Reklama

Zaproszenia

Na coroczne Dożynki Jasnogórskie i Ogólnopolską Pielgrzymkę Rolników zapraszają bp Edward Białogłowski, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Rolników i Pszczelarzy, oraz ks. prof. Stanisław Sojka, sekretarz Krajowego Duszpasterstwa Rolników.
Poniżej – szczegółowy program spotkania:

Niedziela Ogólnopolska 34/2019, str. 57

Pod patronatem „Niedzieli”

DO MATKI PEŁNEJ DARÓW DUCHA ŚWIĘTEGO

Program
Sobota, 31 sierpnia 2019 r.

19.00 – Msza św. w bazylice na rozpoczęcie Pielgrzymki Rolników – bp Grzegorz Olszowski

21.00 – Apel Jasnogórski w Kaplicy Cudownego Obrazu – abp Wacław Depo

Reklama

21.45 – Droga Krzyżowa na Wałach Jasnogórskich – ks. prał. Zbigniew Wysiecki

23.00 – Czuwanie modlitewne

24.00 – Msza św. w Kaplicy Cudownego Obrazu – ks. Paweł Mysłowski.

Reklama

Po Mszy św. – czuwanie modlitewne.

Niedziela, 1 września 2019 r.

4.00 – Godzinki o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny

8.00-10.45 – Wspólne modlitwy na placu przed Szczytem z udziałem orkiestr i zespołów śpiewaczych

11.00 – Uroczysta Suma z błogosławieństwem wieńców żniwnych. Koncelebrze przewodniczy i homilię głosi bp Wiesław Mering.

Dożynkom towarzyszy Krajowa Wystawa Rolnicza – III aleja Najświętszej Maryi Panny.

Powitanie gości – stoisko Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, 31 sierpnia godz. 9.30-10.15.

Przemarsz do Auli św. Jana Pawła II na uroczyste otwarcie wystawy o godz. 11.15.

Organizator: Dyrektor Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Częstochowie Marek Dziubek.

Uroczystość będzie transmitowana przez TVP1 i TVP Polonia.

Rekolekcje maryjnego bractwa

Uroczystość Narodzenia Najświętszej Maryi Panny (8 września) to szczególny dzień dziękczynienia za dar życia Maryi. Przeżywając radość z narodzin Maryi, wchodzimy także w radość z narodzin Bractwa Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, które zostało powołane do życia 8 września 1718 r. Miało ono za zadanie pomnażać cześć Matki Bożej Królowej Polski – fakt koronacji Maryi na tle ówczesnych warunków politycznych i ogólnej sytuacji narodowej miał właśnie takie uwarunkowania. Okoliczność ta sprawiła, że bractwo stało się Bractwem Koronacji Matki Bożej Jasnogórskiej.

Bractwo Najświętszej Maryi Panny Jasnogórskiej znalazło się niejako w centrum kultu maryjnego, gdzie od ślubów Jana Kazimierza oficjalnie uznawano Matkę Bożą za Królową Korony Polskiej. Stało się pierwszym bractwem na ziemiach polskich o tak ujętym tytule. Miejsce, w którym powstało, fakt koronacji Maryi i formy Jej kultu były czynnikami decydującymi o przybraniu przez bractwo takiego właśnie tytułu.

Reaktywowane po latach bractwo ma przed sobą inne wyzwania i zadania, ale zawsze służy rozwijaniu i pogłębianiu kultu maryjnego wśród pielgrzymów, tak licznie przybywających do Matki Bożej na Jasną Górę.

Dlatego aby mogło dobrze wypełniać swoje zadania, zaprasza swoich członków i wszystkich, którzy pragną służyć rozwojowi kultu Matki Bożej Jasnogórskiej, na rekolekcje, które w dniach 6-8 września br. poprowadzi abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński, a których temat brzmi: „Tylko pod Krzyżem...”.

Na to wyjątkowe spotkanie oraz do budowania osobistych więzi z Maryją Matką i Królową Polski serdecznie zapraszam – O. Roman Wit, paulin Opiekun Bractwa Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski

Legion Maryi u swej Pani

Już po raz 25. międzynarodowe rzymskokatolickie stowarzyszenie apostolstwa świeckich Legion Maryi (LM) będzie pielgrzymować do swojej Królowej i Matki na Jasną Górę Zwycięstwa

Doroczna Ogólnopolska Pielgrzymka Legionu Maryi odbędzie się w dniach 13-14 września br. – zwykle nasze pielgrzymki odbywają się w okolicy rocznicy powstania LM na świecie (7 września 1921 r., w wigilię święta Narodzenia Najświętszej Maryi Panny), z czuwaniem nocnym.

Temat przewodni rozważań, a zarazem całej pielgrzymki brzmi: „W mocy Ducha Świętego”. Rozważania prowadzić będą poszczególne wyższe rady LM w Polsce.

Nasze świętowanie rozpocznie się w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Apelem Jasnogórskim 13 września o godz. 21. Apel poprowadzi i Mszy św. koncelebrowanej 14 września br. o godz. 11.00 na Wałach Jasnogórskich przewodniczyć będzie, a także wygłosi homilię bp Roman Marcinkowski, krajowy opiekun duchowy LM.

Pasterce Maryjnej o godz. 24 w nocy z 13 na 14 września w Kaplicy Cudownego Obrazu będzie przewodniczył ks. Michał Kamiński FDP – opiekun duchowy Kurii LM Wołomin.

Na uroczystość przybędą: ks. Janusz Węgrzecki – ogólnopolski kierownik duchowy LM oraz ks. Józef Sarzyński – kierownik duchowy Regii LM pw. Matki Bożej Gietrzwałdzkiej w Lublinie, a także kierownicy duchowi poszczególnych grup i wyższych rad LM w Polsce, członkowie aktywni i pomocniczy wspólnoty z całego kraju, również sympatycy i zaproszeni goście.

14 września Regia LM z Lublina poprowadzi rozważania Drogi Krzyżowej na Wałach Jasnogórskich.

Jak każdego roku, członkowie LM przybędą na uroczystość ze swoimi proporczykami, niosąc swe dary duchowe.

Będą wypraszać u Maryi łaski dla Ojczyzny, umacnianie wiary i jedności Polaków, a także modlić się o rozwój duchowy i liczebny naszej wspólnoty.

Serdecznie zapraszamy na tę uroczystość.

2019-08-21 11:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ważne informacje od Salwatorianów w Trzebnicy

2020-09-18 19:35

Agnieszka Bugała

Bazylika św. Jadwigi i św. Bartłomieja w Trzebnicy

Bazylika św. Jadwigi i św. Bartłomieja w Trzebnicy

Dziś na stronie Międzynarodowego Sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej została podana informacja, że “u jednego z naszych współbraci, pracującego w szkole, został potwierdzony przypadek COVID-19. W związku z tym cała nasza wspólnota zakonna została poddana kwarantannie".

Salwatorianie z Trzebnicy informują, że wszyscy członkowie wspólnoty zakonnej zostaną poddani testom na obecność COVID- 19. W zależności od wyników podane zostaną dalsze informacje.

Na obecną chwilę postanowienia są następujące:

- Zaplanowany na 19.09 (sobota) pogrzeb śp. Ks. Stanisława Ożoga SDS odbędzie się normalnie, bez udziału wspólnoty zakonnej poddanej kwarantannie.

- Msze Święte zarówno w niedzielę jak i w tygodniu będą sprawowane w bazylice przez księży dojeżdżających z zewnątrz (w większości z Seminarium Salwatorianów w Bagnie). Dotyczyć to będzie pierwszej z zamówionych intencji. W tym samym czasie, w kaplicy zakonnej, bez udziału wiernych, będą odprawiane pozostałe intencje mszalne zamówione na daną godzinę.

- Zaplanowana na 22.09 (wtorek) uroczystość bierzmowania zostaje przełożona na czas nieokreślony. Dotyczy to także najbliższego spotkania, które miało się odbyć wieczorem 19.09 (sobota).

- Śluby, pogrzeby i chrzty w tym czasie będą odprawiali księża z zewnątrz.

- Kancelaria pozostaje nieczynna do odwołania. Zainteresowanych prosimy o kontakt telefoniczny/mailowy.

Warto w tym czasie otoczyć Wspólnotę Salwatorianów w Trzebnicy modlitwą.

CZYTAJ DALEJ

Czynić to, co mówi Jezus

2020-09-19 02:40

ks. Łukasz Romańczuk

YT Jasna Góa

YT Jasna Góa

Po zakończeniu Apelu Jasnogórskiego rozpoczęło się czuwanie, prowadzone przez ks. Włodzimierza Wołyńca i wspólnotę Hallelu Jah oraz w drugiej części przez Wojowników Maryi i o.Krzysztofa Wesołowskiego OCD.Z kolei o północy Pasterce maryjnej przewodniczył ks. dr Adam Łuźniak, Wikariusz Generalny. Śpiew prowadził Chór parafii pw. NMP Matki Miłosierdzia w Oleśnicy.

We wstępie przewodniczący liturgii nawiązał do dwóch wydarzeń, które miały miejsce w nocy: Narodzenie Pana Jezusa i Zmartwychwstanie

- Bóg przemienia to co ciemne, przepełnione lękiem na historię zbawienia. - mówił.

Obecność Chrystusa jest związane także z obecnością Jego Matki.

- W tej Mszy św. módlmy się by to, co trudne i smutne w naszym życiu, wspólnotach archidiecezji, doświadczyło dotknięcia matczynej ręki Maryi. Tak, aby ona pomogła nam wrócić do pełni normalności pracy duszpasterskiej. Aby pozwalała nam przeżywać rok akademicki, szkolny, duszpasterski, w pełni wiary i chrześcijańskiego zaangażowania - powiedział.

Przeznaczona na dzisiejszą liturgię Ewangelia o weselu w Kanie Galilejskiej, była tematem początku homilii. Ks. Adam Łuźniak zauważył, że ten fragment Pisma Świętego jest często czytany podczas liturgii. Może to rodzić niebezpieczeństwo popadnięcia w rutynę słuchania, a jednocześnie braku skupienia przy odbiorze tego fragmentu.

Mimo tych trudności, kaznodzieja zachęcił do zwrócenia uwagi na zaproszeniu skierowanym przez Maryję i momentu przemienienia wodę w wino.

- Słudzy nie mogli przewidzieć skutków działania [Jezusa - przyp. red.]. Jedyne co mogli zrobić to być posłusznym Jezusowemu słowu - powiedział.

Spoglądając na posłuszeństwo sług z Ewangelii, kaznodzieja odniósł się do spostrzegania posłuszeństwa w obecnym czasie:

- Jesteśmy wtedy mocni i wtedy mądrzy, kiedy czynimy to, co Jezus od nas oczekuje - zaznaczył.

Patrząc z perspektywy przemienienia wody w wino, ważny jest czas i odpowiedni moment.

- Słowa Maryi - “Zróbcie wszystko, cokolwiek Wam powie, skierowane jest do nas, aby rozeznawać wolę Boga - mówił.

W nawiązaniu do czasu pandemii i ograniczeń podczas Eucharystii, kaznodzieja zaznaczył, że był to czas oddzielenia od Komunii.

- Te zakazy i nakazy obnażyły w nas pewną słabość i nieumiejętność skoncentrowania się na Bożym słowie. Msza św. znajduje swój szczyt w przyjęciu Komunii Świętej, ale podczas Mszy jest drugi stół i pokarm, który nie może nam umknąć. Jest to Boże słowo.Czyni ono nas mądrymi i silnymi. - nauczał.

W dalszej części ks. Łuźniak wyjaśnił, słowa św. Pawła: “dać swoje ciało na ofiarę żywą”.

- Trzeba wypełniać wolę Bożą. Nie chodzi o to, aby być tylko dobrym człowiekiem. Dobry człowiek. To jeszcze jest mało. Od nas oczekuje się, aby nasze czyny były podejmowane w duchu Ewangelii. Nasze czyny powinny wynikać ze słuchania słowa Bożego i modlitwy - mówił.

Ks. Łuźniak zachęcał, aby nie brać wzoru z tego świata.

- Widzimy, że w każdym pokoleniu, gdy wchodzi w dorosłość, jest wielkie napięcie, aby być “trendy”, tak jak inni, by się wpisać w myślenie całości. Jest ogromna pokusa, aby brać przykład z tego świata. - ostrzegał.

Podsumowując, ksiądz zaznaczył, że “słowo może nas przemienić w momencie, kiedy będziemy konsekwentni w słuchaniu słowa Bożego.(...) Do słuchania tego słowa zachęca nas Maryja (...) Wejdźmy do szkoły Maryi i dajmy się jej prowadzić.

Na zakończenie Mszy św. odmówiony został Akt oddania Archidiecezji Wrocławskiej Matce Bożej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję