Reklama

Niedziela Rzeszowska

Wielki odpust u Pani Rzeszowa

Niedziela rzeszowska 38/2019, str. 1, 8

[ TEMATY ]

odpust

O. Kajetan Kowalski OFMBern.

Tegoroczne uroczystości odpustowe przeżywamy w roku dwudziestolecia ogłoszenia Matki Bożej Rzeszowskiej Patronką Miasta Rzeszowa. 15 sierpnia ówczesny biskup rzeszowski Kazimierz Górny uroczyście ogłosił dekret nadający Cudownej Figurze Matki Bożej w kościele Ojców Bernardynów tytuł Patronki Miasta Rzeszowa. W tym roku świętowaniu odpustu towarzyszy hasło: „Maryjo, dopomóż nam zagospodarować naszą wolność”. Odpust jest wielki, bo świętowanie rozpoczęło się 7 września Nieszporami Maryjnymi i uroczystą Mszą św., a zakończyło 12 września w uroczystość Matki Bożej Rzeszowskiej – Patronki Miasta.

Niedziela – Narodzenie Najświętszej Maryi Panny. Był to dzień dziękczynienia za 50 lat kapłaństwa o. Metodego Kornackiego, który jako kustosz podejmował z władzami diecezji i miasta starania o Patronat Matki Bożej. O. Metody w Rzeszowie służył swoim kapłaństwem przez 16 lat. W sercach i pamięci wielu zapisał się jako ciepły i serdeczny człowiek, dostrzegający ludzi potrzebujących. Kazanie wygłosił o. Andrzej Derdziuk. Przybliżył wiernym służbę Ojca Jubilata, ale także ukazał osobę Jacka Krawczyka (1966-1991), młodego świeckiego katolika z Palikówki k. Rzeszowa. Jacek był związany z sanktuarium Pani Rzeszowa przez służbę ministrancką, następnie przez ruch oazowy i Klub Odrodzenie, do którego należał wówczas, gdy o. Metody pracował w Rzeszowie. Podejmowane są starania o wyniesienie Jacka do chwały błogosławionych.

Reklama

Świętowanie w pierwszym dniu uświetnił koncert: „Muzyka Moniuszki w ogrodach Bernardyńskich” w dwusetną rocznicę urodzin kompozytora, w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Podkarpackiej pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego. Wystąpili m.in. ks. prof. Paweł Sobierajski – prowadzenie i śpiew, Justyna Wieruszewska-Biniek, Aneta Nurcek, Piotr Kalina, Jakub Szmidt.

Poniedziałek był dniem modlitwy i spotkania z Panią Rzeszowa uczniów szkół podstawowych naszego miasta. Uroczystej Mszy św. przewodniczył w południe ks. Mariusz Siódmak, dyrektor Szkoły Pijarów. Na Mszy św. wieczornej, sprawowanej przez bp. Edwarda Białogłowskiego zgromadzili się kandydaci do bierzmowania. Uroczyste spotkanie liturgiczne zakończyło czuwanie modlitewne.

We wtorek pielgrzymowali do Pani Rzeszowa uczniowie szkół ponadpodstawowych. Liturgii przewodniczył ks. dr Grzegorz Wójcik, z oprawą liturgiczną przygotowaną przez młodzież I Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie. Zaś liturgia w godzinach wieczornych była czasem modlitwy Grup Apostolskich, Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich w diecezji. Mszy św. przewodniczył biskup rzeszowski Jan Wątroba. Podkreślił wartość powołania każdego człowieka przede wszystkim do zbawienia, a następnie powołanie do uświęcenia rzeczywistości ziemskiej otaczającego nas świata. To właśnie jest powołanie realizowane w ramach poszczególnych wspólnot.

Reklama

Środa była dniem modlitwy ludzi chorych i starszych. Liturgii w południe przewodniczył bp Kazimierz Górny. Spotkanie było ubogacone błogosławieństwem lurdzkim oraz udzieleniem sakramentu chorych. Na liturgię wieczorną pielgrzymowali do Pani Rzeszowa członkowie Kół Żywego Różańca. Modlitwie przewodniczył bp Leszek Leszkowicz z Tarnowa. Zachęcił, by sobie stawiać pytanie: czy ukazujemy ludziom Boga, czy przekazujemy wiarę? W uroczystość Pani Rzeszowa kazania głosił ks. dr hab. Piotr Steczkowski, kanclerz Kurii Rzeszowskiej. Wieczornej uroczystej Mszy św. przewodniczył i kazanie wygłosił bp Andrzej Przybylski z Częstochowy. Podkreślił istotę i rolę rodziny w życiu ludzkim. Zachęcił do zawierzenia Rodzin Matce Bożej, co zostało dokonane na zakończenie Mszy św. Ten dzień jest tradycyjnie dniem pielgrzymki rodzin, służb mundurowych i władz do Pani Rzeszowa.

Po zakończonej Mszy św. wierni mogli przeżyć spotkanie ze św. Franciszkiem z Asyżu przez musical „Forza venite gente”. Nad całością uroczystości czuwał niestrudzony o. Rafał Klimas, kustosz Sanktuarium.

2019-09-17 14:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Drugi dzień Wielkiego Odpustu Tuchowskiego: „Chrześcijanin głosi Ewangelię z odwagą”

[ TEMATY ]

odpust

br. Grzegorz Pruś CSsR oraz p. Krzysztof Jasiński

Pierwsza niedziela w czasie tegorocznego odpustu w Tuchowie, będąca zarazem dniem uroczystości Matki Bożej Tuchowskiej, była czasempielgrzymek przedstawicieli samorządu terytorialnego, przyjaciół misji zagranicznych i osób wspierających misje, osób konsekrowanych oraz uczestników Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej, jak również obecności trzech biskupów – JE. ks. bpa Józefa Wróbla SCJ, JE. o. bpa Marka Piątka CSsR oraz JE. o. Czesława StanuliCSsR.

Już o godz. 5.00 rozpoczęła się pierwsza Msza Święta z kazaniem odpustowym. Celebransemi kaznodzieją był o. Ryszard Bożek CSsR. Homilię rozpoczął od stwierdzenia, że trzeba kochać, aby przybyć wcześnie rano do Matki. Nawiązując do historii o św. Franciszku z Asyżu powiedział, że nie trzeba nic mówić aby głosić Ewangelię. Jako wzór do naśladowania mamy Maryję, która głosiła trójetapowo: najpierw uważnie słuchała, następnie medytowała i podejmowała decyzję, a na samym końcu przechodziła do działania. Kaznodzieja prosił nas o trzy rzeczy: abyśmy byli świadkami modlitwy w naszych rodzinach, abyśmy mówili „dziękuję” i abyśmy byli wrażliwi na potrzeby ludzi żyjących koło nas.

CZYTAJ DALEJ

Chrystus wciąż aktualny

Niedziela Ogólnopolska 38/2018, str. 32-33

Rembrandt Harmenszoon Van Rijn

Fragment obrazu "Chrystus" (XVIIw.)

Fragment obrazu

Jedną z najbardziej niebezpiecznych dróg polskiej czy europejskiej nowej ewangelizacji nie jest zalegający wciąż w nas czy wokół nas układ polityczno-społeczny, czy nawet jego „głośni bohaterowie”, lecz traktowanie Ewangelii jako „muzealnego przekazu”. Ma on już ponad 2 tys. lat i „ośmiela się” jeszcze wypominać nam błędy naszych obyczajów. Tymczasem Ewangelia, którą Kościół niezmiennie przekazuje ludziom wszystkich epok i kultur, jest spotkaniem człowieka z Bogiem Żywym, objawionym w Jezusie Chrystusie. Jest „dokumentem proroczym”, odpowiadającym na wymogi i pragnienia ludzkiego serca. Jest „mądrością zstępującą z góry”, która wolna jest od względów ludzkich i obłudy.

CZYTAJ DALEJ

Wkrótce ogłoszenie daty ŚDM w Lizbonie

2021-09-19 20:08

facebook.com/sandomierzSDM

4 października Komitet Organizacyjny ŚDM Lizbona 2023 ogłosi dokładne daty spotkania młodych. W najbliższym czasie spodziewana jest też publikacja papieskiego orędzia na tegoroczny ŚDM, obchodzony w diecezjach na całym świecie.

Jak poinformował Komitet Organizacyjny ŚDM Lizbona 2023, w poniedziałek 4 października zostanie ogłoszona data spotkania młodych, oraz poprzedzających go Dni w Diecezjach, które od 1997 r. towarzyszą temu wydarzeniu. Hasłem spotkanie, które odbędzie się latem 2023 r. w stolicy Portugalii, są słowa zaczerpnięte z Ewangelii wg św. Łukasza: "Maryja wstała i poszła z pośpiechem” (Łk 1,39). Do tej pory organizatorzy opublikowali oficjalny hymn spotkania (którego polska wersja pt. "Powietrze już drga" została zaprezentowana w 5. rocznicę ŚDM w Krakowie) oraz modlitwę przygotowującą do spotkania. Oprócz daty, duszpasterstwa młodych na całym świecie czekają także na ogłoszenie patronów tej edycji ŚDM oraz miejsc głównych celebracji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję