Reklama

Niedziela w Warszawie

Zawsze głosuję za życiem

O ochronie życia nienarodzonych dzieci i polityce prorodzinnej z posłem Piotrem Uścińskim rozmawia Artur Stelmasiak

Niedziela warszawska 40/2019, str. 6-7

[ TEMATY ]

wywiad

Artur Stelmasiak

Poseł Piotr Uściński na czele wielkiej białej flagi, na której została spisana najmocniejsza homilia pro-life św. Jana Pawła II do Polaków z Kalisza w 1997 r.

ARTUR STELMASIAK: – Pan Poseł ma duże doświadczenie samorządowe. Zapytam więc o słynną sprawę ze ściekami warszawskimi. Co się dzieje z oczyszczalnią ścieków Czajka?

POSEŁ PIS PIOTR UŚCIŃSKI: – Z Czajką stało się coś bardzo złego już na etapie planowania tej inwestycji. Gdy nadzorowałem przedsiębiorstwo wodno-kanalizacyjne w Ząbkach, to rozmawiałem z byłymi pracownikami warszawskiego MPWiK i łapali się za głowę.

– Czy widzieli niebezpieczeństwo?

– Już 5 lat temu inżynierowie dokładnie tłumaczyli mi, na czym będzie polegać awaria, do której teraz doszło. Syfon pod Wisłą to najgorsze i najdroższe z możliwych rozwiązań. Było tylko kwestią czasu, że na głębokości 30 metrów gigantyczne ciśnienie doprowadzi do eksplozji kolektora.

– Ale przecież był zapasowy?

– Ale zapasowa rura była tuż obok rury, która eksplodowała. Eksperci od kanalizacji przewidywali, że eksplozja jednej rury uszkodzi także drugą. A na taką sytuację nie było planu awaryjnego. Choć bardzo wiele osób wiedziało, że kolektor się zepsuje, to jednak inwestycja niestety została zrealizowana.

– Kto za to jest odpowiedzialny?

– Zarząd MPWiK i rządzący Warszawą politycy Platformy Obywatelskiej. Przy tak wielkich inwestycjach zawsze decydujący głos mają politycy, choć trudno to będzie udowodnić na podstawie dokumentów.

– Jesteśmy tuż przed wyborami. Pamiętam, jak pięć lat temu zadałem Panu pytanie: czy duża polityka Pana nie złamie, czy Piotr Uściński nie zmieni poglądów ws. ochrony życia? Upływająca kadencja sejmu pokazała, że w sprawach ochrony życia jest Pan człowiekiem niezłomnym.

– Dziękuję... To prawda, że zawsze głosowałem za życiem bez względu na okoliczności polityczne. Pod tym względem mogę zapewnić konserwatywnych wyborców, że głos oddany na mnie zawsze będzie głosem za życiem i rodziną.

– Dlaczego Pan jest w polityce?

– Bo ludzie mnie wybierają.

– Najlepiej wszystko zwalić na wyborców...

– (Śmiech)... Tak na serio to jestem w polityce przez przypadek. Gdy miałem 21 lat założyliśmy z kolegą z podstawówki Robertem Perkowskim komitet „Młode Ząbki”. Spisaliśmy nasze pomysły na ulotkach, zrobiliśmy kampanię i dostaliśmy się do rady miasta. Nawet nie wiedzieliśmy, na czym polega praca w radzie miasta, ale szybko nauczyliśmy się polityki samorządowej. Przede wszystkim stawialiśmy na wiarygodność. Przez wszystkie lata udało mi się uzyskać spore poparcie społeczne i zaufanie wyborców w wyborach samorządowych oraz parlamentarnych.

– A skąd PiS i wybory do sejmu?

– Jak zakładaliśmy „Młode Ząbki” to jeszcze PiS-u nie było i dopiero później wstąpiłem do partii. W 2015 r. władze PiS zauważyły poparcie, jakim się cieszę jako prorodzinny samorządowiec i zaproponowano mi start do Sejmu.

– Ja zapamiętałem Piotra Uścińskiego, gdy jako Starosta Wołomiński bronił prof. Bogdana Chazana i lekarzy ze szpitala wołomińskiego przed wykonywaniem aborcji.

– Przygotowaliśmy uchwałę powiatu wyrażającą poparcie dla wybitnego profesora, który został wyrzucony z pracy przez prezydent Hannę Gronkiewicz-Waltz. Przegłosowaliśmy także uchwałę wprowadzającą do statutu Szpitala Powiatowego w Wołominie zapis o pełnej ochronie życia, tak by szpital, zgodnie z przysięgą Hipokratesa, służył zdrowiu i życiu pacjentów.

– Ten powiatowy zakaz aborcji został uchylony w sądzie.

– Niestety. Naszym sukcesem był fakt, że w Wołominie aborcji i tak nie wykonywano.

– Cztery lata temu szedł Pan Poseł do Sejmu z jednoznacznym postulatem ochrony życia. Jak Pan się czuje z tym, że praktycznie nic się nie udało?

– Mimo wszystko sytuacja dzieci nienarodzonych jest lepsza niż była 4 lata temu. Mamy program „za życiem”, który zachęca rodziców nienarodzonych dzieci podejrzanych o niepełnosprawność, by nie pozbawiali ich życia. Ja jestem przekonany, że program 500+ też ma działanie antyaborcyjne. Jakaś część dzieci, które obecnie się rodzą w Polsce, bez programu 500+ pewnie by się poczęło, ale nigdy by się nie urodziło. Mam tu na myśli również aborcję nielegalną i turystyczną.

– Jednak oficjalna statystyka aborcji eugenicznej nie poprawiła się.

– Ale przez wiele lat ta statystyka rosła. Nam przynajmniej udało się ten aborcyjny trend zatrzymać.

– Ale chyba Pan nie jest w pełni zadowolony?

– Oczywiście to jest za mało. Jestem zwolennikiem pełnej ochrony życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Wierzę, że wszystko jeszcze przed nami. Jestem przekonany, że zmiana prawa zmieni również postawy ludzi, bo prawo ma również walor wychowawczy. Przecież po zmianie prawa w 1993 r. W kolejnych latach zwiększał się odsetek przeciwników aborcji. Jakbyśmy teraz wykonali kolejny krok w kierunku pełnej ochrony życia efekt byłby taki sam jak po 1993 r.

– Z takimi poglądami pewnie nie zrobi Pan kariery w partii.

– Ja nie planuję swojej kariery partyjnej. Ona jakoś sama przychodzi. Mam zaufanie do Pana Boga, że ma jakiś plan wobec mnie, a ja tylko sumiennie i uczciwie realizuje zadania, które On mi powierza. Jeżeli więc będzie dalsza kariera to tylko na chwałę Bożą.

– To się nam pobożnie zrobiło...

– (Śmiech)... Przecież „Niedziela” to pobożny tygodnik.

– Staramy się. Wracając do kariery politycznej, to Pan jest przykładem posła, który potrafi się postawić nawet zaleceniom szefostwa partii.

– Ja nic nie wiem o jakiś rekomendacjach... W Prawie i Sprawiedliwości jest zasada, że w kwestii np. aborcji nie ma dyscypliny partyjnej, bo szanowana jest wolność sumienia. I ja z tego prawa do używania sumienia korzystam. Zawsze głosowałem i będę głosował za życiem.

– Właśnie dlatego robię wywiad z Piotrem Uścińskim, a nie z innym kandydatem do Sejmu. W Pana okręgu wyborczym Pan jako jedyny ze wszystkich posłów zawsze głosował za życiem.

– Ja stratuje z list PiS okręgu podwarszawskiego. Jeżeli przyjmiemy kryterium pro-life to na listach PiS można znaleźć zdeklarowanych obrońców życia praktycznie w każdym okręgu, np. na warszawskiej liście PiS warto poprzeć posła Pawła Lisieckiego, który też zawsze głosował za życiem.

– A podczas obecnej kampanii wyborczej ludzie pytają o ochronę życia?

– Bardzo często. Zwolennicy PiS oczekują od nas zmiany prawa. Ja zawszę mówię, że 4 lata temu szedłem do wyborów z postulatem pro-life i teraz też z tym postulatem idę. W różnych sprawach mogę szukać kompromisów, ale nie w takiej fundamentalnej sprawie jak życie bezbronnych dzieci.

– Od wielu lat widzę Pana na wszystkich Marszach Świętości Życia i Marszach dla Życia i Rodziny. Nawet podobne inicjatywy organizował Pan w Ząbkach i w Wołominie. Czy działalność pro-life opłaca się w polityce?

– Nigdy nie patrzyłem na ten wymiar mojej działalności przez pryzmat zysków politycznych. Ja po prostu uważam, że takie postępowanie jest właściwe. Gdy byłem starostą wołomińskim z mojej inspiracji zaczęły być organizowane Marsze Dla Życia i Rodziny, z których jestem bardzo dumny. My nie tylko maszerowaliśmy raz do roku ulicami miasta. Wprowadziłem program „TAKrodzina.pl”, który był pierwszym w Polsce poważnym programem prorodzinnym na poziomie powiatowym.

– Ale przecież są inne np. Karta Dużej Rodziny.

– Ona była znacznie później. W Wołominie jako pierwsi wprowadziliśmy system zniżek dla rodzin z powiatu, który do dziś funkcjonuje. Ten przykład, który wyszedł z Wołomina jest bardzo ważny, bo obudził Polaków. To dzięki takim kamyczkom z samorządowych ogródków uruchomiliśmy lawinę oczekiwań społecznych na poważną politykę prorodzinną w całym kraju. Na tej fali powstała np. Karta Dużej Rodziny, ale także na tej prorodzinnej fali PiS wygrało wybory w 2015 r. Jestem dumny z tego, że mogłem i nadal mogę w tej prorodzinnej polityce uczestniczyć. Mam nadzieję, że tak samo będzie po wyborach 13 października 2019 r.

2019-10-01 13:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Okno do nieba

2020-05-20 11:39

Niedziela warszawska 21/2020, str. III

[ TEMATY ]

wywiad

prace konserwatorskie

Łukasz Krzysztofka

Ks. dr Mirosław Nowak kanonik, rezydent w parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny na Nowym Mieście, archidiecezjalny konserwator zabytków i dyrektor Muzeum Archidiecezji Warszawskiej

O pięknie, które zbawia, o sztuce, która jest modlitwą, i o tym, co stało się w Europie po epidemii dżumy, z ks. dr. Mirosławem Nowakiem rozmawia Łukasz Krzysztofka.

Łukasz Krzysztofka: Od 19 maja jest ponownie otwarte dla zwiedzających Muzeum Archidiecezjalne, w którym podziwiać możemy m.in. wystawę ikon Psalmy. Czy poprzez sztukę łatwiej człowiekowi nawiązać kontakt z Bogiem?

Ks. dr Mirosław Nowak: Benedykt XVI wskazywał, że dla człowieka współczesnego najbardziej wiarygodnymi świadkami są męczennicy i właśnie sztuka, czyli piękno stworzone z inspiracji wiary. Jest ono odbiciem piękna samego Boga.

CZYTAJ DALEJ

Trzebnickie ślady Wojtyły i Wyszyńskiego

2020-05-24 20:42

Fot. Grzegorz Kryszczuk

Trzebnica świętowała setną rocznicę urodzin św. Jana Pawła II i wspominała kard. Stefana Wyszyńskiego, którego beatyfikacja miała się odbyć 7 czerwca. Ci dwaj wielcy Polacy kilkukrotnie odwiedzali tutejsze Sanktuarium.

24 maja uroczystej Mszy św. przewodniczył ks. Piotr Filas SDS proboszcz parafii św. Bartłomieja Apostoła i Św. Jadwigi w Trzebnicy. Na błoniach pod Bazyliką ustawiono wystawę zdjęć dokumentujących obecność u grobu patronki Śląska kard. Wojtyły i kard. Wyszyńskiego.

Otwarcie instalacji zbiegło się w czasie z uroczystością Wniebowstąpienia Pańskiego. - Chrystus wstąpił do nieba. Nam też powinno zależeć aby się tam znaleźć. Poważna przeszkoda w pielęgnowaniu tego pragnienia są infantylne obrazy nieba, które skutecznie blokują duchowość dorosłych ludzi. Kto wymyślił tęskniące za niebem serce? Bóg. I On, który jest Miłością, Życiem i Doskonałością, pociąga nas do siebie. Problemem naszym jest to, że zamiast iść do Boga z naszymi pragnieniami i marzeniami to szukamy ich zaspokojenia ich poza Bogiem – mówił w homilii ks. Piotr Zeman SDS.

Na początku Eucharystii wszyscy zgromadzeni na błoniach pod Bazyliką odśpiewali papieską pieśń „Barka”. Można było też usłyszeć fragmenty kazań św. Jana Pawła II. Uroczystości miały historyczny wymiar, ponieważ Trzebnica wielokrotnie znalazła się na szlakach posługi biskupiej kard. Wojtyły i kard. Wyszyńskiego.

W trakcie otwarcia wystawy ks. Giemza nawiązał do książki Jana Pawła II „Pamięć i tożsamość”, która porusza te dwa ważne zagadnienia, zarówno w kwestii przynależności do danej społeczności, narodu, jak i wartości duchowych.

- Z lektury zapisków naszego Rodaka możemy powiedzieć, że odszukanie własnej tożsamości możliwe jest wyłącznie poprzez pamięć o dziejach minionych i dotarcie do źródeł. Przywołuje te myśli, ponieważ inspiracją do przygotowania otwieranej dziś wystawy była 100. rocznica urodzin Jana Pawła II,) i przewidziana na 7 czerwca br. beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Polski, nazywanego także Prymasem Tysiąclecia – mówił ks. Bogdan Giemza SDS.

- Mam nadzieję, że wystawa dostarczy nam wielu wspomnień i wzruszeń, być może bardzo osobistych. Ale uważam, że jej znaczenie wykracza poza obszar wzruszeń. Jej główne znaczenie leży w obszarze religijnym i narodowym – w obszarze aktualnych potrzeb Ojczyzny i Kościoła – dodał ks. Giemza.

Do końca czerwca wystawa będzie dostępna na placu przed bazyliką, następnie na trzebnickim deptaku. Organizatorem jest Międzynarodowe Sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej i Urząd Gminy Trzebnica. Patronat honorowy nad wystawą objęli abp Józef Kupny, Metropolita Wrocławski i Jarosław Obremski, Wojewoda Dolnośląski.

CZYTAJ DALEJ

Austria: zmarł były przewodniczący episkopatu bp Johann Weber

2020-05-25 14:22

W wieku 94 lat zmarł 23 maja w austriackim Grazu były przewodniczący Konferencji Biskupów Austrii bp Johann Weber. Wieloletni biskup Grazu (w latach 1969-2001) był ważną postacią i inicjatorem licznych inicjatyw duszpasterskich Kościoła w Austrii w wielu dziedzinach. Ostatnio mieszkał w domu opieki w Grazu, gdzie w ub.r. obchodził 50. rocznicę swojej sakry biskupiej.

W Konferencji Biskupów Austriackich bp Weber był referentem ds. młodzieży, a następnie kierował komisją „Kościół i społeczeństwo”. Funkcję przewodniczącego episkopatu objął w maju 1995 r. w trudnym czasie dla Kościoła Austrii. Zrezygnował bowiem dotychczasowy przewodniczący, kard. Hans Hermann Groër po tym, jak dwa miesiące wcześniej ujawniono, że jako wychowawca w seminarium wykorzystywał seksualnie kleryka. Informacja ta wywołała kryzys w Kościele katolickim w Austrii. Ponad pół miliona osób podpisało się pod „ankietą Ludu Bożego”. W reakcji na to bp Weber powołał platformę „dialogu dla Austrii”, której zwieńczeniem było zgromadzenie delegatów tej inicjatywy oraz przedstawicieli Kościoła w październiku 1998 r. w Salzburgu. Wprawdzie nie rozwiązało to całkowicie głębokich podziałów wywołanych „sprawą Groëra”, ale z pewnością znacznie je zmniejszyło, a to dzięki autorytetowi, jakim cieszył się bp Weber.

„To było szczęściem dla Kościoła w Austrii, że w trudnym czasie 1995 r. bp Weber stał na czele episkopatu”, wspominał swego zmarłego poprzednika obecny przewodniczący Konferencji Biskupów Austrii kard. Christoph Schönborn. Podkreślił, że w bolesnych dla wspólnoty Kościoła latach tamtego okresu bp Weber sprawdził się jako „biskup mądry, taktowny, szukający porozumienia, a jednocześnie zaangażowany i odważny”.

Także prezydent Austrii Alexander Van der Bellen podkreślił zasługi bp. Webera dla Kościoła katolickiego w kraju. „Wraz ze śmiercią emerytowanego biskupa Grazu Kościół traci człowieka wielkich zasług, skromności i bliskiego kontaktu z ludźmi”, stwierdził prezydent Austrii. Przypomniał, że niewątpliwie punktem kulminacyjnym jego posługi była wizyta papieża Jana Pawła II w leżącym w diecezji Graz sanktuarium maryjnym Mariazell w 1983 r. oraz objęcie przewodnictwa w Konferencji Episkopatu Austrii w trudnym okresie dla Kościoła i kraju.

Johann Weber urodził się 26 kwietnia 1927 r. w Grazu, stolicy austriackiej Styrii. Tam także uczęszczał do szkoły oraz tzw. małego seminarium diecezjalnego, zamkniętego w 1938 r. po zajęciu Austrii przez niemieckich nazistów. Po służbie wojskowej w czasie drugiej wojny światowej Weber rozpoczął studia teologiczne na uniwersytecie w Grazu. Święcenia kapłańskie przyjął 2 lipca 1950 r. Od 1956 r. przez sześć lat był duszpasterzem młodzieży pracującej, od 1962 r. – proboszczem parafii św. Andrzeja w Grazu, gdzie rozwijał szereg inicjatyw socjalnych. 10 czerwca 1969 r. papież Paweł VI mianował ks. Webera biskupem diecezji Graz-Seckau. Sakrę biskupią otrzymał 28 września 1969 r. w katedrze w Grazu.

W duchu Soboru Watykańskiego II bp Weber był przekonany, że dialog jest istotną cechą wiary chrześcijańskiej i starał się wprowadzać w życie tę zasadę życia Kościoła. Był on inicjatorem wielu ważnych wydarzeń dla życia Kościoła w Austrii, poczynając od Synodu Krajowego w latach 1973-74, przez Katholikentag – zjazd katolików w 1981 r. w Grazu, „Pielgrzymkę różnorodności” w 1966 r., Drugie Europejskie Zgromadzenie Ekumeniczne w 1997 r. w Grazu, po „Dialog dla Austrii” w 1983 r.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję