Reklama

Niedziela Rzeszowska

Rolnictwo z przyszłością

Z Kazimierzem Gołojuchem, posłem na Sejm RP, członkiem sejmowej Komisji ds. Unii Europejskiej oraz Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, rozmawia Krystyna Kołodziej

Niedziela rzeszowska 38/2019, str. 6

[ TEMATY ]

wywiad

Archiwum redakcji

Kazimierz Gołojuch z Januszem Wojciechowskim

Kazimierz Gołojuch z Januszem Wojciechowskim

KRYSTYNA KOŁODZIEJ: – Panie Pośle, w Sejmie pracuje Pan w Komisji ds. Rolnictwa, jak ocenia Pan kondycję rolnictwa w Polsce, jakie są jego mocne strony?

KAZIMIERZ GOŁOJUCH: – Polskie rolnictwo kojarzone jest dziś przede wszystkim z nowoczesnością, innowacyjnością i konkurencyjnością, dając tym samym naszym rolnikom możliwość eksportu płodów rolnych. Pragnę powiedzieć, że pod tym względem zeszły rok był rekordowy, wartość eksportu produktów rolno-spożywczych wyniosła blisko 30 mld euro. W strukturze towarowej eksportu niezmiennie wyróżniają się przede wszystkim; mięso, zboże i jego przetwory, produkty mleczne i cukiernicze, wyroby tytoniowe, warzywa i soki.
Mocną stroną naszego przemysłu mięsnego jest drobiarstwo, które odniosło na rynkach unijnych prawdziwy sukces. Nasz kraj jest największym producentem drobiu w Unii Europejskiej i jednym z unijnych liderów w produkcji trzody chlewnej. Wzrosła również produkcją mleka i jego przetworów. Cieszy także fakt, że w naszym kraju systematycznie wzrasta produkcja wołowiny, a co najważniejsze, jej spożycie przez Polaków. Ostatnie lata to także wzrost uprawy i eksportu zbóż. Dodać też należy, że jesteśmy jednym z największych producentów i eksporterów owoców i warzyw w Unii.

Reklama

– Prawo i Sprawiedliwość opracowało „Plan dla wsi”, jakie są jego najważniejsze założenia?

– Przedstawiony „Plan dla wsi” opiera się na trzech filarach: ochronie, czyli pomocy w sytuacjach związanych z wystąpieniem klęsk żywiołowych. Drugi filar to wsparcie polegające na właściwej organizacji rynku rolnego. Trzeci filar to rozwój, rozumiany przede wszystkim jako wdrażanie do rolnictwa nowoczesnych i zaawansowanych technologii. Mając to na uwadze, zostały wydzielone szczegółowe priorytety działania.
W celu zmniejszenia kosztów generowanych w gospodarstwach rolnych zwiększone zostanie wsparcie finansowe do zakupu paliwa rolniczego. Zaplanowano utworzenie Narodowego Holdingu Spożywczego, który będzie stabilizował rynki rolne. Kluczową sprawą jest zapewnienie rolnikom, szczególnie z mniejszych gospodarstw, bezpośredniego udziału w rynku konsumenckim.
Zwiększona zostanie państwowa pomoc w rozwoju produkcji żywności wysokiej jakości, szczególnie ekologicznej, tradycyjnej i regionalnej, która już dziś jest w świecie naszym znakiem rozpoznawczym. Nastąpi wsparcie hodowli bydła mięsnego, kóz i owiec w ramach wsparcia rolnictwa na terenach górskich. W zakresie przeciwdziałania suszy i innym zmianom klimatycznym wdrożony zostanie program poprawy żyzności gleb.
Niezmiernie ważne jest wsparcie wykorzystania surowców rolniczych w przemyśle i większe wykorzystanie odnawialnych źródeł energii (OZE) w rolnictwie, które są przyjazne środowisku i akceptowane społecznie. W celu zwiększenia bezpieczeństwa żywnościowego Polski oraz wsparcia ochrony gleb, promowane będzie białko paszowe krajowej produkcji.

– Jest Pan członkiem sejmowej Komisji ds. Unii Europejskiej. Czym zajmują się posłowie pracujący w tej komisji?

– Do zadań Komisji ds. UE należą: sprawy związane z członkostwem Polski w UE, w szczególności zajmowanie stanowisk i wyrażanie opinii na temat projektów aktów prawnych Unii Europejskiej, projektów umów międzynarodowych planów pracy Rady i rocznych planów legislacyjnych Komisji Europejskiej, formułowanie zaleceń dla Rady Ministrów, a także rozpatrywanie informacji i innych dokumentów przedkładanych przez Radę Ministrów. Do zadań komisji należy również opiniowanie kandydatur na stanowiska w organach Unii Europejskiej.
30 sierpnia br. podczas posiedzenia komisji zaopiniowaliśmy pozytywnie kandydaturę Janusza Wojciechowskiego na stanowisko komisarza UE ds. rolnictwa, który doskonale zna problematykę polskiego i europejskiego rolnictwa. Znam bardzo dobrze Pana Wojciechowskiego i jestem pewny, że będzie on skutecznie dbał o interesy rolników w Unii Europejskiej, a także o tworzenie przepisów przyjaznych rolnikom i konsumentom.

– Jakimi jeszcze sprawami zajmujecie się Państwo, pracując w Komisji ds. Unii Europejskiej?

– Komisja pracuje bardzo intensywnie. W mijającej kadencji Sejmu do końca sierpnia br. obradowaliśmy na 278 posiedzeniach. Komisja przyjęła 3 dezyderaty oraz 42 opinie. Przez swoje opinie Komisja może wpływać na stanowiska, jakie Rada Ministrów zamierza zająć w trakcie stanowienia prawa Unii Europejskiej.
W trakcie VIII kadencji Sejmu komisja powołała dwie stałe podkomisje ds. umowy handlowej Unii Europejskiej ze Stanami Zjednoczonymi, ds. wykorzystania środków pochodzących z UE oraz jedną podkomisję nadzwyczajną ds. polityki energetycznej Unii Europejskiej.

2019-09-17 14:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warsztaty miłości

Niedziela wrocławska 18/2018, str. IV

[ TEMATY ]

wywiad

Rozmowy z Niedzielą

Kamil Szyszka

Ks. Stanisław Orzechowski

Ks. Stanisław Orzechowski

AGNIESZKA BUGAŁA: – Orzechu, czy w dzisiejszych czasach, gdy młody człowiek jest bombardowany seksualnością, udaje się zachęcać do zachowania czystości przedmałżeńskiej?

CZYTAJ DALEJ

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament radości

"W centrum przebaczenia jest Bóg, który nas obejmuje, a nie lista grzechów i nasze upokorzenie" - pisze dyrektor wydawniczy mediów watykańskich Andrea Tornielii w swoim najnowszym komentarzu opublikowanym na portalu Vatican News.

Spowiedź jest "sakramentem radości", a nawet "ucztą", zarówno w niebie, jak i na ziemi. We wtorek 14 września, na stadionie w Koszycach, można było odnieść wrażenie, że papież Franciszek patrzy w oczy każdego z młodych ludzi, którzy przyszli go powitać, aby zaprosić ich do przeżywania sakramentu pokuty w nowy sposób. A to, co powiedział do nich Następca Piotra, było pocieszeniem nie tylko dla obecnych, ale dla każdego, kto śledził to spotkanie w telewizji lub w internecie, a nawet gdy tylko przeczytał papieskie przemówienie.

CZYTAJ DALEJ

Apel Jasnogórski z udziałem wiernych Archidiecezji Wrocławskiej

2021-09-17 21:52

ks. Łukasz Romańczuk

bp Jacek Kiciński

bp Jacek Kiciński

Dziś Apel Jasnogórski prowadzony był przez ks. bp. Jacka Kicińskiego 

Z racji Pielgrzymki Duchowieństwa i Wiernych Archidiecezji Wrocławskiej w kaplicy Cudownego Obrazu obecni byli kapłani, siostry zakonne i wierni świeccy z terenu naszej archidiecezji. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję