy na właściwym miejscu, bo niesiemy potencjał dzielenia się wiarą – podkreślił bp Piotrowski.

Zaznaczył także ważność daru modlitwy różańcowej dla misji i pracujących tam misjonarzy, wspomniał męczenników misji i dziękował za wszelką ofiarność na ten cel.

– Jesteśmy skromną diecezją, bez przemysłu i metropolii, ale to diecezja o wielkim sercu, bo myśli o tych, którzy nie znają Chrystusa – powiedział bp Piotrowski. To istotne tym bardziej, że wciąż pozostają „niezmierzone horyzonty misji”.

Joanna Giedroń, Anna Jaskólska, Janina Witczyk, Marianna Piech i Halina Zbroińska reprezentują Różę Różańcową z Dankowa Dużego w parafii Kurzelów. Tłumaczą, że podczas modlitwy różańcowej zawsze pamiętają o aktualnych intencjach Kościoła, modlą się o zgodę w Polsce i pokój na świecie, za parafię i swoje rodziny. – Modlitwa różańcowa daje siłę, umacnia i uspokaja. Maryja nas prowadzi, jesteśmy wtedy bezpieczni – mówią.

Janina Kaleta z parafii Skorzeszyce na różańcu modli się od dziecka. Nauczyła się tego od rodziców. – Intencji nigdy nie brakuje, wciąż zjawiają się nowe. Mam pięcioro dzieci, więc często modlę się za rodzinę. Jedna z moich córek, studentka medycyny w Lublinie – już prawie lekarz – szczególnie ukochała modlitwę różańcową – mówi.

Cysters, br. Bazyli Soboń, przypomina, że cystersi są pierwszym zakonem maryjnym w Polsce, a „Różaniec przez Maryję skutecznie pozwala poprawiać relację z Bogiem i ulepszać świat”. – Pokochałem Różaniec jeszcze przed Pierwszą Komunią św. Różaniec prowadzi do Boga przez Maryję i otwiera oczy na drugiego człowieka. Jan Maria Vianney mówił, że jedno „Zdrowaś” dobrze powiedziane wiąże szatana. Różaniec zmienia nas i świat – podkreśla br. Soboń.

Panie Anna i Halina przyjechały do Jędrzejowa z kieleckiej parafii pw. św. Stanisława BM. Na różańcu modlą się codziennie. Nauczyły się tego w domu rodzinnym, a szczególnie ukochały nowennę pompejańską, która wymaga niemało czasu. – Jak się chce, to czas musi się znaleźć. Modlę się przed pracą, wstaję godzinę wcześniej. Intencje są wciąż nowe, obecnie modlę się za chorego ojca – mówi p. Anna. – Intencji modlitwy, różnych próśb i wypraszania łask starczyłoby na trzy pompejańskie dziennie – uśmiecha się p. Halina. Chętnie modli się także Koronką, codziennie jest na Mszy św., uczestniczyła we wszystkich pielgrzymkach Róż Różańcowych.

Wszyscy moi rozmówcy przekonują, że Różaniec odmienił życie ich i ich najbliższych, a spotkania takie, jak w Jędrzejowie umacniają ich w obranej „różańcowej drodze”.

Grupy pielgrzymów wysłuchały konferencji o. dr. hab. Jana Strumiłowskiego OCist. pt. „Eucharystia źródłem nowego życia”, a zadania i cele, które są realizowane w ramach Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego, przedstawił ks. dr Maciej Będziński, sekretarz krajowy Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary. – Rozważaliśmy, jak poszczególne sceny z życia Maryi odczytać w kontekście eucharystycznym, np. jak w scenie Bożego Narodzenia Maryja tuli i pieści Dzieciątko – tak samo mamy czynić z Jezusem w naszym sercu – mówi „Niedzieli” ojciec przeor Bruno Peterewicz. W cysterskiej parafii jest osiem Róż Różańcowych.

* * *

Czy wiesz, że...

• Nowenna pompejańska, zwana niekiedy nowenną nie do odparcia, powstała w 1884 r. i jest formą modlitwy różańcowej do Maryi Panny Różańcowej z Pompejów. Nowenna pompejańska polega na codziennym odmawianiu Różańca przez 54 dni z dodaniem krótkich modlitw. Dzieli się na dwie części po 27 dni: błagalną i dziękczynną. Nowennę pompejańską odmawia się w jednej intencji przez cały czas jej trwania. Zaleca się wymienienie jednej, precyzyjnej prośby o łaskę.

2019-10-22 13:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Modlitwa różańcowa z Franciszkiem połączyła świat

2020-05-30 19:19

[ TEMATY ]

różaniec

papież Franciszek

koronawirus

Grota z Lourdes

źródło: vaticanmedia

Pandemia rzuciła ludzkość na kolana. Po raz kolejny wierni na całym świecie zanurzyli się w modlitwie różańcowej.

Zobacz zdjęcia: Różaniec z papieżem Franciszkiem w Grocie z Lourdes w Ogrodach Watykańskich

Podczas modlitwy różańcowej, 30 maja, w Grocie Lurdzkiej w ogrodach watykańskich papież Franciszek poprosił Maryję o pomoc w wyzwoleniu świata z pandemii koronawirusa. W modlitwie, poprzez połączenie satelitarne uczestniczyły sanktuaria wszystkich kontynentów: od Częstochowy po Fatimę, od Matki Bożej z Guadalupe, Meksyku, po Lujan, w Argentynie, od Pompejów po Lourdes. W modlitwie uczestniczyli również wierni z sanktuarium Niepokalanego Poczęcia w Waszyngtonie, a także Elele w Nigerii.

Z Groty Lurdzkiej w ogrodach watykańskich papież Franciszek przewodniczył modlitwie różańcowej, transmitowanej na całym świecie, w dramatycznym czasie naznaczonym pandemią, która spowodowała prawie 6 milionów zarażonych i ponad 360 tysięcy zgonów na całym świecie.

Papież po raz kolejny zawierzył świat Matce Bożej. Pod koniec uroczystości papież po hiszpańsku pozdrowił w szczególny sposób wiernych zgromadzonych w sanktuariach Ameryki Łacińskiej.

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski przeczytał najmłodszym bajkę z okazji Dnia Dziecka

2020-06-01 18:37

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Dzień Dziecka

Archidiecezja Krakowska /youtube.com

Abp Marek Jędraszewski z okazji Dnia Dziecka przeczytał najmłodszym opowiadanie pt. „Lolek w kościele Mariackim” ze zbioru „Bajki mariackie” autorstwa Ewy Czaczkowskiej. Nagranie wideo, na którym metropolita krakowski czyta opowiadanie pt. „Lolek w kościele Mariackim” opublikowano na kanale YouTube archidiecezji krakowskiej.

Kochane dzieci, dzisiaj wasz dzień – Międzynarodowy Dzień Dziecka. Życzę wam, nie tylko dzisiaj, ale przez wszystkie dni waszego życia, wiele radości, uśmiechu, żeby zawsze byli przy was uśmiechnięci i radośni rodzice, rodzeństwo, przyjaciele i żeby cały ten cudowny okres życia był dla was prawdziwie szczęśliwy – złożył życzenia na końcu nagrania abp Marek Jędraszewski zapewniając, szczególnie dziś, o żarliwej modlitwie w intencji wszystkich dzieci.

Opowiadanie pt. „Lolek w kościele Mariackim” pochodzi ze zbioru „Bajki mariackie” autorstwa Ewy Czaczkowskiej wydanego przez krakowskie wydawnictwo Znak.

CZYTAJ DALEJ

Siostry z Łabuń przyjęły wezwanie

2020-06-01 22:39

[ TEMATY ]

siostry franciszkanki challenge siepomaga

FMM Duszpasterstwo młodych i powołań

Po siostrach honoratkach z Częstochowy i siostrach prezentkach z Krakowa w dobroczynną akcję „Hot16Challenge”, włączyły się Siostry Franciszkanki Maryi z Łabuń. Do udziału w akcji, która zachęca do zbiórki środków finansowych na walkę z koronawirusem, misjonarki z Łabuń zostały nominowane przez kleryków z Ołtarzewa. „Hej! Dziękujemy wam, klerycy z Ołtarzewa Kto to wymyślił mówić nie potrzeba. My się tego wyzwania podejmiemy i coś nie-coś wam zarapujemy” – to pierwsze słowa utworu, którego można posłuchać na kanale FMM Duszpasterstwo młodych i powołań w serwisie YouTube. Siostry z Łabuń zachęcają do akcji www.siepomaga.pl/hot16challenge i do modlitwy za chorych i zaangażowanych w walkę z koronawirusem. Zgodnie ze zwyczajem akcji siostry nominowały kolejnych wykonawców, którymi są: Kuria Zamojsko – Lubaczowska, abp Grzegorz Ryś, Teatr Futryna i Krzysztof Antkowiak. Należy dodać, że akcję „Hot16Challenge”, zainicjował raper Solar. Polega ona na tworzeniu przez osoby ze świata kultury, mediów czy polityki szesnastowersowych zwrotek i zachęcaniu do zbiórki pieniężnej organizowanej na siepomaga.pl.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję