Reklama

Niedziela Wrocławska

Rozmowy z niedzielą

Uczelnia ze znakiem jakości

15 października nowy rok akademicki rozpocznie Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu
Z rektorem, ks. prof. dr. hab. Włodzimierzem Wołyńcem rozmawiamy o zmianach, jakie nastąpiły po wprowadzeniu nowej ustawy o szkolnictwie wyższym

Niedziela wrocławska 40/2019, str. 4

[ TEMATY ]

wywiad

Anna Majowicz

Ks. prof. dr hab.Włodzimierz Wołyniec

Ks. prof. dr hab.Włodzimierz Wołyniec

ANNA MAJOWICZ: – Już za kilka dni inauguracja roku akademickiego 2019/2020.

KS. PROF. DR HAB. WŁODZIMIERZ WOŁYNIEC: – Zaczynamy od modlitwy i prośby o Boże błogosławieństwo. Dlatego inaugurację rozpocznie uroczysta Msza św. koncelebrowana w archikatedrze wrocławskiej, której przewodniczyć będzie abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce. Obecność nuncjusza podkreśla naszą więź z Watykanem, pod który bezpośrednio podlegamy. Na uroczystość zapraszamy wszystkich rektorów z Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia i Opola, rektorów uczelni kościelnych w Polsce, dziekanów wydziałów teologicznych, przedstawicieli władz, naszych dobrodziejów i przyjaciół uczelni.

– Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu prowadzi obecnie studia na dwóch kierunkach – teologia i pedagogika.

– Nauki teologiczne to nasz kierunek podstawowy, w którym kształcimy przyszłych duszpasterzy i katechetów. Ponadto studia na naszej uczelni umożliwiają pracę w różnych instytucjach, także socjalnych miasta czy regionu. Dajemy wykształcenie, które służy człowiekowi i rodzinie. Drugi kierunek – pedagogika, którą prowadzimy od kilku lat, oparta jest na antropologii chrześcijańskiej, czyli na wizji człowieka, jaka jest zawarta w objawieniu Bożym. Mamy jeszcze uprawnienia do prowadzenia kierunku filozofia, ale czekamy ciągle na studentów tego kierunku.

Reklama

– Ile osób zostało rekrutowanych?

– Dziękujemy Panu Bogu, ponieważ w tym roku na kierunku teologia rekrutowane zostały już 24 osoby na studia stacjonarne z nauk teologicznych i kilkadziesiąt osób na kierunku pedagogika. To więcej niż w roku ubiegłym. Rekrutacja jeszcze trwa.

– Zgodnie z nową ustawą „Konstytucja dla nauki” nauczyciele akademiccy, którzy podejmują pracę w grupie badawczo-dydaktycznej, są zobowiązani do prowadzenia różnych badań naukowych i projektów związanych z uprawianiem dyscypliny naukowej.

– Nauczyciele akademiccy muszą wykazać się konkretnymi publikacjami naukowymi w postaci artykułów naukowych, monografii naukowych, czy publikacji wieloautorskich i opublikować je w wydawnictwach punktowanych. Ich praca co cztery lata będzie poddawana ścisłej ocenie, która z kolei będzie miała wpływ na ocenę całej uczelni.

– Papieski Wydział Teologiczny ma swoje wydawnictwo, które także znalazło się na ministerialnej liście wydawnictw punktowanych.

– Spełniliśmy wszystkie wymagane warunki i nasz „Wrocławski Przegląd Teologiczny” otrzymał 20 pkt., czyli taką punktację, którą otrzymała większość polskich czasopism teologicznych. Istnieje kilka czasopism, które otrzymały 40 pkt., są też i takie po 100 i więcej punktów, ale niestety wszystkie są zagraniczne.

– Wspomniał Ksiądz, że ocena nauczycieli akademickich wchodzi w skład oceny całej uczelni. Aby podtrzymać prawa do nadawania stopni naukowych uczelnia musi otrzymać kategorię „B+”.

– Najwyższe z kategorii są „A+” i „A”, później kolejno: „B+”, „B” i „C”. Kategoria „C” w ogóle pozbawia uczelnie tzw. profilu akademickiego. Do tej pory nie istniała kategoria „B+”, wystarczyła „B”, aby mieć uprawnienia do doktoryzowania czy habilitacji. Nasza uczelnia w poprzedniej parametryzacji otrzymała wymaganą kategorię. Mamy nadzieję, że podtrzymamy nasze uprawnienia.

2019-10-01 13:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Usłyszeć to wiedzieć

Niedziela podlaska 18/2017, str. 7

[ TEMATY ]

wywiad

Ks. Marcin Gołębiewski

Ks. dr Dariusz Kucharek, ojciec duchowny w WSD w Drohiczynie, wykładowca języków greckiego i hebrajskiego, Pisma Świętego i teologii duchowości

Ks. dr Dariusz Kucharek, ojciec duchowny w WSD w Drohiczynie, wykładowca języków greckiego i hebrajskiego, Pisma Świętego i teologii duchowości

Z ks. Dariuszem Kucharkiem rozmawia Edyta Hartman

EDYTA HARTMAN: – Wiele lat spędził Ksiądz w Rzymie i Jerozolimie, studiując nauki biblijne, więc oczywiste jest, że jako biblista jest Ksiądz wielkim zwolennikiem czytania Biblii przez osoby wierzące. Tymczasem wielu z nas, owszem, ma w swoich domowych księgozbiorach Biblię, ale już z sięganiem do niej różnie bywa. Dlaczego więc warto, więcej – trzeba czytać Pismo Święte?

CZYTAJ DALEJ

Rzym: zmarł najstarszy z kardynałów

2021-07-29 19:22

[ TEMATY ]

kardynał

Rzym

zmarły

Vatican News

Kardynał Albert Vanhoye SJ

Kardynał Albert Vanhoye SJ

Dzisiaj o godz. 12.48 w Infirmerii Generalnej Jezuitów zmarł w wieku 98 lat kardynał Albert Vanhoye SJ. Obecnie najstarszym purpuratem jest emerytowany prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji narodów, Słowak 97-letni kardynał Jozef Tomko.

Kardynał Albert Vanhoye, SI, były rektor Papieskiego Instytutu Biblijnego i były sekretarz Papieskiej Komisji Biblijnej, urodził się 24 lipca 1923 r. w Hazebrouck, w diecezji Lille, w północnej Francji, na granicy z Belgią. Do Towarzystwa Jezusowego wstąpił 11 września 1941 r. w Le Vignau, pierwsze śluby zakonne złożył 15 listopada 1944 r., a święcenia kapłańskie przyjął 26 lipca 1954 r. w Enghien (Belgia) z rąk bpa Henri Duponta, biskupa pomocniczego Lille. Uzyskał papieską dyspensę od świąceń biskupich.

CZYTAJ DALEJ

Remis we Wrocławiu daje awans do III rundy el. LKE

2021-07-29 23:03

ks. Łukasz Romańczuk

Herb WKS Śląsk Wrocław

Herb WKS Śląsk Wrocław

Śląsk Wrocław w rewanżowym meczu zremisował u siebie z Araratem Erywań 3:3 i dzięki zwycięstwu w pierwszym meczu 4:2 awansował do III rundy. 

Dwie bramki dla gospodarzy strzelił Róbert Pich, jedną Szymon Lewkot. Natomiast dla gości dwa gole zdobył Mory Koné, a jedną bramkę w ostatnich minutach strzelił Yacouba Silue. Śląsk Wrocław wyśmienicie rozpoczął mecz. W drugiej minucie bramkę strzelił Robert Pich i wydawać by się mogło, że wrocławianie spokojnie rozegrają ten mecz. W kolejnych minutach mecz stał się wyrównany, a pod jej koniec dwa ciosy zadali goście. Najpierw w 40. minucie piłkę stracił Wojciech Golla. Jego błąd wykorzystał Golle Deble. Następnie piłkę zgrał do Edgara Malakjana. Po prostopadłym podaniu piłka znalazła się pod nogami Kone, który nie miał problemu z pokonaniem Michała Szromnika. Dwie minuty później na prowadzenie wyszli goście. Po odbiorze Juana Bravo i podaniu futbolówki do Deble, do pustej bramki trafił po raz drugi Kone. Pierwsza połowa zakończyła się prowadzeniem Araratu 2:1

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję