Reklama

Dookoła Polski

Dobre zmiany

Rządy dobrej zmiany zmierzają w niezłym kierunku. Nastroje społeczne Polaków w sierpniu br. uległy poprawie w wymiarze ocen zarówno sfery publicznej, jak i własnej sytuacji materialnej – dowodzi badanie CBOS. Przybyło badanych, którzy uważają, że sytuacja w kraju idzie w dobrą stronę (wzrost o 2 pkt. proc., do 50 proc.). Przeciwnego zdania jest 36 proc. badanych, czyli tylu, ilu wcześniej. Zadowolenie z rozwoju sytuacji częściej wyrażają ludzie w sile wieku (55-64 lata – aż 65 proc.), z mniejszych miejscowości, gorzej wykształceni. Lepiej oceniają ją osoby bardziej religijne, o poglądach prawicowych, deklarujące poparcie dla PiS.

Niezadowolone są osoby młodsze – 45 proc. respondentów w wieku 18-34 lat, z większych miast. Częściej niezadowolenie wyrażają ludzie lepiej wykształceni, kadra kierownicza i specjaliści, niepraktykujący religijnie, o lewicowych poglądach politycznych, zwolennicy SLD i KO.

Wyraźnie poprawiła się ocena sytuacji gospodarczej. Ponad połowa badanych (56 proc.; wzrost o 7 pkt. proc. w stosunku do lipca br.) uważa, że jest ona dobra, co 10. osoba – że jest zła, a prawie co 3. – że jest przeciętna. Wzrósł odsetek respondentów zadowolonych z warunków materialnych swoich gospodarstw domowych (o 4 pkt. proc., do 64 proc.). Liczba niezadowolonych pozostała na poziomie 5 proc. W ostatnim czasie wzrosło przekonanie, że bez problemów można znaleźć odpowiednią pracę – uważa tak co 4. ankietowany. Połowa respondentów twierdzi natomiast, że można wprawdzie znaleźć zatrudnienie, lecz trudno jest o odpowiednią pracę.

Reklama

Julian Kostrzewa

* * *

Odszkodowanie dla Olewników

Rząd nie odwoła się od orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, że za błędy policji sprzed lat Polska musi zapłacić 100 tys. euro odszkodowania rodzinie zamordowanego Krzysztofa Olewnika. – Państwo polskie zawiodło w tym przypadku. Ta sprawa pokazuje patologię III RP. Cieszę się, że od 4 lat ją zwalczamy – powiedział wicepremier Jacek Sasin, który poinformował o tej decyzji.

Do porwania Olewnika doszło jesienią 2001 r. Sprawcy porwania żądali okupu. Porywaczom przekazano 300 tys. euro, jednak mężczyzna nie tylko nie został uwolniony, lecz wkrótce potem został zamordowany. Śledztwo w tej sprawie było pełne niejasności i błędów.

wd

* * *

Przed trybunał

Żądanie postawienia przed Trybunałem Stanu Donalda Tuska, Ewy Kopacz oraz ministrów finansów w ich rządach, m.in. Jana Vincenta-Rostowskiego, przedstawione w raporcie końcowym sejmowej komisji śledczej ds. wyłudzeń VAT, jest najpewniej tyleż zasadne, ile trudne do spełnienia. Do postawienia kogoś przed TS wymagana jest większość trzech piątych w Sejmie, czyli 276 posłów, co będzie niezwykle trudne. – Realnie zależy to od decyzji wyborców, czy w Sejmie nowej kadencji taka większość będzie – ocenił Marcin Horała, szef komisji. W raporcie końcowym wskazano na ogrom oszustw, wyłudzeń i nieprawidłowości w okresie od grudnia 2007 r. do listopada 2015 r., z których wynikały zwielokrotnienie luki w podatku VAT i setki miliardów złotych strat dla budżetu państwa. Nie było działań systemowych, które uszczelniłyby pobór podatku.

Reklama

wd

* * *

Nowe bataliony

Wojska Obrony Terytorialnej rozpoczęły formowanie kolejnych batalionów lekkiej piechoty. – To dobra wiadomość dla wszystkich, którzy wcześniej nie mogli wstąpić w szeregi formacji z uwagi na brak wolnych stanowisk etatowych – powiedział rzecznik WOT ppłk Marek Pietrzak. Formowanie nowych batalionów rozpoczęło się w ramach już istniejących brygad obrony terytorialnej w Słupsku, Inowrocławiu, Kutnie, Sandomierzu i Cieszynie. W Opolskiem i Lubuskiem – w Brzegu i Skwierzynie – rozpoczęło się formowanie dwóch batalionów, które tymczasowo zostaną podporządkowane istniejącym brygadom OT, a w przyszłości wejdą w struktury planowanych lokalnych brygad. Wnioski o powołanie w szeregi WOT mogą też składać mieszkańcy województw zachodniopomorskiego i dolnośląskiego, gdzie powstaną brygady OT. Zainteresowani służbą w WOT mogą się zgłaszać do najbliższej wojskowej komendy uzupełnień. Jak podaje resort obrony narodowej, liczebność WOT przekroczyła już 20 tys. żołnierzy.

jk

* * *

Człowiek roku

Premier Mateusz Morawiecki otrzymał tytuł Człowieka Roku, przyznawany podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju osobom nadającym ton życiu publicznemu, społecznemu i gospodarczemu w Europie Środkowo-Wschodniej. Wyróżnienie otrzymał za przeprowadzone reformy. – Jest zmorą dla neoliberałów. Jego rząd realizuje wielkie projekty społeczne, ale jednocześnie obniżył podatek dla małych firm, wprowadził zerową stawkę podatku dla osób do 26. roku życia, obniżył podatek dla najmniej zarabiających – powiedział o Morawieckim w laudacji organizator krynickiego forum Zygmunt Berdychowski. (Więcej o Forum Ekonomicznym na str. 9).

jk

2019-09-10 12:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pierwsze piątki miesiąca

Kto dziewięć piątków odprawi jak trzeba,
nie umrze w grzechach, lecz pójdzie do nieba

Pierwszy i ostatni?

Pamiętasz swoją pierwszą spowiedź? Ja pamiętam dokładnie. Pamiętam to zaangażowanie i przejęcie. Pamiętam ten strach. Najpierw była próba. Po wcześniejszym sprawdzeniu czy znamy regułę, każdy z nas podchodził na chwilkę do konfesjonału i udawał, że się spowiada. Następnego dnia na serio. W domu przeprosiłam rodziców i rodzeństwo za każdą wyrządzoną przykrość i - do kościoła. „Oby tylko nie ks. Stanisław!” - myślałam. Ale za kratkami konfesjonału nie czekał nikt inny, rzecz jasna. Nie było tak źle. Pamiętam, że paliły mnie policzki. Potem pani katechetka powiedziała, że od tej pory mamy chodzić do spowiedzi w każdy pierwszy piątek miesiąca, ale nie wytłumaczyła po co.

Dlaczego nie wtorek?

Piątek w tradycji Kościoła ma bardzo wielką symbolikę. Przede wszystkim śmierć Pana Jezusa na krzyżu. To wtedy Jego Serce zostało przebite włócznią. Jest to również związane z objawieniami Pana Jezusa złożonymi św. Małgorzacie Marii Alacoque. Za jej pośrednictwem Jezus przekazał czcicielom swego Serca 12 obietnic:

1. Dam im wszystkie łaski potrzebne w ich stanie.

2. Zgoda i pokój będą panowały w ich rodzinach.

3. Będę ich pocieszał we wszystkich ich strapieniach.

4. Będę ich bezpieczną ucieczką za życia, a szczególnie przy śmierci.

5. Wyleję obfite błogosławieństwa na wszystkie ich przedsięwzięcia.

6. Grzesznicy znajdą w mym Sercu źródło nieskończonego miłosierdzia.

7. Dusze oziębłe staną się gorliwymi.

8. Dusze gorliwe dojdą szybko do wysokiej doskonałości.

9. Błogosławić będę domy, w których obraz mego Serca będzie umieszczony i czczony.

10. Kapłanom dam moc kruszenia serc najzatwardzialszych.

11. Imiona tych, co rozszerzać będą to nabożeństwo, będą zapisane w mym Sercu i na zawsze w Nim pozostaną.

12. Przyrzekam w nadmiarze miłosierdzia Serca mojego, że wszechmocna miłość moja udzieli tym wszystkim, którzy komunikować będą w pierwsze piątki przez dziewięć miesięcy z rzędu, łaskę pokuty ostatecznej, że nie umrą w stanie niełaski mojej ani bez sakramentów, i że Serce moje stanie się dla nich bezpieczną ucieczką w godzinę śmierci.

Co z tego będę miał?

Przeczytałeś dokładnie punkt 12.? Ta Wielka obietnica mówi o tym, jak bardzo Jezus troszczy się o ciebie. To niezwykłe! Jezus pozwala dostąpić nam największej łaski - śmierć w stanie łaski uświęcającej. Warunek jest jeden - przez dziewięć kolejnych piątków miesiąca musisz pojednać się z Bogiem i przystąpić do Komunii św. Czy można chcieć więcej?

Może warto?

Pewnie, że warto! Zastanów się tylko, od kiedy zaczynasz.

CZYTAJ DALEJ

Rzecznik MZ: liczymy się z tym, że skala zakażeń w Zofiówce może przekroczyć 20 proc. przebadanych

2020-06-06 18:57

[ TEMATY ]

koronawirus

Ministerstwo Zdrowia

Adobe.Stock.pl

Liczymy się z tym, że skala zakażeń w kopalni Zofiówka może przekroczyć 20 proc. przebadanych. Sobota i niedziela to będą podwyższone wyniki w tej kopalni - powiedział PAP rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz, komentując najnowsze dane dotyczące zakażeń koronawirusem.

W sobotę po południu resort zdrowia poinformował o 317 nowych i potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem, z czego 156 odnotowano wśród górników z Kopalni Węgla Kamiennego Zofiówka na Śląsku. Nowe zachorowania dotyczą także osób z województw: łódzkiego (62), mazowieckiego (47), wielkopolskiego (27), małopolskiego (10), dolnośląskiego (7), opolskiego (5), podkarpackiego (1), podlaskiego (1) i pomorskiego (1).

Jak powiedział PAP rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz, należy liczyć się z tym, że kolejne wyniki dotyczące górników z kopalni Zofiówka, które zostaną podane w niedzielę, będą porównywalne z wynikami sobotnimi.

"Łącznie w Zofiówce mamy przebadanych 4600 górników. Niestety, liczymy się z tym, że skala zakażeń akurat w tej kopalni może przekroczyć 20 proc. przebadanych. Sobota i niedziela to będą podwyższone wyniki w kopalni Zofiówka" - podkreślił.

Andrusiewicz zwrócił uwagę, że "optymizmem napawają badania przeprowadzone w kopalni Ziemowit i Marcel". "W samej tylko kopalni Ziemowit na ponad 2 tys. przebadanych osób są jedynie dwa przypadki. Stąd też - jak widzimy - w chwili obecnej mamy tylko tę kopalnię Zofiówka, która rodzi tak duże wyniki. Co istotne, gdybyśmy nie zrobili tego bardzo szerokiego przesiewu wśród górników w kopalni Zofiówka, zapewne nie wyszłyby te przypadki, ponieważ są one bezobjawowe" - powiedział.

Rzecznik MZ poinformował także, że szef resortu Łukasz Szumowski jest w kontakcie z premierem Mateuszem Morawieckim oraz ministrem aktywów państwowych Jackiem Sasinem i "na tej linii będzie zapadała decyzja co do dalszych kroków".

Dotychczas w Polsce badania potwierdziły zakażenie koronawirusem u 25 tys. 986 osób, spośród których 1153 zmarły. (PAP)

autorka: Daria Porycka

dap/ dki/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję