Reklama

Wiara

Matka Boża Bolesna pociesza Syryjczyków

Papież Franciszek pobłogosławił ikonę Matki Bożej Bolesnej Pocieszycielki Syryjczyków na ekumeniczną peregrynację w Syrii. Ikona odwiedzi 34 katolickie i prawosławne diecezje różnych rytów. Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie, które zainicjowało tę akcję, ma nadzieję, że obraz Matki Bożej zdoła dotrzeć wszędzie tam, gdzie żyją rodziny pomordowanych i porwanych chrześcijan

We wspomnienie Matki Bożej Bolesnej – 15 września br. przedstawiciele Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie (PKWP) uczestniczyli w niezwykłym wydarzeniu błogosławieństwa przez Ojca Świętego ikony Matki Bożej Bolesnej Pocieszycielki Syryjczyków.

Ikona została napisana w sierpniu przez ks. Spiridona Kabbasha, greckoprawosławnego kapłana z Homs w Syrii, i przedstawia Matkę Bożą siedzącą na tronie i trzymającą Dzieciątko Jezus na kolanach. Boski Syn Maryi trzyma w ręku okrąg ziemi, w którego środku znajduje się krwawiąca Syria. W geście pełnym miłości Jezus powierza świat swojej Matce, tak jak uczynił to z całą ludzkością pod krzyżem. Dlatego też cierpiący chrześcijanie szukają wstawiennictwa Dziewicy Maryi, chroniąc się pod płaszczem Jej opieki. Wielu z nich zostało porwanych: mężczyźni, kobiety, dzieci, starcy, a nawet duchowni, wśród których możemy rozpoznać dwóch biskupów z Aleppo. Jezus jako Książę Pokoju pragnie wprowadzić pokój na całym świecie, jednak są tacy, którzy się temu sprzeciwiają i wyraźnie się od tego odwracają: są to terroryści i fanatycy religijni, którzy uciekają się do przemocy w celu zaprowadzenia swoich rządów. Ikona jest zwieńczona radosną wizją nieba, gdzie z twarzy cierpiących Bóg otarł wszelką łzę. W gronie męczenników możemy rozpoznać holenderskiego jezuitę – ks. Fransa van der Lugta, który w czasie najostrzejszych walk i głodu nie chciał opuścić swoich wiernych. Został bestialsko zamordowany we własnym klasztorze w Homs.

Reklama

Gestem błogosławieństwa Papież chce umocnić wiarę chrześcijan w wyniszczonym bratobójczą wojną kraju. Ojciec Święty pragnie dotrzeć z przesłaniem nadziei do syryjskich rodzin, zwłaszcza tych, które straciły swoich bliskich, aby powiedzieć im: „Nie jesteś sam, jesteśmy z tobą”. Prawie 2 tys. chrześcijan straciło życie z powodu przemocy, ok. 700 zostało porwanych i nie wiadomo, co się z nimi dzieje.

Tego samego dnia, w ramach rozpoczętej przez PKWP akcji „Pocieszajcie mój lud”, w kościołach chrześcijańskich całej Syrii zebrały się tysiące chrześcijan. Modlono się o pokój i pojednanie, a także za rodziny poległch i pomordowanych oraz porwanych chrześcijan. Każda z tych rodzin otrzymała różańce pobłogosławione przez Franciszka, krzyż pobłogosławiony przez prawosławnego patriarchę obrządku syryjskiego oraz Biblię.

Teraz ikona będzie przemierzać Syrię – ziemię w sposób szczególny wybraną przez Boga, gdyż przemierzali ją patriarchowie, prorocy, apostołowie, święci i wielu Ojców Kościoła – której lud doświadcza wielkich cierpień. „Ileż śmierci, ileż zniszczonych istnień z powodu zaślepienia człowieka, jak wiele lęku i upokorzeń! Mogłoby się zdawać, że nie ma końca zbrodni Kaina... Jakże smutny jest widok tej błogosławionej ziemi cierpiącej, której dzieci zawzięcie ranią się nawzajem i umierają!” (Benedykt XVI, adhortacja apostolska „Ecclesia in Medio Oriente”).

Przyłączmy się do modlitwy za cierpiących i prześladowanych chrześcijan w Syrii. Módlmy się o zakończenie przemocy i pokój w tym kraju. Pamiętajmy w modlitwie zwłaszcza o ofiarach wojny, a także o ich strapionych rodzinach. Przynieśmy im pocieszenie za wstawiennictwem Matki Bożej Bolesnej Pocieszycielki Syryjczyków. (acn-orient.org/rosary-for-peace/)

2019-09-25 09:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jezus urodzi się w Aleppo

Niedziela wrocławska 52/2017, str. VI

[ TEMATY ]

Syria

Boże Narodzenie

Aleppo

Archiwum Pomoc Kosciołowi w Potrzebie

Ks. Rafał Cyfka, dyrektor Biura Regionalnego Pomocy Kościołowi w Potrzebie i Pól Dialogu

Ks. Rafał Cyfka, dyrektor Biura Regionalnego Pomocy Kościołowi
w Potrzebie i Pól Dialogu

„O Matko, odłóż dzień Narodzenia na inny czas…” Tym wołaniem rozpoczyna się Kolęda Warszawska 1939. Wiersz Stanisława Balińskiego został opublikowany w jednym z podziemnych pism w grudniu 1939 r., a muzyka skomponowana przez Zbigniewa Preisnera wydobyła go z szuflady

Boże Narodzenie ’39 r. zastało Polskę pogrążoną w wojnie, niegotową na przyjście Jezusa – „Niechaj się rodzi Syn najmilejszy wśród innych gwiazd, ale nie tutaj, nie w najsmutniejszym ze wszystkich miast”.

CZYTAJ DALEJ

Dziadkowie Pana Jezusa

2021-07-20 10:24

Niedziela wrocławska 30/2021, str. I

[ TEMATY ]

Wrocław

Grzegorz Kryszczuk/Niedziela

Dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym są bardziej związane z dziadkami niż w okresie dorastania

Dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym są bardziej związane z dziadkami niż w okresie dorastania

26 lipca obchodzimy wspomnienie św. Anny i św. Joachima. Jacy byli dziadkowie Pana Jezusa? Czym się różnią od współczesnych babć i dziadków?

Niewiele wiemy o życiu Anny i Joachima, a to, co przetrwało do naszych czasów, pochodzi z apokryfów powstałych na początku chrześcijaństwa. Próżno też szukać ich historii na kartach Ewangelii. Jedno jest pewne – Pan Jezus miał dziadków, a więc był również ukochanym wnukiem. Czy współcześni dziadkowie różnią się od tych, którzy żyli ponad dwa tysiące lat temu? I tak i nie.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Kassar: 12-letnia olimpijka z Syrii bohaterką

2021-07-26 16:32

polsatsport.pl

Najmłodszą uczestniczką Letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio jest 12-letnia Hend Zaza z Syrii. Reprezentuje swój kraj w tenisie stołowym.

Mimo iż już w rundzie kwalifikacyjnej rozgrywek przegrała z reprezentantką Austrii Liu Jia, to już sam udział ma wielkie znaczenie dla jej rodaków, podkreśliła 26 lipca wiedeńska fundacja ekumeniczna Pro Oriente.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję