Reklama

Niedziela Sosnowiecka

W pięknie i bogactwie kobiecości

Niedziela sosnowiecka 33/2019, str. 4

[ TEMATY ]

odpust

Agnieszka Raczyńska

Ofiarowanie podczas Mszy św. odpustowej

Gdy na kartach kalendarza pojawia się data 2 sierpnia, do sanktuarium Matki Bożej Anielskiej w Dąbrowie Górniczej na swoją doroczną pielgrzymkę wyruszają niewiasty. Dzień ten to zarazem świętowanie odpustu Porcjunkuli w tutejszej bazylice, który zawsze ma piękną, bogatą oprawę liturgiczną. Tym razem na zaproszenie proboszcza parafii, kustosza sanktuarium, ks. kan. Andrzeja Stasiaka do sanktuarium przybył emerytowany metropolita katowicki abp Damian Zimoń, który przewodniczył centralnej Eucharystii o godz. 11.00. Słowo Boże podczas wszystkich Mszy św. wygłaszał ks. Piotr Brząkalik – wieloletni duszpasterz trzeźwości archidiecezji katowickiej, proboszcz i felietonista Radia eM.

Tego dnia wypełniona po brzegi dąbrowska bazylika ukazywała całe piękno i bogactwo kobiecości. Niewiasty Kościoła sosnowieckiego zawierzały najlepszej z Matek swoje życie, swoje trudy, smutki i radości codzienności, prosiły o opiekę nad swoimi rodzinami, modliły się o zdrowie, siły i łaski Bożej Matki, oddawały się Jej macierzyńskiej miłości.

Reklama

– Matka Boża Anielska dla mieszkańców Dąbrowy Górniczej i całej okolicy od dawna jest znakiem opatrzności i prawdziwej miłości. Świadczą o tym liczne wota znajdujące się obok figury Anielskiej Pani. 19 marca 1901 r. nasza świątynia, jako pierwsze w Polsce sanktuarium maryjne, za zgodą papieża Leona XIII, otrzymała tytuł bazyliki (konbazyliki). Bullę nadającą ten przywilej wydał kard. Mariano Rampolla del Tindaro, prefekt watykańskiej Kongregacji Fabryki Kościoła (Fabrica Sancti Petri), w imieniu Kapituły Bazyliki św. Piotra w Rzymie. W bazylice czczona jest łaskami słynąca figura Najświętszej Maryi Panny Anielskiej z Dzieciątkiem, którą w 1904 r. wykonał Józef Baltazar Proszowski. 2 sierpnia 1957 r. biskup częstochowski Zdzisław Goliński ogłosił Matkę Bożą Anielską – patronkę kościoła parafialnego i parafii – patronką całego miasta i Zagłębia Dąbrowskiego. Od tej chwili świątynia stała się znanym sanktuarium maryjnym tego regionu. Splendoru dodał jeszcze fakt koronacji figury Matki Bożej papieskimi koronami 19 maja 1968 r. Cóż powiedzieć? Wydaje się, że nie można znaleźć drugiego równie odpowiedniego miejsca na mapie naszej diecezji niż dąbrowska bazylika na pielgrzymkę niewiast. To bez wątpienia jedno z najważniejszych religijnych wydarzeń w naszej diecezji. W jednym miejscu i czasie gromadzą się setki niewiast, które przybywają do swej Matki i Królowej – zaznacza proboszcz parafii, kustosz sanktuarium, ks. kan. Andrzej Stasiak.

Kaznodzieja w pielgrzymkowo-odpustowym słowie Bożym wskazał na królowanie Maryi, które obejmuje dwa światy – ludzki i anielski. – Aniołowie są sposobem obecności Pana Boga i Jego głosem łączącym niebo z ziemią. Wszędzie tam, gdzie jest dobro, czułość, ciepło, piękno, życzliwość, mamy poczucie anielskości – zaznaczył. Analizując imiona trzech archaniołów, zachęcał do bycia jak aniołowie – przekazującym jak Gabriel dobre nowiny, przewodnikiem i towarzyszem otwierającym zaślepione oczy jak Rafał, głosicielem całym sobą słów „Któż jak Bóg” jak Michał.

2019-08-13 12:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Odpust w Rokitnie: Uroczysta intronizacja relikwii bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego

2020-06-21 18:15

[ TEMATY ]

odpust

Rokitno

Karolina Krasowska

Dzisiaj w Rokitnie odbyła się uroczysta suma odpustowa ku czci Najświętszej Maryi Panny z Rokitna. Podczas Mszy św. w rokitniańskiej bazylice pod przewodnictwem bp. toruńskiego Wiesława Śmigla dokonano intronizacji relikwii bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego.

Tegoroczne uroczystości odpustowe miały nieco skromniejszy wymiar. Mszy św. w rokitniańskiej bazylice przewodniczył i homilię wygłosił ordynariusz diecezji toruńskiej bp. Wiesław Śmigiel, który ofiarował naszej diecezji relikwie bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego - kapłana i męczennika drugiej wojny światowej oraz patrona harcerzy.

Zobacz zdjęcia: Uroczysta intronizacja relikwii bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego

W uroczystości uczestniczyli biskupi naszej diecezji: Tadeusz Lityński oraz Adam Dyczkowski i Stefan Regmunt. Gośćmi specjalnymi byli krewni błogosławionego. Jego sylwetkę na początku Mszy św. przedstawił kustosz sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie ks. Piotr Bortnik. Z kolei prezydent RP Andrzej Duda na uroczystość intronizacji relikwii wystosował okolicznościowy list, który odczytał wojewoda lubuski Władysław Dajczak.

CZYTAJ DALEJ

Andrzej Duda: od środy ceny gazu niższe o 10,5 proc.

2020-07-01 11:09

[ TEMATY ]

prezydent

gaz

Andrzej Duda

Krysztof Sitkowski/KPRP

Od dzisiaj, od 1 lipca ceny gazu będą niższe o 10,5 proc.; od 2015 r., od kiedy zostałem prezydentem cena gazu spadła o prawie 18 proc., to dla zwykłej rodziny oznacza prawie 1,8 tys. zł oszczędności - powiedział w środę w Drawsku Pomorskim (woj. zachodniopomorskie) prezydent Andrzej Duda.

Duda na spotkaniu z mieszkańcami przypomniał, że rosyjski Gazprom przelał do polskiej spółki PGNiG 1,5 mld dolarów; jak mówił Duda, zwrot tych środków, to efekt wygranego sporu z rosyjskim dostawcą.

"To w ogóle efekt skutecznej polityki - jeżeli chodzi o dywersyfikację dostaw gazu, którą prowadzimy, ponieważ stajemy się coraz mocniejsi, mamy coraz więcej dostaw gazu skroplonego do Polski przez terminal LNG w Świnoujściu" - podkreślił Duda.

Dodał, że wygrana z Gazpromem ma swoje przełożenie na ceny gazu. "Od dzisiaj ceny gazu dla państwa są o 10,5 proc. niższe niż do tej pory, jeżeli do tego dodamy, że od 2015 roku, odkąd zostałem prezydentem RP, te ceny cały czas trochę spadały, w sumie całe zmniejszenie się cen na przestrzeni ostatnich 5 lat, wliczając dzisiejszą obniżkę, która od dzisiaj się zaczyna to jest prawie 18 proc." - powiedział prezydent.

Jak mówił, dla zwykłej rodziny oznacza to prawie 1800 zł oszczędności.

Na początku czerwca PGNiG zawarło z Gazpromem aneks do kontraktu jamalskiego, w którym m.in. uzgodniono, że do 1 lipca 2020 r. rosyjski koncern zwróci ok. 1,5 mld dol. nadpłaty za gaz dostarczany po 1 listopada 2014 r. Zwrot nakazał w marcowym wyroku arbitraż w Sztokholmie. Prezes PGNiG Jerzy Kwieciński poinformował w środę, że pieniądze od Gazpromu są już na koncie polskiej spółki. (PAP)

autor: Karol Kostrzewa, Marcin Rynkiewicz

kos/ mmd/ mrr/

CZYTAJ DALEJ

"Dziennik Gazeta Prawna": Picie w ciąży ma być przestępstwem

2020-07-02 07:27

[ TEMATY ]

alkohol

©Jakub Jirsk - stock.adobe.com

Rzecznik praw dziecka chce, aby w ramach ochrony dziecka poczętego odpowiedzialność karną ponosiła pijąca alkohol przyszła matka – informuje czwartkowy "Dziennik Gazeta Prawna".

Jak pisze "DGP", taki pomysł Mikołaj Pawlak przedstawił, prezentując raport ze swojej działalności. Znalazł się w nim następujący fragment:

"Niepokojący jest wysoki odsetek kobiet spożywających alkohol w trakcie ciąży. Może prowadzić to do występowania nieprawidłowości neurobehawioralnych oraz innych trwałych uszkodzeń organizmu dziecka. Należy podjąć działania edukacyjne, profilaktyczne i prawne, by pomóc dziecku i matce, w szczególności wprowadzić ochronę prawnokarną dziecka poczętego i odpowiedzialność karną matki spożywającej alkohol w trakcie ciąży" – czytamy w "DGP".

Według dziennika pomysł ma poparcie w PiS. Opozycja nie zostawia na nim suchej nitki.

"DGP" informuje, że Marek Ast (PiS) z sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka przekonuje, że dla jego partii ochrona życia dziecka poczętego jest szczególnie ważna.

"Dlatego konkretne zmiany ustawowe powinny stać się przedmiotem głębokiej refleksji" – mówi. Jego zdaniem przekaz o szkodliwości picia w ciąży jest obecny w społeczeństwie. Nie można więc dłużej zasłaniać się niewiedzą.

"To jak z kierowcami, którzy doskonale wiedzą, że prowadzenie pod wpływem alkoholu jest karane. Mimo to część się na to decyduje. Sankcje karne dla matek nie powinny budzić kontrowersji i sprzeciwu. Dyskusji wymaga ich wysokość i sposób, w jaki następowałoby ściganie przestępstwa. Bezapelacyjnie jednak powinien być to czyn zabroniony" – dodaje. (PAP)

aop/ joz/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję