Reklama

Niedziela Częstochowska

Częstochowa nie będzie skansenem za złotówkę!

Parę lat temu, będąc w Warszawie na konferencji przedstawicieli różnych miast, miałem opowiedzieć – w ramach realizowanego projektu, doskonalącego pracę samorządów – m.in. o swoim mieście; miałem je w jakiś sposób zaprezentować, zareklamować. W swojej opowieści posłużyłem się zdjęciami, które zrobiłem 14 sierpnia podczas wejścia Warszawskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę. Kolorowe grupy pątnicze z flagami, z kwiatami, roztańczone, rozśpiewane i radosne, witane przez równie uśmiechnięte grupki częstochowian, otwartych na gości, życzliwych, doceniających pielgrzymi trud – zrobiły na słuchaczach spore wrażenie. Nie opowiadałem historii miasta, nie pokazywałem zabytków i miejsc atrakcyjnych turystycznie, pokazałem tylko coś, czego nie mają inne polskie miasta – przedstawiłem specyfikę podjasnogórskiego grodu w okresie szczytu pielgrzymkowego. W trakcie pokazu, patrząc na skupione twarze, zrozumiałem, że nasze miasto ma coś niepowtarzalnie fantastycznego do zaoferowania.

Reklama

Wielu z nas do tej pory wspomina VI Światowe Dni Młodzieży w Częstochowie z 1991 r. To właśnie wtedy zbudowaliśmy na progu niepodległości wizerunek naszego miasta: otwartego na innych, gościnnego, życzliwego, przepełnionego młodzieńczym entuzjazmem i uduchowioną atmosferą. Niestety ten konterfekt w kolejnych latach zaczęliśmy zamazywać. Wrócił duch PRL-u i w bezczelny sposób zamanifestował swoją obecność w otwartej przestrzeni naszego miasta. Oto tuż przed wyborami parlamentarnymi lewa strona politycznej sceny zaprezentowała pomysł opłat za śmieci w wysokości jednej złotówki od każdego pielgrzyma. Na szczęście projekt nie został dopuszczony do pierwszego czytania.

Dziś chce się na pielgrzymach w sposób niegodziwy zarobić. Chce się stworzyć z Częstochowy, z Jasnej Góry taki skansen, który za złotówkę można odwiedzić.

Atmosferę, specyfikę i klimat miasta buduje się przez wiele lat. Łatwo jest to wszystko szybko zniszczyć. Myślę, że czas zrobić rachunek sumienia z zaniedbań, z zaniechań i niepoważnych projektów u progu najnowszych wyborów. I czas skalkulować zyski i straty dla naszego miasta. Pamiętajmy, że w czasie, gdy czynimy starania o przywrócenie województwa częstochowskiego, m.in. argumentując to nieprzecenioną rolą Jasnej Góry dla wszystkich Polaków, wyczyny obecnych rządzących naszym miastem są skandaliczne. Częstochowa musi się wreszcie obudzić!

Autor jest radnym miasta Częstochowy

2019-09-17 14:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Premier Morawiecki w Częstochowie

[ TEMATY ]

Częstochowa

premier

TVP KATOWICE

Premier Mateusz Morawiecki odwiedził w czwartek Częstochowę.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Konkurs rzeźbiarski o św. Józefie

2021-09-22 16:27

[ TEMATY ]

konkurs

rzeźba

Monika Jaworska

Rzeźba św. Józefa.

Rzeźba św. Józefa.

Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej zaprasza twórców ludowych i nieprofesjonalnych z Polski do udziału w konkursie pt. „Postać św. Józefa w rzeźbie”.

Św. Józef był postacią niezwykłą, inspiracją dla chrześcijan wszystkich wieków. Świadczą o tym liczne kościoły i instytucje, którym patronuje. Dla uczczenia 150. rocznicy ogłoszenia św. Józefa patronem Kościoła katolickiego papież Franciszek ogłosił rok 2021 Rokiem św. Józefa. Papież nazwał go „ojcem w cieniu”, „ojcem posłusznym”, a także „ojcem czułym”. Te piękne określenia świadczą o fascynacji jego postacią związanej z wyjątkowością cech osobowości świętego – zaznaczają organizatorzy precyzując, że głównym celem konkursu jest przybliżenie wizerunku postaci św. Józefa i popularyzowanie wartości chrześcijańskich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję