Reklama

Drogowskazy

Nie tylko dla specjalistów

Mam przed sobą księgę liczącą 1692 strony, której tytuł brzmi: „Leksykon prawa kanonicznego”, a która ukazała się w Wydawnictwie Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół Wydziału Prawa KUL pod redakcją naukową ks. dr. hab. Mirosława Sitarza, prof. KUL. Jak wskazuje sam tytuł, jest to ogromny – liczy 1065 pozycji! – zestaw haseł opatrzonych spisem literatury (3165 kolumn), bardzo dobrze przygotowanych merytorycznie przez 121 autorów – Polaków, wybitnych specjalistów zajmujących się prawem kanonicznym w Polsce i Rzymie, osoby duchowne i świeckie. Hasła poprzedzone są wykazem skrótów i autorów. Walor „Leksykonu” ubogaca skorowidz kanonów z Kodeksu prawa kanonicznego promulgowanego przez Jana Pawła II w 1983 r., obowiązującego wszystkich wiernych Kościoła katolickiego, czyli niemal 20 proc. całej rodziny ludzkiej.

„Leksykon” to publikacja niezbędna nie tylko w instytucjach kościelnych, takich jak kancelaria parafialna, kuria diecezjalna, sąd biskupi, kancelaria prawa kanonicznego, ale także w instytucjach państwowych i samorządowych, których pracownicy niejednokrotnie rozpatrują sprawy dotyczące relacji Kościół – państwo czy też relacji między osobami fizycznymi, które są jednocześnie obywatelami naszego państwa i członkami Kościoła.

Reklama

Wydaje się, że ta pozycja może mieć także zastosowanie w naszej codzienności – na pewno wzbogaci naszą wiedzę ogólną. Niejednokrotnie jesteśmy przecież świadkami, jak np. podczas różnego rodzaju teleturniejów i quizów osoby, które odpowiadają na pytania – skądinąd bardzo wykształcone i oczytane – zatrzymują się na tematyce kościelnej i przegrywają.

Człowiek wykształcony, katolik, powinien dobrze się poruszać w terminologii kościelnej, także w dziedzinie prawa kanonicznego, w której od 1917 r. – od czasu wydania pierwszego zbioru kodeksowego – tak wiele się zmieniło, przede wszystkim za sprawą św. Jana Pawła II, który – jak wspomniałem – w 1983 r. zatwierdził nowy KPK.

Słowo odgrywa bardzo ważną rolę w życiu, buduje naszą rzeczywistość i ubogaca świadomość. Gdyby go zabrakło, ludzie nie mogliby się ze sobą kontaktować. Ks. dr hab. Sitarz, jako redaktor wspomnianej księgi, dał nam możliwość poszerzenia naszych horyzontów pod kątem słownictwa kościelnego. Jako katolicy korzystamy z wielu instytucji życia kościelnego, wsłuchujemy się w to słownictwo, np. gdy chodzi o sakramenty, posługi religijne czy działalność organizacji katolickich. Słownik kościelny jest uporządkowany, bardzo ważne jest więc, żeby używać słów we właściwym ich znaczeniu. W tej dziedzinie nie wystarczy nam internet, gdzie możemy niekiedy zauważyć pewne zniekszałcenia, a nawet półprawdy. Książka – zwłaszcza naukowa – jest i długo jeszcze będzie gwarantem wiarygodnego i wyczerpującego zapisu w celu jak najszerszego pogłębiania kultury ludzkiej.

„Leksykon” jest do nabycia w Stowarzyszeniu Absolwentów i Przyjaciół Wydziału Prawa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego (e-mail: kkpp@kul.pl) oraz w Wydawnictwie Diecezjalnym i Drukarni w Sandomierzu (e-mail: zamowienia@wds.com.pl).

2019-09-17 14:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Błogosławiony prymas Wyszyński jest symbolem nadziei dla świeckich i wzorem dla pasterzy Kościoła - rozmowa z dr Ewą K. Czaczkowską

2021-09-18 10:59

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Karol Porwich/Niedziela

- Beatyfikacja Stefana Wyszyńskiego jako prymasa, biskupa i duchownego jest ważnym znakiem na dziś w kontekście problemów, które przeżywa Kościół czy duchowieństwo. Jest symbolem nadziei dla świeckich i wzorem dla pasterzy Kościoła - mówi w pobeatyfikacyjnej rozmowie z KAI, dr Ewa K. Czaczkowska, autorka trzech książek o Prymasie Tysiąclecia: „Kardynał Wyszyński. Biografia”, „Prymas Wyszyński. Wiara, nadzieja, miłość” oraz „Będziesz miłował….Krótka historia życia Stefana Wyszyńskiego, prymasa Polski”, przeznaczonej dla dzieci.

Łukasz Kaczyński (KAI): Dlaczego beatyfikacja prymasa Stefana Wyszyńskiego, która odbyła się w zeszłą niedzielę, powinna głęboko odcisnąć się w sercach Polaków?

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś do duchownych: miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji

2021-09-18 09:38

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

księża

ks. Paweł Kłys

W trzecim i ostatnim dniu tegorocznych rekolekcji kapłańskich, którym w łódzkiej bazylice archikatedralnej św. Stanisława Kostki w Łodzi przewodniczy arcybiskup Grzegorz Ryś, duchowni diecezjalni i zakonni wysłuchali nauki rekolekcyjnej oraz przystąpili do sakramentu pokuty i pojednania. - Miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji – mówił abp Ryś.

- Jeśli w nas nie ma tego pragnienia - które Jezus objawia – tego wyjścia poza, tego wyjścia ku innym - jak nie ma w nas tego pragnienia, to boję się, że się nie modlimy. Miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji. Prawdziwa modlitwa zawsze otworzy nam oczy na to powołanie, którym nas Jezus obdarzył – mówił abp Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Pielgrzymkowe dziękczynienie

2021-09-18 16:21

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum Akcji Katolickiej

Już po raz kolejny Akcja Katolicka z parafii św. Anny ze swoim duszpasterzem ks. Andrzejem Milczarkiem i grupą parafian udała się z okazji 100-lecia Archidiecezji Łódzkiej na pielgrzymkę której trasa prowadziła przez ciekawe i historyczne miejsca z pięknymi zabytkami takie jak: Chęciny ( Jaskinia Raj ) , Łysą Górę ( klasztor Świętego Krzyża), Roztocze ze,, szlakiem szumów", Zwierzyniec ( kościół na wyspie pw. św. Jana Nepomucena ), Krasnobród ( Sanktuarium Nawiedzenia NMP z kapliczką objawień na wodzie ), Lublin, który zachwyca Starym Miastem, którego sercem jest zamek królewski z kaplicą św. Trójcy. Miejscami w których modliliśmy się w intencjach wszystkich dzieł ewangelizacyjnych naszej diecezji były: Kaplica Relikwii Drzewa Krzyża Świętego, Archikatedra i Bazylika oo. Dominikanów w Lublinie, Sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej z cudowna figurka w Wąwolnicy. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Nałęczowie-miasto i uzdrowisko z którym związani byli S. Żeromski, B. Prus, H. Sienkiewicz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję