Reklama

Zaproszenia

Na coroczne Dożynki Jasnogórskie i Ogólnopolską Pielgrzymkę Rolników zapraszają bp Edward Białogłowski, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Rolników i Pszczelarzy, oraz ks. prof. Stanisław Sojka, sekretarz Krajowego Duszpasterstwa Rolników.
Poniżej – szczegółowy program spotkania:

Niedziela Ogólnopolska 34/2019, str. 57

Pod patronatem „Niedzieli”

DO MATKI PEŁNEJ DARÓW DUCHA ŚWIĘTEGO

Program
Sobota, 31 sierpnia 2019 r.

19.00 – Msza św. w bazylice na rozpoczęcie Pielgrzymki Rolników – bp Grzegorz Olszowski

21.00 – Apel Jasnogórski w Kaplicy Cudownego Obrazu – abp Wacław Depo

Reklama

21.45 – Droga Krzyżowa na Wałach Jasnogórskich – ks. prał. Zbigniew Wysiecki

23.00 – Czuwanie modlitewne

24.00 – Msza św. w Kaplicy Cudownego Obrazu – ks. Paweł Mysłowski.

Reklama

Po Mszy św. – czuwanie modlitewne.

Niedziela, 1 września 2019 r.

4.00 – Godzinki o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny

8.00-10.45 – Wspólne modlitwy na placu przed Szczytem z udziałem orkiestr i zespołów śpiewaczych

11.00 – Uroczysta Suma z błogosławieństwem wieńców żniwnych. Koncelebrze przewodniczy i homilię głosi bp Wiesław Mering.

Dożynkom towarzyszy Krajowa Wystawa Rolnicza – III aleja Najświętszej Maryi Panny.

Powitanie gości – stoisko Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, 31 sierpnia godz. 9.30-10.15.

Przemarsz do Auli św. Jana Pawła II na uroczyste otwarcie wystawy o godz. 11.15.

Organizator: Dyrektor Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Częstochowie Marek Dziubek.

Uroczystość będzie transmitowana przez TVP1 i TVP Polonia.

Rekolekcje maryjnego bractwa

Uroczystość Narodzenia Najświętszej Maryi Panny (8 września) to szczególny dzień dziękczynienia za dar życia Maryi. Przeżywając radość z narodzin Maryi, wchodzimy także w radość z narodzin Bractwa Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, które zostało powołane do życia 8 września 1718 r. Miało ono za zadanie pomnażać cześć Matki Bożej Królowej Polski – fakt koronacji Maryi na tle ówczesnych warunków politycznych i ogólnej sytuacji narodowej miał właśnie takie uwarunkowania. Okoliczność ta sprawiła, że bractwo stało się Bractwem Koronacji Matki Bożej Jasnogórskiej.

Bractwo Najświętszej Maryi Panny Jasnogórskiej znalazło się niejako w centrum kultu maryjnego, gdzie od ślubów Jana Kazimierza oficjalnie uznawano Matkę Bożą za Królową Korony Polskiej. Stało się pierwszym bractwem na ziemiach polskich o tak ujętym tytule. Miejsce, w którym powstało, fakt koronacji Maryi i formy Jej kultu były czynnikami decydującymi o przybraniu przez bractwo takiego właśnie tytułu.

Reaktywowane po latach bractwo ma przed sobą inne wyzwania i zadania, ale zawsze służy rozwijaniu i pogłębianiu kultu maryjnego wśród pielgrzymów, tak licznie przybywających do Matki Bożej na Jasną Górę.

Dlatego aby mogło dobrze wypełniać swoje zadania, zaprasza swoich członków i wszystkich, którzy pragną służyć rozwojowi kultu Matki Bożej Jasnogórskiej, na rekolekcje, które w dniach 6-8 września br. poprowadzi abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński, a których temat brzmi: „Tylko pod Krzyżem...”.

Na to wyjątkowe spotkanie oraz do budowania osobistych więzi z Maryją Matką i Królową Polski serdecznie zapraszam – O. Roman Wit, paulin Opiekun Bractwa Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski

Legion Maryi u swej Pani

Już po raz 25. międzynarodowe rzymskokatolickie stowarzyszenie apostolstwa świeckich Legion Maryi (LM) będzie pielgrzymować do swojej Królowej i Matki na Jasną Górę Zwycięstwa

Doroczna Ogólnopolska Pielgrzymka Legionu Maryi odbędzie się w dniach 13-14 września br. – zwykle nasze pielgrzymki odbywają się w okolicy rocznicy powstania LM na świecie (7 września 1921 r., w wigilię święta Narodzenia Najświętszej Maryi Panny), z czuwaniem nocnym.

Temat przewodni rozważań, a zarazem całej pielgrzymki brzmi: „W mocy Ducha Świętego”. Rozważania prowadzić będą poszczególne wyższe rady LM w Polsce.

Nasze świętowanie rozpocznie się w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Apelem Jasnogórskim 13 września o godz. 21. Apel poprowadzi i Mszy św. koncelebrowanej 14 września br. o godz. 11.00 na Wałach Jasnogórskich przewodniczyć będzie, a także wygłosi homilię bp Roman Marcinkowski, krajowy opiekun duchowy LM.

Pasterce Maryjnej o godz. 24 w nocy z 13 na 14 września w Kaplicy Cudownego Obrazu będzie przewodniczył ks. Michał Kamiński FDP – opiekun duchowy Kurii LM Wołomin.

Na uroczystość przybędą: ks. Janusz Węgrzecki – ogólnopolski kierownik duchowy LM oraz ks. Józef Sarzyński – kierownik duchowy Regii LM pw. Matki Bożej Gietrzwałdzkiej w Lublinie, a także kierownicy duchowi poszczególnych grup i wyższych rad LM w Polsce, członkowie aktywni i pomocniczy wspólnoty z całego kraju, również sympatycy i zaproszeni goście.

14 września Regia LM z Lublina poprowadzi rozważania Drogi Krzyżowej na Wałach Jasnogórskich.

Jak każdego roku, członkowie LM przybędą na uroczystość ze swoimi proporczykami, niosąc swe dary duchowe.

Będą wypraszać u Maryi łaski dla Ojczyzny, umacnianie wiary i jedności Polaków, a także modlić się o rozwój duchowy i liczebny naszej wspólnoty.

Serdecznie zapraszamy na tę uroczystość.

2019-08-21 11:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rzecznik Episkopatu: Niedzielę Palmową możemy obchodzić także w domach

2020-04-04 08:38

[ TEMATY ]

Niedziela Palmowa

ks. Paweł Rytel‑Andrianik

rzecznik prasowy KEP

koronawirus

Episkopat.pl

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Epidemia uniemożliwia uczestnictwo w obchodach Niedzieli Palmowej w kościołach, dlatego zachęcam do włączenia się w modlitwę Kościoła poprzez liturgię w domach – powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Rzecznik Episkopatu wskazał, że Niedziela Palmowa przypomina uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy, którego tłumy witały zielonym gałązkami i okrzykami „Hosanna”, ale także zwraca uwagę na mękę Chrystusa, której ewangeliczny opis odczytywany jest podczas Mszy świętej.

„Niedzielą Palmową otwieramy Wielki Tydzień, którego centrum stanowi Triduum Paschalne. Zapraszam, żeby w tym czasie nasze domy stały się szczególnymi domami modlitwy. Zdecydowana większość z nas, z powodu ograniczeń sanitarnych, nie może brać udziału w Mszach św. i nabożeństwach w kościołach i kaplicach. Możemy jednak w tym dniu w naszych domach włączyć się w modlitwę Kościoła na całym świecie, która rozpoczyna Wielki Tydzień” – podkreślił.

Rzecznik Episkopatu dodał, że chociaż liturgia Niedzieli Palmowej koncentruje się wokół Męki Pańskiej, to jest ona również zapowiedzią zmartwychwstania, zwycięstwa nad śmiercią i nowego życia, które symbolizują palmy. „To dla nas czas nadziei i pocieszenia w tej trudnej sytuacji. Zawierzmy wszystko Bogu poprzez modlitwę, on nas nigdy nie opuszcza” – dodał.

Ks. Rytel-Andrianik zachęcił, by w Niedzielę Palmową uczestniczyć w transmisjach Mszy św., i nabożeństw „Gorzkich Żali”, które on-line transmituje wiele parafii. „Możemy przygotować palmy z materiałów, które mamy w domach, mogą to być także zielone gałązki. O godz. 12.00 zapraszam do włączenia się w modlitwę „Anioł Pański” z papieżem Franciszkiem poprzez transmisje, m.in. w TVP1, Polsat, TV Trwam, Radiu Maryja i modlitwy w intencji ustania pandemii koronawirusa, za chorych, zmarłych i ich rodziny” – powiedział.

Ks. Rytel-Andrianik zachęcił też, by publikować zdjęcia palm w mediach społecznościowych z hasztagiem #Palma. Jak podkreślił, do fotografii można dołączyć cytaty z Pisma Świętego. Dzięki temu ma powstać +wirtualna procesja z palmami+, która w normalnej sytuacji w Niedzielę Palmową odbywa się w kościołach z udziałem wiernych.

„Uczestnicząc w akcji #Palma będziemy dzielili się z innymi przeżywaniem Niedzieli Palmowej i mimo kwarantanny i izolacji możemy budować duchową wspólnotę” – wskazał rzecznik Episkopatu.

CZYTAJ DALEJ

Przewodniczący Episkopatu w orędziu: obecny czas jest dla nas wszystkich wielkim wyzwaniem

2020-04-04 20:02

[ TEMATY ]

orędzie

abp Stanisław Gądecki

koronawirus

BP KEP

Abp Stanisław Gądecki

Ten szczególny czas jest dla nas wszystkich wielkim wyzwaniem. Wymaga on przede wszystkim roztropnych i odpowiedzialnych decyzji. Nabierzcie ducha i podnieście głowy, ponieważ zbliża się wasze odkupienie. Przywołuję te słowa ewangelisty Łukasza, podczas gdy – razem z Niedzielą Palmową – rozpoczyna się tydzień zwany Wielkim, wspominający mękę, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa - podkreślił w telewizyjnym orędziu przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

Publikujemy pełną treść orędzia:

Drodzy Telewidzowie, Umiłowani w Chrystusie Bracia i Siostry, Drodzy Rodacy w ojczyźnie i na obczyźnie, „Nabierzcie ducha i podnieście głowy, ponieważ zbliża się wasze odkupienie” (Łk 21,28).

1.Przywołuję te słowa Ewangelisty Łukasza, podczas gdy – razem z Niedzielą Palmową – rozpoczyna się tydzień zwany Wielkim, wspominający mękę, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa. Te trzy dni – od wieczoru Wielkiego Czwartku aż do wieczoru Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego – są największym świętem naszej chrześcijańskiej wiary.

2. W tym szczególnym czasie Kościół katolicki w Polsce podziela niepokoje i cierpienia całego społeczeństwa. Z wielkim bólem przyjmujemy wiadomości o chorobie i śmierci osób zakażonych wirusem, umierających w oddaleniu od swoich bliskich. Modlimy się razem – kapłani, osoby życia konsekrowanego i wierni świeccy – o to, aby społeczne skutki epidemii (tj. kwarantanna, samotność, zawieszone zajęcia w szkołach i uczelniach, zatrzymanie życia kulturalnego, spowolnienie gospodarcze, niebezpieczeństwo bankructwa części przedsiębiorstw, widmo recesji, a co za tym idzie utrata miejsc pracy i źródła utrzymania) okazały się jak najmniej dotkliwe.

Jakże innym – wskutek pandemii i rygorów sanitarnych wprowadzonych przez rząd z jej przyczyny – będzie tegoroczny Wielki Tydzień. Wyludniły się nasze ulice, opustoszały kościoły. Po raz pierwszy od czasu wojny nie będziemy mogli celebrować wspólnie Liturgii Paschalnej. „Przestraszyliśmy się i zagubiliśmy – mówił kilka dni temu papież Franciszek. Podobnie jak uczniów z Ewangelii ogarnęła nas niespodziewana i gwałtowna burza. Uświadomiliśmy sobie, że jesteśmy w tej samej łodzi, wszyscy słabi i zdezorientowani, ale jednocześnie ważni, wszyscy wezwani do wiosłowania razem, wszyscy potrzebujący, by pocieszać się nawzajem”.

3. Na tej drodze – na której wierni zostali pozbawieni możliwości bezpośredniego dostępu do Eucharystii i sakramentów – obudziliśmy się nagle z głodem Eucharystii. Ci, którzy regularnie uczestniczyli we Mszach świętych, a nawet ci, którzy czynili to sporadycznie, poczuli się nieswojo. Wprawdzie mogą przyjmować Komunię duchową, ale nie są w stanie – ze względu na rygory sanitarne – uczestniczyć we Mszy świętej i Komunii sakramentalnej. Mogą oglądać i słuchać transmisje telewizyjne, internetowe radiowe, pokonując dzięki temu niewidzialne mury, ale to wszystko nie jest w stanie zastąpić bogactwa osobistych spotkań. Nie da się transmitować wiary, nadziei i miłości, przekazywanej przez żywą liturgię Kościoła.

4. Jak w obecnej sytuacji ma wyglądać wielkopostna spowiedź? Poza okolicznościami, gdzie możliwa jest indywidualna spowiedź, wytyczne księży biskupów przypominają o – wskazanej w Katechizmie – możliwości uzyskania odpuszczenia grzechów ciężkich w sytuacji niemożności przystąpienia do pojednania sakramentalnego. W takich okolicznościach trzeba – po rachunku sumienia – wzbudzić żal doskonały za grzechy oraz postanowienie sakramentalnego ich wyznania przy najbliższej sposobności. W ten sposób „od razu wrócisz do łaski Bożej” – mówi papież Franciszek.

5. Wyrażam mój najgłębszy szacunek tym wszystkim, którzy w tej trudnej sytuacji niosą pomoc drugiemu człowiekowi. Dziękuję pracownikom służby zdrowia, służbom odpowiedzialnym za nasze bezpieczeństwo, pracownikom handlu, transportu, służb komunalnym, wszystkim osobom tych zawodów, bez których nasze życie nie byłoby dzisiaj możliwe. Myślę też o pracownikach sektorów rządowych i samorządowych, o służbach mundurowych, harcerzach i wolontariuszach, o pracownikach organizacji pożytku publicznego, Ośrodków Pomocy Społecznej, Caritas Polska i Caritas diecezjalnych oraz parafiach i zakonach. Dziękuję wszystkim, którzy starają się – na różne sposoby – wychodzić z pomocą potrzebującym a także szpitalom.

6. Ten szczególny czas jest dla nas wszystkich wielkim wyzwaniem. Wymaga on przede wszystkim roztropnych i odpowiedzialnych decyzji. Takie decyzje musi teraz podejmować każdy z nas. Rządzący i politycy wszystkich obozów – aby biorąc pod uwagę prawo, a jednocześnie otaczającą nas rzeczywistość – jednoczyli się w wysiłkach dla dobra społeczeństwa. Odpowiedzialni za służby medyczne – aby jak najskuteczniej mogli pomóc osobom dotkniętym przez epidemię. Pracodawcy – aby chronili dobro powierzonych im pracowników oraz przedsiębiorstw. Rodzice – aby znaleźli sposoby połączenia życia zawodowego z opieką edukacyjną nad dziećmi. Każdy obywatel – aby odpowiedzialnie troszczył się o swoje i innych zdrowie, a jednocześnie solidarnie pomagał potrzebującym. Duszpasterze – aby umiejętnie towarzyszyli i wspierali każdego w jego aktualnych doświadczeniach. Obecny czas jest nam dany, ale jednocześnie zadany. W Kościele modlimy się o to, aby Duch Święty umacniał nas w dobrych decyzjach.

7. „Nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją” – pociesza nas prorok Nehemiasz (Ne 8,10). Wszystkich powierzam opiece naszego Zbawiciela; Tego, który „rozbudza prawdziwą siłę życia, która nie jest brakiem problemów, ale pewnością, że jest się kochanym”. Niech wstawiennictwo Matki Najświętszej, św. Jana Pawła i patronów naszej Ojczyzny pomoże nam godnie odpowiedzieć na wymagania obecnego czasu. Do wszystkich kieruję serdeczne słowa i wyrazy braterskiej więzi. Każdej i każdemu z Was życzę błogosławionych, duchowych owoców Wielkiego Tygodnia!

Abp Stanisław Gądecki Arcybiskup Metropolita Poznański Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski Wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE) Warszawa, dnia 4 kwietnia 2020 roku

CZYTAJ DALEJ
E-wydanie
Czytaj Niedzielę z domu

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję