Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Dzień modlitw o uświęcenie kapłanów

Jeśli by zapytać dowolnego kapłana z naszej diecezji, co będzie robił w trzecią sobotę września, to każdy bez zastanowienia odpowie, że uda się z pielgrzymką do relikwii św. Rafała Kalinowskiego w Czernej

Niedziela sosnowiecka 40/2019, str. 1

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Piotr Lorenc

Podczas Liturgii w czerneńskim sanktuarium

Podczas Liturgii w czerneńskim sanktuarium

Ustanowiona przed kilkunastu laty, przez pierwszego biskupa sosnowieckiego Adama Śmigielskiego, pielgrzymka do sanktuarium w Czernej, w którym znajdują się doczesne szczątki patrona diecezji św. Rafała Klinowskiego, wpisała się na stałe w kalendarz wydarzeń diecezjalnych.

Tegorocznej pielgrzymce, jak to jest w zwyczaju, przewodniczył pasterz Kościoła sosnowieckiego bp Grzegorz Kaszak. Prezbiterzy spotkali się w świątyni przed południem. Najpierw konferencję ascetyczną wygłosił ks. prał. Marek Pieńkowski – dyrektor Ośrodka Kultury i Formacji Chrześcijańskiej im. Służebnicy Bożej Anny Jenke w Jarosławiu. Tuż po niej miała miejsce modlitwa brewiarzowa. Była także możliwość skorzystania z sakramentu pokuty. Centralnym punktem dnia modlitw o uświęcenie kapłanów była koncelebrowana Eucharystia, której przewodniczył bp Grzegorz Kaszak a homilię wygłosił ks. Marek Pieńkowski. Na zakończenie prezbiterzy oddali cześć przez ucałowanie relikwiom św. Rafała Kalinowskiego.

W swoim wystąpieniu ks. Pieńkowski dużo mówił o powołaniu. – Trzeba uświadomić sobie, z jakich korzeni wyrasta nasza wiara i nasze powołanie. Dzięki tej świadomości możemy wracać do pionu, gdy nasze życie zaczyna odbiegać od tych wzorców – podkreślił kaznodzieja. Przytaczając wyniki badań statystycznych, według których w Polsce jest największy spośród 108 badanych krajów odsetek osób powyżej 40. roku życia praktykujących swoją wiarę, przy jednocześnie najwyższym odsetku osób poniżej 25. roku życia, którzy tę wiarę porzucają, zaznaczył, że potrzebne są nowe działania i przeorganizowanie dotychczasowych form kapłańskiej działalności. W opinii księdza prałata, nie można oczywiście ciągle gonić za nowym, tylko rozsądnie go wprowadzać. Nie można przy tym zapominać o sprawdzonych sposobach. A najlepszą metodą jest modlitwa i życie sakramentalne, zwłaszcza Eucharystia.

2019-10-01 13:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Narodowa Pielgrzymka do Rzymu na 100. urodziny św. Jana Pawła II

[ TEMATY ]

pielgrzymka

pielgrzymki

o. Waldemar Gonczaruk CSsR

Zapraszam na Pielgrzymkę Narodową do Rzymu. 17 maja będą główne obchody 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II. Uroczystej Mszy Świętej w Watykanie będzie przewodniczył Papież Franciszek – powiedział abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, po otrzymaniu odpowiedzi na prośbę skierowaną do Ojca Świętego.

Abp Gądecki podkreślił ogromne znaczenie świętowania w Wiecznym Mieście. „Jan Paweł II to Papież Polak, ale jednak był on Papieżem dla całego świata, dlatego ludzie z całego świata są zaproszeni na 100. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II do Rzymu, do Stolicy Apostolskiej” – powiedział.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł Franciszek Pieczka, jeden z najwybitniejszych polskich aktorów filmowych i teatralnych

2022-09-23 20:11

[ TEMATY ]

zmarły

aktor

PAP/Jakub Kamiński

Franciszek Pieczka. Wybitny aktor teatralny i filmowy.

Franciszek Pieczka. Wybitny aktor teatralny i filmowy.

W wieku 94 lat zmarł Franciszek Pieczka, jeden z najbardziej lubianych polskich aktorów i odtwórca ról w filmach "Żywot Mateusza" i "Austeria" i niezapomniany Gustlik z serialu "Czterej pancerni i pies". Informację przekazało Radio dla Ciebie.

Franciszek Pieczka urodził się 18 stycznia 1928 r. w Godowie na Górnym Śląsku. Dyplom Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie uzyskał w 1954 r. Pierwsze kroki jako aktor stawiał na scenach teatrów m.in. Teatru Dolnośląskiego w Jeleniej Górze i Teatru Ludowego w Nowej Hucie.

CZYTAJ DALEJ

Nie ma być podziału na duchownych, którzy kierują i świeckich, którzy wypełniają zadania

2022-09-24 19:44

[ TEMATY ]

Kościół

Viktor Cap 2014/Fotolia.Archiwum J. Komorowskiego olia.com

„Celem Kościoła jest ewangelizacja, misja, w którą wszyscy mamy się zaangażować i do której wszyscy zostaliśmy wezwani. Nie ma być podziału na duchownych, którzy kierują i świeckich, którzy wypełniają zadania” - mówił w sobotę w bazylice w Licheniu bp Radosław Orchowicz.

Gnieźnieński biskup pomocniczy przewodniczył Mszy św. z udziałem ponad tysiąca pielgrzymów - uczestników dnia skupienia Żywego Różańca i Stowarzyszenia Wspierania Powołań Kapłańskich z archidiecezji gnieźnieńskiej oraz zorganizowanego w Licheniu IV Kongresu Młodych Konsekrowanych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję