Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Polsko-Ukraińska Wymiana Młodzieży „Muzyka łagodzi obyczaje”

Niedziela szczecińsko-kamieńska 38/2019, str. 4

[ TEMATY ]

młodzież

Ks. Marcin Miczkuła

Pamiątkowa fotografia

Pamiątkowa fotografia

„Połączenie sił to początek, pozostanie razem to postęp, wspólna praca to sukces” – tak mawiał Henry Ford. Potrzeba nam wielu wysiłków, aby we wspólnej pracy osiągnąć sukces. Nie jest to łatwe, ale warto podjąć próbę sięgnięcia po sukces.

Reklama

Do połączenia sił parafia pw. NMP Królowej Świata w Stargardzie i Fundacja Nasza Kolegiata przy współpracy parafii greckokatolickiej św. Jozafata Kuncewicza w Stargardzie zaprosiły młodzież ze Szkoły Podstawowej w Łanowcach na Ukrainie oraz Dzieci Maryi z Tomaszowa Lubelskiego, aby na terenie Stargardu zrealizować projekt wymiany polsko-ukraińskiej zatytułowany „Muzyka łagodzi obyczaje”. Projekt ten mógł się odbyć dzięki życzliwości wielu osób i instytucji. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Polsko-Ukraińska Rada Gospodarcza. Młodzież przyjechała do Stargardu 19 sierpnia br. Kolejnego dnia grupa projektowa udała się do Szczecina, aby zwiedzić szczecińską bazylikę archikatedralną, Filharmonię, Zamek Książąt Pomorskich oraz Muzeum Techniki. W środę odbyły się zajęcia warsztatowe. Młodzież z Ukrainy uczyła się pieśni „Prząśniczka” Stanisława Moniuszki, którą po warsztatach zaśpiewali wspólnie z grupą polską. Natomiast grupa polska uczyła się ukraińskiej piosenki „Czerwona ruta”. Tego dnia uczestnicy projektu zostali przyjęci z wizytą u prezydenta Stargardu Rafała Zająca. W czwartek młodzież udała się na wycieczkę nad Morze Bałtyckie. Wieczorem odbyło się podsumowanie projektu. Na spotkanie przybył Henryk Kołodziej – konsul Ukrainy, Ewa Sowa – wiceprezydent Stargardu, Marek Gardygajło – zastępca Wójta Gminy Stargard oraz przyjaciele, dzięki którym udało się sfinalizować projekt. Piątek był dniem ostatnich prób i przygotowań do występów. W sobotnie południe podczas Jarmarku u Królowej Świata zaprezentowała się młodzież z Ukrainy, która przybyła z Łanowców wraz z dyrektorem szkoły Dmytro Mahasem oraz młodzież z Tomaszowa Lubelskiego, która przybyła wraz z s. Barbarą Kacprzak, służebniczką starowiejską. Uczestnicy projektu przedstawili wspaniałe programy artystyczne, a zwieńczeniem występów było wspólne wykonanie pieśni polskiej i ukraińskiej. W niedzielę po porannej Eucharystii uczestnicy spotkania udali się do swoich domów.

Nawiązując do słów Henry’ego Forda, młodzież poprzez te kilka dni nie tylko połączyła siły, pozostała razem, ale wydała owoc wspólnej pracy, a to niewątpliwy sukces. Dziękujemy wszystkim, dzięki którym młodzież mogła ten sukces osiągnąć.

2019-09-17 14:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

By wielbić Pana

Niedziela bielsko-żywiecka 28/2021, str. IV-V

[ TEMATY ]

wakacje

młodzież

Kościół Młodych

Przedstawiciele Kościoła Młodych, Odnowy w Duchu Świętym i Liturgicznej Służby Ołtarza z ks. Krzysztofem Sordylem w Wadowicach

Przedstawiciele Kościoła Młodych, Odnowy w Duchu Świętym i Liturgicznej Służby Ołtarza z ks. Krzysztofem Sordylem w Wadowicach

Młodzi zapragnęli uwielbiać Pana Boga modlitwą i posługą muzyczną. Z tego zrodził się pomysł, aby moderować różne wydarzenia i założyć zespół diakonii muzycznej Kościoła Młodych, który będzie podczas nich posługiwał. Jak sami o sobie mówią, są grupą młodzieży, młodych dorosłych i młodych Duchem, którzy na co dzień uczą się, studiują i pracują. – Dajemy się prowadzić Duchowi Świętemu, uczymy się uwielbiać Boga i trwać w uwielbieniu, a także ćwiczywmy repertuar pieśni, by móc posługiwać na Mszach św. i wieczorach chwały – podkreśla świecka opiekunka Kościoła Młodych Regina Pazdur.

CZYTAJ DALEJ

„Światło z Krzyża” - specjalny utwór z okazji 175. rocznicy objawień Matki Bożej w La Salette

2021-09-19 06:10

[ TEMATY ]

muzyka

muzyk

Utwór „Światło z Krzyża” jest zapowiedzią wydawnictwa „Zbliżmy się”, upamiętniającego 175 rocznicę zjawienia Matki Bożej w Alpach na La Salette. Cały projekt jest wyrazem wdzięczności Pięknej Pani za jej słowa skierowane do nas i dzisiejszą odpowiedzią na Jej nakaz „Moje dzieci, ogłoście to całemu memu ludowi”.

Maryja objawiająca się dwójce dzieci zapraszała do modlitwy i pojednania - o tym są powstałe do projektu teksty i piosenki. Niech każdy odpowie na to zaproszenie skierowane przed laty i bez lęku zbliży się do Boga. Niech słowa Matki Jezusa, które z gór przyniosło dwoje pastuszków będą, dla pielgrzymujących na ziemi umocnieniem.

CZYTAJ DALEJ

Legnica: ingres bp. Andrzeja Siemieniewskiego do katedry legnickiej

2021-09-20 15:09

[ TEMATY ]

bp Andrzej Siemieniewski

Niedziela Legnicka

W Legnicy odbył się w poniedziałek ingres bp. Andrzeja Siemieniewskiego do tamtejszej katedry. - Abyśmy wszyscy stawali się świątynią Boga i mężnymi świadkami Jego miłości do ludzi – mówił w homilii nowy biskup legnicki, cytując słowa wypowiedziane 25 lat temu w Legnicy przez papieża Jana Pawła II. W uroczystości wzięli udział liczni biskupi, na czele z nuncjuszem apostolskim w Polsce abp. Salvatore Pennacchio.

W uroczystej liturgii obok abp. Salvatore Pennacchio wzięli udział liczni biskupi, m.in. abp Józef Kupny, metropolita wrocławski, bp Tadeusz Lityński, biskup diecezji zielonogórsko – gorzowskiej, bp Marek Mendyk, biskup diecezji świdnickiej, bp Wolfgang Ipolt, biskup diecezjalny Görlitz oraz bp Włodzimierz Juszczak, biskup eparchii wrocławsko – gdańskiej Kościoła greckokatolickiego. Liturgię koncelebrowali liczni duchowni głównie z terenu metropolii wrocławskiej. Wzięli w niej udział również duchowni Kościołów chrześcijańskich m.in. bp Waldemar Pytel, biskup diecezji wrocławskiej Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego w RP a także przedstawiciele Kościoła Prawosławnego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję